support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Seat Ibiza 2.0 16V GTi Cupra 2 tuning by „Berty“ ! logo

Seat Ibiza 2.0 16V GTi Cupra 2 tuning by „Berty“ !

01.Dec.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Seat Ibiza Cupra 2 tuning Berty
V recenzii o Milanovej (grandpa) Felicii som sľúbil, že bude recenzia na Bertyho čiernu Ibizu z rovnakého klubu. Teda z Prostějovského 4D performance tuning clubu.

Majiteľom je hlavne v Česku dobre známy Roman Vojtek (Berty), určite ho väčšina z vás pozná podľa jeho čiernej Ibizy so zlatými diskami a Airride. Práve tomuto autu sa teraz budeme venovať.

Tak poďme na to. Jedná sa o auto Seat Ibiza 2.0 16V GTi Cupra 2, dovezenú zo Švajčiarska. Berty ju kúpil v roku 2004. Prvýkrát ju chcel spraviť športovo, a jazdiť s ňou šprinty, ale v priebehu úprav sa rozhodol, že z nej postaví poriadny showcar, ktorý priťahuje zraky mnohých obdivovateľov.

Auto bolo v pomerne slušnom stave, a za pohonnú jednotku sa určite nemusel hanbiť. Ako prvé zbavil karosériu nežiadúcich objektov. Ďalej zahladil a zamračil prednú kapotu, aby auto vyzeralo agresívne. Musel ju však spolu s blatníkmi prispôsobiť novým svetlám z Volkswagenu Polo 6N so xenónmi a pozlátenými parabolami, pretože práve vákuové chrómovanie, alebo zlatenie (chróm s odtieňom zlata) hrá v tejto úprave hlavnú rolu.

Seat Ibiza Cupra 2 tuning Berty
Tak ako kapota, aj nová maska Rieger - uning medzi svetlami, ktorá má úzky otvor bez znaku, je zamračená smerom nahor, takže zakrýva svetlá zospodu. Práve preto má auto taký prižmúrený „kukuč“ :-). Ešte som zabudol, že o zbavenie dažďovej vody z čelného skla sa stará jednoramenný stierač.

Predný nárazník si Berty vyrobil sám z dielov nárazníkov, určených pre Volkswagen Polo a Opel Corsa. Pri jeho stavbe sa Berty inšpiroval nárazníkom značky Seidl. Musím podotknúť, a zopakovať, že chlapi v 4D clube vyrábajú svoje nárazníky s poctivého plastu, takže nemajú problém s praskaním, ako sa to zvyčajne stáva pri laminátových výrobkoch. Tri veľké otvory sú vyplnené čiernym ťahokovom, ktorý ja osobne veľmi schvaľujem, pretože tých strieborných už je viac, než dosť. Otvory ešte doplnil chrómovanými priečkami. Musím uznať, že sa Bertymu tento nárazník veľmi vydaril. Pri pohľade z boku vidíme krásne, čisté línie, ktoré Berty docielil zavarením kľučiek a smeroviek v predných blatníkoch, odstránením oterových líšt a monolitickým spojením skrátených „emtrojkových spätiakov“ s navarenými trojuholníkmi v rohoch predných okien. Výsledný efekt je originálny a hlavne "neobkukaný".

Seat Ibiza Cupra 2 tuning Berty
Ďalším pekne spracovaným prvkom je viečko nádrže Mattig s pozlátenou krytkou zámku. Veľké, hladké prahy s pozlátenými koncami a vygravírovaným logom Seat, ktoré sú tesne nad zemou. Sú taktiež Bertyho prácou. Opäť perfektná práca vo vynikajúcej kvalite. Predné blatníky sú vytiahnuté a zadné nadvarené o dva a pol centimetra.

Dostávame sa k zadným partiám auta. Ako prvé vám padnú do očí LED-diódové svetlá, ktoré sú pôvodne určené pre Volkswagen Golf III.
Aby však sadli na svoje miesto presne, musel ich Berty horizontálne skrátiť a znova zlepiť. Zo zadných dverí zmizla plastová lišta s integrovaným znakom Seat, znak, zámok, a stierač. Dvere sú tým pádom úplne hladké. Rovnako tak rozľahlý nárazník, ktorý Berty predĺžil pomocou časti z nárazníku pre Volkswagen Golf III a monoliticky ich spojil dokopy. Tak ako predný, aj zadný má tri otvory vyplnené tmavým ťahokovom. Celému autu dodáva dávku extravagancie systém Lambo Doors, ktoré vyrobil Bertyho kamarát Martin. Celá karoséria je nastriekaná do krásnej čiernej farby, ktorej kontrastujú biele podbehy blatníkov. Pri striekaní boli použité farby PPG.

To, že pod auto takmer nestrčíte prst, nemá na svedomí len predĺženie nárazníkov a prahov, ale aj vzduchový podvozok G.A.S. s diaľkovým ovládaním, ktorý je skombinovaný s tlmičmi Koni Sport. Keď už sme pri podvozku, nesmiem zabudnúť na brzdový systém. Vpredu sú štvorpiestikové MD Components s dvojdielnymi kotúčmi 313 x 34mm. Kvôli väčším kotúčom musel byť vyradený ABS systém. Vzadu sú vŕtané kotúče s doštičkami Ferodo Racing DS 2500. Strmene sú lakované nabielo. Brzdový systém má nové rozdeľovníky 4+1.

Aby vákuovo pozlátené disky Allesio Alaska 7,5x16, ktoré dodávajú autu ten správny šmrnc, neboli "utopené" v blatníkoch, umiestnil pod ne duralové podložky. Predné sú široké 38mm a zadné rovných 50mm. Krúteniu karosérie zabraňuje predná chromovaná duralová a zadná nerezová rozpera. Po nazretí do motorového priestoru vám padne sánka. Všetko je nádherne čisté a úhľadné. Všetky kovové časti sú vákuovo chromované, pozlátené alebo leštené. Plastové časti, ako napríklad akumulátor, sú nastriekané bielou farbou.

Seat Ibiza Cupra 2 tuning Berty
Prejdime k srdcu tohto auta. Motor je už v sérii riadne žihadlo, ale Berty mu chcel troška podkúriť. S celou úpravou motora Bertymu pomáhal kamarát Michal. Motor dostal chiptuning s odstráneným obmedzovačom otáčok. Motor má odľahčené T-ventily, zotrvačník (4,5 kg), ojnice a kľukovú hriadeľ. Ďalej vymenil vačky za športové 276-stupňové s iným časovaním, a podložkami pod „zdvihátka“. Hadice dostali pancierové návleky.

Sacie a výfukové kanály boli vyleštené, zväčšené a zlícované. Kompresný pomer vzrástol z 10,2:1 na 11,0:1. Otáčky motora sa teraz šplhajú až do 9000/min.

Prevodovka má zmenený stály prevod z 3,684 na 4,5:1 a Berty ju dal obložiť uhlíkovými vláknami, čiže dal pokarbónovať. Zhruba 90 cm dlhé výfukové zvody sú pochrómované a ich priemer je 41mm.
Ústia do jednej dlhej trubky, ktorá vedie do ľavej diery, zadného nárazníka, kde je zakončená jediným absorbčným tlmičom a dvojitou kocovkou DTM. Berty namontoval šesťbarový regulátor paliva a kit priameho sania s otvoreným filtrom.

Seat Ibiza Cupra 2 tuning Berty
Nielen s exteriérom, ale aj s interiérom sa Berty pekne pohral. Celý je vyvedený v bielej farbe, biela podlaha, biely strop, biela palubná doska, biely volant... Biela je všade kam sa pozriete, samozrejme okrem výnimiek, ako mnoho pozlátených a pochrómovaných vecí.

Medzi ne patria: rôzne prepínače, plasty, kľučky, krytky, rámik okolo ručnej brzdy so štartovacím tlačítkom, rámik otvorov v bielych anatomických sedadlách s nerezovými držiakmi, otvory kúrenia, madlo ručnej brzdy a hlavne hliníkový polorám Wiechers, ktorý je zanechaný v pôvodnom hliníkovom odtiene, ale perfektne vyleštený do vysokého lesku. Strop je prečalúnený bielou kožou, ako aj volant MOMO Type-R Millenium.

Vyšívané biele pásy so zlatým logom clubu
a karabínami Schrothvlastnej výroby. Na stredovej konzole sú pridané budíky HP Raid pre kontrolu otáčok, teploty oleja a teploty vody.Od „B“-stĺpikov smerom dozadu, je v spodnej časti odstránené tapacírovanie a sedačky. Tapacírovanie je nahradené plechmi ktoré sú zahladené hliníkovým tmelom. Na mieste zadných sedačiek sa nachádza už spomínaný rám a tlaková nádrž vzduchu pre G.A.S. systém.

Krytky zadných tlmičov sú vymenené za leštené piesty z motoru 2.5 TDi. Všetky plechy a podlaha je nastriekaná bielym lakom. Pre dokonalú čistotu interiéru sú všetky káble a hadice pre prívod vzduchu do mechov vedené prahmi.

Roman si nepotrpí na príliš silnú audio-aparatúru, ale hudbu si vypočuje rád. CD reciever Pioneer DEH-P9650MP, ktorý zásobuje komponentné reproduktory Focal, Bertymu úplne stačí.

Počas roka 2006 prešlo auto výmenou oboch nárazníkov a koncovky výfuku, ktoré sú na aute dodnes. Nové, decentnejšie nárazníky si Berty opäť vyrobil sám. Predný je poupravený sériový nárazník pre VW Polo 6N GTI + upravená lišta pre rovnaké vozidlo. Zadný nárazník je upravený originál Ibiza Cupra, do ktorého spravil Berty vybratie pre ŠPZ. Koncovka výfuku bola vymenená za veľkú oválnu neznámej značky.

Prvá úprava smerovala skôr k španielskemu tuningu, ale po vymenení nárazníkov sa z tohto klenotu stal typický Nemec. V tejto dobe je auto v garáži a Berty už chystá nové prekvapenia na sezónu 2007. Nechajme sa prekvapiť.

Ďakujem Berty a prajem ti veľa príjemných chvíľ, nech sa ti darí v úpravách aj v osobnom živote.TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Seat Ibiza
Motor: 2,0 16V gti
Výkon: 110 kW/150 PS
Krútiaci moment:180 Nm
Maximálna rýchlosť:216 km/h
Zrýchlenie na 100 km/h:8,3 s
Disky (značka, typ, veľkosť): Speedline 6J*16" et38
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť) : Pirelli 195*45
Farba karosérie:Modrá pastelová
Rozmery auta:dĺžka 3813mm, šírka 1640mm, výška 1408mm
Hmotnosť:1468 kg
Typ karosérie:hatchback
Audio: Radio na cd+4 repro
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Motor: 2,0 16v gti
Výkon: cca 200ps
Krútiaci moment:240Nm
Maximálna rýchlosť:225 km/h
Zrýchlenie na 100 km/h:5,8 s
Disky (značka, typ, veľkosť): Alessio Alaska 7,5J*16" et35
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť) : Toyo Proxes T1R, 195*45
Farba karosérie:PPG deltron-černá+4 vrstvy laku
Rozmery auta:dĺžka 3813mm, šírka 1640mm, výška 1408mm
Hmotnosť:1124 kg
Tuning doplnky – výrobca a typ: Narazníky vlastnej výroby, predné svetlá Polo6N2 Hella, Zadné GolfIII FK-automotive,
Podvozok GAS, xen=ony, rám Weichers-hliníkový, sedačky speed-laminátové, brzdy MD COMPONENTS
4piestikové-duralové-kotúč 313mm*34mm-plávajúce-pancierované hadice,použité materiály koža,
laminát,plast,PPG farva, lak, Dinitrol+Roberlo prípravné mat., Farva na interiér Synpo,
Vákouovo pokované diely interiéru a motora.
Audio – výrobca a typ: Rádio Pioneer DEH9600MP, repro Focal K2P


Fotogaléria Bertyho Seat Ibiza Cupra 2 2.0 16V GTi:


Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Keďže táto recenzia je poslednou v tomto roku, v rámci súťaže Vaše upravené autá, dovoľujeme si Vás upozorniť týmito informáciami ohľadom súťaže Vaše upravené autá pre rok 2006:

Informacie pre tunerov

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o uzávierke, ale aj o informácie o vyhlásení výsledkov!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na túto upravenú Seat Ibizu Cupru2 od tunera Bertyho? Prosím, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám áut Seat, tak navštívte našu podstránku:

Seat tuning


Viac informácií k vašim upraveným autám vám radi poskytneme. Zoznam vašich upravených áut nájdete na našich podstránkach tu:

VAŠE UPRAVENÉ AUTÁ


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Peter Guczmann
Fotky: Peter Guczmann
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 96197x    hodnotenie: 216/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt