support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo skoda Škoda Fabia Brisk RS 01 WRC ! logo skoda

Škoda Fabia Brisk RS 01 WRC !

15.May.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

V dejinách automobilizmu sa vyskytli tiež časy, ktoré boli charakteristické populárnymi autami, resp. modelmi, ktoré predčili očakávania v rámci predaja. Boli to vozy, ktoré sa stali populárne vďaka svojmu charakteru, resp. svojmu neodolateľnému šarmu. Históriou sprevádzané autá s atraktívnym dizajnom, výkonným ústrojenstvom a trblietavým interiérom. Azda najvernejším príkladom môžu byť vozy Porsche. Avšak nájdu sa aj kúsky v „úlohe“ byť ozaj pre každého. Napríklad Škoda Fábia. Ľudové auto s príťažlivým dizajnom a lákavou cenou, ktorého sa predalo viac, než si kto mohol myslieť. Sú však ľudia, ktorí sa zameriavajú práve na tieto medzi ľuďmi obľúbené autá. Najkrajšie na tom je, ak sa spoja dve „rovnaké“ značky – český Brisk a česká Škoda. Vzniknúť môže niečo, čo slovanské oko ešte nevidelo.

ŠKODA BRISK RS 01 WRC


Škoda Fabia Brisk RS 01 WRC !
„Potunovaných“ Fábií sa po našich a českých cestách preháňa neskutočne veľké množstvo. Veľkou výhodou týchto áut oproti iným značkám sú relatívne lacné tuningové a iné diely. Aj preto sa ich majitelia veľmi radi púšťajú do úpravy svojich „krabičiek“. Potešujúcou správou je, že veľa výsledkov stoja zato.
Nie každý deň sa stane, že niektorá z moto-firiem sa rozhodne založiť si rally tím seriály WRC a postaviť si tak svoj závodný špeciál. Jednou takou je český majster na zapaľovacie sviečky, firma Brisk, ktorá je tretím najväčším výrobcom zapaľovacích sviečok v Európe. Práve táto firma sa v spolupráci s firmou Prodrive (majiteľ Aston Martinu) rozhodla vytvoriť si svoj vlastný reprezentačný WRC tím, ktorého vozidlo je postavené práve na základoch Škody Fábie. Predstavujeme vám Brisk RS 01 WRC.

Dizajn
Už na prvý pohľad je zrejmé, že sa jedná o niečo výnimočné. Kompletne prestavaná Fabia dáva pocítiť, že to so závodením myslí smrteľne vážne. Team firmy Brisk najprv kompletne rozobral sériovú Fábiu a následne ju zložil s osadením úplne odlišných prvkov, oproti tým sériovým. Je viditeľné, že Fábia WRC sa na svet usmieva cez nový, rozširujúci bodykit, ktorý je osadený na upravenej karosérii typu coupé.

Áno je to tak, firma Brisk skrátila pôvodnú päťdverovú verziu na verziu coupé, čím dosiahla nielen agresívnejší vzhľad, ale aj zníženie celkovej hmotnosti, konkrétne len na 1000kg.

Škoda Fabia Brisk RS 01 WRC !
Ďalším krokom bolo osadenie bodykitu, ktorého použité materiály sú kevlar, laminát a karbón. Už pri pohľade na prednú časť je jasné, že ide o ozaj premyslenú úpravu. Výrazná rozšírená karoséria a vytiahnuté blatníky plnia nielen funkciu dizajnu, ale taktiež sú v symbióze s rozšírenými nápravami, čo zaručuje maximálnu stabilitu na cestách. Prednej časti dominuje masívny otvor bez akejkoľvek výplne, ktorý je len predelený priečkou zhruba na polovicu. Výrazne sú aj aerodynamické prvky po stranách širokého nárazníka. Kvôli bezpečnosti bol osadený pár poistiek zabraňujúcich otvoreniu kapoty počas jazdy. Avšak predné svetlomety jasne upozorňujú, že sa jedná o Fábiu :-). Zaujímavosťou je, že v zadnej časti nenájdeme žiadnu koncovku výfuku. Úpravcovia sa rozhodli pre skrátené výfukové potrubie s vývodom na pravej strane vozidla, pod bočnými prahmi. Vskutku zaujímavé riešenie, ktoré môže pomôcť k efektnosti výfukového potrubia. Osadené boli taktiež športové „M3“ spätné zrkadlá v čiernej farbe.

Čo sa týka zadnej časti, extrémne zmeny tu netreba očakávať. Zadný nárazník spolu s celým zadným kufrom je len upravený pre potreby rozšírených a skrátených zadných línií. Ale aj tak to celé vyzerá obdivuhodne.

Taktiež interiér bol do bodky prekopaný, resp. vyprataný od sériových prvkov. Výsledkom je nižšia hmotnosť a hlavne vyššia bezpečnosť pri haváriách. Osadený bol masívny trubkový oceľový rám, ktorý drží vyprázdnený interiér pokope, chýbať nesmú ani športové škrupinové sedadlá značky OMP, športový volant MOMO a celá palubná doska je kvôli hmotnosti z karbónu. Je samozrejmosťou, Že celý interiér bol prispôsobený drastickým úpravám a tak sa môže táto Fábia WRC rovnať už zabehnutým závodným špeciálom.

Škoda Fabia Brisk RS 01 WRC !
Performance

Mnohých z vás bude viac zaujímať motorová stránka tohto špeciálu. Výsledok šesť mesačnej práce je toto zatiaľ nehomologované závodné auto, ktorého pohonné ústrojenstvo je viac než úchvatné. Pod kapotou tohto mladoboleslavského monštra drieme 2.0 TurboFSI motor s počtom valcov štyri, ktorý sa dočkal rady zmien. Je krásne, že sa našiel niekto, kto sa do Fábie zaťal všetkými desiatimi. Späť k pohonnej jednotke Fábie WRC. Ako sme už spomínali, tento turbo motor sa dočkal poriadnej porcie úprav. Za predný nárazník bol osadený väčší intercooler, pribudla hlava valcov z Audi S3, samostatný obtokový ventil, dvojité sekvenčné vstrekovanie paliva a pre dokonalejší pohon boli nainštalované medzinápravové a pasívne nápravové diferenciály so zvýšenou svorností. O plynulé radenie a prenos značnej sily na všetky štyri kolesá sa stará šesťstupňová sekvenčná prevodovka.

Skutočne rozsiahle úpravy, no ešte zaujímavejšie sú konečné čísla, resp. hodnoty. Maximálny výkon 500 koní (368 kW) pri 7800 ot./minútu, 600 Nm pri 3700 ot./minútu a zrýchlenie z nuly na stovku za 2,7 sekundy! Klobúk dole!

Ani na podvozok sa nezabudlo. Nesie meno Proflex a veľmi dobre spolupracuje s kotúčovými brzdami Porsche s taniermi o rozmeroch 330 a 320 mm, do ktorých hryzú štvorpiestikové strmene. Skryté sú za 18-palcovými bielymi diskami s 11-lúčmi. Škoda Fábia Brisk RS 01 síce nesie označenie WRC, ale v mnohom nespĺňa podmienky pre vstup do šampionátu. Jednou je aj výkon, ktorého hodnota môže byť maximálne 300 koní. Tak či onak, jedno je isté, túto Fábiu Brisk RS WRC 01 na bežných komunikáciách neuvidíme.

Fotogaléria Škoda Fabia Brisk RS WRC 01:Brisk RS 01 WRC v číslach

motor 4 valcový, benzínový, preplňovaný turbodúchadlom (2,5 MPa)
objem 1998 cm3
max. výkon 368 kW (500 k) pri 7800 ot/min
max. krútiaci moment 600 Nm pri 3700 ot/min
prevodovka sekvenčná 6 stupňová
max. rýchlosť 200 km/h
zrychlenie 0-100 km/h 2,7 s
dĺžka x šířka x výška x rázvor 4002 x 1890 x 1270 x 2500 mm
rozchod vpredu/vzadu 1670/1620 mm
brzdy kotúčové 330 mm vpredu, 320 mm vzadu, štvorpiestné Porsche
kolesá 18 palcové


Krátka video prezentácia auta Škoda Fabia Brisk RS 01 WRC:Tu si môžete video-klip stiahnúť aj do Vášho počítača:

preview
download
[ 59 Mb ]

Full - MOL Dynamic Slovnaft - Brisk Fabia RS 01 WRC:Čo poviete na túto Škoda Fabia Brisk RS WRC 01? Nech sa páči, hlasujte:
Viac informácií k možným úpravám Vášho motora v aute vám radi poskytneme. Zoznam článkov o motorovom tuningu nájdete tu:

MOTOR TUNINGViac informácií k možným úpravám áut značky Škoda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Škoda tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj:archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 62858x    hodnotenie: 107/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt