support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo alfaVaše upravené autá: Škoda Felicia 1,6 GLXi tuning by „Granpda“ ! logo alfa

Vaše upravené autá: Škoda Felicia 1,6 GLXi tuning by „Granpda“ !

29.Sep.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Auto ktoré vám predstavím, nie je nijaký vizuálny „extrém“ s kopou plastov a fakt nevkusných vecí. Táto Felicia ma očarila svojimi vymakanými detailmi, vkusnou, decentnou a hlavne štýlovou úpravou. Keď však nazriete do interiéru, tak si poviete že predsa je to zdravý extrém. Auto je z Čiech, a pri pohľade naň sa len dokazuje, že čo všetko dokážu „české ručičky.“

Poďme ale pekne od začiatku. Štyridsaťročný Milan Vybíhal, ktorého prezývajú „Grandpa“ , je právoplatným majiteľom tohto upraveného auta. Jeho auto je dôkazom že pekne vytunené auto nemusí mať hocijaký mladý frajer čo akurát dostal „vodičák“ ;-)

Späť k autu. Je to Škoda Felicia 1,6 GLXi, rok výroby 2000. Milan kúpil auto pred tromi rokmi, čiže v roku 2003. Hneď ako auto kúpil, pustil sa do upravovania. Sprvu to boli len také úpravy, ako zmenená predná maska, trocha silnejšie audio, (Milan si potrpí na slušnú muziku) kolesá, veď to poznáte, začiatky tunigu ;-)

Milan však musel myslieť nielen na svoju rodinu, ale aj na svoje hobby. Rodine tak kúpil auto tej istej značky, tentokrát ale novší model od Felície, a to - Fabiu. Tým pádom sa mohol plne venovať autu, teda vo svojom voľnom čase, pretože pracuje ako majster odbornej výchovy v prostějovskej automobilovej strednej škole. Aj ja by som chcel takého učiteľa :-)

Milan sa spojil s miestnym tuningovým maniakom do tuningu Romanom Vojtekom, prezývaným „Berty“ ktorý vlastní známu českú, čiernu Ibizu (aj toto auto bude recenzované na tomto webe onedlho), ktorú neustále zdokonaľuje. Spolu založili „4D performance club Prostějov“ . Klub má zatiaľ štyroch členov.

Škoda Felicia
K úprave, celé auto je robené v decentnom, povedzme v nemeckom „clean“ štýle. Predný nárazník je originál zbavený oterovej lišty, má zahladený prelis pre EČV, ďalej má zahladené otvory pre hmlovky a spodná hrana pochádza z časti nárazníka BMW E46 318. Podobnú procedúru podstúpil aj zadný nárazník, oterová lišta je tiež preč a spodná časť je z nárazníka staršej verzie Škody Felicie. Do nárazníka vyrezali otvor presne podľa tvarov koncovky výfuku. Oba nárazníky sú nastriekané do farby auta, čo na niektorých, väčšinou starších „Feldách“ nie je.

Musím pochváliť spôsob, akým sú nárazníky robené, žiadny sklolaminát! Toto je pravý plast. V spomínanom klube sa nespoliehajú na laminát ktorý nie je až tak pevný, oni svoje nárazníky vyrábajú poctivým „zváraním“ plastov.

Predné svetlomety majú číre prekrytie plexisklom a „blikače“ majú bezfarebné kryty, od firmy ELLRI design. Bočné „blikače“ umiestnené na predných blatníkoch majú číre prekrytie, no jemne streknuté do farby auta. Maska medzi svetlami je vlastnej výroby z ABS plastu. Zadné svetlá sú ľahko streknuté tmavým, lesklým lakom aby ladili s farbou karosérie.

Zadné „čelo“ kufra je vyhladené, bez lišty medzi svetlami pod ktorou u sérioviek býva väčšinou korózia. Vybranie pre EČV zostalo na pôvodnom mieste len ho Milan trošku primračil, aby dostal ten pravý, nemecký „clean“ efekt. Na zadných dverách kufra je malé krídlo ktoré je spolu s plastom okolo stieračov nalakované farbou karosérie.

Škoda Felicia
Na lemoch blatníkov, ktoré sú vytiahnuté vzadu o 6 cm a vpredu o 4 cm, sú namontované plastové lemy od firmy Autostyl Janko, na ktoré pekne nadväzujú prahy rovnakého pôvodu, lemy, prahy. Oterové lišty na dverách sú schválne nenalakované, aby svojim šedočiernym vzhľadom kontrastovali s karosériou, ktorá je nastriekaná do tmavej, fialovej farby.

No Milan plánuje na ďalšiu sezónu nový lak a povedal mi, že prahy a lemy buď strekne do farby auta alebo ich dá preč. Po bokoch auta je nalepená žltooranžová tenučká dvojčiara, ktorá má na začiatku a na konci vlnovku. Takýto efekt poznáme napríklad z grafov z nemocnice pri sledovaní pulzovania srdca :-)

Ako sa hovorí, že kolesá robia auto, tak v tomto prípade to platí na sto percent. Milan pre túto úpravu nemohol vybrať lepšie.

Disky sú luxusné a veľmi sa sem hodia. Teda aspoň podľa mňa. Sú to hliníkové disky Keskin KT1 s lešteným límcom a imitáciou dvojdielnych diskov s rozmermi 7,5“ x 16“ vpredu a 9“ x 16“ vzadu. Obuté sú do pneumatík Bridgestone Potenza 215/40R 16V.

Neodmysliteľná časť auta je samozrejme podvozok, naň závisí väčšina jazdných vlastností. Milanovi sa nepozdával sériový mäkký podvozok a tak si zadovážil kompletný podvozok, čiže tlmiče a pružiny, obe od HP Sporting. Predok je oproti sérii nižšie o 6,5 centimetra a zadok o 6 centimetrov.

Nesmiem zabudnúť na brzdový systém za ktorý by sa nemusel hanbiť žiadny majiteľ Feldy. Predné majú vŕtané kotúče a športové brzdové platničky Ferrodo Sport. Na zadnej náprave sú teraz kotúčové brzdy z dvojkového golfu 1.8 GTI doplnené o systém ABS. Keď som už pri podvozku musím zmieniť perfektne nalakované vnútorné podbehy blatníkov béžovou farbou. Nalakované touto farbou sú aj niektoré časti interiéru, ku ktorému sa dostanem neskôr.

Konečne sa dostávame k srdcu auta. Teraz bude reč o úpravách motora, ktorých nie je v tomto prípade extrémne veľa. Majiteľ nemal zámer urobiť auto na šprinty, ale spraviť z neho leštenku.

Škoda Felicia
Motoršportové sanie doplnené o Power Buster zo zvyšovačom napätia od 7500ot/min15000ot/min. Milan dal pre zvýšenie výkonu načipovať riadiacu jednotku motoru. Ďalej nechal posunúť pole maximálnych otáčok firmou Cimbu.

Sviečky motoru dal Milan namontovať iridiové od firmy Denso Iridium, ktoré vydržia dlhšie, než ostatné a majú vďaka irídiu najtenšiu cievku na svete.

Aby mohol motor lepšie dýchať, namontoval tam športový filter sania K&N, ktorý je oddelený od motora tak, aby nesal teplý vzduch od motora. Sanie je teraz náporové. Koncovka výfuku je imitácia výfuku Supersprint. Chladič dostal o jeden ventilátor naviac aby bol chladiaci účinok lepší.

Pre krajší vzhľad dal Milan vyleštiť veko ventilov a skrinku odvetrávania kľukového hriadeľa. Kapota motoru sa teraz po odistení sama vysúva nahor pomocou plynovej vzpery umiestnenej na rozpere prednej nápravy. Plastový kryt motora je obtiahnutý teľacou kožou a vnútorná časť kapoty je nalakovaná krémovou farbou, vyzerá to skvele!

A teraz k najväčšej úprave, ktorá sa odohrala - interiér. Celý interiér je poňatý v troch farbách, čiernej, hnedej a krémovej. Nanovo vyvarenú podlahu so zmenenými úchytkami pre sedačky z VW Corrado, pokrýva na mieru vyrezaný koberec krémovej farby. Časti interiéru ako stropnica, stredy sedačiek a ďalšie veci, sú čalúnené krémovou alcantarou.

Plastové a laminátové časti, ako výplne dverí, spodok palubnej dosky, plast okolo kruhov budíkov, a ozvučnice pre reproduktory sú nastriekané farbou, taktiež krémovou. Vrchné časti výplní dverí, vrch palubnej dosky a manžeta riadiacej páky, ktorá má chromovaný rámik, sú potiahnuté aj tu teľacou kožou. Spomínané budíky majú nové polepy a hliníkové krúžky. Riadiaca páka je z časti potiahnutá kevlarom ako aj kľučka prístrojovej odkladacej skrinky. Zvyšná časť riadiacej páky a volant je z dreva, nezistil som však z akého. V interiéri je mnoho upravených maličkostí, ako napríklad kľučky dverí, leštené pedále, ovládače topenia, atď...

Celý interiér je nasvietený piatimi modrými neónmi, ako aj spodok auta. Audio je podľa môjho názoru premakané a zaberá celú časť zadných sedačiek, ktoré dostali od Milana „padáka“. Celý interiér je kompletne vytlmený českou firmou Dynamat. Technické informácie Audio v tejto Felícii si prezrite v priloženom texte:

TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Škoda Felicie 1.6
Motor: 1600 cm3
Výkon: 75 PS
Krútiaci moment: 135Nm pri 3500 otáčkach
Maximálna rýchlosť:175 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť): orig. Škoda, 13 x 6,5
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť): Barum Brilantis 165/70R13
Farba karosérie:fialová metalíza
Rozmery karosérie:3833/1635/1415 mm
Hmotnosť:1015/435 kg
Typ karosérie: Hatchback
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Motor: Škoda Felicie 1.6
Výkon: 91 PS
Krútiaci moment: 139Nm
Maximálna rýchlosť:195 km/hod
Zrýchlenie z 0 na 100km/h: 11 s
Disky (značka, typ, veľkosť): Keskin KT1, 16 palců x 7,5, 16 palců x 9
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť): Brigestone Potenza 215/40R16
Farba karosérie:fialová metalíza
Rozmery karosérie:3833/1635/1415
Hmotnosť:1015/435
Tuning doplnky – výrobca a typ: plasty Autostyl Janko, přední světla a blikače ELLRI, zahlazený přední nárazník se spodní částí z BMW E46,
zadní nárazník s nástavcem z nárazníku Felicia I, upravená maska vlastní výroby, zahlazené páté dveře s mračením
Audio: CD reciever Alpine CDA-9835R, DVD mechanika Sansui 7''LCD Super, 8''LCD Super, zesilovač Magnat The Rock 1000,
2x zesilovač Eyebrid: 2kanálový Y2A2Y150, monoblok Eyebrid Y2A1Y500, 13cm přední komponentní repro MB Quart RCE 213,
16cm přední komponentní repro Focal K2-Power,zadní třípásmové komponentní repro Focal V270,
2x subwoofer Emphaser Impulse EI12S4, 1 a 2F kapacitor, kabeláž Sinus Live, tlumení Dynamat a Sinus Live


Audio komponenty:


- rádio Alpine CDA 9835R
- zosilovač Pro Wofer
- EYEBRID IY500 monoblok analog (1x500W 2 Ohm Rms)
- Woofer 2 ks
- EM Phaser Ei 12S4 RMS 250W

Zadné plato:


- zosilovač Eyebird 2Y 150 (2x150W 4 Ohm Rms)
- repro Focal 270 V3 (150 W Rms)

Predné dvere:


- zosilovač Magnat The Rock 800 (4x 110W, 4Ohm Rms)
- repro komponenty: Magnat 2160 PRO (210 W Rms) a MB & Quart 130 (60W Rms)
- kapacitor ZPC 1F 19 – Zayulum
- kapacitor Shark 2F

DVD systém:


- prehrávač Sansui (DVD, MP3, JPG)
- predný monitor 7“ (16:9)
- zadný monitor 8“ (4: 3)

Milan by chcel na záver poďakovať Bertymu za inšpiráciu a pomoc, za muziku Michalovi a Martinovi a za lak Pavlovi. Milan aj ja ti ďakujem, prajem Ti veľa šťastia, veľa pohodových zrazov, a nech sa ti darí.

Vidíte, že aj obyčajná Felicia môže pri zručnej práci zažiariť. Od Milana by sme si mali brať príklad. Na ďalšiu sezónu pripravuje nejakú špecialitku, môžem len prezradiť, že to nebude len nový lak, ale aj...;-) Viac ani muk a psssst...

Fotogaléria Škoda Felícia 1,6GLXi v úprave od Milana „Grandpa“ Vybíhala:Video Škoda Felícia tuning by "Grandpa":

preview
download
[ 2,1 MB ]
preview
download
[ 5,3 Mb ]


Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na toto upravenú Škodu Feliciu od tunera Grandpa? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k tomuto autu a jeho úprave vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Peter Guczmann
Fotky: Peter Guczmann
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 97579x    hodnotenie: 268/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt