support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo motor Regulátor tlaku paliva Turbosmart: ako vybrať správny ventil a aká je jeho funkcia ??? logo motor

Regulátor tlaku paliva Turbosmart: ako vybrať správny ventil a aká je jeho funkcia ???

04.Jun.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnes si predstavíme ďalší produkt z rady výrobkov od austrálskej firmy Turbosmart, ktorá sa špecializuje najmä na náročnejších tuningových nadšencov, ktorí chcú svojmu štvorkolesovému miláčikovi dopriať to najlepšie. V ich sortimente nájdete prakticky všetko, čím môžete napumpovať výkon svojho auta preplňovaného turbodúchadlom. Okrem samotných dielov, akými sú napríklad potrubia, hadice, blow off ventily, či rôzne regulátory tlaku, sa firma venuje aj šíreniu „osvety“ medzi bežnou populáciou, turbodúchadlá sú pre nich jednoducho všetkým a len ťažko by sme hľadali súčiastku súvisiacu s týmto typom preplňovania, ktorá by v ich portfóliu produktov absentovala. Naším dnešným zámerom, je priblížiť vám systém, akým pracuje ventil regulujúci tlak paliva v palivovej rampe.

Funkcia a dostupné typy Turbosmart FPR

Ventily FPR od Turbosmart fungujú na relatívne jednoduchom princípe, v motorovom priestore nahrádzajú sériový palivový ventil a keďže takýmto ventilom disponuje každý moderný benzínový motor, uplatniť sa dá pri každom type modernejšieho vozidla s elektronicky riadeným vstrekovaním.

Sériové ventily sú obvykle kalibrované na rozsah maximálne 0,5 baru, no to nemusí vášmu vytuningovanému vozidlu stačiť. Riešenie ponúka firma Turbosmart a to hneď v štyroch variantoch – FPR 800, 1200, 2000 a FPR 3000.

regulátor tlaku paliva turbosmart

Kým pre bežné použitie postačí základný ponúkaný ventil FPR 800, závodné autá a autá spaľujúce špeciálne palivo, či palivá s vyššou prímesou etanolu, už budú potrebovať ventily označené vyšším číslom. Už pri výkonnostných úpravách menšieho rozsahu teda odporúčame investovať do výkonnejšieho regulátoru paliva, čo umožní dávkovanie paliva pod vyšším tlakom, než pod akým to umožňuje sériový ventil. Naopak, osadenie regulátoru bez akýchkoľvek ďalších úprav vám výkon príliš nezvýši, takže ak ste niekde počuli, že táto „zázračná vecička“ vám zvýši výkon hneď o niekoľko percent a poriadne to ucítite napríklad pri rozbiehaní sa na križovatke, nemusí to byť úplne pravda. Ale teraz už k tomu princípu.

regulátor tlaku paliva turbosmart

Regulátor tlaku paliva je spravidla umiestnený na konci rampy vstrekujúcej benzín, čím umožňuje prepad prebytočného paliva naspäť do nádrže. Ventil sa dá jednoducho nastaviť pomocou skrutky umiestnenej na jeho vrchnej strane, podľa miery otočenia sa nastavuje priemer odtokovej hadice späť do nádrže, čím sa zároveň upravuje tlak paliva v prívodnej rampe. Vstrekovanie paliva pod vyšším tlakom má pozitívne účinky na výkon motora v istých situáciách, akými sú napríklad prudké rozjazdy z miesta. Počas akcelerácie sa tlak zvyšuje až o 1,7 % rýchlejšie, než u sériových ventilov, čo umožní prudší rozjazd, ako dôsledok lepšieho prísunu paliva a efektívnejšieho spaľovania. Oproti sérii tak môžeme zaznamenať krátkodobé zvýšenie výkonu až po hranicu 10%.

Všetky regulátory tlaku od firmy Turbosmart umožňujú jednoduché a rýchle nastavenie v rozsahu 2,0 - 4,8 baru, pričom užívateľ by pri tomto nastavení mal zohľadniť výkonnostné hranice svojho motora a zároveň želaný výsledok.

regulátor tlaku paliva turbosmart

Ako vybrať správny regulátor Turbosmart?

Austrálska firma Turbosmart vyrába regulátory tlaku paliva z prvotriedneho anodického hliníku, ktorý je odolný proti korózii, výrobok je teda vhodný aj pre autá tankujúce benzíny s vyšším podielom etanolu. Všetky ventily sú navyše skladané ručne a prechádzajú náročnou výstupnou kontrolou, čo zaručuje, že finálny produkt je na najvyššej úrovni.

Čo zvážiť pri výbere regulátoru Turbosmart FPR?

Žiadaný výkon: výber správneho regulátoru by mal byť podmienený predstavou o želanom náraste výkonu, ktorý chce zo svojho auta majiteľ vydolovať. Veľmi zjednodušene totiž platí, že čím vyšší nárast výkonu chce majiteľ dosiahnuť, tým väčší ventil by si mal vybrať, keďže je potrebné zabezpečiť nielen vyšší tlak ale aj vyšší objem vstrekovaného paliva. V ponuke firmy Turbosmart sú tieto ventily odlíšené číslami: 800, 1200, 2000 a 3000.

regulátor tlaku paliva schéma turbosmart

Typ paliva: ďalšou vecou, ktorú by mal kupujúci zvážiť je typ najviac používaného paliva. V našich zemepisných šírkach budete mať výber celkom jednoduchý, keďže podiel biozložiek v bežnej 95-ke nepresahuje hranicu 4%, postačí vám aj základný model FPR 800. Naopak, ak dáte prednosť kvalitnejšiemu benzínu s vyšším oktánovým číslom, či tankujete palivá v ktorých je podiel biozložiek vyšší, výrobca odporúča použiť typ s vyšším označením, teda minimálne FPR 1200.

Princíp fungovania regulátorov paliva od Turbosmart

Pre lepšiu predstavu, ako funguje regulátor tlaku paliva od austrálskej firmy Turbosmart, vám dávame do pozornosti priložené schémy a videá. Na videách je v krátkosti odprezentovaný regulátor FPR 3000 spolu s dodávaným príslušenstvom a tlakomerom:

regulátor tlaku paliva schéma turbosmart

Kompletný sortiment firmy TURBOSMART si môžete pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)Aktuálny cenník TURBOSMART výrobkov si stiahnite tu:

preview
download
[ 324 Kb ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Tu si stiahnite kompletný zoznam ilustračných obrázkov produktov Turbosmart s patričnými objednávacími kodmi:

preview
download
[ 274 Kb ]
preview
download
[ 268 Kb ]


Aktuálny produktový katalóg TURBOSMART na stiahnutie:
(PDF dokument)
preview
download
[ 12,9 Mb ]


Krátke video Turbosmart „show car“ auta „Dragster Rocky Rahayem“ nájdete tu (MOV formát):

preview
download
[ 2009 Kb ]


Regulátor tlaku paliva FPR-3000:Regulátor tlaku paliva s namontovaným tlakomerom:Váš názor na regulátory tlaku paliva od Turbosmart ? Nech sa páči, hlasujte:Ak chcete viac informácií ohľadom produktov TURBOSMART navštívte našu podstránku:

TURBOSMART


Viac informácií k možným úpravám Vášho motora v aute vám radi poskytneme. Zoznam článkov o motorovom tuningu nájdete tu:

MOTOR TUNINGVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15599x    hodnotenie: 8/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt