support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Viva Las Vegas - retrospektíva - to najkrašie z tuningu na Sema Show

Viva Las Vegas - retrospektíva - to najkrašie z tuningu na Sema Show

08.Oct.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dátum podujatia: 02. až 05. november 2004
Miesto konania: Convention Center, Las Vegas, USA

Dnes by sme vám chceli priniesť výnimočne niečo staré....ak sa to ale dá tak vôbec nazvať. Ide o tak gigantickú tuning show brutálnych rozmerov, že i takmer po roku jej konania, si máme v našich končinách brať čo príklad z nej. Tu bolo, je, a pravdepodobne aj ešte dlho bude, všetko možné, čo taký tunerský rozum vymyslí a zrealizuje. O čom hovoríme? Profíci v brandži už budú asi tušiť. Ide o tunerskú „Mekku“ v Las Vegas, každoročnú výstavu známu pod menom „Sema Show“. Čítajte ďalej, a presvedčte sa sami o správnosti našich tvrdení.

preview
Ako každý rok, jeseň patrí opäť tuningu. Od 02. do 05. novembra 2004 sa konal v Las Vegas (USA) tento mega-veľtrh špeciálneho auto vybavenia a obrovský autosalón rýchlych a upravených vozidiel. Tak som v mene COBRA-kov samozrejme zase vyrazil na ďalekú cestu do USA (15 hodín čistého letu, nepočítam prestupy a meškania :-)), aby sme mohli ponúknuť všetkým tunerom a záujemcom tie najnovšie aktuality a trendy, nové produkty a ponuky a tiež zaujímavú fotogalériu, ktorú tu dnes exkluzívne zverejňujeme na našom webe. Môžete sa teda tešiť na predstavenie zaujímavých noviniek z amerického kontinentu, ba i celého sveta.

preview
Moje osobné dojmy čo u Amíkov platí: „čo je big, to je cool…“, a ani v tomto prípade to nebolo inak… big akcia, big priestory, big autá, vyslovene big tuning, akurát že s tým časom to nebolo ‘big’... keby ste tam boli, sami by ste uznali, že na akciu takéhoto druhu sú 4 dni dosť málo… :-( hlavne, keď je na čo pozerať, nám tunerom je málo aj 24 hodín denne… :-) pri vstupe do haly som nevedel, kam skôr pozrieť… hala vyzerala byť nekonečná… všade kopec ľudí, áut a plno svetiel (veď sme vo Vegas, tak prečo nie?!) Bolo síce všetko pekné a prehľadne pooznačované, ale stále som mal pocit, že nestihnem popozerať ani štvrtinu z toho všetkého, čo tam je… nevedel som, ktorým smerom sa skôr rozbehnúť, pretože som chcel vidieť úplne všetko…

Chcete vidieť tie tuningové extrémy a šialenstvá? Prvú galériu nájdete tu:


preview
Pri každom aute by sa dali stráviť hodiny a hodiny času a nenašli by ste na nich ani najmenšiu chybičku… proste dokonale prepracované extrémy… napr. kožené disky, disky obložené koreňovým drevom, briliantmi, jantármi, diamantmi, resp., kombinované 24 a 48 karátovým zlatom; disky so zabudovanými diódami, špeciálne usporiadané zo zadnej strany disku, kde je schovaný počítač, ktorý vygeneruje rôzne obrazce už pri rýchlosti 20km/h; 20”, 22” a 24” kolesá sú najbežnejšie používané rozmery, ale aj extrémy do 28 až 30 palcov som tu videl tiež. Bol by som len zvedavý, keď by si niekto z Európy také “mamuty” objednal, kde by si v našich končinách na to zháňal gumy takej veľkosti, keď u nás sa predávajú maximálne rozmery do 22 palcov. Takže veľa šťastia :-) Sranda by bola objednať si v US napr. 15” kolesá… :-) Také rozmery sa v USA snáď ani nevyrábajú a keď, tak možno akurát tak na buginy pre decká :-)

preview
Plnokarbónové a plnokevlarové karosérie áut; turbá tak veľké, že motor bol oproti turbu ako malá skladačka; resp. turbá v počte 8 ks na jeden motor, autá s výkonom nad 700 koní je v US úplne bežná vec - 300 koní pod kapotou je asi totálna serióvka, alebo inak povedané “taký správny začiatok”. Alebo motory, ktoré bez priamovstrekov nitra nie sú považované za tunované. A to sú také nitro systémy, kde je toľko hadičiek a prívodov, že sa podobajú elektrickým rozvodovým skriniam. Autá s toľkými budíkmi, že kokpit lietadla ako Boing 747 je proti nemu šuvix (vôbec nechápem, čo všetko sa dalo toľkými budíkmi merať… na autá tohto typu je asi potrebné mať pilotný preukaz) :-) Autá, ktoré mali vytunenú aj najposlednejšiu a najnenápadnejšiu skrutku napr. na prevodovke, resp. chrómované, alebo pozlátené skrutky pod tapacírom; drahé priesvitné audiokáble, ktorých meter stojí bežne nad 1.000,-Sk a používajú sa tu na klasický rozvod bežnej autoeletriky len kvôli imidžu, i keď ich vôbec nie je vidieť.

preview
Množstvo prototypov áut vyrobených na zákazku, čo platí aj pre disky… pre Amíkov proste nie je nič nemožné… stačí si len povedať a vybrať si z kvanta firiem, pretože ak máš peniaze, dá sa spraviť úplne všetko. Jedinou zábranou ešte okrem peňazí sú snáď už iba technické možnosti materiálov a výrobkov, ktoré musia ako tak aspoň niečo vydržať :-))
preview
A už keď sme pri tých peniazoch: keď na aute nie je čo tuniť, prichádzajú na rad LCD displeje a DVD monitory na všemožných miestach – v palubovke, v tapacíroch, na vnútornej strane strechy, zadné strany sedadiel a keď už fakt človek od dobroty nevie, kam tú plazmu nahodiť, tak prečo neposkytnúť aj okoloidúcim ten úžasný pocit zo sledovania DVD??!! - v nárazníkoch, v blatníkoch, vo dverách, zo spodnej časti auta, na streche????? (sakra, kto sa už len tam pozerá?!) :-)


Ďalšiu galériu obrazkov z výstavy v Las Vegas nájdete tu:


preview
Niektoré autá boli tak strašne veľké a vysoké, že bez rebríka by ste sa za volant nedostali... (Hummer by bol proti týmto „kolosom“ len maličké hračkárske autíčko); Alebo 32 vrstiev laku v tak dokonalom prevedení, že sa to slovami ani opísať nedá; airbrushe vo všemožných variáciách, že Picasso je proti týmto „obrazom“ totálny amatér ... Keď tie kreatívne a technicky náročné lakovačky porovnám s lakovaním u nás, tak u nás ani štvrtina "lakošov" nemá poňatia o tom, aké všelijaké farebné variácie je možné na auto aplikovať a ako vyzerá 150%ná lakovačka... :-)


preview
Čo sa týka AUTO-HIFI, o tom, čo bolo k videniu by sa dal napísať zvlášť článok na 5 strán. Ja osobne som bol z niektorých tvarov reproduktorov, a riešení inštalácií tak omámený, že som chodil a slinil z otvorenou papuľou. Aj tu som mal ten pocit, že tí, ktorí to vavrhovali, teda dizajnéri a kreatívni ľudia, museli očividne ťahať do nosa čudné prášky alebo sa opíjať do nálady :-) To normálny človek snáď ani nevymyslí. Viac o tom nenapíšem, takže audiofilov v opise moc nepoteším... to sa musí proste vidieť (aspoň nájdete zopár trhákov v našej fotogalérii) a hlavne počuť...


preview
Za zmienku určite stoja aj tie ženy... Furt si myslím, že Slovenky sú najkrajšie baby, ale bez urážky: tieto boli fakt že coolové... Nielenže boli pekné, ale boli aj veľmi milé, zhovorčivé a ochotne si so mnou zapózovali pred foťákom :-) Proste brali to celé v pohode a tak to má byť. Ježiš, kedy len bude taká show u nás? :-))Chcete vidieť zopár krásnych slečien z tejto tuning show? Pozrite do našej galérie:Jaj, skoro som zabudol. Videl som dokonca aj nejaké tie celebrity na tejto show ako napr.:
  • Jay Leno (známy Americký zabávač a showman)
  • Snoop Doggy Dogg (známy Americký rapper)
  • Paul Teutel Sr. + Jr. (známy z televízneho kanálu Discovery Channel s reláciou American Chopper)

Malú galériu celebrít sme vám pripravili sem:


Čo dodať na záver?

VIVA LAS VEGAS – Sen snáď všetkých tunerov...


NIEČO O SEMA TUNING SHOW VŠEOBECNE

preview
Vznik Asociácie SEMA (Specialty Equipment Market Association) sa datuje v roku 1963 a od tej doby hrá kľúčovú rolu na trhu s príslušenstvom automobilov. Vo svojich radoch „opatruje“ 5 727 členských firiem. Konajú sa tu tie najväčšie stretnutia priaznivcov tuningu, robia sa brutálne výkony motorov a upravujú sa tie najneobyčajnejšie autá na svete, a tieto firmy boli pritom. Organizátori akcie ponúkajú na obrovských plochách priestor výrobcom príslušenstva, prototypov či „bodykitov“.

Súčasťou SEMA Las Vegas je ale tiež oceňovanie najrôznejších produktov. Tenneco Automotive tak získalo cenu „najlepší nový Off Road“ – 4náhonový produkt za tlmiaci systém SuperDuty 2005 a napríklad Aeromotive získal cenu najlepší závodný produkt za karburátorový senzor. Avšak toto je len malý príklad z toho, o čom SEMA naozaj je.

Ale poďme k číslam. Posledné známe čísla hovoria o 38. ročníku SEMA Show, že sa návštevnosť vyšplhala opäť na vyše 105 000 tuningových odborníkov !!! (Pozor – tu nie sú započítaní bežní návštevníci, ale iba firmy a média). Vedľa predstavovania nových produktov bol práve tu venovaný dostatok priestoru štyridsiatemu výročiu vozidla Ford Mustang a predovšetkým jeho nástupcovi s rodovým označením 2005. Víťazom ceny SEMA Design Awards sa vedľa nového Mustanga, stali tiež Ford F-150 v sekcií najlepší „truck“ a Chevrolet Tahoe ako najlepší „SUV“.

SEMA Las Vegas ponúkla obrovský priestor firmám, ktoré sa snažia vyvíjať stále novšie a zaujímavejšie úpravy. Je bláznivým svetom tunerov a vývojárov, ktorí vedia, akým spôsobom zaujať svojich zákazníkov.

Tento ročník sa chystá na 1. – 4. novembra 2005 opäť v Las Vegas.


NIEČO O NAŠICH DOJMOCH Z LAS VEGAS A OKOLIA

preview
Môžem len potvrdiť, že Las Vegas je mesto neobmedzených možností. Každý večer po ukončení „dennej pracovnej driny“ a xxx kilometroch peši po autosalóne SEMA sme vyrazili do ulíc nočného Las Vegas. Hm, ktoré iné mesto na svete sa môže pýšiť tým, že potrebuje vlastnú elektráreň kvôli enormnej spotrebe eletriky? Keď si pozriete obrázky, tak sa niet čo diviť.
preview
Toto mesto žije inak 24 hodín non-stop, turisti a „gambleri“, teda hráči tu utrácajú svoje úspory, školné svojich detí, alebo svoje výplaty a penzie. Hádam ani mesiac by nestačil na to, si poprezerať každý osvetlený a zaujímavý kút tohto mesta a to hovorím iba o „stripe“, teda hlavnej ulice, kde sú nacapené na sebe všetky tie MEGA hotely a kasína za miliardy dolárov !!! Hotel ako Cheopsova pyramída (Luxor), alebo hotel New York Manhattan spolu so Sochou Slobody, hotel Paris s Eifelovkou hneď vedľa hotelu Venetian (Benátky...tie tam skutočne sú...aj s talianskymi gondoliermi !!!) alebo Stratosféra (400 metrová veža ako hotel a keďže Amerika a Vegas, tak šup, dali tam hneď na vrchol veže HORSKÚ DRÁHU !!!...v 350 metroch nad zemou !!! To sú rozprávkové ríše na jednom bode napakované vedľa seba. Proste to človek musí zažiť na vlastnej koži.

Zopár fotografických momentiek z nočného Las Vegas sme pripravili sem:


preview
Nádherné na Las Vegas je to, že leží uprostred ničoho...teda púšte obklopenej horami do výšky 3 500 metrov. Aj teploty počas nasej návštevy tomu svedčia, lebo tie sa pohybovali okolo príjemných 25 stupňov Celzia. Je to úplná surreálna krajina, plná samých krásnych oblastí, chránených národných parkov a v strede toho....Vegas :-) A keďže atrakcie „Hoover Dam“ (jedna z najvyšších priehrad na svete), „Grand Canyon“ a „Valley of Fire“ sú všetky čo len kameňom dohodiť od Vegas, tak sme sa vybrali s tou našou požičanou štvorkolesovou Americkou kraksňou (tuším Buick alebo Dodge) na cestu, a pozreli si tie najkrajšie miesta z okolia Las Vegas.

Tu nájdete vyfotené okolie a prírodu v oblasti okolo Las Vegas:Poznáte aj vy túto tuning mega show? Chceli by ste ju tiež niekedy navštíviť? Hlasujte:Viac o tejto megalomanskej výstave sa dozviete na organizátorových stránkach:

SEMA SHOW


Viacej informácii k tejto retrospektíve ako aj k samotnej výstave vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Peter Kuttner
Obrázky, kontrola: Peter Kuttner
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 14513x    hodnotenie: 66/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt