support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo skoda Škoda Fabia: Kaizen v praxi – tuning & styling od Ľuboša logo skoda

Škoda Fabia: Kaizen v praxi – tuning & styling od Ľuboša

02.May.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

KAIZEN sa voľne prekladá ako neustále zlepšovanie. Je to metóda výrobných podnikov, ktoré systematicky optimalizujú svoje procesy a neustále zlepšujú svoje štandardy. Každú odchýlku, ktorá je mimo tolerancie potom riešia spoločne so svojimi pracovníkmi, ktorí vďaka svojim nápadom môžu výrazne pomôcť celému pracovnému cyklu. Toyota Production System ako filozofia ovplyvnila celý svet výroby automobilov a slová ako KAIZEN, MUDA a POKA-YOKE sa v automobilovom priemyslu zaviedli ako synonymum propagujúce budúcnosť a svetlé zajtrajšky. Neustále systematické zlepšovanie však tiež pasuje na Škodu Fabiu Ľuboša Koláčka, ktorý je matadorom českých zrazov a svojim vekom dokazuje, že tuning nie je záležitosťou len pre chlapcov do tridsaťpäť rokov, ale pre chlapcov bez rozdielu veku.

Prvýkrát som (Škodu Fabiu) tunera z Týna nad Bečvou zaregistroval na zrazu v Čáslavi na konci marca tohto roku. Na prvý pohľad sa mi síce rallye štýl nepáčil, ale potom som zistil, že majiteľ vozidla ide do úprav postupne a rovnako ako automobilky svoje procesy, tiež on svoje vozidlo pomaly mení k lepšiemu. Dôkazom môžu byť sedemnásť palcové chrómové kolesá BSA, ktorá prezrádzajú, že do budúcnosti sa vozidlo bude postupne meniť, i keď spojlerová sada tomu zatiaľ moc nenapovedá. „Fabiu som kúpil v roku 2004 a v roku 2006 kúpil zadné krídlo a pätnásť palcové liate kolesá. Tým to začalo a už som sa viezol,“ prezrádza svoje začiatky Ľuboš.

Nič menej tuner od Helfštýna nie je žiadnym začiatočníkom. Rukami už mu prešli Škoda 100, 105 alebo Favorit. Ako osemnásťročný mladík krútil Jawu 350. „Tu keď vtedy niekto mal, tak bol borec,“ usmieva sa Ľuboš a dodáva: „Dnes už sú tie možnosti iné. Ako u motoriek, tak u áut.“

škoda fabia tuning kaizen


Škoda Fabia má pod kapotou štvorvalec 1,4 MPI, ktorý je očipovaný na výkon 65 koní. V motorovom priestore môžeme nájsť vzduchový filter alebo rozpernú tyč. Najviac nás ale zaujme airbrush, ktorý je rovnako ako zvyšok doplnkov ladený do modrej farby. Otváranie kapoty zaisťujú nové plynové vzpery od Milotecu.

Karoséria vozidla sa pýši prednými a zadnými spojlermi a prahy od Autostyl Janko. Celkový vzhľad dopĺňa strešný krídlo a krídlo piatych dverí. Športový charakter má napovedať sanie vzduchu na streche – to je však falošné. Zrkadlo M3 sú rovnako ako maska chladiča a kolesá v chrómu. Exteriér dopĺňa číra optika vpredu i vzadu. Pod prednými svetlami si môžeme všimnúť pásky s diódami pre denné svietenie. Tú tam má majiteľ ešte z doby, kedy neboli svetlá s LED diódami pre denné svietenie voľne dostupné.

Zadné dvere majú zavarené kľuky, airbrush, ktorý sme videli v motore, potom môžeme obdivovať tiež na viečku palivovej nádrže a následne i v interiéri. Karosériu dopĺňajú chrómované kolesá BSA o veľkosti sedemnásť palcov. Pneumatiky majú rozmery 205/40. „Brzdy sú sériové, bubny som vzadu nalakoval do červenej farby, rovnako tak strmene vpredu. Pre zníženie som použil pružiny V-max, ktoré znížili vozidlo o štyridsať milimetrov. Tlmiče sú naďalej sériové,“ vysvetľuje majiteľ vozidla.

škoda fabia tuning kaizen

Čo sa postupne touto zrazovou sezónnou mení, je interiér vozu. Na jednom zrazu ma Ľuboš informuje o možnej zmene výplní predných dverí a na ďalšom zrazu za týždeň už je práca hotová, a to navyše v koži a lamináte spoločne s reproduktormi a monitormi Alpine. Neuveriteľné. I keď nie je v metodike Kaizen Ľuboš príliš kovaný, systém spätnej reakcie zaviedol veľmi rýchlo. Interiéru kraľujú dve športové sedadlá v čiernej koži od Autostyle s trojbodovými pásmi od Moma. Nové dverné výplne už napovedajú, ako bude v budúcnosti celý interiér vyzerať. „Cez zimu by som ho chcel dať do kože a využiť ešte viac plôch pre airbrush,“ hovorí tuner. Viacmenej i napriek absencii kože a ďalších lakovaných plôch tu môžeme nájsť zaujímavé doplnky: konzola radiacej páky má svoj pôvod v Audi TT, hlavica radiacej páky a ručnej brzdy je rovnako ako pedále a opierka na nohu od Milotecu. Meráky na A stĺpiku sledujú tlak oleja a dobíjanie. Všetko je namodro podsvietené, dokonca i dvere a podlaha pod pedálmi. Vďaka hliníkovým kobercom sa modré svetlo odráža i do interiéru. Ďalšou novinkou, ktorou minulý mesiac tuner inštaloval do svojho vozidla, je nový 40 centimetrový monitor na strop vozidla. „Hovorím tomu Letné kino a vyzerá to veľmi dobre,“ komentuje svoju novinku Ľuboš a pochvaľuje si hudobnú zástavbu. Tá totiž zabrala celý batožinový priestor. Je zostavená z komponentov Ground Zero a Alpine a sekunduje jej laminátová zástavba v airbrushi.

škoda fabia tuning kaizen

Ľuboš sa venuje tuningu tri roky. „Manželka mi to bohužiaľ toleruje, čo robí chybu. Do budúcnosti by som totiž chcel dať preč zadné sedadlá a ešte trochu rozšíriť možnosti hudby. Deti sú zaopatrené, barák mám postavený, tak sa venujem svojmu koníčku. Určite ešte dôjde na predný spojler. Tam si predstavujem niečo iného,“ prezrádza majiteľ Fabie a naznačuje, že evolúcia vozidla ešte určite neskončila a je naďalej čo zlepšovať.

Tento rok Ľuboš so svojou Fabiou absolvoval už dvanásť zrazov. Chce naďalej jazdiť so svojím upraveným vozidlom po zrazoch, i keď nevylučuje, že by sa pustil do úpravy úplne iného vozidla. „Nemám sen o Ferrari alebo Lamborghini, páči sa mi ale Citroën C4. Videl som jeden upravený na Slovensku a veľmi sa mi páčil,“ dodáva.

Rovnako ako ostatní tuneri, tiež Ľuboš Koláček v rozhovore hovorí o tom, že tuning je o peniazoch a možnostiach každého staviteľa. Každým týždňom sa jeho Fabia zlepšuje a my veríme, že nás Ľuboš ešte prekvapí.

škoda fabia tuning kaizen

škoda fabia tuning kaizen

škoda fabia tuning kaizen

škoda fabia tuning kaizen

škoda fabia tuning kaizen

škoda fabia tuning kaizen

škoda fabia tuning kaizen

Škoda Fabia Kaizen od tunera Ľuboša:Vaše hodnotenie pre Škoda Fabia Kaizen od tunera Ľuboša ? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k možným úpravám áut značky ŠKODA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ŠKODA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autodoplnky.cz

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 39065x    hodnotenie: 34/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt