support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo renault %title% logo renault

Renault Clio Sport V6 – poriadne rozkročená vé-šestka od tunera Daniela

14.Sep.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


U našich českých susedov vyšlo číslo Tuning Magazine 08/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 13.09.2011.RENAULT CLIO SPORT V6


Renault Clio Sport V6 je hothatch postavený z Renault Clio a uvedený na trh v roku 2001. V prevedení Phase 2 to bol so svojimi 254 koňmi pod kapotou najvýkonnejší sériovo vyrábaný HOTHATCH svojej doby, ktorý so svojím výkonom prekonával aj Alfu Romeo 147 GTA alebo Seat Leon CUPRA R.

Ako to dopadne, keď si také nezvyčajné auto vezme do parády Carrozeria Catalan z Milána, o tom sa môžete presvedčiť na nasledujúcich fotografiách od nášho korešpondenta Piotra Deglera.

Auto patrí mladému Danielovi Catalanimu a jedná sa o predvádzacie auto, na ktorom rodina Catalaniov demonštruje svoju manuálnu zručnosť. Tá sa dá poznať už pri prvom pohľade na karosériu. Daniele chcel vytvoriť naozaj nezvyčajné auto, športové a s agresívnym vzhľadom, v ktorom nie je miesto pre nejaké pohodlie v podobe autohifi alebo multimédií, a to sa mu stopercentne podarilo.

renault clio v6 sport tuning

Stopercentne upravená karoséria auta širokého 183 cm vo svojom továrenskom prevedení (tak, ako vyšlo z Dieppe), bola rozšírená na celkových 208 cm (!!!). Každý diel karosérie bol individuálne upravený a je unikátnym kúskom. Výrazne rozšírené blatníky, boky a prahy pojali 19-palcové trojdielne kolesá Braid Le Mans s obutím, ktoré dosahuje vpredu rozmer 275/25-19 a na zadnej poháňanej náprave dokonca rozmer 355/25-19! V sériovom prevedení má pritom Clio V6 obuté kolesá o rozmeroch 7Jx18 vpredu a 8,5 Jx18 vzadu do pneumatík v rozmeroch 205/40-18, resp. 245/40-18.

K šialene rozšírenej karosérii patria bezpochyby aj ďalšie šialené komponenty, ako zadné krídlo veľkosti barového pultu a ďalšie upravené diely karosérie, vylepšené o rôzne prieduchy z rôznych "darcov orgánov". Na prednej kapote sú tak výduchy z Lotusu Elise, na zadných blatníkoch potom otvory konštrukčne podobné aerodynamickým vstupom NACA, čo bola výskumný americký inštitút a predchodca NASA. Príkladom automobilu s množstvom takých nízkotlakových vzduchových vstupov na karosérii bolo legendárne Ferrari F40. Upravená a rozšírená karoséria bola následne doplnená o ďalšie komponenty, ako sú spätné zrkadlá K6, vybavená smerovkami, hliníkovým uzáverom nádrže Sparco, xenónovými prednými svetlometmi, zadnými svetlami v LED prevedení, alebo prednými smerovkami z Porsche Cayenne.

renault clio v6 sport tuning

Keď už sme narazili na značku Porsche, málokto asi vie, že úpravy trojlitrového šesťvalca Renault L7X si vzala na starosť práve firma Porsche, ktorá navrhla a odladila výkonové úpravy tohto motora, používaného inak v luxusných modeloch strednej triedy. Vďaka úpravám navrhnutým inžiniermi z Porsche výkon motora Clia V6 (pôvodne montovaného u Tom Walkinshaw Racing - TWR vo Švédsku, vo svojej druhej fáze vo francúzskej továrni Renaultu v Dieppe) stúpol z 230 na 254 koní.

Hlavné úpravy sa sústredili na hlavy valcov a saní, ktoré boli kompletne novo navrhnuté. Zväčšená bola sacia komora a tiež škrtiaca klapka. Hlavy valcov dostali obrobené sacie kanály, ventilové sedlá a ventily boli novo tvarované pre lepší prietok zmesi. Nové vačkové hriadele s novými ventilovými pružinami umožnili rýchlejšie otváranie a väčší zdvih ventilov, navyše bolo použité variabilné časovanie sacích ventilov. Technici z Renault Sportu si navyše vyladili výfukové potrubie, ktoré dostalo odstupňovaný zvukový prejav i funkciu.

renault clio v6 sport tuning

Renaultom vyladené výfukové potrubie sa však nepáčilo Danielovi, ktorý si nechal postaviť kompletný nový nerezový výfuk od talianskeho špecialistu Vi.Ci aby získal lepší zvuk. Šesťvalec dostal za týmto účelom tiež otvorený vzduchový filter a až teraz je milánsky tuner so zvukom automobilu konečne spokojný.

Úpravy podvozku sa sústredili predovšetkým na montáž kompletne nastaviteľného kitu KW variant 3 s nastaviteľnou výškou, tuhosťou i charakteristikou odpruženia, a 350mm prednými bŕzdami talianskeho výrobcu TAROX pre obe nápravy, ktoré sa do 19-palcových zliatinových kolies s mohutnými golierami len tak-tak zmestia.

renault clio v6 sport tuning

Strohý interiér "Vé-šestky" bez akýchkoľvek zbytočností vychádza v továrenskom prevedení z tretej generácie Clia po facelifte a zdieľa s ním prístrojovú dosku a výplne dverí. Pôvodné športové sedadlá s vysokými bokmi a s logom Renault Sport vymenil Daniel za kožou potiahnuté anatomické sedačky Sparco EVO 2. Čalúnická dielňa Sellerie Rapstor potiahol čiernou kožou so žltým obšitím nielen sedačky, ale aj časť palubnej dosky, stĺpik riadenia, prahy a výplne dverí. Originálny volant s kožou obšitými vencom bol vymenený za hranatý model F1 od Momo. Hliníkové pedále a guľatá hlavica radiacej páky pochádzajú z pôvodnej výbavy, rovnako ako lakovaný stredový tunel. Komfortná výbava v podobe dažďového senzoru, senzoru intenzity svetla, elektronickej klimatizácie a jednoduchého audia so štyrmi reproduktormi a meničom na 6 CD, zostala zachovaná.

renault clio v6 sport tuning

Renault Clio Sport V6


Karoséria
dvojpriestorová samonosná, dvojmiestny hatchback s motorom pred zadnou nápravou naprieč a pohonom zadných kolies
Styling
zákazkový widebody kit Catalan, rozšírenie o 11 cm na každej strane, výduchy Lotus Elise na prednej kapote, vstupy vzduchu NACA, nárazníky a prahy na zákazku, spojler zadných dverí, spätné zrkadlá K6 so smerovkami, predné svetlomety s xenónmi, predné smerovky Porsche Cayenne, zadné svetlá LED, hliníkové hrdlo nádrže Sparco
Interiér
kompletné čalúnenie čiernou kožou so žltým obšitím Sellerie Rapstor, sedačky Sparco EVO 2, volant Momo F1, neóny a LED osvetlenie
Audio
Originálne 4x repro + menič na 6CD

Motor

Počet valcov
6/V
Rozvod
DOHC
Zdvihový objem
2 946 cm3
Vŕtanie/zdvih
87,0/82,6 mm
Najvyšší výkon
187 kW (255 k) pri 7 150 min-1
Točivý moment
300 Nm pri 4 650 min-1
Kompresný pomer
11,4:1
Príprava zmesi
elektronické vstrekovanie benzínu
Tuning
otvorený vzduchový filter, nerezový výfuk so štyrmi koncovkami Vi.Ci.
Podvozok

Predná náprava
nezávislé zavesenie, McPherson, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče
Zadná náprava
nezávislé zavesenie, dvojité priečne ramená, torzné tyče, teleskopické tlmiče
Brzdy
dvojitý hydraulický okruh, vpredu vnútorne chladené kotúče 330 mm, vzadu vnútorne chladené kotúče 300 mm, ABS
Kolesá
8,5 a 10,5×19 palcov z ľahkej zliatiny, Braid Le Mans trojdielná
Pneu
275/25 a 355/25-19, Pirelli P-Zero
Tuning
výškovo i tuhostne nastaviteľný podvozok KW Variant 3, big-brake kit TAROX s 350mm kotúčmi na prednej i zadnej náprave
Rozmery a váhy (originálne hodnoty, môžu sa líšiť)

Rázvor/rozchod vpredu/vzadu
253/150/151 cm
Dĺžka/šírka/výška
384/183/137 cm
Pohotovostní/užitočná hmotnosť
1375/235 kg

renault clio v6 sport tuning

renault clio v6 sport tuning

renault clio v6 sport tuning

renault clio v6 sport tuning

renault clio v6 sport tuning

renault clio v6 sport tuning

Karoséria: trojpriestorová samonosná karoséria - päťmiestny sedan s motorom pred prednou nápravou naprieč a pohonom všetkých štyroch kolies

Styling: karbónové bočné kryty prahov RC Developments, karbónová kapota motora a veko batožinového priestoru Monster, karbónové zadné krídlo, zatmavené sklá, zadné svetlá RS Developments, predné svetlomety HID angel eyes, karbónová spätné zrkadlá typ Spoon, karbónové okolie výfuku, lak Flame Red Orange

Interiér: sedačky Evo 9 alcantara, trojbodové pásy Sparco, karbónové lišty palubnej dosky, podklady prístrojov Plasma, karbónové výplne dverí, karbónový volant Momo, prídavné prístroje HKS (plniaci tlak a teplota oleja), karbónové kryty a držiaky A-stĺpikov

Audio: CD receiver Camelion, komponentné reproduktory Alpine

MOTOR
Počet valcov: 4/R
Rozvod: DOHC
Zdvihový objem: 1 997 cm3
Vrtanie/zdvih: 85,0/88,0 mm
Najvyšší výkon: 270 kW (360 k) pri 6 500 min-1
Točivý moment: 450 Nm pri 3 500 min-1
Kompresný pomer: 8,8:1
Príprava zmesi: turbodúchadlo, intercooler, elektronické vstrekovanie benzínu

Tuning
motor Mitsubishi 4G63 z Evo 7, úprava riadiacej jednotky ECUTEK, palivové čerpadlo Walbro 225, vzduchový filter "hríbik" HKS, priame sanie, trojpalcové výfukové potrubie s decat trubkou, a päťpalcová koncovka Blue Flame, ...ďalej turbodúchadlo MR, BOV TurboSmart Megasonic, regulátor Forge, hadice Samco, zachytávacia nádržka oleja Cusco, karbónové kryty zapaľovacích sviečok vačkových hriadeľov, boost controller Gizmo, plniaci tlak 1,7 bar, prevodovka TME edition, dvojkotúčová spojka Exedy, diferenciál Evo 8 MR, rozvodovka RS

Podvozok
Predná náprava: nezávislé zavesenie, McPherson, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče
Zadná náprava: nezávislé zavesenie, multilink, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče
Brzdy: dvojitý hydraulický okruh, vpredu vnútorne chladené kotúče, vzadu vnútorne chladené kotúče
Kolesá: 7×17 palcov z ľahkej zliatiny, Rota
Pneu: 225/47-17, Yokohama S306

Tuning
výškovo i tuhostne nastaviteľný podvozok A'PEXi, zníženie 40 mm, silentbloky Powerflex, vŕtané a drážkované kotúče 330 mm, brzdové obloženie XP8 a oranžovo lakované brzdové strmene Brembo

Rozmery a váha: (originálne hodnoty, môžu sa líšiť)
Rozvor/rozchod vpredu/vzadu: 251/147/147 cm
Dĺžka/šírka/výška: 433/169/141 cm
Pohotovostná/užitočná hmotnosť: 1350/455 kg

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Naša reklama - TUNING.sk Najväčší portál o tuningu na slovenskom webe:
preview

Ako sa vám pozdáva úprava Renault Clio Sport V6 od tunera Daniela z Talianska ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Renault vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

RENAULT tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 25224x    hodnotenie: 10/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt