support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo brzdy Športové brzdy DBA Brakes – účinné brzdenie od protinožcov logo brzdy

Športové brzdy DBA Brakes – účinné brzdenie od protinožcov

18.Mar.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Už veľakrát sme diskutovali na tému tuningu a stylingu, čo je rozumné, správne a hlavne dôležité. Množstvo ľudí v našich končinách sa pri úpravách zameriavajú skôr na optický styling a častokrát úplne vynechajú, resp. „zabudnú“ na performance úpravy. Niekedy je skutočne lepšie zainvestovať do funkčných prvkov, než na auto nahádzať kadejaké optické vychytávky. To znamená brzdy, podvozok, motor a iné. I keď je síce pravda, že Felícii 1,3 netreba chladené vŕtané kotúčové brzdy ;-). Dnešný článok bude austrálskej firme, ktorá sa zaoberá výrobou práve brzdových systémov. Predstavujeme vám firmu DBA– Disc Brakes Australia.

O kvalitných brzdových systémoch sa toho už napísalo naozaj veľa. Žiť s pocitom a istotou, že pod zadkom máme kvalitný brzdový systém, ktorý navyše úžasne vyzerá, je na nezaplatenie a takýto pocit prekonáva všetky radosti z „plast-tuningu“. Nájsť vhodný brzdový systém je v obrovskom „mori“ všetkých firiem niekedy dosť náročné. A aj preto vám prinášame tento článok, aby ste získali ďalšieho kandidáta pri výbere vhodných bŕzd – austrálsku firmu DBA.

DBA BRAKES


Austrálska firma DBA Brakes je na „trhu“ už vyše 30 rokov a radí sa medzi svetových výrobcov kvalitných brzdových systémov, resp. brzdových kotúčov. Firma DBA doslova ponúka kvalitu, bezpečnosť, produktovú inováciu, podporu a istotu. Firma DBA so svojimi výrobkami spĺňa všetky dôležité a potrebné technické normy, tzn. ISO 9002, ISO 9001, QS 9000 a samozrejme normu TUV. Veď nie nadarmo získala firma DBA nejedno ocenenie za kvalitne odvedenú prácu, napríklad cenu Best New Aftermarket Product in Performance za rok 2005 a množstvo iných. Firma DBA vyrába brzdové kotúče pre takmer všetky typy áut, takže výber je ozaj široký.

dba brakes logo

DBA KANGAROO PAW


Inovačným prvkom firmy DBA a celkovo pri výrobe brzdových kotúčov je tzv. Kangaroo paw (Klokania laba). Ide o sofistikovaný systém odvetrania brzdových kotúčov. My sme zvyknutí na vetrané kotúče, ktoré majú rovné drážky smerom od stredu von. Firma DBA vyvinula systém, v ktorom brzdové kotúče nemajú priamočiare vetracie kanáliky, ale nahradené sú kanálikmi v tvare klokanej laby, tzn. že v strede brzdového kotúča sú vytvorené jednotlivé kanáliky (dohromady 144 malých prepážok), medzi ktorými prúdi horúci brzdový vzduch a jeho odvod je tak účinnejší. To zaručí chladný brzdový kotúč po celú dobu jeho používania, čoho výsledkom je účinnejšie a tichšie brzdenie. Zároveň sa kotúč pôsobením extrémneho tepla nedeformuje (nevlní sa), takže jeho trvácnosť je omnoho dlhšia, ako pri iných brzdových kotúčoch.

sportove brzdove kotuce dba brakes logo

DBA THERMAL STABILITY PROFILING


Ďalším špecifickým prvkom firmy DBA Brakes je tzv. Thermal Stability Profiling (TSP). Jedná sa o špeciálnu mikroštruktúru brzdových kotúčov, ktorých primárnou funkciou je koordinovať a usmerňovať teplotnú krivku brzdových kotúčov. To umožní pohltiť viac tepla pri používaní kotúčov, čoho výsledkom je efektívnejší brzdný účinok. Tento procesný systém je obsiahnutý v kotúčov série DBA 4000 a DBA 5000.

DBA – THERMO-GRAPHIC TEMPERATURE MONITORING


Posledným sofistikovaným systémom firmy DBA je Thermo-graphic Temperature Monitoring. Konkrétne ide o tri farebné pásiky umiestnené na obvode kotúča, červený, oranžový a zelený, ktoré menia svoju farbu v závislosti od teploty. To umožňuje sledovanie teplotných výkyvov, resp. namáhania kotúča vplyvom tepla.

Červený pásik po dosiahnutí teploty 630°C sa zmení na biely, oranžový sa pri 550°C zmení na žltý a zelený pásik sa pri 458°C zmení na biely. Tento systém je obsiahnutý v sérii 4000 a 5000

Firma DBA Brakes má svoje portfólio rozdelené do týchto štyroch kategórií:
- DBA Street (hladké, rezané, dierované) model SLOTTED, GOLD
- DBA 4000 (rezané, vŕtané) - rezané 6x6 Wiper slot, rezano-vŕtané model XS
- DBA 5000 (rezané, vŕtané) - rezano-vŕtané model XS
- DBA 4x4 (rezané) - model Survival

DBA STREET


DBA Street séria – Street séria od firmy DBA predstavuje „vstupnú bránu“ do sveta kvalitných brzdových kotúčov firmy DBA. Samozrejmosťou je patentovaný systém Kangaroo paw.

Táto séria obsahuje tri druhy kotúčov – hladké, rezané a dierované (modelová rada Gold). Všetky kotúče tejto série sú opatrené špeciálnym náterom, ktorý bráni vzniku a postupu korózie (špeciálne u dierovaných kotúčov rady Gold), tvoreniu brzdného prachu a samozrejme sú odolné proti zvlneniu. Navyše, tieto kotúče vyzerajú veľmi dobre za otvoreným diskom.

športový brzdový kotúč dba street slotted

DBA STREET GOLD


športový brzdový kotúč dba street gold

DBA 4000


DBA 4000 séria – Séria 4000 predstavuje strednú cestu k dosiahnutiu kvalitnej brzdnej sily vplyvom brzdových kotúčov tejto série. Séria obsahuje tri druhy kotúčov – hladké, rezané 6x6 Wiper-Slot a vŕtano-rezané model XS. Špecialitou je vyššie spomenutý model 6x6 Wiper-Slot, čo je vlastne 6 dlhých a 6 krátkych vyrezaných kanálikov. Zabraňuje usádzaniu brzdného prachu, hromadeniu plynov a nečistôt. Všetky kotúče z tejto série sú pritom „obdarené“ všetkými prvkami, ktoré firma DBA vyvinula, tzn. Kangaroo paw, TSP a Thermo-graphic Temperature Monitoring.

športový brzdový kotúč dba 4000

DBA 4000 XS


športový brzdový kotúč dba 4000 xs

DBA 5000


DBA 5000 séria – Táto série je vrcholom produkcie firmy DBA. Jedná sa o dvojdielne brzdové kotúče tej najvyššej kvality. Séria obsahuje dve modelové rady – rezané a rezano-vŕtané (XS). Obidvé modelové rady z tejto série sú pritom „obdarené“ všetkými prvkami, ktoré firma DBA vyvinula, tzn. Kangaroo paw, TSP a Thermo-graphic Temperature Monitoring.

Stredný diel je vyrobený z ultraľahkého leteckého hliníka, ktorý je mimoriadne žiaruvzdorný, trvácny a samozrejme samostatne vymeniteľný. Obsahujú taktiež kvalitné skrutky, využívané v letectve (NAS – National Aerospace Standard). Dostupné sú v štyroch farbách – žltá, červená, čierna a modrá.

športový brzdový kotúč dba 5000

DBA 5000 XS


športový brzdový kotúč dba 5000 xs

DBA 4x4


DBA 4x4 séria – Táto séria od firmy DBA je výsostne určená pre vozidlá 4x4 a SUV. Vyvinuté sú tak, aby zvládali záťaž pri brzdení mohutných vozidiel. Vybavené sú taktiež systémom Kangaroo paw pre dokonalejšie chladenie pri masívnom brzdení ťažkých vozidiel.

športové kotúče dba 4x4 survival

Najlepším ohodnotením práce každej takejto firmy je používanie ich produktov nielen v množstve motošportových podujatiach, ale taktiež aj v iných odvetviach. U firmy DBA je to u polície, konkrétne Georgia‘s East Point Police Department. Jeden z ich upravených Dodge Charger využíva brzdy DBA, konkrétne sériu 4000. Doteraz s nimi urazil vyše 20 000 km a ako povedal desiatnik Rick Kelly, brzdové kotúče DBA 4000 ponúkajú približne až štyri krát lepší brzdný účinok, ako sériové brzdové kotúče a produkujú menej hluku.

Predpokladá tiež, že na tých istých kotúčoch urazia ešte ďalších 25 000 kilometrov bez toho, aby sa termálne značky nejako výrazne opotrebovali, či dokonca prestali plniť svoju prioritnú funkciu. Na pamäti pritom treba mať fakt, že neupravený Dodge Charger váži niečo cez 1700 kg a pri výkone svojej práce využíva svoje brzdy viac než často.
policajné auto dodge police car

Viac info o policajnom aute Dodge, ktorý využíva brzdy DBA sa môžete dočítať tu:

police dodge


dba brzdy slotted série 4000 5000

Brzdové kotúče DBA - štúdiové foto
Športové brzdové kotúče DBA v "praxi"


Produktový katalóg DBA Brakes na stiahnutie:
(PDF dokument)
preview
download
[ 3,3 Mb ]


Aktuálny cenník výrobkov od firmy DBA brakes si stiahnite tu:

preview
download
[ 4,8 KB ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Brzdy DBA si môžete objednať tu:

Do poznámky prosíme uveďte značku, model, objem motora a rok výroby auta pre ktoré si tieto brzdy objednávate:

Do poznámky ešte uveďte, či sa jedná o prednú sadu, zadnú sadu, alebo komplet sadu (4 kolesá):

katalog
Športové kotúče DBA BRAKES

DBA Brakes - Kangaroo Paw - dizajn brzdového kotúča s rýchlejším odvodom tepla:DBA Brakes - 4000 & 5000 série:DBA Brakes technická poradňa profesionálne uloženie brzdového kotúča - časť 1:DBA Brakes technická poradňa profesionálne uloženie brzdového kotúča - časť 2:DBA Brakes technická poradňa profesionálne uloženie brzdového kotúča - časť 3:DBA Brakes technická poradňa profesionálne uloženie brzdového kotúča - časť 4:MITSUBISHI LANCER EVO IX - test bŕzd s kotúčmi DBA BRAKES:Váš názor na dizajn a funkčnosť brzdových kotúčov od austrálskej spoločnosti DBA Brakes ?Viac informácií k týmto brzdám vám radi poskytneme. Zoznam článkov o brzdách nájdete tu:

BRZDY - performance tuning


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým brzdám od firmy DBA Brakes, tak navštívte našu podstránku:

DBA Brakes


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10878x    hodnotenie: 3/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt