support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ochrana AKO NA TO? /4. časť/ – PNEUMATIKY – zimné pneu, prezúvanie a vlastnosti logo ochrana

AKO NA TO? /4. časť/ – PNEUMATIKY – zimné pneu, prezúvanie a vlastnosti

09.Nov.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Prichádza zima a množstvo motoristov rieši otázku toho správneho obutia pre svoje auto. Často sa stretávame aj s otázkami, či sú vôbec zimné pneumatiky nutné a či nejde iba o snahu výrobcov a predajcov pneumatík čo najviac na záujemcovi o penumatiku zarobiť. V snahe ušetriť si potom niektorí šoféri nechávajú obuté na aute letné pneumatiky aj cez zimu. V tom lepšom prípade auto celú zimu nevytiahnu, v tom horšom jazdia na letných pneumatikách aj po zasnežených komunikáciách.
Ako je to vlastne so zimnými pneumatikami a prečo sa oplatí investovať do kvalitného obutia pre svoje auto?

Prečo prezuť na zimné pneumatiky?


Zimné obdobie zvykne mať na Slovensku rôzne podoby. Kým v nižších polohách sú zimy miernejšie, v tých vyšších je stála snehová pokrievka úplne bežná. V nižších oblastiach to privádza množstvo šoférov k myšlienkam, či sú zimné pneumatiky vôbec potrebné. Mnohí si totiž povedia, že kým nie je sneh, tak sú zimné pneumatiky zbytočné. Nie je to však pravda. Zimné gumy si nachádzajú svoje uplatnenie aj vtedy, ak sneh nie je.

Keď porovnáme zimné a letné pneumatiky, zistíme, že vzhľad ich dezénu je rozdielny. Pri zimných pneumatikách sú veľmi dôležité priečne rezy v dezéne, ktoré zabezpečujú lepší rozjazd na zasneženom povrchu. Zimné pneumatiky sú zároveň vyrábané z inej kaučukovej zmesi ako tie letné a práve preto si tieto pneumatiky zachovávajú svoju pružnosť aj pri teplotách hlbšie pod bodom mrazu. Zimná pneumatika má samozrejme lepšie vlastnosti pri nižších teplotách, všeobecne sa uvádza známa 7 °C teplotná hranica, kedy sa už oplatí prezuť na zimné.

Pri teplotách pod 7 °C uvádzajú výrobcovia pneumatík kratšiu brzdnú dráhu pri brzdení na mokrom a zasneženom povrchu, a zároveň lepšiu priľnavosť aj na suchom povrchu. Zimné obutie sa teda neoplatí iba vtedy ak je nasnežené.

Zimné pneumatiky zvyknú byť zároveň odolnejšie voči aquaplainingu – v tomto prípade však veľa závisí aj od konkrétneho dezénu. V porovnaní s letnými pneumatikami, sú tie zimné aj pružnejšie. Viacero nezávislých testov poukázalo na to, že zimné pneumatiky majú v zimnom období skutočne svoj význam. Pneumatiky sú tým jediným čo drží auto na ceste a preto sa na nich určite neoplatí šetriť.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, letné pneumatiky sú úplne iné ako tie zimné. To je zároveň dôvod prečo sa oplatí mať dve sady pneumatík, zimné majú lepšie vlastnosti v zime a v lete zase tie letné.

zimné pneumatiky

zimné pneumatiky

zimné pneumatiky

zimné pneumatiky

ako na to logo


Máte už vymenené letné pneumatiky za zimné ? Nech sa páči, hlasujte tu:Zoznam článkov týkajúcich sa pneumatík, nájdete na našej podstránke tu:

PNEUMATIKY


Hľadáte ďalšie zaujímavé články z rubriky “Rady a pomoc”? Navštívte preto našu podstránku:

RADY A POMOCVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2700x    hodnotenie: 21/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt