support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo renault Koncept Renault Alpine A110-50 - super športové auto s technikou podobnej F1 logo renault

Koncept Renault Alpine A110-50 - super športové auto s technikou podobnej F1

16.Aug.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Tento rok oslavuje športová klasika Alpine Berlinette jubilejné päťdesiatiny a to samozrejme nemôže zostať bez povšimnutia. Navyše, automobilka a jej športová divízia Renault Sport sa už niekoľko rokov pohrávajú s myšlienkou vyrábať čisto športový model nesúci práve legendárne meno Alpine. Najnovší koncept francúzskej automobilky priamo naznačuje, ako by tento športový model mohol vyzerať. Oslava 50. narodenín by mala byť rozhodne veľmi pompézna a to najmä ak ide o legendu, ktorá kedysi víťazila na tých najprestížnejších automobilových pretekoch a bola na svoju dobu úžasným modelom. Renault sa rozhodol uctiť si model A110 zaujímavým konceptom, ktorý naznačuje, ako bude vyzerať jeho dlho očakávaný nástupca. Ak sa teda samozrejme automobilka pre jeho výrobu rozhodne.

Športový koncept Renault Alpine A110-50


Poďme sa teda na túto odvážnu športovú štúdiu pozrieť. Automobilka Renault do štúdie Alpine A110-50 pretavila svoje bohaté skúsenosti v oblasti motoršportu a prepožičala mu viacero z prvkov z profesionálnych pretekárskych špeciálov ale aj z ostrých verzií svojich bežných modelov. Koncept je postavený na podvozku Megane Trophy, čo je v tomto prípade celkom solídny základe pre mimoriadne jazdné vlastnosti a veľkostné parametre. Koncept Alpine A110-50 sa môže pochváliť rázvorom 2 625 mm, upravený bol však rozchod kolies, ktorý je na prednej náprave 1 680 mm a na zadnej 1 690 mm. Samotný vonkajší dizajn pôsobí veľmi moderným dojmom, avšak návrhári nezabudli na pôvodný model, Alpine A110-50 je vyrobený z ľahkých kompozitných materiálov a kombinuje v sebe množstvo moderných riešení. Koncept má na dĺžku 4 330 mm, široký je 1 961 mm a na výšku má len 1 230 mm, na svojho pomyseľného predchodcu sa A110-50 podobá najmä svojim sýtomodrým lakom.

Tvar karosérie je výsledkom dlhodobého testovania technológiu CFD, ktorá je využívaná pri monopostoch F1. Alpine A110-50 pôsobí nielen veľmi moderne ale aj aerodynamicky a to vďaka jemným vlnovitým tvarom, ktoré sa postarajú o čo najnižší odpor vzduchu a to aj pri vyšších rýchlostiach. Práve pri nich sa má Alpine A110-50 cítiť najlepšie, o čo sa postará pokročilá technika a presne optimalizované aerodynamické prvky. Veľmi futuristicky pôsobí zadná časť, ktorej dominuje veľký spojler , podlhovasté LED svetlá a poriadny difúzor.

renault

Za pozornosť stojí aj zadné sklo, ktoré odkrýva majestátny pohonný agregát. O ňom si ale povieme až trošičku neskôr. Ešte predtým uveďme, že celková hmotnosť konceptu A110-50 je len 880 kg a šoférovi nebudú pomáhať prakticky žiadne elektronické stabilizačné systémy, koncept dokonca nemá ani ABS. Tých pár šťastlivcov, čo tento plne funkčný koncept budú mať možnosť šoférovať, sa dočkajú čistého šoférskeho pôžitku, ktorý dnes už vonkoncom nie je bežný. Samozrejme, ak by automobilka pretlačila tento koncept do sériovej podoby, elektronické pomocné systémy už bude obsahovať. Dobrý dojem zo zovňajšku dotvárajú veľké 21-palcov odľahčené disky, koncept má obuté cestné pneumatiky Michelin. Koncept Renault Alpine 110-50 sa pochváli technikou z F1 a špičkovým výkonom

renault

Poďme teraz už k tomu najlepšiemu, pohonnému ústrojenstvu. Zaujímavo riešený zadný kryt poskytuje pohľad na 3.5-litrový šesťvalec Renault V4Y s výkonom rovných 400 koní a maximálnym krútiacim momentom 422 Nm pri 6 200 ot./min. Spomeňte si pritom na vyššie spomínanú celkovú hmotnosť a vyjde vám, že tento agregát bude zdrojom úžasných šoférskych zážitkov. Alpine A110-50 s pohonom zadnej nápravy disponuje sekvenčnou 6-stupňovou prevodovkou vyrobenou po vzore tých, ktoré Renault Sport inštaluje do monopostov F1, rovnako sa môže tento voz pochváliť spojkou s dvoma kotúčmi, radenie bude teda veľmi rýchle, pod volantom samozrejme nechýbajú „pádla“. Alpine A110-50 využíva špeciálne navrhnutú výfukovú sústavu, naopak systém sania si prepožičal od prakticky príbuzného modelu Megane Trophy, s ktorým zdieľa aj podvozkovú platformu.

renault

Práve pri podvozku sa ešte pristavme, ten je totiž pripravený na podávanie tých najlepších jazdných výkonov. Vďaka špeciálnej úprave zavesenia a nastaviteľným tlmičom Sachs je možné regulovať odklon kolies, či svetlú výšku. Vyššie popísanému výkonu zodpovedajú schopnosti brzdovej sústavy, ktorá pozostáva okrem iného aj zo šesťpiestikových brzdových kotúčov s priemerom 356 mm vpredu a zadných štvorpiestikových kotúčov o priemere 330 mm.

Takýchto štúdií pokojne mohlo byť odhaľovaných oveľa viac, najmä ak množstvo automobiliek v súčasnosti skôr upúšťa od výroby podobných modelov a zameriavajú sa na vývoj hybridných technológií. Športové ambície automobilky Renault sú určite chvályhodné a určite nie sme jediní, kto si želá, aby sa tento koncept napokon pretvoril do sériovej výroby.

renault

renault

renault

renault

Fotogaléria Renault Alpine A110-50:Váš názor na superšportový koncept auta Alpine A110-50 značky Renault ?Viac informácií k možným úpravám áut značky Renault vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

RENAULT tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4263x    hodnotenie: 5/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt