support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo skoda cobra technology & lifestyle logo skoda

Škoda 120 LS – cultová retro edícia od tunera Radka

18.Apr.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Pokiaľ v súťaži Milionár padne otázka, kto je jedným z najodvážnejších a najkontroverznejších tunerov na českej scéne, bezpochyby bude jednou z odpovedí A až D meno Radek Hykeš. Jeho Škoda 120 LS sa totiž natoľko vychyľuje z priemeru, že sa stretáva s nepochopením konzervatívnejších tunerov. Pritom je Radek jedným z tých, ktorí realizujú svoje nápady, a keď vás už raz jeho voz zaujme, môžete začať s odhaľovaním detailov, u ktorých sa často pobavíte. A ako sám Radek hovorí: „Keď niekde niečo vidím a páči sa mi to, tak to proste fláknem na auto. A každý si môže hovoriť, čo chce, je to moje auto!“

Písať článok o Radkovi je ako nostalgické spomínanie pri čaji o piatej v zimnom období pri počúvaní rádia Vltava. S Radkom sme sa zoznámili začiatkom júla v roku 2003 na malom zraze v autokempe Pávov u Jihlavy. Spoločne s Tomášom Holubářom a jeho vínovým eRkom sme ostatným účastníkom zrazu „vyžrali“ tri prvé miesta. Bez hanby priznávam, že som so svojou Škodou 1000 MB skončil až tretí. Viac-menej vtedy bola Radkova 120 LS špecialitou v pôvodnom stave. Bola oranžová. Žiadna čierna kapota ani krídlo. Len liate kolesá, nádherný lak, čistý motor a extrémne zachovalý interiér.

Naše následné telefonické priateľstvo doplnilo niekoľko stretnutí na zrazoch, i keď v tej dobe bol Radek voči českým zrazom celkom vyberavý. V dnešnej dobe sa však začína znovu objavovať a jeho vozidlo sa stalo veľmi významnou súčasťou takzvané Rat Scene. „Ono to ale nie je rat. Je to proste štýl, ktorý sa valí v Nemecku, Holandsku alebo Belgicku. Radšej tomu hovorím Old School,“ prezrádza Radek.

Škodu 120 LS vlastní Radkova rodina už od roku 1979. Vtedy sa Radek narodil a päť mesiacov po jeho narodení v škodovke vyrobili vozidlo, ktorý si následne jeho otec kúpil. Obaja majú dnes 30 rokov. Radek s automobilom pri svojich vodičských začiatkoch havaroval a skončil na streche. Nezošrotoval ho. Opravil ho a vozidlo vybavil kompletne novou plecharinou. Všetko je nové, len skelet je originálny. Prvým tuningom bolo zavarenie C stĺpikov. Nasledovala renovácia a nádherný oranžový lak. Luxusná verzia sto dvadsiatky tak hrdého majiteľa vozila v decentne upravenom stavu až do roku 2005, kedy začal Radek aktívne pracovať na evolúcii svojho vozidla. „Prišiel som na to, že veci, ktoré sa predtým na auto používali, ako napríklad záhradka alebo dvojmetrový bič ako anténa, stále ležia v garáži. Zistil som, že vonku tieto retro prvky frčia, hlavne v Holandsku. Tak som to všetko vzal a dal na auto. Tým to začalo. A potom som v máji 2006 v Mimoni získal pohár za Best Creative,“ spomína na začiatky zásadných úprav Radek.

škoda 120 ls cult styling tuning


Ako už bolo spomenuté, automobil je nutné postupne objavovať. Pokiaľ začneme predkom, tak si všimneme bohatých doplnkov. Čím začať? Tak asi maskou. Tá pochádza z modelu 105 GL a jej vnútorná časť je upravená mriežka z vozidla Seat Toledo – modelový rok 99 a viac. Radek prezradil, že plast sa musel nataviť tak, aby bol v maske rovný. Svetlá sú originálne, nové na nich nájdeme chrómové kšilty, ktoré sú určené pre Volkswagen Chrobák. Radek ich musel naohýbať na priemer svetiel českého vozidla. Predné podčelo je kompletne hrdzavé. Trojdielny spojler je originálny, v dobe predaje vozidla bol voľne dostupný ako doplnok na českom trhu. Nárazníky sú originálne, nájdeme v nim však dymové smerovky. Hmlovky na nárazníku Radek nepoužíva, preto majú návleky. Old School prezrádza žltá preškrtnutá hmlovka s chrómovaným kšiltom. Ďalšími doplnkami sú štýlové nápisy alebo kožená brašna určená pôvodne na chopperi.

Predná kapota je lakovaná do čiernej farby. Kraľuje jej obrovský maltézsky kríž. „Chce to jednoducho odvahu zobrať nôž a zarezať do nalakovanej kapoty. Tak som zarezal. Zhodil som komplet farbu, vzal flexku s kotúčom, obrúsil som to až na surový plech a potom to celé nalakoval čírym lakom,“ vysvetľuje tuner.

Predné blatníky na prvý pohľad vyzerajú nedotknuto, ale majú svoju históriu. Radek chcel mať na svojej škodovke bočné smerovky. Použil teda dostupný diel zo Škody Favorit. Ale tieto smerovky boli podľa tunera nepekné a zbytočne hranaté. Radek teda kúpil na šrotovisku blatníky zo štvorkového Golfa a smerovky z Volkwagenu zapracoval do blatníkov. V tejto verzii jazdil Radek asi tri roky. Potom si všimol záslepiek „Ghia“ na Forde Focus C-Max po facelifte, ktoré pasovali priamo do pripraveného otvoru.

škoda 120 ls cult styling tuning


Stierače okien sú nové. „Škoda 120 nemá také to účko, čo sa dávalo od Favorita vyššie. Musel som to kompletne prekopať. Použil som diely zo zadného stierače z Favorita. Teraz tam sú aerotwiny o dĺžke 51 centimetrov. Originálna škodovka má dĺžku stierača 40 centimetrov,“ prezrádza Radek. O použitých zátkach od piva pripevnených na ramenách stieračov už nehovorí.

Predné okno sa môže pochváliť štýlovým clonítkom, ktoré tiež pochádza z Chrobáka. Je upravené na rádius českej škodovky. Držiaky si Radek vymyslel sám. Chrómované zrkadlá sú na prvý pohľad tiež sériové. Málokto vie, že modré sklo je pôvodne zo zrkadiel Audi A4. Dvere sa dočkali novej obrúsenej šachovnice, viečko nádrže je z Yamahy. Zadné čelo sa prezentuje upravenými lampami. Základ sú originály. Tie ale nemajú číre smerovky. „Vyštípal som z eMkových lámp spiatočku a napasoval ju do smerovky. Je to neuveriteľná práca, ale zase to nikto na aute nemá. Po stranách sú síce oranžové, ale i tak to vypadá dobre,“ chváli sa tuner.

Nápisy na zadnom čele sú z fontu automobilky Volkswagen. Slovo RETRO je zložené z písmen modelu VW TRANSPORTER. Písmena 120 LS sú z motorového označenia modelov Polo a Passat. Zadná hmlovka je opäť maltézsky kríž určený pôvodne na choppery. Na choppera patrí i nosič na zadnej kapote. Kapota motoru je rovnako ako podčelo na predku zhrdzavená. Strecha má čiernu farbu a je predĺžená nástavcom od ELLRI.

škoda 120 ls cult styling tuning


Pokiaľ sa pozrieme pod kapotu, nájdeme tam sériový agregát so sériovou štvorstupňovou prevodovkou. „Motor je komplet po GO, hlava sa prekopala na natural, je tam 70 ampérový alternátor z feldy, ostrejšia vačka - nejakých 262 stupňov a otvorený filter KN,“ vysvetľuje úpravu motoru Radek a ihneď obhajuje, prečo má na aute sériový výfuk. „Pôvodne tam bol laďák, ale ten som zhodil, pretože na dlhé cesty sa s tým nedalo jazdiť.“ Koncovka výfuku je medvedia tlapa, ktorú nájdeme najčastejšie na upravenom Trabante alebo Warburgu.

Vozidlo stojí na trinásť palcových kolesách. „Mal som v pláne, že na tie svoje plechové štrnástky dám šestnásťkové puklice zo Superba. Vyzeralo to luxusne, ale potom som bol na dovolenke s priateľkou v Dánsku u kamaráta, ktorý tam má múzeum škodoviek. Povedal som mu, že zháňam istý typ kolies, on ma vzal do pivnice, kde mal dve sady a povedal: Tak si vyber. Vzal som si tie lepšie. Originály vyrábala firma KN, rovnako ako pre model kolies Apollo. Týmto sa hovorí Minilite, ale sú to originál trinástky so škodováckou roztečou. Sú k tomu špeciálne matky, stredovú puklička som použil z kolies Apollo. Kolesá som nechal nalakovať do zlatej farby s trblietkami.“ Radek však uvádza, že kolesá sú vďaka podložkám o dvoch centimetroch vytiahnuté von. Obúvajú pneumatiky Barum s rozmermi 175/65.

škoda 120 ls cult styling tuning


O zníženie sa postarali tlmiče Kayaba japonského výrobcu. Pružiny sú tiež športové. Celkovo bolo vozidlo znížené o 35 milimetrov na každej náprave. Ako hovorí Radek, je to dosť tvrdé.

Keď sa pozrieme do interiéru, nájdeme mnoho veľmi originálnych nápadov. Radiacu páku vystriedala zlomená golfová palica značky Ping. Do odkladacích priestorov predných dverí sa nasťahovali šišky a zadné dvere ozdobil popolník z wagonu. Zadné sedadlá v aute nie sú. Radek potrebuje miesto na prevoz všetkých doplnkov, ktoré následne jeho pozíciu na tuningovom zraze výrazne zatraktívňujú.

Za automobilom vozí Radek malý vozíček. Ten kúpil na blšáku v Prahe za sto korún a domov ho dostal až po namáhavej ceste metrom. „Mám v ňom drevenú basu Bernard a americkú poštovnú schránku. Je to sranda. Obdobný význam majú tiež veci na zahrádke. Napchal som tam dobové cedule, prirobil panáka Michelin, vzal lyže a kus hrdzavého plotu a všetko to pôsobí hrozne retro dojmom. Baví ma to,“ uzatvára rozprávanie.

I keď Radek tvrdí, že žiadne extrémne zmeny robiť nebude, po všetkých tých rokoch ho beriem s rezervou a nemôžem sa dočkať ďalšej sezóny, až si opäť niečo nového pripraví, čo opäť pobúri desiatky tunerov.

škoda 120 ls cult styling tuning

škoda 120 ls cult styling tuning

škoda 120 ls cult styling tuning


Škoda 120LS tuning by Radek:Ako Vám chutí Škoda 120LS v retro cult-štýle od tunera Radka ? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k možným úpravám áut značky ŠKODA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ŠKODA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autodoplnky.cz

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 38794x    hodnotenie: 66/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt