support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo skoda

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 08/2010

17.Aug.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Práve vyšlo nové číslo Power magazine 08/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

OBSAH 08/2010


TEST: Renault Clio RS vs. Mégane RS, Lexus RX 450h, BMW Z4 2,5i

PREDSTAVUJEME: Königseder Nissan GT-R , Hamann MercedesBenz SLS AMG, Magnat Ford Pick-up F150

REPORTÁŽ: 8. Tuning ...zraz letisko Čerín-Čačín, Liqui Moly Berg Cupu 2010, AZ pneu Tuning Cup 2010,

Miss Carat Tuning Party 2010, Bešeňov - 3. Car Tuning Show, DB DRAG, VI. AZ pneu AutoSlalom 2010,

Seriál Tatry Donau Cup 2010

racer profile: Szalai Štefan – DS – PISTA, Branislav Farkaš – FARKY

DOMÁCA TUNING SCÉNA: Krvavý Expresss, Nissan 200 SX S14 Driftcar

TOP UDALOSTI MESIACA: Bobcat Power Fest Trenčín

Fascinácia: Prvá skúsenosť s formulovým monopostom, Stavba repliky Countach

DREAMCAR: Porche 918 spyder, Bugatti veyron super sport

AUTO HIFI: Rocco....Sci Rocco...

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

ŠKODA FABIA TDI - ŽLTO-BIELY SEN


Toto auto ste mohli zazrieť v júnovom čísle 06/2010 POWER Magazine

Tuningových nadšencov v našej krajine je z roka na rok čoraz viac a môžeme povedať, že kvalitných áut je každým rokom čoraz viac a to je veľmi pozitívna informácia pre takú „malú“ krajinu, akou je Slovensko. Túto žlto-bielu Fábiu som prvý krát zazrel minulý rok v Trebišove. V tom čase bola oblečená do čisto žltej farby, okolo nej boli postavené zábrany z reťazí a ja som si v duchu vravel: „Váu, to je teda slušný kúsok“. No ani vo sne by ma nenapadlo, že sa k tejto paráde ani nie o celý rok neskôr dostanem takto blízko. Predstavujeme vám Dušanovu Škodu Fábia 1,9 TDI!

Dušanov upravený kúsok som od minuloročného Trebišova nevidel a tak som presne nevedel, čo mam pri stretnutí očakávať. No už prvý pohľad na tento skvost mi dal najavo, že sa bude jednať o naozaj nevšedne upravenú a neokúkanú Fábiu. Dušan je veľmi pohodový človek a v takomto duchu sa nieslo aj celé stretnutie za účelom kvalitných fotografií. Neskôr sa k nám pridala aj modelka Monika z Catrin Agency, ktorá nadšene pózovala pri tomto nádhernom aute. Výber miesta na fotenie bol tak trošku neplánovaný a zvolili sme nakoniec miestne štrkovisko, kde sa bielo-žlté auto a modelka v čiernom oblečení dokonale vynímali.

skoda fabia power magazine


Keď som už spomenul bielo-žltú kombináciu, tak svoju myšlienku aj hneď dokončím. Pri prvom pohľade na toto auto ma napadla otázka: „Hm, on má fakt matnú lakovačku?!“. Dušan pre svoj skvost zvolil žlto-bielu kombináciu farieb exteriéru v matnom vyhotovení, no zaujímavý je fakt, že interiérová plecharina bola nalakovaná taktiež do bielej matnej farby, takže dvojité lakovanie – zvonku a zvnútra. Takáto kombinácia je unikátna a v matnom prevedení je to naozaj luxus. Navyše, podbehy kolies sú taktiež v bielej farbe a aj keď sa vám môže zdať, že údržba bieleho podvozku môže byť naozaj náročná, na vlastné oči som sa presvedčil o opaku. Exteriér je ešte doplnený zatmavenými fóliami, ktorých čierny odtieň dokonale dopĺňa svetlú karosériu.

Faktom je, že po našich cestách behá vcelku veľké množstvo upravených Fábií, ktorých bodykity sú až podozrivo podobné. Suma sumárum, atraktivita upravených Fábií sa vytráca. Dušan si je však tohto faktu vedomí a pokiaľ sa bavíme o otázke bodykitu, Dušan má pre nás jednoznačnú odpoveď. Dušanova Fábia predtým hostila pár druhov bodykitu, no dnes sa veci majú ináč. Celý bodykit od firmy Axon Tuning (mimochodom upravený), tzn. predný a zadný nárazník, prahy a kufor nemajú žiadne prebytočné prvky reliéfu, čiže všetko je dokonale zahladené – oterové lišty, štítky, označenia, zadný stierač, anténa atď. Jediným výrazným prvkom je veľký, ťahokovom potiahnutý otvor v prednom nárazníku, odkiaľ vykukuje mohutný intercooler SEAT Sport. Na takejto karosérií je možné dokonale vidieť, aký štýl sa majiteľovi páči a ja mu to stopercentne „schvaľujem“. Pri jazde za ním sa auto v premávke dokonale vyníma aj vďaka štýlovým zadným šošovkovým svetlám Milotec s čiernym podkladom, tmavým smerovkám a predným šošovkovým svetlám firmy TYC. Tie sú však upravené, pretože v čase objednávania výrobca ešte nemal model s čiernym podkladom, no Dušan veľmi túžil po svetlách s čiernom podkladom. A čo chcel, to aj má.

skoda fabia power magazine


Mnohí si možno kladiete otázku, aké spätné zrkadlá namontovať na Fábiu, aby sa v dave nestrácali, ale naopak, doslova žiarili. Pôvodné okúkané M3 zrkadlá šli von z hry už hodne dávno a na Dušanovej Fábií sa uvelebili retro zrkadlá v dizajne sĺz. A tomu sa dámy a páni hovorí trefa do čierneho!

Či si to mnohí priznáte alebo nie, Dušanova Fábia s takýmto bodykitom celkom narástla do šírky a získala aj čosi na mohutnosti. A pri takomto aute si tento fakt treba uvedomiť čo najrýchlejšie a čo najdôkladnejšie, pretože k slovu sa dostalo obutie. Auto sa ešte pred mnohými rokmi točilo na 15 palcových elektrónoch, ktoré boli neskôr vymenené za 16-tky so šírkou 7,5 palca. Mnohým je však jasné, že ani takéto obutie nemohlo v Dušanovom prípade obstáť. Keď som auto prvý krát zazrel, môj pohľad okamžite skĺzol na nižšie partie – kolesá. Touto formou by som chcel Dušanovi poblahoželať a vzdať úctu nad výberom kolies pre svoju krásku – 18 palcové DOTZ Daytona v čiernej matnej s pneumatikami Toyo Proxes T1-R (tie používam aj ja) s rozmermi 205/35 R18 a skrytými ventilkami. Dokonalý výber, ktorý je hodný korunovácie.

skoda fabia power magazine


U podvozku sa ešte chvíľu zdržíme, pretože má pre nás nachystaných ešte zopár prekvapení. Pri pohľade na Dušanove auto a jeho skvostné obutie som si začal všímať brzdy, pretože som tak trochu úchyl na brzdové systémy. Následne mi v hlave prebehla otázka, či Škodovka vyrábala dízlové Fábie s kotúčovými brzdami vzadu. Na odpoveď som dlho čakať nemusel, keď som si všimol fotografie ešte z prvého uverejneného článku, kde bolo vidno do žlta lakované bubny a to je dámy a páni ozaj nevhodné takého dokonalého auta. Dušan teda nelenil a pustil sa do prestavby. Darcom brzdových orgánov bola Octávia RS, ktorá darovala predné ústrojenstvo v podobe chladených predných kotúčov 315x25 mm a taktiež chladených zadných kotúčov 259x22 mm, ktorým sekundujú väčšie strmene a brzdové doštičky TRW. A takýto set sa spoza čiernych matných diskov vyníma viac ako dokonale.

Iste ste si všimli, že auto akosi „leží“ na zemi. Je to vďaka športovému podvozku, ktorý si Dušan vybral z portfólia firmy HP Sporting. Jedná sa o staviteľné športové tlmiče s pružinami -60 mm, ktoré spolupracujú so spevneným podvozkom v podobe vrchnej tlmičovej rozpery, spodnej rozpery na prednej náprave a zadnej tlmičovej rozpery. Tramtará, čistokrvný streetový podvozok je na svete. Keď som vyššie spomenul, že podbehy sú v luxusnej bielej farbe, tak ani nápravy nemohli ostať „na ocot“. Preto je predná a zadná náprava ošetrená bielym komaxitom, ktorý je nielenže trvácny, ale jeho biele vyhotovenie vyzerá geniálne.

skoda fabia power magazine


Dušan má rodinu, má krásneho synčeka, milujúcu a tolerantnú manželku. Čo tým chcem povedať? Jeho leštenka je viac menej na každodenné použitie, preto pri kúpe vtedy novej Fábie zvolil klasický agregát 1,9 TDI s výkonom 74 kW (101 koní) a 240 Nm. Bolo a je však nad slnko jasné, že pri sériových hodnotách Dušan neostal, no zároveň sa nechcel púšťať do ničoho extrémneho. Pre svoje auto preto naordinoval power box, odstránil EGR ventil, namontoval kompletné sanie so športovej Fábie RS, ktoré s motorom spojil silikónovými hadicami firmy Siliconhoses. Nezabudol ani otvorené sanie Supersprint, vyššie spomenutý intercooler SEAT Sport, otvorené výfukové potrubie a samozrejme zvýšil aj tlak turba. Výsledkom je približne 140 konských síl. Prečo približne? Dušan sa kvôli zníženému podvozku a mohutnému nárazníka nedostane na valcovú brzdu a aj z tohto dôvodu meranie výkonu akosi nerieši. Dôležité je, že to jazdí (a celkom slušne) a odvezie sa s tým kam chce.

Otvorením kapoty sa nedostavil iba nával prvkov euforického prekvapenia v podobe upraveného agregátu, ale zmysli pozorovateľa šteklia taktiež pochrómované pánty a šruby nielen pod prednou kapotou, ale taktiež po otvorení dverí zadného kufra. Predná kapota sa okrem iného stala tiež terčom výplní výstuží v podobe vyšitých reklamných plôch tých najdôležitejších úpravcov, ktorí sa na aute podieľali a dostala tiež plynové vzpery Milotec. A toto je taktiež jedným z veľkých lákadiel tejto leštenky.

skoda fabia power magazine

Fascinujúci exteriér sekunduje rovnako fascinujúcemu interiéru, v ktorom neostal doslova diel na diely. Kompletne prečalúnený interiér vznikol pod rukami Romana Košťu z Autočalúnnictva Košice, ktorý ho vytvoril presne tak, ako si to Dušan želal. Interiér je tak zahalený do čierno-žltej kombinácie materiálov koža/alcantara so žltým a čiernym prešívaním, ktoré sa uvelebili na strope, podlahe, dverách, predných športových sedačkách Jacky Auto Sport, palubnej doske, stredovom panely, A stĺpikoch, no proste všade. Vodičov A stĺpik hostí prídavné budíky Raid, konkrétne ukazatele tlaku turba, tlaku a teploty oleja. Zaujímavým a zároveň pochopiteľným prvkom interiéru Dušanovej leštenky je zadný časť interiéru, v ktorej ak si dobre človek všimne, chýbajú komplet zadné sedadlá. Namiesto nich sa tam nachádza drevený podklad, na ktorom je pripevnená detská športová autosedačka so športovými pásmi pre najvyššiu možnú bezpečnosť pre svojho potomka.

Posledné slovo dostala audio zástavba tejto žlto-bielej nádhery. Ako som sa dozvedel, Dušan nie je veľkým vyznávačom audia, no od poslednej montáže sa toho zmenilo celkom dosť. Musím napísať, že audiom ma Dušan milo prekvapil, pretože rovnako ako on, aj ja som fanúšik značky Pioneer. Hlavné slovo má nadupaná jednotka Pioneer DEH P-7000 UB, ktorá je napojená na predné reproduktory Pioneer TS A 170 CDI a zadné ovály Pioneer TSA 690 LI. Zadnej časti auta, resp. kufru dominuje naozaj vydarená audio zástavba, kvôli ktorej musel Dušan oželieť sklápanie zadných sedačiek. Do nich, resp. do ich dreveného základu je vsadená dvojica zosilovačov Pioneer GM 6300F a Pioneer GM 3300T, kapacitor SAL 1.0 Farad a subwoofer Pioneer TS W307F. Celý kufor spolu s rozperou je pritom zabalený do spomínanej žltej kože.

skoda fabia power magazine

Tak a to je záver tejto pôvabnej story o jednej naozaj vydarenej leštenke. Dušan by sa chcel touto cestou poďakovať v prvom rade svojej manželke Zuzke za trpezlivosť a podporu, Romanovi Košťovi za interiérovú konfekciu a pomoc pri úpravách, lakírnikovi Tiborovi, firme AG Auto za promptnosť dodávok, Adymu za hudbu, Pištovi za servis, Marekovi za výšivky na kožu a všetkým kamošom, ktorí sa podieľali na stavbe tejto nádhery.

časopis power magazine

Váš názor na túto upravenú Škoda Fabiu od tunera Dušana ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Škoda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ŠKODA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: Milan Dzadík
Obrázky a finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16326x    hodnotenie: 17/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt