support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo skoda Škoda 120 Metallschrott - metalová kompozícia od tunera Petra logo skoda

Škoda 120 Metallschrott - metalová kompozícia od tunera Petra

17.May.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Nemala šancu sa zúčastniť Tuning Cupu, pri svojom súčasnom nastavení ani šprintov. Napriek tomu ale vyrazila dych všetkým prichádzajúcim návštevníkom Mimoňských vojen, ktoré sa konali na konci augusta. S pracovným názvom Metallschrott predstavili tuneri z Karlovarskej netradičné prevedenie Škody 120. Top Chop, silný motor a vydarený design. Zatiaľ bez laku a interiéru, ale základ funguje už teraz. A pripútajte sa, pôvodný motor bol nahradený silným agregátom z Tatry 613…

Ide o prvý typ Škody 105 – 120, ročník 1977. Bola to klasická škodovka, ktorú Honza Hespodarik kúpil od bratranca, ten Škodovku zase kúpil od jedného starého deda. Prestavali sme ju na M a dali do nej 1,8čku z Golfa. Potom som si ale postavil svoje vlastné auto a nemal som na škodovku čas. Nakoniec sme tam dali motor z Favorita a postavili auto na značky. Proste klasika,“ vysvetľuje začiatky úprav Petr Sedláček, ktorý je autorom súčasnej podoby automobilu.

Majiteľ vozidla chcel však prestaviť vozidla na rallye verziu LR. Kúpili sme blatníky a kolesá. Chceli sme upraviť motor z Favorita – kované piesty a tak, proste aby to vyzeralo ako originál LR. Potom som ale povedal Honzovi, že síce auto bude mať výkon 130 koní, ale každé dva mesiace budeme musieť na motore makať. Tak sme začali premýšľať, aký do škodovky zoženieme motor,“ prezrádza Petr, ktorý sám vlastní eRko s motorom z BMW.

Podľa tunerov bola favoritom Tatra 613. Je to české auto, ktoré sa chváli výkonným osemvalcom. Nákup rozostavenej Tatry v plyne tak zaistil, že sa postupom času podarilo motor vrátane náprav zabudovať do karosérie mladoboleslavskej klasiky. Najväčší problém bol pritom s tatrovkovými nápravami, ktoré sú o päť centimetrov širšie než u škodovky. Výsledkom je tak nastavovanie prahov, ktorých základom sa stali prahy zo Škody Felicie.

škoda 120 rat tuning metallschrott

Tie sú navarené na prahy pôvodné. Nakoniec je ale kompletná náprava z Tatry 613 na úzkej Škode 120 zapracovaná tak, že vyzerá, ako by tam patrila. Predná náprava je škodovácka, zostali tu sériové tlmiče, pružiny nahradili mechy. „Plánujeme vzduchový podvozok na celom aute,“ chváli sa Petr.

Motor má zatiaľ výkon niečo cez 150 koní, karlovarskí tuneri však plánujú radu zmien, ktoré by mali výkon katapultovať až na 180 koní. Na prvý pohľad každého zaujme predovšetkým znížená strecha. Top Chop si vyžiadal množstvo práce, rezania a nastavovania okien. „Do tej doby sme videli zníženú strechu len u Rapida. Videl som tak urobené už tri Rapidy. Napadlo nás, prečo by sme nemohli znížiť strechu u 120tky?“ Petr poodhaľuje tiež vznik zadnej časti vozidla, kde sa zabývali upravené zadné svetlá z Volkswagenu Golf III. „Pôvodne sme mali svetlá z BMW, lenže tie boli príliš guľaté. Vôbec sa k tvarom karosérie nehodili,“ vraví Petr a hrdo ukazuje na dobre napasované svetlá. Design zadnej časti je čistý nielen vďaka svetlám, ale tiež úprave miesta pre poznávaciu značku. Tú zatiaľ vystriedal nápis Metallschrott.

Vozidlo bolo zbavené všetkých nárazníkov, čistému designu napomohlo tiež spracovanie predných partií. I keď svetlá na prvý pohľad pripomínajú svetlá z modelu Fabia, pravdou je, že pochádzajú z modelu vyššej rady. „Sú to svetlá z Octavie, akurát bez smeroviek. Smerovky sú teraz v šošovkách, kde mali byť hmlovky,“ hovorí tuner.

škoda 120 rat tuning metallschrott

Najväčšie problémy boli pri napasovaní okien. Predné okno sa inštalovalo deň pred výjazdom na Mimoňské vojny. Výsledkom bola zlá manipulácia a prasknutie predného skla. Pretože tuneri žiadne ďalšie v zálohe pripravené nemali, museli pracovať s popraskaným sklom. Bočné sklá sú vyrobené. Ide o klasické lepené rovné sklo. Zadné sklo zatiaľ nahradilo plexi. Tuneri chcú ale plexisklo vymeniť za lepší materiál. To je však zatiaľ vo fázy vývoja.

Rovnako tak je vo fázy vývoja i interiér a celková podoba vozidla. Už teraz tvorcovia vedia, že pôjde o showcar. Do Mimone ho priviezli na podvalníku a do budúcnosti z neho hodlajú urobiť leštenku, ktorá bude vynikať nielen netradičným exteriérom, ale i atraktívnym interiérom. Tomu všetkému má kraľovať upravený motor. „Chystáme sa vozidlo nalakovať do vínové farby zo vzorkovníka Peugeot. Zatiaľ sme sa ešte nerozhodli, či bude lak matný nebo lesklý.

Nejaké plány máme, ale finálnu podobu zatiaľ neprezradíme,“ dodáva Petr Sedláček.

Automobil Honzy Hespodarika sa pod taktovkou Petra Sedláčka zmenil v atraktívny sedan, ktorý vo svojom finále môže byť veľmi ceneným vozidlom českých zrazov. Staviteľ by chcel poďakovať priateľom a spoločnosti PM.

škoda 120 rat tuning metallschrott

škoda 120 rat tuning metallschrott

škoda 120 rat tuning metallschrott

škoda 120 rat tuning metallschrott

škoda 120 rat tuning metallschrott

Škoda 120 Metallschrott od tunera Petra:Vaše hodnotenie pre Škoda 120 Metallschrott od tunera Petra ? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k možným úpravám áut značky ŠKODA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ŠKODA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autodoplnky.cz

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 62492x    hodnotenie: 87/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt