support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo alfa Škoda 120L Lambo 1 tuning by Schuter logo alfa

Škoda 120L Lambo 1 tuning by Schuter

28.Jul.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Čo má spoločné človek menom Chip Foose s automobilovým svetom? Okrem toho, že je to skvelý dizajnér, tiež renovuje, resp. upravuje a modernizuje autá starej školy ako napríklad Chevy Camaro z roku 1969. Čiže sa zameriava na autá domácej scény. Nie je nič krajšie, ako počuť o niekom, kto aj takýmto spôsobom vzdáva hold rodným automobilkám. Dnes vám predstavíme domáce auto upravené domácim fanúšikom tuningu. Keď sa povie domáce, napadnúť vás môže len jedno slovo – Škoda. „Škodule“ (prezývané aj ako embéčky, MB – Mladá Boleslav, Škoda) sú síce staršie ročníky, ale pre niekoho sú viac, než len obyčajným vozom. Pre niektorých je Škodovka symbol strednej Európy rovnako, ako Dodge symbol USA. A takým je aj Peter, hrdý majiteľ tohto upraveného žihadielka. Poďme si ho predstaviť.

Upravená klasika


To, prečo si Peťo vybral práve toto auto, hádam ani netreba vysvetľovať. Je to hlavne kvôli jej minulosti a aj kvôli tomu, že si nepotrebuje dokazovať svoju „mužnosť” nablýskanými luxusnými autami, ktorých disky sú drahšie ako celé auto. Peťo má rád starú školu a aj preto sa rozhodol pre Škodu 120L. Hádam ani netreba zdôrazňovať fakt, že pri úprave takéhoto auta montované časti vo väčšine prípadov nesedia tak, ako by mali. Preto musel Peťo do tohto projektu zapojiť svoju šikovnosť a drvivú väčšine dielov si upraviť sám tak, aby pasovali na jeho miláčika.

PERFORMANCE


Všetci dobre vieme, čo sa skrýva pod kapotou tejto Škodovky v sériovom stave. Neveľký výkon, ktorý nepresahuje 40 koní očividne a pochopiteľne Peťovi nestačil. Preto sa pustil do úpravy performance (motorová časť + podvozok) stránky svojej káry.

Pôvodný „eLkový” motor bol nahradený mierne výkonnejším zo škodovky 120GLS, ku ktorému pribudol karburátor z Favorita. Začalo to pomaly naberať grády a tak ešte Peťo pridal duralové remenice, zotrvačník Metalex a nakoniec upravil hlavy valcov. Valce sa ešte na tejto Škodovke vyskytnú ;-). Výfukové plyny z tohto upraveného motora sa dostávajú von za pomoci nerezového výfuku o celkovej dĺžke 4 m, ktorý má tri prechodné tlmiče. Ukončený je párom DTM koncoviek.

Pri takejto úprave si pozornosť zaslúžil aj podvozok. Ten dostal tlmiče KONI a elektricky ovládaný vzduchový podvozok, ktorý bol samozrejme Peťovou „hand made“ prácou. Aby toho nebolo málo, na rad prišli aj brzdy. Vpredu aj vzadu Peťo namontoval kotúčové brzdy a samozrejme hydraulickú ručnú brzdu. Veľmi dôležitým krokom bola vhodná voľba diskov. Treba povedať, že sa Peťo trafil do čierneho, doslova. Disky, ktoré zohnal, sa náramne hodia na takýto typ auta, resp. úpravy. Jemne kopírujú krivky amerických svalnáčov, čo sa v tomto prípade veľmi hodí. Ide o chrómové 15-palcové disky Semperit. Myslím, že k tomuto netreba viac dodať, obrázok hovorí za všetko. Poslednou úpravou v rámci performance stránky bolo rozšírenie zadnej nápravy o 12cm a jej následné zdvihnutie o 6cm.

TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Škoda 120L
Motor: š-120
Výkon: 40k
Maximálna rýchlosť:140 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť): obyčajné plecháče 13"
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť) : Matador MP55, 165/50 R13
Farba karosérie:zeleno modrá
Audio: rádio s CD
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Auto – výrobca a typ: Škoda 120L
Motor: š-120GLS,Metalex zotrvačník, upravená hlava, duralové remenice, favorit karb.,
Výkon: cca 70k
Maximálna rýchlosť:165 km/hod
Disky (značka, typ, veľkosť): 15"
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť): Semperit 195/50
Farba karosérie:čierno šedá
Tuning doplnky – výrobca a typ: Predne svetla číre z ww polo palubná doska Seat ibiza Nerezový výfuk dlška 4m + 3 priechodne tlmiče
Spätne zrkadla Z3 Vyduch v prednej kapote + zamračenie Zadok rozšírení o 12cm a vyvýšený o 6cm
Nalomene zadne dvere s bocnimi vyduchmy. Kotúčové brzdi v predu a zadu s hydraulickou ručnou brzdou.
vzduchový podvozok s el. ovladnim a pružením tlmičami KONI. Vertikálne otváranie predných dverí a
Vnútorný ochrany rám, centrál + el. sťahovanie okien a štartovanie na diaľku všetko vlastnej výroby
Audio: Rádio na MP3 Zosilovač SONY 800W Xplod 2xRepro Tuba 240W SONY,
2x 180W široko pásmové SONY Xplod, Sobwoofer 1400W SONY Xplod Priemer 38cm


EXTERIÉR


skoda 120l lambo 1
Exteriérová (karoséria + vonkajší vzhľad) časť úpravy nie je o nič menej zaujímavá, než performance stránka tohto vozidla. Pri prvom pohľade naň je človeku hneď jasné, že majiteľ, ktorý vlastní a upravoval toto auto, určite veľmi dobre vedel, čo robí. Do bodky prepracované jednotlivé časti auta, ako aj jeho detaily.

Fascinujúcou časťou je predná časť. Tá bola zmenená do bodky. Nielen predná časť, ale aj zvyšok auta sa môže pýšiť plastami. Čo čert nechcel, na túto „embéčku“ nepasovali. Pochádzali totižto z BMW.

Avšak Peťov zmysel pre dokonalosť a tak isto aj jeho chtíč, ho dohnali k tomu, aby si ich upravil pre svoje potreby. Vďaka tomu dostalo toto auto v kombinácii s diskami nezameniteľný dravý vzhľad.

Auto je pritom lakované do čierno šedej farby, čo dodáva autu taký „darkness” štýl. Zaujímavosťou prednej časti sú číre predné svetlá, ktoré pochádzajú z VW Polo. Iste viete, ako vyzerajú sériové škodovácke svetlá. Preto musel Peťo pripraviť miesto pre zbrusu nové, ako ináč, vlastnoručne. Nevidí sa často, aby Škodovka mala iné svetlá, ale čoraz viac sa to stáva veľmi populárnym trendom.

Taktiež maska a predná kapota dostali nový look. Kapota je maľovaná do tmavo sivej farby. Mohli by ste si myslieť, že kvôli tomu výduchu na kapote, má Peťo motor vpredu, ale nie je tomu tak, a výduch v tomto prípade slúži iba ako dekor. Možno sa to bude zdať niekomu divné a zbytočné, ale vedzte, že dodáva autu šmrnc.

Závodný look bol docielený tiež odstránením pôvodných stieračov a na ich miesto prišiel iba jeden, single, umiestnený do stredu. Nezabudlo sa ani na bočné smerovky, ktoré dostali biele číre sklíčko.

skoda 120l lambo 1
Na boku došlo k väčším zmenám, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nielenže pribudli agresívne bočné prahy značky ELLRI, športové „späťáky“ typu M-Look, tónované sklá, zavarenie kľučiek zadných dverí, vytiahnutie zadných blatníkov, ale k tomu všetkému si ešte prirátajte LSD dvere vlastnej výroby (vystuženie stĺpikov, výroba LSD systému, vyladenie, nájdenie vhodných výtlačných piestov a vhodných ložísk) a vylomené zadné dvere smerom von, čiže vytvorenie otvoru, za účelom priviesť čerstvý vzduch k motoru a pripravovanému turbu.

Kto doteraz pochyboval, tak už musí uznať, že toto nie je len tak hocijaká úprava Škodovečky, na akú sme zvyknutí. To rozhodne nie. Ako čerešnička na torte v rámci boku auta je zelené podsvietenie prahov auta. Tu sa potvrdilo, že neóny nie vždy kazia dojem z celého auta.

Celú vonkajšiu úpravu ukončuje „pozadie tejto slečny” a jej pomerné veľká časť, ktorá bola zavarená. Vykukovať ostali len koncovky výfuku a pár zadných okrúhlych svetiel. Kto by namietal, že viac sa tam hodia nejaké číre, nemal by pravdu.

Tieto svetlá totiž zachovávajú osobitosť tohto auta, ako aj celej úpravy. Kľudne by sme mohli povedať, že tak trochu pripomína istú skupinu amerických Hot-Rodov. Určite aj vďaka tým nablýskaným diskom. Peťo nezabudol ani na decentné krídlo Camei, ktoré si sám doupravil, konkrétne, vyvýšil.

INTERIÉR


skoda 120l lambo 1
Interiér (vnútro kabíny) tohto auta by kľudne mohol byť považovaný za skvost. Toľko zmien v jednom interiéri a ešte k tomu v takomto aute. To sa nevidí často. Palubovku sériovej Škodovky už videl hádam každý. A preto nie je nič nezvyčajné, keď sa Peťo obzrel za niečím robustnejším a novším.

Siahol po palubnej doske zo Seat Ibiza, mierne si ju upravil, aby mu tam sedela, ako uliata a výsledkom je úplne iný vzhľad interiéru. K nej Peter pridal trojramenný volant, ktorý je v kombinácií koža a nerez. Vlastnej výroby z lešteného nerezu je aj riadacia páka, ktorá náramne pripomína piest ;-). Celkový „hliníkový vzhľad interiéru dotvárajú hliníkové fólie v „koži” kobercov a bokov dverí. Celý interiér je pritom situovaný do tmavého semišu.

Je pochopiteľné, že Peťo myslel aj na bezpečnosť a preto do auta osadil nové športové sedačky od AutoStyle vyzbrojené trojbodovými pásmi. To ale nebol koniec v otázke bezpečnosti. Výsledkom Peťovej šikovnosti je klietka, čiže ochranný rám do interiéru. Celkový dojem dotvárajú modré neóny, ktoré osvetľujú ťažké dni strávené v Peťovej dielni. Výsledkom je do detailov prepracovaný interiér.

Čo sa týka elektroniky, Peťo má byť právom na čo hrdý. Jeho autíčko disponuje elektrickým sťahovaním okien (jedná sa o Škodovku :-) ), centrálom a štartom na diaľku. Nebude to nič nové, keď poviem, že všetko vlastnej výroby! Pri úprave akéhokoľvek auta, majiteľ ráta aj s nejakou tou muzikou. V Peťovom prípade ide ozaj o kvalitku. Celé sa to spustí MP3-autorádiom Sony, ktoré spolupracuje s LCD displejom. Zvuk prúdi cez zosilovač Sony Xplod s výkonom 800W a von sa dostáva za pomoci dvoch širokopásmových Sony Xplod reproduktorov s výkonom 2x180W a nakoniec subwoofera taktiež Sony Xplod, s priemerom 38cm a výkonom 1400W a dvoch túb s reproduktormi Sony o výkone 2x240W.

Toto bolo Peťove autíčko s výstižným názvom Lambo 1. Je jasné, že úprava sa zďaleka nekončí a my sa môžme tešiť na pokračovanie tohto „seriálu”. Mne osobne sa toto auto náramne páči. Možno je to kvôli jeho jednoduchosti, ale zároveň agresivite, alebo je to preto, že človek s rovnakým občianstvom, ako je moje, dokáže z našej rodnej (bývalej československej) automobilky spraviť niečo, čo sa jemne podobá na americkú klasiku. Tie disky sú proste úžasné :-). Petrovi želáme veľa šťastných kilometrov s týmto zaujímavým kúskom.

Fotogaléria upravenej Škody 120 pod označením Lambo 1 od Petra als. „Schuter-a“:Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na toto upravené auto Škoda 120l Lambo 1 od tunera Schutera? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k tomuto autu a jeho úprave vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 135191x    hodnotenie: 484/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt