support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Škoda Rapid s úspornými motormi HTP, TSI, TDI ako rodinný kompaktný liftback

16.Sep.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Automobilka Škoda len pár mesiacov po predstavení modelu Citigo predstavila ďalší model, ktorý má zaujať svojou cenou, variabilitou a aj niektorými zaujímavými riešeniami. Vracia sa ním zároveň k názvu Rapid, ktorý si iste mnohí pamätáme. Tentoraz však pôjde o kompaktný liftback, ktorý bude určený prakticky pre väčšinu svetových trhov.

Škoda Rapid chce na trhu vyplniť medzeru medzi modelom Fabia a Octavia a to nielen vnútorným priestorom, ale aj cenou a spracovaním. Model dokonca vznikol na základe oboch modelov a od každého si aj niečo požičal. Automobilka ho označuje ako rodinný model, poďme sa teda bližšie pozrieť na jeho hlavné atribúty a či si teda vôbec takéto označenie zaslúži. Ešte predtým sa ale pristavme pri jeho zovňajšku, tu totiž automobilka aplikovala svoj nový dizajnový jazyk. Hodnotenie vzhľadu necháme tentoraz na vás, ide totiž o veľmi subjektívnu záležitosť. No vďaka tomuto modelu môžeme odhadovať, akým smerom sa vzhľad modelov Škody bude uberať v najbližších rokoch. Vzhľad Škody Rapid je zatiaľ neopozeraný a vzbudí záujem všade kam príde, vzhľadom k svojim rozmerom a v porovnaní s inými kompaktnými sedanmi pôsobí toto auto vcelku vyvážene. Poďme ale teraz už ku konkrétnym číslam.

Škoda Rapid ponúkne zaujímavú alternatívu k Octavii


Škoda Rapid sa môže pochváliť dĺžkou 4 483 mm, šírkou 1 706 mm a 1 461 mm. Týmito rozmermi sa celkom spoľahlivo zaraďuje medzi kompaktné modely a v hierarchii automobilky pod model Octavia. Veľmi sľubne však vyzerá rázvor s dĺžkou 2 602 mm, ktorý je znamením variabilného a vzhľadom na svoju triedu nevídaného vnútorného priestoru. Ak dokonca tento údaj porovnáme s Octaviou, ktorá je vo vyššej triede, zistíme, že Rapid má dlhší rázvor o 24 mm. Tento cenovo dostupný automobil tak poskytne porovnateľné množstvo miesta so sedanom, ktorý je o triedu vyššie. Samozrejme, ak neporovnávame šírku vozidla, kde už Rapid voči svojim väčším súrodencom zaostáva. Pre potreby rodiny bude dôležitý aj batožinový priestor, ktorý má pri základnom usporiadaní objem 550 litrov, pričom po sklopení zadných sedadiel na vás čaká veľkorysých 1 490 litrov.

škoda rapid motory htp tsi tdi prevodovka dsg rodinny kompaktny liftback mala spotreba

Rapid sa chváli aj niekoľkými veľmi originálnymi riešeniami. Nad niektorými sa možno pousmejete, no napríklad taká sieťka na bočnej strane predných sedadiel je naozaj nápaditým riešením, ktoré sa môže zísť skutočne každý deň. Naopak, v zime bude určite veľmi využívanou dodávaná škrabka na ľad umiestnená trochu netradične, pri viečku nádrže. Ak používate auto na prepravu špinavých vecí, určite oceníte aj gumovú rohožku v batožinovom priestore.

škoda rapid motory htp tsi tdi prevodovka dsg rodinny kompaktny liftback mala spotreba

Motory v Škode Rapid sú hlavne úsporné


Na záver sa pozrime na ponúkané pohonné jednotky, benzínové agregáty sú zastúpené štvoricou úsporných pohonných jednotiek: 1.2 HTP (55 kW), 1.2 TSI (63 kW), 1.2 TSI (77 kW) a 1.4 TSI (90 kW). Posledné dve menované sú navyše dostupné aj s dvojspojkovou prevodovkou DSG. Vznetové agregáty sú zastúpené jediným preplňovaným štvorvalcom 1.6 TDI, ktorý bude dostupný buď vo variante s výkonom 66 kW alebo 77 kW. Slabšiu verziu si navyše budete môcť dopriať taktiež so 7-stupňovou DSG prevodovkou. Hlavnou výhodou všetkých pohonných jednotiek je ich hospodárnosť – teda najmä nízka spotreba. Pri benzínových modeloch sa kombinovaná spotreba pohybuje okolo 5,4 l/100 km, pri vznetových agregátoch hovoríme už o 4,1 l/100 km. Spomeňme ešte, že Škoda v prípade brzdovej sústavy prichádza s kompromisom v podobe predných kotúčových a zadných bubnových bŕzd.

škoda rapid motory htp tsi tdi prevodovka dsg rodinny kompaktny liftback mala spotreba

Hlavným lákadlom pri Škode Rapid bude určite cena, tú zatiaľ stále nepoznáme a tak sa len dá ťažko posúdiť, či Rapid bude naozaj cenovo dostupným autom pre mladé rodiny. Vieme však už, koľko zaplatíte za základnú verziu modelu pre Nemecko. Rapid v základnej výbave a s najslabším motorom 1.2 HTP s výkonom 55 kW bude stáť 13 990 Eur. V tomto prípade však musíme poznamenať, že základné verzie modelov predávaných v Nemecku majú o niečo bohatšiu výbavu. Základná cena teda na Slovensku bude určite nižšia. Otázne je, o koľko...

škoda rapid motory htp tsi tdi prevodovka dsg rodinny kompaktny liftback mala spotreba

škoda rapid motory htp tsi tdi prevodovka dsg rodinny kompaktny liftback mala spotreba

škoda rapid motory htp tsi tdi prevodovka dsg rodinny kompaktny liftback mala spotreba

Stane sa Škoda Rapid s úspornými motormi hitom pre mladé rodiny ? Nech sa páči, hlasujte tu:


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Zdeno Hladký
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 30285x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt