support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo scion Scion FR-S Race Car po japonsky Toyota GT 86 - odľahčené športové kupé logo toyota

Scion FR-S Race Car po japonsky Toyota GT 86 - odľahčené športové kupé

27.Feb.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Toto auto takmer s istotou poznáte. Aj keď zatiaľ ešte nebrázdi naše cesty a určite sa nestane bestsellerom, určite ste už o ňom počuli. Zoznámiť ste sa s ním mohli, ale pod iným názvom. Pozrieme sa na pretekársky špeciál postavený na základoch modelu Scion FR-S. A aby ste boli v obraze hneď od začiatku, prezradíme vám, že ide v podstate o športovú Toyotu GT 86, ktorá sa v lete tohto roku predstaví aj u nás v Európe.

Scion nie je nič iné, než jedna zo značiek koncernu Toyota Motor Corporation, takže reč je o kupé Scion FR-S, alebo o Toyote GT 86, bavíme sa prakticky o rovnakom vozidle.

Značka Scion vznikla v roku 2002 špeciálne pre potreby pôsobenia automobilky na severoamerickom trhu, kde mala osloviť predovšetkým mladých zákazníkov. Pripomeňme, že značky Toyota a Scion pôsobia na danom trhu súčasne, akurát v rozdielnych segmentoch. Toyota, ktorá minulý rok po dlhom čase predstavila svoje kompaktné športové kupé sa pomaly ale iste pripravuje na jeho postupné uvádzanie do predajov na svetových trhoch. No a keďže cieľovou skupinou nového kupé majú byť práve mladí ľudia, tak v Severnej Amerike mu celkom pochopiteľne prischla značka Scion.

Scion FR-S: poriadna dávka výkonu už v sérii


scion frs race toyota gt 86

Za „veľkou mlákou“ sa tohto sympatického športiačika dočkajú samozrejme o niečo skôr a tak budeme pre dnešok používať jeho „americké“ označenie Scion FR-S, ktorého znak na svojej maske nesie aj profesionálny pretekársky špeciál, ktorý vám dnes chceme predstaviť. Ešte predtým si ale v krátkosti povedzme niečo o sériovke. Scion FR-S je športové 2+2 kupé, ktorým chce Toyota naviazať na staršie tradície svojich športovo ladených modelov. Na tento typ modelu sme veľmi dlho čakali, už len preto, že ponúka vlastnosti, ktorým automobilky v súčasnej honbe za nízkou spotrebou a nízkymi emisiami neprikladajú príliš veľký význam. A s akými kartami teda prichádza? Pripraviť sa môžete na 2.0-litrový plochý zážihový agregát, ktorý vo svojom základnom prevedení ponúkne výkon 147 kW/200 koní, čo v kombinácii s celkovou hmotnosťou len 1 180 kg vyzerá veľmi sľubne. Tomu všetkému má pomáhať športovo ladený podvozok, na ktorom Toyota spolupracovala so Subaru a náhon na zadné kolesá.

scion frs race toyota gt 86

Scion FR-S na Formula Drift v USA


Ako lepšie sa dá spropagovať športovo ladené kupé, než poriadne nadupanou verziou, ktorá bude pretekať v jednej z prestížnych amerických sérii? Presne tam totiž Scion FR-S mieri. Pôjde konkrétne o americkú pretekársku sériu Formula Drift, ktorá tento rok vstupuje do svojej deviatej sezóny. V rámci týchto pretekov sa aj tento rok predstaví viac než 60 profesionálnych jazdcov, ktorí na známych amerických tratiach predvedú tie najlepšie kúsky pri jazde „dverami napred“. Čo sa týka okruhov, máme v tomto prípade na mysli napríklad Long Beach GP, Road Atlanta alebo International Raceway v Palm Beach. Ako sme už vyššie spomenuli Scion FR-S prichádza štandardne s náhonom na kolesá zadnej nápravy, takže po menších úpravách sa na takúto jazdu určite bude hodiť. V športovej divízii automobilky Toyota sa však rozhodli zájsť ešte ďalej a postaviť profesionálne náčinie priam stvorené na závody a drift.

scion frs race toyota gt 86

Scion FR-S Race: 600 koní a Ken Gushi za volantom


V spolupráci so známou spoločnosťou GReddy sa Toyota rozhodla pustiť do tohtoročnej sezóny Formula Drift poriadne vyzbrojený Scion FR-S s jednoduchým prívlastkom Race. Zmeny sú samozrejme viditeľné na prvý pohľad, základnou farbou karosérie sa v tomto prípade stala biela, ktorú zdobia nálepky sponzorov a modro-čierne pásy. Scion FR-S išiel pri tejto príležitosti o pár milimetrov bližšie k zemi, dostal nový aerodynamický bodykit a nastaviteľné zadné krídlo. Jednoducho všetko ako sa na správny športiak patrí. Konštruktéri popracovali na znížení hmotnosti použitím ľahkých kompozitných materiálov, odľahčených okien a vyhádzaním všetkých zbytočností z kokpitu. Stroho spracovaný interiér ponúka všetko, čo bude jazdec potrebovať nielen z praktického ale aj z bezpečnostného hľadiska, samozrejmosťou je teda hasiaci systém a bezpečnostná klietka. Vráťme sa však ešte na chvíľu von, kde spomenieme disky z ľahkej zliatiny a športové pneumatiky Hankook Ventus.

scion frs race toyota gt 86

To najlepšie sme si samozrejme nechali na záver, tento špeciálny Scion FR-S totiž disponuje výkonom až 600 koní, čo je vzhľadom k hmotnosti okolo jednej tony perfektné číslo. Automobilka bohužiaľ viac k tomuto nadupanému špeciálu neprezradila. Z uvedeného vieme len to, že tento špeciál narobí poriadny rozruch, na ktorom sa pričiní určite aj 25-ročný japonský jazdec Ken Gushi, ktorý usadne za volant tohto profesionálneho stroja.

V súvislosti s uvedením športovej Toyoty GT 86 na európsky trh sa však určite dočkáme aj my nejakej špeciálnej verzie, takže vedzte, že o tomto veľmi ambicióznom kupé ešte určite budete počuť!

scion frs race toyota gt 86

scion frs race toyota gt 86

scion frs race toyota gt 86

scion frs race toyota gt 86

Scion FR-S Race Car vo fotogalérii:Váš názor na SCION FR-S závodné športové kupé ? Nech sa páči, hlasujte:


Ostatné úpravy áut značky Toyota nájdete v zozname našich článkov tu:

TOYOTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Martin Cyprian
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3155x    hodnotenie: 1.2/5, 5


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt