support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Slovenskí policajti budú skúšať Škodu Fabiu RS s balistickou ochranou

21.Nov.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave dostalo do trojmesačného testovania špeciálne vybavenú Škodu Fabiu RS, ktorá má nahnať strach všetkým cestným pirátom. Okrem toho, že disponuje balistickou ochranou, vás dokáže aj „zmerať“ špeciálnym plošným radarom, takže v prípade, že okolo nej preletíte, máte o pokutu postarané. Nepredbiehajme však a poďme sa tejto policajnej Fabii pozrieť poriadne „na zúbok“.

Škodu Fabiu RS v slovenských policajných farbách a vybavenú LED majákmi sme mali možnosť vidieť už v máji na výstave policajnej a zabezpečovacej techniky v Bratislave. Zatiaľ čo v tom čase bola pre okoloidúcich úplne bezpečná, teraz sa na cesty vedúce okolo hlavného mesta vydáva v „plnej zbroji“, t. j. s dvoma príslušníkmi na palube. Domnievame sa však, že túto Fabiu budete môcť stretnúť aj na iných, než bratislavských cestách, takže aj v prípade, že sa vaše cesty k Bratislave nepribližujú, je potrebné sa mať na pozore. Policajná „eRSka“ je vybavená nielen policajnou „uniformou“, ale aj špeciálnymi protibalistickými výplňami v interiéri a vo vybraných častiach motora. Rozhodne však nemôžeme toto vozidlo označiť za nepriestrelné, aj keď vo vyšších výbavách ponúka automobilka ochranu pred strelivom aj pre okná a A-stĺpik. Balistická ochrana zodpovedá triede IIIA podľa NIJ 0101.04, čo znamená, že odolá zbraniam kalibru 7.62 x 25 FMJ, 9 mm, .357 Magnum a .44 Magnum. V súčasnej výbave pridáva balistická ochrana 33 kg k celkovej hmotnosti.

Policajná Fabia RS je vybavená štvorvalcom 1.4 TSI s dvojitým preplňovaním - mechanickým kompresorom a turbodúchadlom. Popýšiť sa tak môže výkonom 132 kW/180 koní, ktorého maximum dosiahne pri 6 200 ot./min. , maximálnou rýchlosťou 224 km/h a šofér bude mať uľahčenú prácu aj vďaka 7-stupňovej DSG prevodovke. Okrem samotnej balistickej ochrany disponuje vozidlo aj plochým radarom určeným na meranie rýchlosti, ktorý zvonka nemáte ako spoznať. Každopádne, veľkou nevýhodou je v tomto prípade pre policajtov samotný lak, ktorý ich nielenže prezrádza, ale množstvo vodičov pri autách so zelenou páskou na boku inštinktívne pribrzdí. Ak by ste aj napriek tomu okolo tohto auta „preleteli“ rýchlejšie ako je povolené, Fabia vám príliš veľký náskok nedopraje, policajti sa tu môžu spoľahnúť na zrýchlenie z nuly na 100 km/h len za 7,3 sekundy.

Polícia má teda len tri mesiace na otestovanie nového vozidla, ak by sa osvedčilo, počítať môžeme určite s ďalšou, početnejšou dodávkou týchto vozidiel. Ak takto vybavené modely nechajú v štandardnom laku, tak chronickí nedodržiavači povolených rýchlostí to budú mať o dosť ťažšie aj vďaka takmer neviditeľnému radaru.

skoda fabia rs policia balisticka ochrana

Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 36651x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt