support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Rubrika: “Vaše postrehy a námety” – Ako sa kradnú autá ???

Rubrika: “Vaše postrehy a námety” – Ako sa kradnú autá ???

14.Mar.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

V tejto rubrike „Vaše postrehy a námety“ budeme zaraďovať Vaše skúsenosti nielen v oblasti tuningu, ale aj automobilizmu ako takého.

Nedávno nám prišiel mail od neznámeho čitateľa nášho webu a fanúšika tuningu, tak sme sa rozhodli, samozrejme s jeho súhlasom, jeho postreh, resp. radu zverejniť, a oživiť tak informácie jednou z dnešných problematík v automobilizme, a tou je krádež áut. Ako to vidí on, to sa dočítate v jeho výpovedi - v tomto článku.

UPOZORNENIE: Toto sa nejedná o článok propagujúci krádež, alebo návod naň, ale ide o informáciu, radu, resp. postreh, ako asi môžu zlodeji kradnúť autá. Týmto článkom sa môžete tiež dozvedieť, ako sa takýmto krádežiam dá predísť a čo je pre to nutné spraviť, aby vaše auto mohlo ostať celé a zlodejmi nedotknuté na parkovisku.

Anonymný komentár


Čaute motoristi a tuningáči,

tento môj článok sa týka koncernu Volkswagen, teda áut Škoda, Volkswagen, Audi a Seat. Dobre každý z nás vieme, že najkradnutejšie značky u nás sú Škoda a Volkswagen. Hlavne Octavie a VW Golf IV, no výnimkou nie sú ani „Fabky“ alebo Pola, či Passaty, Audi A3, A4. Prečo je tomu vlastne tak ? Dôvod je trošku záhadný ale logický. Tieto autá majú rovnakú, len často v malých detailoch odlišnú elektronickú časť (to ale vy nevidíte, je to vlastne riadiaca jednotka, ktorá je principiálne rovnako zapojená - ma rovnakú vnútornú logiku obvodu, teda nezávisí či je to SIMOS alebo BOSCH, v princípe sú rovnako logicky zaradené, odlišujú sa len príslušenstvom - akčnými členmi motora, snímačmi atď. pre Vás nepodstatné) ktorá je zapojená na zbernicu CAM-BUS, a v aute ústi na určitom mieste koncovkou pre diagnostiku vozidla - VAG-konektorom.

No a teraz prídem k podstate veci ako sa kradne takéto auto:

Samozrejme toto auto neukradne hocikto, teda myslím tak, aby odišlo po svojich kolesách s naštartovaným motorom a v čo najmenšej škode na vozidle. Kto by kupoval auto na diely alebo na legalizáciu, do ktorého musí kúpiť veci, ktoré boli poškodené a nie sú zrovna lacné. Najprv sa takéto auto sleduje, teda určité zvyklosti majiteľa, teda kde býva, na koľkom poschodí, orientácia okien, možnosť úteku pri vyrušení, kde parkuje, či má alarm, kde pracuje a mnoho ďalších vecí pretože sa musí nájsť najjednoduchšia cesta k autu s najmenším rizikom, pretože v aute si strávi pár minút, pokiaľ nemá originálny kľúč, na ktorý je imobilizér v spínacej skrinke naprogramovaný.

Ak takýto kľúč nemá, postupuje sa spôsobom uvedenom v článku o krádežiach áut, teda skenovanie autoalarmu, krádežou zámka a vyrobením kľúča, odstránením mechanických zabezpečovacích zariadení aj keď som nepočul od "KAMARÁTOV", že by takéto auta kradli, teda také, ktoré majú viac zabezpečovacích zariadení (kombinácia mechanického zabezpečenia, kvalitného autoalarmu a kvalitného imobilizéra - jedine odtiahnuť na odťahovke) lebo riziko, že ich prichytia, je tam veľké a kto by riskoval, keď existujú autá iba so sériovým, prípadne ani jedným (!) zabezpečovacím zariadením (sériové sa nerátajú :) ).

Takže ak máte prenajatý parkovací box niekde pri paneláku a problémy so zaparkovaním sa týkajú aj vás, je to s časti ich výhoda, pretože ste od auta ďalej a myslím si, že nemusím nikomu vysvetľovať Murphyho zákony a zvlášť ten o parkovaní, že budete musieť zaparkovať na takom mieste, ktoré je tienené vozidlami, prípadne stojíte v zákrute a auto máte, ak je u vás večerná premávka, prinajmenšom oškreté.

Znamená to, že sa na vaše parkovné miesto postaví iné auto, a vy ste nútený vo viere, že ide o idiota, ktorý nevie čitať, zavolať mestskú políciu vo viere, že auto bude odtiahnuté alebo dostane „papučku“. Ale vo večerných hodinách už odťahová služba nefunguje, takže môžte dať auto maximálne uzamknúť, na čo je potrebný váš súhlas. Samozrejme po spomenutí všetkých svätých sa na to vykašlete, veď na druhý deň tam auto už stáť nebude a vy po príchode domov, budete mať kde zaparkovať. Ale budete mať s čím? Všetko je dobre premyslená akcia, takže ak sa fakt jedná o blbca, je to v pohode, ale našťastie to je u nás ten lepší prípad.

Prečo píšem takéto scenáre? No preto, lebo ak máte auto s tohoto koncernu, zlodej sa potrebuje dostať k prístrojovej doske, teda jej plošnému spoju, lebo klúč mu je ináč na nič, ak neodblokuje imobilizér.

Vymontuje "budíky", buď si ich nahradí vlastnými, alebo sa cez datovú vetvu, lepšie povedané k čipu na zadnej strane pripojí so špeciálnym programátorom, vymaže kód z riadiacej jednotky a klúč je hneď aktívny. Vloží spať budíky a všetko dá na oko do poriadku - policajti atď. Ostatné už poznáte. Je ešte aj iná cesta , je síce zložitejšia. A to je tzv. VAG konektor na ktorý sa dá napojiť notebook a preprogramovať „riadiačku“, ale radšej si nosia s budíkmi aj vlastnú „riadiačku“. To kvôli tomu, lebo im musia spolu komunikovať a prispôsobovať ich na parkovisku je príliš zdĺhavé.

Ako ochrana proti týmto veciam slúži kvalitný alarm a imobilizér, nejaká ta mechanická ochrana a iné dômyselmé systémy. Takže keď ráno nájdete otvorené auto a vymontované budíky, ďakujte bohu, že sa im to nepodarilo.

Váš čitateľ a kamarát.

Koniec komentára


Ak máte podobné skúsenosti, námety, pomocné rady ako predísť prípadným komplikáciám a problémom, radi vaše informácie zverejníme (len s vašim súhlasom), určite vaše rady a skúsenosti pomôžu nielen neskúseným vodičom na našich cestách, ale širokej verejnosti zaoberajúcou sa automobilizmom. Veď tuning je aj o autách. Bez nich, by tuning nemal zmysel.

Tu si môžete pozrieť staršie články so súvisiacou témou:

Zlodeji a správne náradie Spoveď profesionálneho zlodeja Typy zlodejov, autičkárov


Aký je váš názor na postreh z jedného našich čitateľov? Hlastuje, nech vieme aj vašu mienku:


Viac informácií k tejto téme vám žiaľ neposkytneme, nie sme z fachu :-)

Ale volať, písať a faxovať môžte.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: neznámy
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 20643x    hodnotenie: 60/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt