support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo skoda %title% logo skoda

Škoda Fabia RS TDI 4x4 - diabolský eko-terorista z Čiech

31.Oct.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


U našich českých susedov vyšlo číslo Tuning Magazine 10/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 22.10.2011.ŠKODA FABIA TDI RS 4x4


Honza Vávra, známy medzi pretekármi a úpravcami ako Čajíček, pôsobí na svoje okolie ako gejzír nápadov a inovatívnych prístupov. Podieľal sa na celej rade prestavieb a úprav. Pracuje ako mechanik a tak sa dá povedať, že práca je mu zábavou a naopak.

Príbeh tejto oranžády začal už v roku 2003, keď si Honza odviezol od predajcu Škoda Auto domov novú striebornú Fabiu RS. Auto určené na denné použitie sa čoskoro stalo terčom nespočetných úprav a vylepšení. Všetko začalo úpravou softvéru v riadiacej jednotke, pokračovalo totálnym odľahčením a závodnou prestavbou, no a nakoniec skončilo demontážou výfuku a vytvorenie "american looku". Ale k tomu sa dostaneme ...

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Honzove auto ste mohli vidieť už aj na stránkach Tuning magazínu, a to na jar 2008. Od doby, kedy bola kapota kvôli saniu výhražne zdvihnutá, Fabka obúvala "osemnástky", mala dve sedačky a interiér obložený hliníkovým plechom, už pretieklo vznetovým motorom mnoho nafty. Dnes je všetko inak, vlastne nie, základ v podobe pohonu všetkých 4 kolies zostal, aj keď značne modernizovaný, ale je tam.

Projekt fabia je v Čajdovom arzenále úplne výnimočným, pretože všetky predchádzajúce skončili na tom, že nebolo dopredu jasné, k čomu sa bude auto používať. Mantinely boli príliš voľné a určovať smer dopredu je ťažké. Najďalej to dotiahla vlastne asi len závodná Honda, než explodovala. Fabie tiež spočiatku bola určená k niečomu inému než len na pretekanie do kopca, ku šprintu a exhibíciám.

Koncept si vymyslel sám, ale s realizáciou mu pomohol rad kamarátov a odborníkov. Ako sme si povedali, konfigurácia Fabie sa stále mení a tak nemožno zvládať všetko v jednom a navyše byť majstrom slepých uličiek v dvadsiatom prvom storočí ... škoda času a peňazí.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Keby sme si nakreslili časovú os, potom by v bode nula, teda v roku 2003, bolo obstaranie auta, ďalšia čiarka na vodorovnej osi by bol rok 2005, do tej doby jazdil Čajda s autom denne. Potom by bol rok 2009 a to je už víkendová záležitosť. Stupeň úprav nedovoľoval bežnú jazdu, ani komfort posádky. No a od roku 2010 sa jedná o plnokrvný pretekárov, ktorý vyráža vlastne len na preteky.

Najväčší boj bol asi s montážou pohonu všetkých štyroch kolies. Navyše zadná sériová náprava z koncernových áut pripadala Honzovi ťažká, tak sa rozhodol pre zástavbu ľahšie varianty a technicky dokonalejšie. Vzhľadom na skúsenosti z predošlých projektov siahol po náprave z BMW 320 i E30. Ďalej bolo treba výparov otvor do podlahy a vyrobiť nový tunel pre kardan. Ten už je koncernový, len skrátený o 8 cm. Materiálovo je však s Octaviou alebo Golfom identický. Čajda pôvodne plánoval postaviť len zadokolku, ale to by si vyžiadalo väčšie úpravy a hlavne otočenie motora o 90 stupňov, teda pozdĺžne. Takto to vyriešil koncernovou cestou, ale z pochopiteľných dôvodov nie je možné preniesť sto percent výkonu na zadnú nápravu. Leda že by vybral predne poloosy ... Montáž pohonu 4x4 priťažilo Fabiu len o 45 kg, čo je neuveriteľné. A to ešte musel Honza vyvariť pomocný rám, pretože pôvodné jakly slúžiace na prichytenie zadného diferáku nápor newtonmetrov nevydržali. Čajda razí teóriu nízkych nákladov na pretekanie a tak v jeho aute nájdeme celý rad sériových dielov. Zadné ľavé koleso poháňa polos z BMW, pravá je skrátená sériovka od VW group. Na osadenú a zabudovanú zadnú nápravu potom namontovali chalani z fóra dielní sériové brzdy z RSovej Fabie.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Pohon zadných kolies je ovládaný mechanicky z miesta vodiča. Pôvodná fabrická elektronika bola zavrhnutá pre svoju zložitosť. V našich podmienkach je jednoduché zohnať závodný software na Haldex, ale pravdepodobne ho nikto nevie naladiť. Zadný diferenciál je lamelový, Haldex potom nahrádza stredový diff. Svoju túžbu po Fabii so zadným pohonom však Čajda nevzdáva. Páčila by sa mu. Paradoxom je, že pohon 4x4 bola vlastne akási z núdze cnosť.

Predná náprava je od tej sériovej na nerozoznanie, len pod kolesami sú brzdiče MD Components s kotúčmi o priemere 302 mm od XYZ Racing. Na striebornej Fabii mal Honza ešte donedávna vzduchový podvozok, čo bolo pre mnohých kolegov pretekárov nepredstaviteľné, ale vraj to fungovalo bezchybne. Airride mali mechanické ventily a bolo možné pohodlne naladiť výšku a tuhosť. Lenže každá trať je iná a raz je mokro, potom zase sucho. Rovné letiská, potom zase uskákaný povrch a naladiť túto zostavu bolo zložité. Navyše so sebou musel Čajíček voziť kompresor na úpravu podvozkových parametrov a tak sa rozhodol pre konvenčnejšia a hlavne ľahší variant. Dnes jazdí v RS "beznádobkový Hušek", teda HP sporting v jednoduchšie špecifikácii. Je to oproti „vzducháči“ ľahšie (-11 kg) a funkčný kompromis. Drobné korekcie doháňa pilot zmenou geometrie a zatiaľ to stačí.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Keď otvoríme dvere päťdverovej kasne, zistíme, že v aute je naozaj len to najnutnejšie, čo pilot potrebuje a čo vyžadujú športové poriadky. Športový semišový volant, laminátová sedačka OMP, bezpečnostné šesťboďáky od Sabeltu, hasičák a poriadne veľký otáčkomer od Stack. Vedľa neho potom monitorovanie teplôt a turbotlaku. Už niekoľkokrát sme spomenuli, že sa jedná o čisto pretekárske auto, tak nie je divu, že v ňom nájdeme klietku, teda bezpečnostný rám. Ono to síce tak úplne nesúvisí s interiérom, ale práve zvnútra Fabky to je najviac viditeľné. Zadné boky sú laminátové, teda Fabia od prostredného stĺpika dozadu nie je plechová, ale odľahčená. Samozrejme, že sú aj kapoty iné než pôvodná. Vpredu je karbón, zadné kufrové veko je kompozitné. Celá kasňa je výrazné odľahčená a vystužená. Čajda je kus chlapa a tak môže pre niekoho pôsobiť zvláštne pohľad na smerom dozadu posunutú sedačku. Pritom pedále sú na pôvodnom mieste. Takže radiaca páka je vytiahnutá vyššie a vďaka tvarovanej páke ju má pilot lepšie po ruke. Sériové riadenie z Fabie je napojené na predĺženú tyč riadenia, kde je kontrolka radenia a trojramenný semišák. Čo by sa hodilo a čo Honza nemá, je bezsynchronná prevodovka. Pákou s modrou hlavicou ovláda sériový model prevodovky zo 100koňovej Oktávky. Spojka koncernu je odladená na maximálny krútiaci moment 300 Nm. Aké hodnoty dostane Čajíček zo svojho stroja sa dozvieme už za chvíľočku.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Nafta a preteky. Briketa a športové auto. Vysoký zvuk atmosférického motora a takmer nepočuteľný diesel. Sú tieto spojenia v protiklade? Vylučujú sa alebo v tom nevidíte žiadny rozpor? Len sa pozrite ako to natreli Seaty TDI ostatným vo WTCC. Ako sa naháňa HDI Peugeot s TDI Audi pri Le Mans. No smoke, no fun! Čajíček na to má jednoduchú odpoveď: "S názormi, že diesel patrí do kachlí, sa stretávam často, ale necháva ma to v kľude. Až mi benzín ponúkne také jednoduché a lacné pretekanie, rád sa vrátim. S atmosférou toho mám za sebou už dosť, aj s vnútrom. Ale teraz zažívam naftovú jednoduchosť a nenáročnosť. Sériový motor za pár korún a k tomu úpravy treba za 50 tisíc korún ponúknu solídny zvezenie s mohutným záťahom. Než rozjazdíte benzín, zhltne to peňazí oveľa viac a je to ďaleko väčší vývoj ... "Základom je úplne sériový 8V agregát ASZ, teda 96 kW. Zmeny a tuning sa odohrali v príslušenstve, perifériách a dátach. Najviac viditeľné je mohutné turbo Garrett, ktoré vyčnieva z prednej kapoty. To je taká pripomienka Čajíčkovej záľuby v amerických monster Karachi. Ba nie, má to aj svoje praktické dôvody. Mohol úplne opomenúť sacie a výfukové potrubie. Ušetril nielen 17 kg váhy, ale aj ohrievanie motorového priestoru. Je to neuveriteľné, ale za tých osem rokov sa pod kapotou Fabie objavil iba druhý agregát. Pritom čo tie motory už zažili ladenie a skúšanie. Vývoj naživo bol občas hektický a unáhlený, ale koncernová technika všetko vydržala.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Táto kopcová Fabia vyskúšala celý rad vstrekovačov, turbodúchadiel, dát v riadiacej jednotke ... Honza dostal auto na takú úroveň, že je schopný jazdiť pravidelne v prvej desiatke kopcového majstrovstvá v Edda cupu. A to prosím pekne bez rozdielu kubatúry, preplňovanie a stupňu úprav. Nastavené hodnoty, ktoré teraz Čajda má, sú umelo uškrtené. Preteky a pravidelné bodovanie predstavujú predovšetkým spoľahlivosť jazdca a techniky. Nie je problém Fabku viac nakŕmiť, ale experimenty sú teraz vykonávané už mimo preteky. Na kopci na to nie je priestor. Keď bola po jednom dlhom zaťažení diagnostikovaná vysoká teplota paliva, došlo k úprave nádrže na dvojplášťovú, takže teraz naftu chladí buď suchý ľad, alebo "nemrzka", alebo len obyčajná voda. Čokoľvek je lepšie ako nič.

Honza mal občas pocit, že auto na rovinkách stráca, a tak si spomenul na doby s Hondou a zabudoval do Fabky nitro. Oxid dusný a nafta? Docela šialená predstava, ale ono to funguje. Nasávaný vzduch je ochladený, do motora sa ho vojde viac a výkon ide hore. Brzda ukázala rozdiel takmer 120 koní a 150 Nm. Honza len lakonicky dodáva: "Je to fyzika, nie chémia, prečo by to nemalo fungovať?" Má pravdu a o správnosti nastúpenej cesty svedčí aj jeho nasledovníci. Výkon z motora ide cez chladenú jednolamelovú spojku na všetky štyri 15 "kolesá. Prečo len pätnástky? Pretekanie = honba za dobrými časmi a to sa rovná nízkej váhe + dostatočnému výkonu. Pätnástky sú ľahšie ako 17 ", zmestia sa do nich len menšie brzdy atď Je to reťazová reakcia. Skrátka rotačné hmoty je dôležité držať na nízkej váhe.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Nemohol sme si odpustiť otázku, aké to je s naftovou štvorkolkou pri šprinte. "4x4 lepšie štartuje. To, čo získam na prvých sto metroch, to už potom nikto nedoženie. Keď idem ako predokolka, som na 1 / 4 míľu o 6 desatín pomalší."...Tak už to viem, proste Fabia 4x4 TDI je rýchlejšia.

Aké to je, pozerať sa na komín pred sebou? Diváci to kvitujú s vďakou ... "Vôbec to nevnímam. Je to ďalšia vec ako stierač. Pozerám ďalej pred seba a toto vôbec neregistrujte. Dym alebo oheň je meter nad autom. Som rád keď sa to ľuďom páči, "dodal s úsmevom ústecký ekoterorista.

Ak ste ešte túto oranžovú Fabiu v akcii nevideli, máte šancu na nejakom závode Edda cupu, alebo na kvalitných tuningových zrazoch a alebo pri Krušnohorskom pohári. Stojí to za to.

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

Škoda Fabia RS TDI 4x4 r.v. 2003


Karoséria:
Päťdverový jednomiestny hatchback s motorom uloženým vpredu naprieč a pohonom všetkých kolies

Styling: Predný nárazník i zadný nárazník ABS plast upravený, karbónová kapota, spätné zrkadlá laminát Fabia WRC - Pujman, difúzor Pesch, fólie 3M
Interiér: Volant športový semišový, sedačky OMP laminát 9 kg, bezpečnostné pásy Sabelt 6bodové, pedále série, prídavné merače Stack, Racetech - otáčky, teploty, turbotlak, bezpečnostný rám podľa prílohy J, Grabiec, výrazné odľahčenie, palubovka čierny alebo klinčeky
Motor ASZ:vznetový
Počet válcov, ventily<: 4, 8V
Rozvod: OHC
Zdvihový objem: 1 896 ccm
Vrtanie/zdvih: 79,5 x 95,5 mm

Najvyšší výkon
Séria 130 PS pri 4 000 min-1
odbrzdené po úpravách 272 PS pri 4700 min-1
odbrzdené s nitrom 377 PS pri 4 000 min-1

Krútiaci moment:
310 Nm pri 2400 min-1
odbrzdené po úpravách 480 Nm pri 3400 min-1
odbrzdené s nitrom 645 Nm pri 3500 min-1

Kompresný pomer: 19:1
Tuning:
Software MVOLESKO, preplňované turbo/nitro, Garrett GT2559V, bez vzduchového filtra, bez výfuku, nerez zvody Kramář, vstreky 1043/80

Podvozok:
Predná náprava: Nezávislé zavesenie, trojuholníkové ramená, vzpery McPherson
Zadná náprava: Nezávislé zavesenie, vlečné ramená, teleskopické tlmiče, vinuté pružiny, priečny stabilizátor, Tuning: Tlmiče a pružiny HP sporting, brzdové kotúče XYZ Racing 302 mm, vzadu 240 mm série, brzdové strmene MD Components / série, stabilizátor vzadu, kovokeramická spojková lamela Renovak
Brzdy: Dvojitý hydraulický okruh, 4x kotúč, zatiaľ bez ABS
Kolesá: Motec Wheels 8x15
Pneu: Dunlop 200/55

Rozmery a váhy
Rázvor: 2 462 mm Dĺžka/šírka/výška: 3 960/1 1646/1 451 mm
Hmotnosť: 1 320 séria, závodná verzia 1018 kg

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

skoda fabia rs tdi 4x4 tuning

logo tuning magazine

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Naša reklama - Cobra Tuning Slovakia na Facebooku:
preview

Ako sa vám pozdáva táto diabolská úprava pre Škoda Fabia RS TDI 4x4 ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Škoda vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ŠKODA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 47272x    hodnotenie: 56/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt