support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Retrodizajn Fordu v plnej paráde od Shelbyho logo

Retrodizajn Fordu v plnej paráde od Shelbyho

26.May.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Už viac ako 40 rokov spolupracuje Caroll Shelby a jeho tím s automobilkou Ford. Jeho predstavy a realizácie sú zamerané na tvorbu a úpravy športových typov áut. V tomto prípade je to séria GT. Už minulý rok v lete predstavili štúdiu tohto superšportiaka na akcii Pebble Beach Concours d´Elegance. V pláne ho mali vyrobiť len pár kusov, takže je zrejmé, že cena tohto auta sa už pohybuje v astronomických sumách. Návrhári sa nechali inšpirovať Fordom GT, legendárnou Cobrou a niečo pridali z anglických dizajnových prvkov. Poďme sa však bližšie pozrieť na zúbok tohto silného, amerického svalovca.


preview
Už retrolínie a celkový pohľad na auto predstavuje dokonale premyslený návrh dizajnérov. V tomto prípade to bol mladý George Saridakis, ktorý má bohaté skúsenosti v dizajne, a ešte veľa profesionálnych úspechov ho pravdepodobne čaká v budúcnosti. Auto samotné je riešené jemnými tvarmi, a pritom pôsobí ako celok agresívne, a maska auta upozorňuje, že je priam žiadúca si hltať vzduch, aby mohla skludniť tých 605 koníkov pod kapotou. Rozpália kapotu za menej ako 4s - kedy auto už "kráča" rýchlosťou 100km/h. Maximálka tohto nadupaného "amerikána" je viac než 320km/h. Krútiaci moment 679 Nm pri 5500ot./min. (s obmedzovačom v pohode do 7500ot./min.), 6,4 litrový, celohliníkový 10 valec - poháňa zadnú nápravu a podvozok postavený na 19 palcových zliatinových diskoch, obutých do pneumatík s rozmermi 275/40 R19 (predné) a 345/35 R19 (zadné) sú dostatočným argumentom na to, aby sa toto auto bez problémov zaradilo medzi letiace prízemné šípy GT. Rozmery Fordu Shelby GR-1 sú 4413 x 1834 x 1168 mm (d.š.v.), rázvor náprav 2540 mm a posunutie kabíny takmer dozadu naznačujú, že auto je takmer vyvážené pomerom 50:50 hmotnosti na nápravu.Ford Shelby GR-1 sme pre vás pripravili sem do fotogalérie:


Vráťme sa ešte k dizajnu karosérie. Keďže je to retrodizajn, auto sa vyznačuje progresívnym, ostrým zrezaním zadnej časti auta. Svetlá a výduchy otvorov, či odfukov sú riešené moderným štýlom a pripomínajú miestami prvky prevzaté z Aston Martina. Štvorica výfukov vykukajúce spod zadného nárazníka, vertikálne otvárajúce sa dvere a otvorená predná kapota v štýle retro, hovoria miešanou rečou, ktorej porozumie každý nadšenec automobilizmu. Úprava tohto auta je ťažko definovateľná. Tu skôr už nie je čo upravovať. Čierne mriežkovanie vzduchových otvorov je samozrejmosťou, leštené výfuky a napokon, celohliníková karoséria, ktorá je vzácnosťou medzi zberateľmi exemplárov. Karoséria je taká lesklá, že už viac ani leštená nemôže byť ;-) Interiér samotného auta je luxusný a nie je mu čo vytknúť. Hliník nájdeme aj tu, a navyše je tu zakomponovaná aj jemná koža s brúsenou kožou, takže ani podobné "flockovanie" už nie je potrebné ;-)


Ford Shelby GR1 v celohliníkovom šate sa vám predstavuje v tejto galérii:


Keď to môžeme zhrnúť, tak autá s označením Shelby sú vynikajúcimi športovými výrobkami pre celosvetový trh. Sú kvalitné a spoľahlivé, a to, akú majú spotrebu, alebo či sa platí vysoká daň alebo poistka aj podľa objemu motora, je pri cene tohto auta zanedbateľné, ak je vám (rovnako ako pre americký trh) luxus vždy na prvom mieste. Takže z toho vyplýva, že americké autá sú veľkými "papkáčmi" (tak ako všetky ostatné športové automobily), a tento luxus je predovšetkým určený pre majetných na celom svete. Aj vďaka nim, napreduje vývoj automobilizmu k vyšším métam.


Tu sme ešte pre vás pripravili galériu Ford Shelby Cobra. Nech sa páči sem:


A tu je galéria ďalšieho amerického športiaka Ford GT, ktorý má výraznú podobu s Fordom od Shelbyho GR-1:


Táto Amerika je prekrásna. Preto sme si na záver dovolili pripraviť aj nejaký ten „FORD SHELBY wallpaper“, teda pozadie pre váš monitor. Dúfame, že bude skrášľovať vašu pracovnú plochu na počítači. Ak si neviete rady ako vložiť resp. inštalovať takéto pozadie na vašu obrazovku monitora, tak nás prosím kontaktujte, radi vám pomôžeme.

Unikátne pozadie „wallpaper“ s námetom legendárneho FORD Shelby GR-1 sme vám pripravili v troch rôznych rozlíšeniach tu:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Ako sa vám páči tento americký svalovec od Shelbyho? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viacej informácii k tejto rarite na štyroch kolesách vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8738x    hodnotenie: 3/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt