support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Michelin Tweel

Revolúcia - pneumatiky budúcnosti Michelin ''Tweel''

19.Feb.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Čo by ste povedali na pneumatiku, ktorá vôbec nepotrebuje vzduch? Že fantazírujeme? Tak len pekne čítajte ďalej! Pneumatikársky gigant Michelin totiž predstavil revolučnú „pneumatiku“, ktorá sa zaobíde bez akéhokoľvek plniaceho média. Vynálezu sa hovorí Tweel a spája funkcie disku i plášťa. Tweel je spojením anglických slov Tire (pneumatika) a Wheel (koleso). Na prvý pohľad síce vyzerá ako zliatinový disk s extrémne nízkou pneumatikou, už pri druhom pohľade však zistíte, že lúče kolesa sú pružné a pryžový behúň je ich neoddeliteľnou súčasťou. Celá táto konštrukcia prináša aj bez plnenia vzduchom parametre, porovnateľné so súčasnými pneumatikami v oblasti nosnosti a komfortu. Pritom ponúka o päť percent nižší valivý odpor a až päťnásobnú priečnu tuhosť.

Tu zopár prvých obrázkov tejto nezvyčajnej pneumatiky:Práve toto má byť jedným z rozhodujúcich prínosov Tweelu, pretože pozdĺžne deformovateľné lúče neznižujú komfort a ich mimoriadna odolnosť proti priečnej deformácii dodáva autu výrazne lepšie jazdné vlastnosti a odozvu riadenia. Výrobca už Tweel otestoval na armádnych a priemyselných vozidlách, až na detroitskom autosalóne však prezentoval prvé testy na civilných osobných vozidlách, konkrétne sa jednalo o Audi A4. Reakcie odbornej verejnosti sú veľmi priaznivé a nemalé nádeje do novinky vkladá i samotný Michelin. Pred päťdesiatimi rokmi prišiel s vtedy revolučnou konštrukciou radiálnej pneumatiky a teraz sa chystá zmeniť automobilový svet nadobro. Tweel totiž prináša pokrok, ktorého konvenčné pneumatiky nie sú schopné, dať navždy zbohom defektom a následným opravám pneumatík. Minulosťou bude aj rozhodovanie, či dať pri hustení prednosť trakcii alebo komfortu. Či si toto, bez preháňania, revolučné riešenie nájde cestu aj k širokej verejnosti, však zrejme ukáže až čas.

Čo na to hovoríte? Pneumatika bez vzduchu? Hlasujte, nech vieme vašu mienku:Ak sa chcete dozvedieť ešte viac a Angličtina alebo Francúzština vám nerobia veľké problémy tak sa pozrite aj na stránky:

MICHELIN


Viac informácii k tejto novinke vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7847x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt