support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ochrana AKO NA TO? /8. časť/ – pískanie pri brzdení alebo aj brzdy auta si zaslúžia vašu pozornosť logo ochrana

AKO NA TO? /8. časť/ – pískanie pri brzdení alebo aj brzdy auta si zaslúžia vašu pozornosť

20.Feb.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Brzdová sústava patrí medzi najdôležitejšiu súčasť vozidla a jej výborný stav je nevyhnutný pre bezpečnosť nielen samotnej posádky, ale aj vášho okolia. Rovnako tak netreba podceňovať brzdný účinok ani v prípade zvyšovania výkonu motora. Či už však máte sériové alebo upravované auto, brzdám by ste z času na čas určite mali venovať pozornosť.

Medzi základné položky občasnej kontroly vozidla by mal byť aj pohľad na nádržku s brzdovou kvapalinou. Jej únik môže znamenať netesnosť, alebo inú chybu v brzdovej sústave, ktorá môže znenazdajky vyústiť do jej úplného zlyhania. To, že s brzdami nie je niečo v poriadku, vám môže napovedať už aj zvuk pri brzdení. Pískanie bŕzd je javom, ktorý riešia nielen majitelia starších, ale aj novších vozidiel a jeho príčiny môžu byť rôzne. V tom lepšom prípade ide o pískanie bŕzd z dôvodu znečistenia brzdových komponentov. V takom prípade odporúčame návštevu servisu, kde vám jednotlivé časti brzdovej sústavy vyčistia.

Pískanie bŕzd: čo môže byť príčinou?


Ďalším a závažnejším dôvodom pískania bŕzd môže byť ich nadmerné opotrebovanie. V takom prípade ide buď o prenikavé pískanie pri výraznom spomaľovaní, prípadne veľmi počuteľné šúchanie. Pískanie sa v tomto prípade objavuje z dôvodu nadmerného opotrebenia a chýbajúcemu brzdovému segmentu. Objaviť sa môže napríklad pri opotrebovaní brzdových platničiek. Takéto zvuky by vás mali pripraviť na skorú návštevu servisu a prehliadku jednotlivých komponentov brzdovej sústavy. Druhým sprievodný javom už môže byť zníženie brzdného účinku, ktoré môže viesť k vážnej dopravnej nehode a ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky. Predzvesťou môže byť počuteľné trenie "kov o kov".

V prípade, ak ucítite pokles brzdného účinku, okamžite navštívte servis. Môže nastať situácia, kedy sa auto stane neovládateľné. Pokles brzdového účinku, prípadne chyba brzdovej sústavy, zvykne byť signalizovaná aj príslušnou kontrolkou. Zapríčinená môže byť buď nadmerným opotrebovaním jednotlivých komponentov, ale aj poklesom tlaku v brzdovej sústave.

Zvláštny zvuk môžu brzdy vydávať aj po dlhšom odstavení vozidla, kedy sa na kotúčoch vytvorí jemná vrstva nečistôt a hrdze. Ak ste si nie istí stavom brzdovej sústavy, určite odporúčame jej kontrolu v servise. Vyhnete sa tým nielen nebezpečným situáciám, ale aj zvýšeným investíciám do opráv, ktoré by zo zlého stavu brzdovej sústavy mohli vyplynúť. Ďalšiu radu, ktorú vám môžeme poskytnúť, je, aby ste pri výmene brzdových komponentov uprednostnili kvalitu. Výberom kvalitných brzdových platničiek a kotúčov sa pískaniu bŕzd môžete vyhnúť. Nekvalitné brzdové platničky sa pískaním zvyknú prejavovať už po pár tisícoch kilometroch.

problémy pískanie pri brzdení brzdy brzdové obloženia komponenty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

problémy pískanie pri brzdení brzdy brzdové obloženia komponenty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

problémy pískanie pri brzdení brzdy brzdové obloženia komponenty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

problémy pískanie pri brzdení brzdy brzdové obloženia komponenty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

ako na to logo


Kvalitné brzdy, brzdové komponenty od Brembo:

thumb


Stretli ste sa už s týmto problémom - pískaním alebo šúchaním bŕzd na vašom aute ? Nech sa páči, hlasujte tu:Viac informácií k brzdám a ich komponentom vám radi poskytneme. Zoznam článkov o brzdách nájdete tu:

BRZDYVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12120x    hodnotenie: 18/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt