support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Porsche SpeedART Porsche 997 Turbo BTR-XL600 – smrteľne ostrá žiletka Porsche

SpeedART Porsche 997 Turbo BTR-XL600 – smrteľne ostrá žiletka

07.Feb.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Rýdzo športových automobilov je na svete neúrekom. Každým dňom sa výrobne technológie zlepšujú, čoho výsledkom sú stále rýchlejšie a výkonnejšie vozidlá. Možno aj vďaka tomu sú takéto vozy čím ďalej, tým viac žiadanejšie. Veď predsa nič sa nevyrovná pocitu, keď si človek sadne do športového tvarovaného sedadla a jednoduchým otočením kľúča „zobudí“ vyše 500-členné stádo kobýl, pripravených kedykoľvek vyraziť. Pravda je, že športiaky sú na svete za jedným jediným účelom – ukázať technické zručnosti vývojárov a predovšetkým zabaviť majiteľa. Za všetkým stoja ľudia, ktorým v žilách kolovala skutočná športová krv a ktorí sa nebáli ukázať svetu svoju skutočnú vášeň a lásku. A práve vďaka osobnostiam ako Enzo Ferrari, Ferdinand Porsche, Ferruccio Lamborghini či Karl Benz sa svet môže tešiť z týchto nádherných a superrýchlych strojov. No taktiež existujú ľudia, resp. firmy ktorým sériový výkon týchto áut jednoducho nestačí a preto hľadajú spôsoby, ako uspokojiť svoje chute ešte viac!. Jednou takou je aj nemecký špecialista SpeedArt na slávne vozidlá Porsche, ktorý sa najnovšie zameral na výkonnejšiu 911-tku s krycím označením 997 Turbo.

PORSCHE 911 TURBO MODEL 997


SpeedART Porsche 997 Turbo
Prednedávnom bol v jednej nemenovanej televíznej relácii zostavený rebríček najobľúbenejších a osobnostne najväčších vozidiel sveta.

Vystriedali sa autá ako Nissan Skyline, Mercedes-Benz 300SL atď., no víťaz predstavoval veľké prekvapenie pre určite množstvo ľudí. Prvé miesto totiž získalo legendárne Porsche 911 z okolo roku 1975. Auto, ktoré si svojou húževnatosťou, jednoduchým športovým interiérom, výkonným motorom a perfektným spracovaním vydobylo svetové prvenstvo medzi automobilmi. No doba pokročila a svet sa môže tešiť z ďalšieho pokračovateľa tejto slávnej rodiny Porsche.

Porsche 997 Turbo, ktoré debutovalo v roku 2006 na Ženevskom autosalóne, je odvodené, resp. je priamym nástupcom slávneho modelu 911. Dizajn exteriéru bol oproti predchodcu, modelu 996 jemne prepracovaný do podoby skutočného ostrého pretekára.

Výrazné línie, nasávacie otvory, zadné prítlačné krídlo, LED svetlomety a množstvo iných prvkov robia z tohto auta nekompromisné športové vozidlo.

SpeedART Porsche 997 Turbo
Motor 997-čky bol prevzatý z modelu 964/GT1, samozrejme s pár vylepšeniami. Ostrý rinčiaci zvuk je tak výsledkom práce šiestich valcov s celkovým objemom 3,6 litra, ktorým asistuje vždy pripravené Turbo. A tak nikoho neprekvapí hodnota maximálneho výkonu, ktorá činí 480 kobýl (353 kW) pri 6000 ot./minútu a 620 Nm.

Vďaka týmto hodnotám auto zrýchli z pokoja na "stovečku" za necelých 3,7 sekundy (v prípade automatickej prevodovky Tiptronic S je to 3,4 sekundy) a zastaví sa až na hranici 311 km/h. Novinkou pri tomto modeli bol systém Variable Turbine Geometry (VTG) vyvinutý firmou BorgWarner, ktorý zabezpečoval lepšiu a bezchybnú funkciu turba.

Porsche ako také navždy zostane stelesnením čistokrvnej dynamiky a športových zmyslov. Nech si každý vraví čo chce, prvé miesto v už spomínanom rebríčku si právom zaslúžilo, pretože je to auto, ktoré v žiadnom smere nesklame svojho majiteľa.

Vynikajúce technické parametre, perfektné karosárske prevedenie a ešte lepší pomer výkonu a pohodlia, to je Porsche 911.

Fotogaléria Porsche 911 Turbo model 997:SPEEDART BTR-XL 600 PORSCHE 997 TURBO


SpeedART Porsche 997 Turbo
Nemecká firma SpeedArt má na svojom konte už nejaké to upravené Porsche, keďže náplňou ich práce je „venovanie“ sa týmto športiakom. Posilňovacou procedúrou prešiel aj model 997 Turbo, ktorý si svojim vystupovaním takéto dobrácke zaobchádzanie zaslúžil.

Exteriér
Ako prvý v ponuke je, v hodnote „niekoľko“ tisíc eur, optický balík pre tohto výrazne žltého krásavca. Ten pozostáva z predného a zadného nárazníka, bočných prahov, zadný difúzor a zadný spojler s prítlačným krídlom. Prvotinou bola modifikácia predného nárazníka, ktorý si ale pôvodné krivky ponechal. Do očí bijúca je trojica veľkých otvorov, ktoré sú po krajoch výrazne viac zaoblené, oproti sériovým. Vo zvislých priečkach, predeľujúcich samotné otvory sú implementované halogénové svetlá, pričom LED technológia nie je cudzia ani tomuto autu. Na aute ju nájdeme podobe denných svetiel, vyčnievajúcich do krajných dvoch otvorov. Prevenciou proti poškodeniu nárazníka je spodná ochranná lišta, ktorá zároveň slúži ako usmerňovač prúdenia vzduchu. Takto upravený nárazník sa príliš od toho sériového nelíši, no vďaka nemu pôsobí toto auto o niečo dravšie.

SpeedART Porsche 997 Turbo
Bok auta sa nesie v štýle jednoduchom, v podobe inštalácie nových prahových nástavcov. Zaujímavé sú svojím nápaditým tvarovaním „chvosta“, ktorý ako keby kopíruje rýchle prúdenie vzduchu počas jazdy. Vcelku chytré ;-).

Zadok auta bol obdarovaný azda „za dvoch“ a to sú Vianoce ešte relatívne ďaleko :-). Pri bližšom skúmaní zistíme, že pod zadný nárazník pribudol pomerne výrazný difúzor s integrovanou dvojicou otvorov, kopírujúcich tie sériové nad nimi. Pribudla taktiež štvorica okrúhlych koncoviek nového vylepšeného výfukového systému. To najlepšie sme si nechali na záver, pretože sa jedná o skutočne chytrý ťah vývojárov. Na zadný kufor bol namontovaný nový športový spojler, ktorý ma integrovanú dvojicu otvorov, privádzajúcich vzduch do motorového priestoru. Druhá lahôdka je v podobe mohutného prítlačného krídla, ktoré môže byť na prianie zákazníka vo farbe karosérie alebo vyrobené z ultraľahkých uhlíkových vlákien.

Interiér
V prípade tohto upraveného Porsche 977 Turbo bude mať posádka o pohodlie postarané.

SpeedART Porsche 997 Turbo
Tešiť sa môže na rôzne aplikácie karbónu, kože, či Alcantary, no pozornosti neujde ani športový volant modelovej rady F1 s airbagom a priemerom 340 mm, unikátne športové sedačky, luxusné koberce s vyšívaným logom úpravcu a hliníkové prahové lišty takisto s logom SpeedArt.

Performance
Azda žiadnemu úpravcovi nestačí sériový výkon toho-ktorého vozidla, a ani SpeedArt nie je výnimka. Pre toto Porsche 997 Turbo s krycím označením SpeedArt BTR-XL 600 pripravil hneď päticu výkonových stupňov. Najsilnejším je nárast výkonu o nemalých 120 konských síl na hodnotu 600 koní a 840 Nm.

Tak rapídny nárast celkového výkonu a točivého momentu bol dosiahnutý vďaka upravenej riadiacej jednotke ECU, otvoreného športového sania, väčších chladičov, modifikovaného systému VTG a samozrejme športovému výfukovému systému (100-bunkový katalyzátor, zvody atď.) so zvukovým switchom. Celé toto „divadielko“ neznamená len ostrejší zvuk, ale taktiež lepší celkový prejav auta. To znamená zrýchlenie vylepšené na hodnotu 3,2 sekundy a hranica maximálnej rýchlosti posunutá na hodnotu 335 km/h.

Pre potreby vyššieho výkonu, vyššej bezpečnosti a lepšieho zvezenia bol upravený, resp. znížený podvozok auta pomocou komponentov KW, H&R alebo Bilstein, podľa želania zákazníka, v rozmedzí od 20 do 50 mm.

Osadený bol aj silnejší brzdový systém, ktorého základ tvoria dierované kotúče Brembo s priemerom 350 mm vpredu aj vzadu!, do ktorých sa s chuťou zahryznú šesť- a štvor-piestikové strmene. Dostávame sa tak k poslednej zastávke tejto obšírnej úpravy – kolesá. Auto sa nesie na honosných 10-dvojlúčových diskoch „CTS“ v čiernej farbe, ktorých rozmery sú 8,5 x 20" vpredu a 11 x 20" vzadu. Obuté majú pritom slick pneumatiky Michelin Pilot Sport.

SpeedART Porsche 997 Turbo

SpeedART Porsche 997 Turbo

SpeedART Porsche 997 Turbo

Fotogaléria nového SpeedART Porsche 997 Turbo:Čo horovíte na túto smrteľnú žiletku SpeedART Porsche 997 Turbo? Prosím, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Speedart, tak navštívte našu podstránku:

SPEEDART tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Porsche vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Porsche tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textu: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10843x    hodnotenie: 76/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt