support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo cestny zakon Cestný zákon: Novela zákona o cestnej premávke - zmeny od 1. novembra 2011 logo cestny zakon

Cestný zákon: Novela zákona o cestnej premávke - zmeny od 1. novembra 2011

01.Dec.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Prvý novembrový deň vstúpila do platnosti novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú médiá už dlho pred tým avizovali. Príprava novely bola sprevádzaná veľkou pozornosťou motoristickej verejnosti a zo strany našich zákonodarcov sme často počuli rôzne viac, či menej bizarné riešenia a návrhy. Dnes si všetky významné navrhované zmeny, ktoré napokon prešli a stali sa súčasťou zákona zrekapitulujeme a budeme tiež radi, ak nám svoje názory k novele vyjadríte v diskusii pod článkom.

Poslednou rozsiahlou novelou, ktorú si slovenskí vodiči ešte isto živo pamätajú, je tá, ktorá vstúpila do platnosti vo februári roku 2009 a priniesla okrem iného aj zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obciach na 50 km/h po vzore ostatných krajín EU. S odstupom času sa dá povedať, že novela dočasne vyriešila stúpajúcu nehodovosť a úmrtnosť na cestách, aj keď čísla štatistík sú veľakrát mierne prifarbené tak, aby verejnosť bola pokojná, a aby si jednotliví politickí predstavitelia mohli pripisovať zásluhy. Pozornosť obráťme však na najnovšiu novelu, ktorá prichádza po zhruba dva a pol roku a svojim rozsahom je menšia, no prináša niektoré veľmi zaujímavé zmeny, ktoré potešia mladých a zároveň majú vystrašiť tých, čo si za volant zvyknú sadnúť aj po pár pohárikoch alkoholu.

Ani v tomto prípade netreba zdôrazňovať, že účelom novely bolo zvýšiť bezpečnosť na našich cestách, čo rozhodne treba robiť systematicky. Novela si na mušku v tomto prípade zobrala predovšetkým šoférov, ktorým nerobí problém sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu, zároveň novela umožní 17-ročným dostať vodičský preukaz. Na jednotlivé body novely cestného zákona sa ideme bližšie pozrieť.

SPRÍSNENÉ PODMIENKY A VYŠŠIA HROZBA ODOBRATIA VODIČSKÉHO PREUKAZU


novela zakon o premavke na pozemnych komunikaciach
Najnovšia novela upravuje podmienky, za ktorých vám môže policajt na mieste zadržať vodičský preukaz. Zákon je v tomto ohľade prísnejší, vodičský preukaz môže policajt odobrať, aj keď mu ho fyzicky neodovzdáte – do 7 dní ste povinný od spáchania priestupku, za ktorý vám trest bol udelený, odovzdať vodičský preukaz na polícii.

Ak by ste tak neurobili hrozí vám pokuta vo výške 300 až 1 300 € a predĺženie trestu zákazu šoférovania.

O vodičský preukaz prídu tí šoféri, ktorí za ostatných 5 rokov spôsobili aspoň 3 dopravné nehody. Ak „nafúkate“ v priebehu 5 rokov dvakrát, tak Vás čaká opäť autoškola a navyše aj sedenia so psychológom a psychiatrom, ktorý bude zisťovať, či nie ste od alkoholu závislí.

Preskúšanie a doškoľovací kurz vás bude čakať v prípade, ak v priebehu 12 mesiacov dostanete 3 pokuty vo výške viac ako 60 €. Ak máte navyše vodičský preukaz menej ako dva roky, preskúšanie vás čaká po spáchaní dvoch závažných priestupkov v priebehu roka alebo už po zapríčinení jednej dopravnej nehody.

ALKOHOL ZA VOLANTOM SA BUDE TRESTAŤ OVEĽA PRÍSNEJŠIE


novela zakon o premavke na pozemnych komunikaciach
Podstatnou časťou celej novely bolo sprísnenie trestov za jazdu pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok. Práve týmito opatreniami by sa malo zamedziť mnohým zbytočným nehodám, čo vnímame ako pozitívnu zmenu, novela navyše jazdu pod vplyvom alkoholu posúva za hranicu priestupku a zo šoférovania s viac ako jedným promile alkoholu v krvi sa po novom stal trestný čin, za ktorý bude páchateľovi hroziť ročné väzenie a odobratie vodičského preukazu až na 10 rokov.

Navyše, ak sa vodič odmietne podrobiť testu na alkohol alebo inú návykovú látku, je za dopravnú nehodu považovaná aj taká, pri ktorej vznikla škoda nižšia ako 3990 €. Znamená to, že čo by sa za normálnych okolností posudzovalo ako škodová udalosť, sa v prípade, že ju spôsobí osoba pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok, považuje za dopravnú nehodu. Navyše, ak u vás zistí policajt požitie alkoholu, môže vás poslať na vyšetrenie ku psychológovi, kde sa bude skúmať možná závislosť.

Po prvý raz vám môže byť zároveň odobratý vodičský preukaz doživotne. A to v prípade, ak Vám zadržia vodičský preukaz za jazdu pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok aspoň tri krát, alebo v takomto stave spôsobíte dopravnú nehodu s následkom úmrtia.

Dúfame, že tieto opatrenia pomôžu odradiť šoférov od jazdenia pod vplyvom alkoholu, či tomu tak naozaj aj bude ukážu až prvé rozsiahle štatistiky.

ŠOFÉROVAŤ BUDÚ MÔCŤ AJ SEDEMNÁSŤROČNÍ


novela zakon o premavke na pozemnych komunikaciach
Novinka, ktorá vyvolala mnohým šoférom vrásky na čele sa týka sedemnásťročných, ktorí po novom budú môcť sadnúť za volant. Pôjde to však len za dodržania určitých podmienok a reálna využiteľnosť takéhoto riešenia v praxi nebude príliš vysoká. Spolu so sedemnásťročným vodičom bude totiž musieť v aute na mieste spolujazdca sedieť aj druhá osoba, ktorá je držiteľom vodičského preukazu minimálne desať rokov. Táto osoba, bude musieť byť zapísaná v zozname na dopravnom inšpektoráte a taktiež nebude môcť byť napríklad pod vplyvom alkoholu. Tento spolujazdec má na mladého šoféra pôsobiť výchovne, očakávame, že najčastejšie bude vedľa 17-ročného šoféra sedieť jeho rodič, či starý rodič, ktorý môže významne ovplyvniť jeho budúce správanie na cestách. Ak by 17-ročný šofér sedel v aute sám, čaká ho odobratie vodičského preukazu a mastná pokuta.

Tunajší odborníci a psychológovia však dvíhajú pred týmto riešením varovný prst. Novela totiž nerieši, či šofér, ktorý 10 rokov je držiteľom vodičského preukazu aj reálne šoféruje a má skúsenosti. Podmienku totiž spĺňa aj ten, kto po absolvovaní autoškoly v priebehu 10 rokov nesadol za volant ani raz. Myslíme si ale, že podobných prípadov bude minimum. Na druhej strane, v Nemecku majú s podobným projektom veľmi dobré skúsenosti.

Mladí šoféri si pod dohľadom takejto osoby menej dovoľujú a ukázalo sa, že začiatočník môže vďaka týmto jazdám získať dobré šoférske návyky. Slovenská nátura je samozrejme iná, uvidíme teda, či toto riešenie bude mať na Slovensku úspech.

ĎALŠIE ZMENY SA TÝKAJÚ AJ CHODCOV


novela zakon o premavke na pozemnych komunikaciach
Novela vo svojej ďalšej časti upravuje vzťah medzi vodičmi a chodcami. Vodič najnovšie nebude môcť zastaviť na prechode, okrem toho prípadu, ak by to vyžadovala bezpečnosť alebo plynulosť premávky. Zákonodarcovia tiež upravili pravidlá odbočovania doprava a doľava, pri ktorom už nebudete môcť ohroziť ani obmedziť cyklistu jazdiaceho vedľa vás.

Za celkom rozumnú zmenu považujeme ustanovenie, podľa ktorého musia chodci umožniť električke plynulý prejazd, čo znamená, že vodič električky už nemusí dávať prednosť chodcom. Tento krok je aj celkom logický, keďže električka má dlhú brzdnú dráhu a chodci veľakrát neodhadnú vzdialenosť.

O čosi negatívnejšie vnímame úpravu parkovania v zónach s regulovaným státím (napr. historické centrum mesta), kde bude parkovanie na chodníkoch zakázané úplne – aj pri ponechaní 1,5 m voľného miesta na chodníku.

Ale mnohých určite poteší, že policajti budú môcť bez problémov pokutovať tzv. tankistov, teda tých, čo si pred jazdou neodhádžu sneh zo svojho auta a potom s takto „ozdobeným“ vozidlom ohrozujú všetkých naokolo.


novela zakon o premavke na pozemnych komunikaciach
Prichádza zima a tak je toto pravidlo naozaj aktuálne, dúfame, že spomínaní šoféri si trochu vstúpia do svedomia a nebudú sa pred jazdou hanbiť omiesť si auto metličkou.

Aj pri ostatných nariadeniach novely dúfame, že vnesú na naše cesty viac bezpečia. Ukáže to samozrejme až čas, ale začať by mali všetci od seba, nielen šoféri, ale aj policajti, ktorí by mali viac dbať na trestanie naozaj nebezpečných priestupkov a nie len na nezmyselné vyberanie pokút na prehľadných úsekoch.


Čo si myslíte o novele zákona o premávke na pozemných komunikáciách?


Vyjadrite sa v diskusii.
Aký je váš názor na tieto zmeny v zákone o premávke na pozemných komunikáciách? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k zmenám v zákone o premávke na cestných komunikáciách vám radi poskytneme. Zoznam článkov o týchto zmenách nájdete tu:

ZMENY V CESTNOM ZÁKONE


Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPYVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky: Zdeno Hladký
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12895x    hodnotenie: 10/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt