support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Skoda Škoda Octavia SUPER 1960 - tuning by ´Jozef´ logo Skoda

Škoda Octavia SUPER 1960 - tuning by ´Jozef´

17.Dec.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Začnem asi tým ako som sa k tuningu ako takému dostal. Motorizmom ako takým ma nakazil môj otec ktorý bol šoférom s povolania a ktorý ma už ako malého chlapca vozieval na Tatre. Neskôr keď som bol väčší začali sa mi páčiť motorky. Pamätám si ako som kúpil od kamaráta Pioniera „21“ za 300 korún a zabudol som zavrieť benzín. Ráno keď otec vošiel do garáže celá garáž smrdela od benzínu. No a od motoriek som nejak plynule prešiel k autám.

Začal som si kupovať Tuningové časopisy. Pamätám si, ako som ich potajomky čítaval cez hodinu pod lavicou. A začal som snívať svoj sen o vlastnom vytunenom autíčku. Mojím vysnívaním autom bol Peugeot 205 GTI. Začal som šetriť a keď som dal dokopy nejaké peniaze začal som hľadať neupravené GTI-čko v originálnom stave. Neviem už presne koľko som takéto auto hľadal ale nenašiel som také ktoré by vyhovovalo mojim predstavám. Všetky ktoré som videl boli buď zhnité alebo už neboli v pôvodnom stave. Na a ako som prechádzal všetky tie inzeráty a už skoro bezradne som hľadal poriadnu 205-ku narazil som na Ford Escort Cabrio. Na fotkách vyzeral dobre a tak som sa išiel na neho pozrieť. Fotky neklamali a auto bolo ako „cukrík“ a navyše v pôvodnom stave. Nakoniec som sa teda rozhodol že vzdám boj v hľadaní 205-ky a kúpim si cabriolet, ktorý sa mi zdal tiež ako vhodný adept na tunenie. Dva roky som s ním len chodil po zrazoch, čerpal inšpiráciu a v hlave nosil predstavu ako by to cele mohlo asi vyzerať. Potom som sa pustil do tunovania. Cabrio je môj prvý počin a pri jeho stavbe som sa toho veľa naučil.

Jednu peknú sobotu som sa dostal na Veteránsku akciu a keď som tam videl tie autá, a bol som z toho pravdupovediac unesený. Rozhodol som sa, že si aj ja kúpim nejakého veterána. Začal som prezerať ponuky a náhodne som natrafil na Škodu Octáviu ktorej fotografia ma veľmi zaujala.
Do Banskej Bystrice to nebolo ďaleko tak som sa zo zvedavosti išiel na to auto pozrieť. Keď som to vtedy na tom parkovisku pred Tescom zbadal bola to láska na prvý pohľad. Auto malo však malé chybičky krásy ale bývalý majiteľ Tomáš Kliment ktorý na aute odviedol veľký kus práce nič nezatajoval ochotne mi auto poukazoval povedal mi čo treba ešte dotiahnuť prípadne opraviť. Nakoniec sme sa teda dohodli a auto poputovalo do mojej garáže.

ŠKODA OCTAVIA SUPER 1960 – TUNING BY JOZEF


Takže sa posnažím opísať životný príbeh tejto škodovky – Škoda Octavia SUPER. Na začiatku bola zelená Octavia vyrobená v roku 1960, ktorej motor bežal ako švajčiarske hodinky a karoséria bola až v neuveriteľne dobrom stave. Celé auto bolo odstrojené odstránená celá elektroinštalácia keďže tam bolo kopec zbytočných a nepoužitých káblov a urobená nanovo.

uprava karoserie veteran skoda octavia super 1960

Karoséria sa zbavila nánosov farieb (vďaka ktorým auto vydržalo toľko rokov a v tak skvelom stave). Celá karoséria sa vyhladila, to znamená - odstránili sa všetky diery po madlách a ozdobných lištách. Odstránili sa aj prelisy na prednej a zadnej kapote. Boli zavarené otvory pre smerovky a otvor na palivovú nádrž. Tá sa otočila tak, že hrdlo nádrže teraz netrčí z auta, ale je v kufri. Nezabudlo sa ani na podvozok ten sa celý nastriekal do oranžovej.
Karoséria je dvoj-farebná spodná časť auta ja čierna matná a horná polovica je oranžová perleť v dvoch vrstvách s tromi vrstvami priehľadného laku. Tieto dve farby od seba oddeľuje zlatá linka po ktorej je ešte natiahnutá ozdobná chrómová lišta.
Na streche sú vlakované retro ornamenty. Airbrush takýchto ornamentov je aj na vnútornej strane prednej a zadnej kapoty. Predný nárazník je vytvorený z pôvodného (dvoj-dielneho) dovarením stredovej časti zo zadného nárazníka. Po vytmelení bol nastriekaný do imitácie chrómu. Zadný nárazník vznikol podobne ako predný len stredná časť bola použitá z verzie kombi s prelisom. Predné svetlomety boli vymenené za svetlomety z Jawy perák, na zadné koncové svetlá sú použité interiérové svetielka v ktorých sú integrované dvojvláknové žiarovky a smerovky. Sklíčka týchto zadných svetiel sú prelakované červeným priehľadným lakom. Pôvodné predné smerovky boli pod prednými svetlometmi, teraz sú však pod maskou a sú to smerovky z nákladiaka.

Škoda Octavia SUPER 1960 počas úprav:


Čo sa týka interiéru celý bol prečalunený do retro látky v kombinácii s koženkou. Pôvodné delené sedačky nahradila lavica zo Spartaka a takisto interiérové spätné zrkadielko je zo Spartaka (rozumej Škoda Spartak 1954-59). Prístrojová doska je nalakovaná do lesklej čiernej, na dvierkach odkladacej skrinky sú nalakované jemne červené ornamenty. Strecha ja potiahnutá látkou použitou na sedačky. Stropné interiérové svetielko pochromované. Pôvodné slnečné clonítka sú teraz nalakované a obalené do koženky. Podlaha interiéru je vytlmená a potiahnutá kobercom. Zvyšné časti interiéru sú nalakované čiernou matnou. Zámer nebol s autom pretekať ale skôr si jazdu užívať, takže motor je pôvodný štvorvalec s objemom 1221 cm3 a výkonom 33 kW/45 k pri 4200 ot./min, pohon zadných kolies. Max rýchlosť 115 km/h. Najvyšší krútiaci moment 84.3 Nm. Rozvod OHV s dvoma ventilmi na valec. Čo sa týka motorového priestoru ten pol očistený od zbytočností, odstránenie batérie, kúrenia, kladky ručnej brzdy, a koniec koncov nastriekaný do matnej čiernej. Blok motora a ostatné časti sú taktiež nastriekané.

Kolesá sú prelisované a pochromované zo Škody 1000 MB 5,5x14“, Pneumatiky 165/70 R14 Toyo Tyres s bielým límcom Atlas.

Dobrý finálny motorový zvuk robí nerezové výfukové potrubie a nerezový tlmič výfuku značky YED. A samozrejme, aby auto vyzeralo gangstersky drsne, cele ja znížené o 60 mm čím sa aj radikálne zlepšili jeho jazdné vlastnosti. Na zabezpečenie lepšej ovládateľnosti riadenie je vymenené za hrebeňové z Fordu Sierra.

Celé auto sa nesie v CUSTOM OLDIES štýle preto aj hudbu v aute tvorí Gramafón Numark PT-01, ktorý hudbou prepĺňa dva drevené komponentné reproduktory SONY v batožinovom priestore. V kufri sa nachádza aj rezerva a autobatéria, ktorá osadená do plastového krytu z Peugeot 206.

TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Škoda Octavia SUPER 1960
Motor: Radový štvorválec uložený vpredu pozdížne,pohon zadných kolies,
rozvod OHV,zdvihovy objem 1221 cm3
Výkon: 33 kW / 45k pri 4200ot./min.
Krútiaci moment: 84,3Nm pri 2200ot./min.
Maximálna rýchlosť: 115 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100km/h: 20s
Disky (značka, typ, veľkosť):Plechové disky 3,5x13"
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť):Barum 5,5x15
Farba karosérie:zelená
Typ karosérie:sedan
Audio:žiadne
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Auto – výrobca a typ: Škoda Octavia SUPER 1960 (2006-2010)
Motor: Radový štvorválec uložený vpredu pozdížne,pohon zadných kolies,
rozvod OHV,zdvihovy objem 1221 cm3
Výkon: 33 kW / 45k pri 4200ot./min.
Krútiaci moment: 84,3Nm pri 2200ot./min.
Maximálna rýchlosť: 115 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100km/h: 20s
Disky (značka, typ, veľkosť):Prelisované a pochromované zo škody 1000 MB 5,5x14“
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť):165/70 R14 Toyo Tires s bielim Limcom Atlas.
Farba karosérie:Spodná časť auta čierna matná, vrchná časť oranžová perleť.
Tuning doplnky – výrobca a typ: Nerezový tlmič výfuku YED, hrebeňové riadenie z Fordu Siera, predná nedelená sedačka
a interierové spetné zrkadielko zo spartaka, predné svetlomety s jawy perák
Audio – výrobca a typ: Gramofón Numark PT-01 + dva drevené komponentné reproduktory SONY.


skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

skoda octavia super 1960 veteran tuning jozef ondrasik

Škoda Octavia Super 1960 - tuning by Jozef:


Wallpaper "Škoda Octavia Super 1960" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

33,-€

na nákup tovaru v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o., resp. cez portál TUNING.sk alebo Autodoplnky.skUpozornenie: výsledky z tejto verejnej hlasovacej ankety sa budú brať do úvahy (pri hodnotení súťažného auta porotou) podľa nových pravidiel už len orientačne.

Čo poviete na túto upravenú Škodu Octaviu SUPER ´60 od tunera Jozefa ? Nech sa páči, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut Škoda, tak navštívte našu podstránku:

ŠKODA tuning


Viac informácií k vašim upraveným autám vám radi poskytneme. Zoznam vašich upravených áut nájdete na našich podstránkach tu:

VAŠE UPRAVENÉ AUTÁ


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Jozef Ondrášik
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 55242x    hodnotenie: 67/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt