support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

RenaultSport R.S. 01: ambiciózna športová vízia premenená na realitu

17.Sep.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Automobilka Renault prostredníctvom svojej divízie RenaultSport nezabúda na svoju slávnu pretekársku minulosť a predstavuje veľkolepý projekt okruhového špeciálu. Ten zaujme po všetkých stránkach a čo je najlepšie, tento model nezostáva iba vo forme štúdie, ale už čoskoro budeme môcť R.S. 01 vidieť aj na okruhoch. Automobilka v tomto prípade čerpala z niekoľkoročnej spolupráce s Nissanom, a ako sa to prejavilo?

Pretekárska novinka francúzskej automobilky má byť stelesnením tých najvyšších ambícií, ktoré Renault v rámci motoršportu aktuálne má. R.S. 01 bude už budúci rok debutovať v novom pretekárskom seriáli RenaultSport Trophy, kde sa predvedie v celej svojej kráse a sile. Časom ho však budeme vídať aj v rámci iných prestížnych podujatí, pričom predpokladáme, že sa na nich nestratí. Túto novinku treba brať naozaj vážne, automobilka pri jej vývoji čerpala inšpiráciu z predchádzajúcich konceptov, Formule Renault 3.5 a niektoré technické riešenia preberá z Nissanu GT-R Nismo. A to je teda veľmi slušný základ.

RenaultSport R.S. 01: vzhľad je podriadený čo najlepšej aerodynamike


Ako sme už spomenuli, RenaultSport R.S. 01 je čistokrvný pretekár a nijako sa to nesnaží skrývať. Jeho konštrukcia bola spracovaná tak, aby sa dokázala čo najlepšie popasovať s odporom vzduchu, a zároveň aby bola čo najľahšia a najlepšie vyvážená. Nie je to však žiadny krpec, zaujme dĺžkou 7 710 mm, šírkou 2 000 mm a výškou 1 116 mm. Základom sa stal karbónový monokok a samotná karoséria je vyrobená z drahých kompozitov. Oveľa viac ako cena však vývojárov zaujímalo dosiahnutie čo najpriaznivejšej hmotnosti. To sa im aj bezpochyby podarilo, R.S. 01 sa môže pochváliť hmotnosťou iba 1 100 kg. Z dizajnového hľadiska nemáme prakticky čo vytknúť, osvedčené aerodynamické riešenia sú doplnené o moderné krivky a celkom elegantne pôsobia aj zadné LED svetlá "vlnovkovitého" tvaru.

Po prehliadke zovňajška prejdime k technike. Pred zadnou nápravou je umiestnený 3.8-litrový twin-turbo šesťvalec, ktorý pochádza zo spomínaného Nissanu GT-R Nismo. Oproti bežnému prevedeniu sa však vyznačuje prepracovaným mazacím systémom a prepĺňaním. Technikom z RenaultSport sa tento šesťvalec podarilo vyladiť tak, aby bol schopný podať maximálny výkon cez 500 koní. Dodajme, že maximálny krútiaci moment presahuje hranicu 600 Nm. R.S. 01 sa s týmito parametrami môže hrdo zaradiť medzi DTM a GT3 pretekárske vozidlá. Doplňme ešte, že motor spolupracuje so 7-stupňovou sekvenčnou prevodovkou Sadev, ktorej môže šofér vydávať pokyny prostredníctvom radiacich pádiel pod volantom. Nechýba tiež výkonná brzdová sústava s kotúčmi o priemere 380 mm.

Vývojári popracovali tiež na bezpečnostnej výbave tak, aby RenaultSport R.S. 01 spĺňal aktuálne bezpečnostné predpisy od FIA. Nechýba teda bezpečnostná klietka, špeciálne chránená palivová nádrž, hasiaci systém, či športové sedadlá so 6-bodovými bezpečnostnými pásmi. RenaultSport R.S. 01 je logicky určený iba na pretekárske účely, ponúkaný bude teda najmä profesionálnymi tímom. Pre zaujímavosť dodajme, že jeho cena sa bude pohybovať okolo 350 000 eur.

okruhovy special renaultsport rs01

okruhovy special renaultsport rs01

okruhovy special renaultsport rs01

okruhovy special renaultsport rs01

okruhovy special renaultsport rs01

okruhovy special renaultsport rs01

okruhovy special renaultsport rs01

Predstavenie modelu RenaultSport R.S. 01:Ako sa vám pozdáva nový okruhový špeciál RenaultSport R.S. 01 ?Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2360x    hodnotenie: - nehodnotený -


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt