support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Polyuretánové silentbloky POWERFLEX nielen pre profesionálov

Polyuretánové silentbloky POWERFLEX nielen pre profesionálov

21.Jan.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Tí z vás, ktorí už riešili zmenu silentblokov, určite firmu Powerflex poznajú. Tí z vás, ktorí o nej chcú vedieť niečo viac, majú tak možnosť sa presvedčiť v tomto článku.

Silentblok, geometria, brzdy
Pojem silentblok je odvodený z anglického silent (tichý) a block (zaistiť, podložiť). Silentbloky slúžia na pružné uchytenie napríklad motora ku karosérii. Toto uloženie je výhodné najmä z hľadiska svojej schopnosti pohlcovať vibrácie, tlmiť hluk a znižovať chvenie, ktoré vzniká pri jazde. Taktiež znižujú emisie hluku, na ktoré sa kladie čoraz väčší dôraz.

Motor ako taký pracuje vo svojom prevádzkovom režime, ktorý sa dá popísať aj akousi frekvenciou. Karoséria sa pri prejazde nerovnosťami tiež rozvlní, a tým vzniká tiež vibrácia, ale s inou frekvenciou.

Pri súčasnom pôsobení dvoch zdrojov chvenia, z ktorých ma každé svoju frekvenciu (kmitočet), môže dôjst k ich interferencií (zloženie), čo môže veľmi negatívne pôsobiť nielen na jazdné vlastnosti, ale aj na materiál, ktorý je priamo vystavený tomuto namáhaniu.

Silentbloky sa využívajú v mnohých strojoch. Môžete ich nájsť v lietadlách, na obrábacích strojoch, motocykloch a mnohých iných. Sú to silovo veľmi exponované komponenty pracujúce v tých najobtiažnejších podmienkach bez akéhokoľvek mazania alebo údržby.


Gumene silentbloky
Základným materiálom, z ktorých sú vyrábané je gumová zmes obsahujúca prírodné materiály. Ma výrazné tlmiace vlastnosti a je veľmi pružná, no nieje trvácna, rada podlieha vonkajším vplyvom, ktoré jej výrazne znižujú životnosť. Gumové silentbloky sa stavajú po určitej dobe viac poddajnými, menej tlmia rázy a nedokážu prenášať tlak, ktorý je na ne vyvíjaný.

Tým vzniká v uložení vôľa, ktorá negatívne ovplyvňuje napr. geometriu zavesenia. To sa priamo odzrkadlí v nerovnomernom opotrebovaní pneumatík, horšou ovládateľnosťou a v neposlednom rade aj zhoršenou stabilitou vozidla pri brzdení.


O FIRME POWERFLEX


preview
Vo firme Powerflex dobre vedia, že guma asi nebude to správne riešenie. Tak chvíľku „podumali“ a riešenie je na svete. Nahradili gumené zmesi za polyuretán. Tento špeciálny druh plastu je známy už dobrých 30 rokov. Kedže polyuretán je materiál tvrdší než guma, nemá také pohltivé schopnosti a nieje ani natoľko húževnatý, aby dokázal tlmiť hluk tak kvalitne ako gumové zmesi. Technologický pokrok, ktorý je patrný v každej sfére života neobišiel ani túto oblasť, a umožnil vlastnosti tohto plastu vylepšovať. Výsledkom tohto pokroku sú dnešné silentbloky z polyuretánu, ktoré sú o tretinu tuhšie ako „kolegovia z gumy“. Aj napriek väčšej tuhosti vykazujú rovnaké vlastnosti ako guma.

Schema silentblokov Powerflex
Ich najvýznamnejším prínosom v oblasti využiteľnosti v autách je ich schopnosť zvyšovať mieru bezpečnosti, zvyšovať kvalitu jazdných vlastností a dokonca aj predlžujú životnosť pneumatík (V niektorých prípadoch aj o 50%). S inštaláciou nových silentblokov od powerflex by ste nemali mať problémy.

Mnohokrát sa stáva, že človek sa omnoho viac zapotí pri demontáži starých silentblokov, než pri inštalácii nových. Ďalšou výhodou je, že na to nepotrebujete žiadne špeciálne náradie.

Polyuretánové lôžka POWERFLEX sú rozdelené do štyroch základných skupín:
 • 1. Lôžka dielov zavesenia pre konkrétny typ automobilu, nahrádzajúce pôvodné gumené členy.
 • 2. Púzdra uloženia stabilizátorov aplikovateľné podľa potrebného priemeru.
 • 3. Dorazy tlmičov pruženia.
 • 4. Prvky zavesenia výfukov.

Powerflex silentbloky určené pre motoristický šport sú konštruované tak, aby uspokojili potreby ako amatérskych jazdcov, tak aj potreby profesionálov. Sú vyrábané výlučne pre ľudí, ktorí očakávajú tu najlepšiu kvalitu a výkon. Široká ponuka univerzálnych veľkostí a tvarov umožňuje inžinierom pripraviť komponent, ktorý bude podopretý silentblokom, špeciálne pre potrebné rozmery silentbloku, alebo naopak.

Existujú silentbloky čierne (black shore A), materiál tvrdosti 80, ktoré sú síce schopné odolávať veľkým napätiam, ale môže sa vyskytnúť mierna krivosť (priehyb), prípadne sa zvyknú vystrediť zo svojej montážnej polohy. Tieto nepriaznivé javy vznikajú pri práci podvozkových častí, ktoré sú upnuté silentblokmi na karosériu.

Ilustračné obrázky rôznych samotných Powerflex silentblokov:
Obrázky siletblokov Powerflex pre uchytenie výfukových častí:


Lôžka POWERFLEX sú balené v sadách, úmerne ich počtu na vozidle, tzn. väčšinou v pároch, pre ľavú a pravú stranu vozidla. Okrem toho je tiež možné si objednať kompletnú sadu na prednú, resp. zadnú nápravu.

Každá sada lôžok POWERFLEX obsahuje tiež potrebný čap, resp. čapy vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a mazivo pre uľahčenie montáže.

K dispozícii sú 3 rôzne montážne kity. Séria 100 obsahuje tri komponenty, séria 200 dva komponenty a séria 300 taktiež dva.

Séria 100: Pozostáva z dvoch polyuretánových komponentov a jedného púzdra z nehrdzavejúcej ocele. Púzdra sú k dispozícií len s vopred navŕtaným riadiacim otvorom a tiež s prídavkom na opracovanie. Tento prídavok umožní následnú úpravu rozmerov na vami požadované, tiež riadiaci otvor sa vyvŕta na poterbný priemer.

Powerflex silentbloky
Typické miesta vhodné pre inštaláciu komponentov z tejto série:
 • 1. oblasť kyvného ramena
 • 2. zakončenie (uchytenie) priečneho trojuholníkového ramena
 • 3. oko tlmiča
 • 4. uchytenie motora ku karosérií
 • 5. celá oblasť nápravy
Séria 200: Nájdete v nej dve polyuretánové podložky, v tvare tesnení pod maticu.

Možnosti použitia v praxi, alebo, kde ich môžete nájsť v aute:
 • 1. vymedzovacie členy pri uchytení časti karosérie na „kostru“
 • 2. oblasť tlmičových domcov / uchytenie tlmičov na karosériu
 • 3. ako podložky pre pohlcovanie vibrácií
 • 4. dorazy tlmičov

Séria 300: Tvoria ju dve univerzálne nosné podložky odolné voči krutu.

Produkty patriace do týchto sérií sú vhodné aj na ďalšie upravenie rozmerov, však len v prípadoch, ak je to potrebné.

“Bump Stop kits” - Dorazy tlmičov pruženia: Sú súčiastky, ktoré sa montujú na piestnicu tlmičov, ktoré bránia dorazom, ku ktorým môže dôjsť pri prepružení. Dajú sa prispôsobovať na všetky druhy tlmičov, ktorých priemer piestnice je v tolerancí od 10 po 22 milimetrov. Ako „bonus“ vám výrobca pribalí aj chránič tohto zariadenia, aby ho chránil pred telesom tlmiča. Ochráni tým piestnicu pred vonkajším poškodením, aj pred koróziou. Celý kit obsahuje 2 polyuretánové nástavce a 2 chrániče.

Ilustračné obrázky dorazov tlmičov pruženia Powerflex:
Obrázky siletblokov Powerflex pre kyvné a otočné ramená:Čo prinášajú výrobky POWERFLEX


Montované Powerflex silentbloky
 • POWERFLEX predlžuje životnosť pneumatík.
 • POWERFLEX zlepšuje prejazdy zákrutami.
 • POWERFLEX zlepšuje stabilitu pri brzdení.
 • POWERFLEX zvyšuje bezpečnosť.
POWERFLEX triumfuje s nasledovnými výhodami:
 • Zlepšuje životnosť tlmičov
 • Univerzálna sada sedí na akýkoľvek model auta
 • Unikátny dizajn tlmiča nárazov zaisťuje jednoduchú aplikáciu
 • Progresívny stupeň tlmenia nárazov maximálne chráni ventily tlmičov
 • Tuhý nitrilový gumový obal vytvára vode odolný uzáver tlmiča
 • Ucelený kryt vylučuje poškodenie povrchu piestnice tlmiča nečistotou
 • Lacnejší než väčšina originálnych zariadení a dielov, ako sú tlmiče a kryty
 • Sada zahrnuje vrchné a spodné bezpečnostné púta
 • Chráni tlmiče pred vodou, soľou a poškodením kameňmi

Pevne veríme, že sa tieto špičkové pomocné podvozkové, motorové a výfukové komponenty budú páčiť všetkým entuziastom a fanúšikom takéhoto tuningu. Dodacie lehoty na produkty POWERFLEX sa pohybujú okolo 14 až 20 dní odo dňa objednávky, pokiaľ tieto nie sú na sklade alebo vyrobené. Pri špeciálnych objednávkach a výrobkoch na zákazku sa dodacie lehoty určujú osobitne. Na všetky tieto výrobky poskytujeme plnú záruku (24 mesiacov). Pri týchto výrobkoch sa jedná definitívne o náročnejšie aplikácie, preto vám odporúčame zveriť montáž špecializovaným a skúseným firmám, ktorých je na Slovensku zaiste dosť.

Aktuálny cenník výrobkov od firmy POWERFLEX si stiahnite tu:

preview
download
[ 14,9 MB ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Polyuretánové silentbloky POWERFLEX si môžete samozrejme pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)Produktový katalóg komponentov POWERFLEX (PDF dokument):

preview
download
[ 10,8 MB ]


Myslíte si, že výmena klasických gumených silentblokov za polyuretánové má svoje opodstatnenie v tuningu? Hlasujte:Ak sa chcete o firme Powerflex a ich špičkových výrobkoch dozvedieť ešte viac, tak mrknite aj na naše podstránky:

POWERFLEX


Viac informácií k podvozkom vám radi poskytneme. Podvozky rôznych značiek a druhov nájdete na našej podstránke:

PODVOZKY, TLMIČE & KITY


Viac informácií k tejto novinke, aktuálnym cenám, aplikáciám a ostatným produktom firmy Powerflex vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Andrej Špánik
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 42202x    hodnotenie: 122/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt