support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo peugeot Peugeot 908 RC Concept - kreatívny luxus ! logo peugeot

Peugeot 908 RC Concept - kreatívny luxus !

28.Aug.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnešný uponáhľaný moto-svet sa dá charakterizovať viacerými slovami, no azda najvýstižnejším je slovíčko vývoj. Je to tak. Zo dňa na deň sa dozvedáme o novinkách spojených s automobilmi. Či sú to nové modely alebo nové technológie, stále je to o niečom inom, čo tu ešte nebolo. Svet a ľudstvo samotné si pomaly zvyká na koncepčné autá, čiže vozy doposiaľ nevyrobené, zastúpené jediným konkrétnym modelom, ktoré sa možno dočká sériovej výroby. Tak či onak, neprekvapuje nás, keď sa dozvieme, že tá daná automobilka prišla s novým konceptom. Zaujme nás predovšetkým nový, opäť výnimočný dizajn a technológie použité v danom vozidle. V rámci konceptov sme sa už stretli s množstvom nových prvkov, ako je napríklad enormný výkon dosiahnutý pomocou elektrického motora alebo dokonca koncept postavený na báze svojho 40-ročného predchodcu. Každá automobilka, ktorá postaví takýto koncept vždy príde s niečím novým. Je individuálne na každom vývojárskom tíme, s čím príde tentoraz. Dnešný koncept, ktorý vám chceme predstaviť je z dielne automobilky Peugeot a jedná sa o športový, výrazne luxusný model s označením 908 RC.

TROCHU HISTÓRIE AUTOMOBILKY S LEVOM V ZNAKU


peugeot_908_rc
Aj ten najväčší automobilový laik pozná automobilku Peugeot. Známe francúzske autá, ktorých ako húseníc pod daždi bolo možné vidieť napríklad vo väčšine francúzskych filmoch ako Taxi, Taxi-Taxi alebo Žandár zo Saint-Tropez. Do dnešného dňa je možné vídať tieto kultové autá nielen na našich cestách v naozaj hojnom množstve. Bezpochyby sa tieto autá stali jedny z najobľúbenejších a najpredávanejších automobilov na svete.

Francúzska firma Peugeot bola založená v roku 1886 v meste Beaulieu v čase, keď dvaja bratia Eugéne a Armand Peugeot začali vyrábať bicykle. Zhodou okolností, slovo Peugeot bol používaný už od roku 1810, ako názov malej železiarne v Moulin de Souis-Cratet, založenej predkom bratov Peugeotových. Prvé auto Peugeot bol vyrobený v roku 1889 a bol poháňaný parným strojom. Od roku 1891 Peugeot vyrábal vozy s benzínovými motormi Daimler a v roku 1896 začal vyrábať takisto vlastné motory.

Už pred prvou svetovou vojnou vyhral závodný voz práve automobilky Peugeot radu veľkých cien vrátane slávneho a tak populárneho závodu 500 míľ v Indianapolis. V roku 1927 sa firma rozdelila na dve spoločnosti, Société Cycles Peugeot na výrobu bicyklov a motoriek a Société Anonyme des Automobiles Peugeot na výrobu automobilov. V roku 1970 prevzal Peugeot kontrolu nad automobilkou Citroën. Vozy Peugeot vynikajú štýlovosťou a preto si firma vyslúžila prívlastok "Francúzsky mercedes".

REVOLUČNÝ KONCEPT Z DIELNE PEUGEOT


Hlavným lákadlom v prípade konceptov je určite dizajn. Ľudia čakajú na to, s akými prvkami príde tá ktorá automobilka, predstavujúca svoj koncept. V dnešnej dobe ja už možné vídať autá, ktoré sú spojením luxusu a športového charakteru. Práve tieto dve slovíčka charakterizujú našu dnešnú novinku. Predovšetkým dizajnový skvost, ktorým tento koncept bezpochyby je!

Exteriér


peugeot_908_rc
Už pri prvom pohľade si človek uvedomí, s „čím“ to má vlastne dočinenia. Nie sme zvyknutí v prípade automobilky Peugeot na nejaké oslňujúce dizajnové jedince a práve to umocní náš prvý dojem pri pohľade na tento koncept. Dlhé, pretiahnuté línie, oblé a agresívne tvary. To všetko patrí k tomuto autu a aj to pomohlo k získaniu ideálneho aerodynamického tvaru karosérie. Prvok z emblému automobilky sa konečne preniesol aj na auto. Konkrétne siluetu levej hlavy je možné zbadať na celej prednej časti, vrátane svetlometov a masky chladiča. Je badateľné, aké veľké úsilie vynaložili dizajnéri, navrhujúci toto auto. Predná časť auta je popretkávaná mnohými detailmi, výraznými prvkami a hlavne je z nej cítiť športovú dravosť krotenú luxusným duchom.

Výrazné pretiahnuté predné svetlomety, využívajúce LED technológiu, dokonale predstavujú oči rozzúreného leva. Kontúry vrchných línií svetiel sa zbiehajú do jedného bodu, ktorým je znak automobilky Peugeot. Pod ním sa nachádza obrovský otvor, ktorý je potiahnutý tmavým ťahokovom, stále hlbšie z krajov smerom dovnútra. Otvor je predelený dvoma "priečkami" trochu pripomínajúcimi hryzáky. Charakteristickým prvkom sú dve podlhovasté linky v chrómovom prevedení, predeľujúce centrálny otvor na polovicu vo vodorovnom smere.

Po stranách nárazníka je ešte umiestnený pár svetiel a dvojica pomerne veľkým rebrovitých otvorov. Ich úloha je zabezpečiť prísun chladného vzduchu k predným kotúčovým brzdám. Na prednej časti je jasne vidieť, že dizajnové cítenie treba mať v krvi aspoň v takej miere, ako to majú dizajnéri automobilky Peugeot.

Na tomto aute je badateľný plynulý prechod na akejkoľvek časti karosérie, napríklad spredu na strany vozidla. Azda najviac do očí bijúcim prvkom na stranách auta je pomer veľkosti skiel a dverí. To je v nepomere v prospech dverí. Samozrejme v tomto prípade sa nesmelo zabudnúť na chrómový lem. Pomerne často používaným prvkom, ktorý vídame prevažne u športových typov automobilov je zahladenie kľučiek všetkých dverí a chrómové spätné zrkadlá, ktoré si svoje uplatnenie našli aj v prípade tohto vozidla. Treba podotknúť, že strecha je dokonale oblá, čo len dotvára dokonalosť karosérie. Pri streche ešte ostaneme, lebo na nej je zaujímavá jedna vec. A to tá, že strecha je kompletne presvetlená, čo nielen že umocňuje pocit z jazdy, ale aj napomáha k lepšiemu rozhľadu okolo seba, čo samozrejme zvyšuje bezpečnosť jazdy. K tomu tiež treba prirátať obrovské predné sklo s plochou 3 m2, bez akýchkoľvek zbytočných prvkov, ktoré by bránili vo výhľade.

Pomaly sa dostávame k zadnej časti vozidla, ktorá pri pohľade na auto zboku jemne pripomína prednú časť auta. Charakteristická je svojim pretiahnutým vzhľadom "mačkovitými" LED svetlami a oblými tvarmi. Výraznými prvkami sú taktiež spodný difúzor v kombinácií s chrómom a dvoma pármi chrómových koncoviek výfuku a taktiež žiabrovité otvory za zadnými kolesami, ktoré slúžia na odvod zohriateho vzduchu od zadných kotúčov. Všetko toto prispelo k športovému vzhľadu tejto limuzíny. Nesmieme tiež zabudnúť na dokonale oblé a vypuklé zadné blatníky, ktoré pri pohľade zozadu na auto pôsobia veľmi štýlovo.

V kombinácií čierna perleťová farba a chróm, vyžaruje toto auto poriadne veľkú dávku štýlu a rešpektu, pričom nosná štruktúra karosérie využíva materiálovú kombináciu uhlíkových kompozitov a hliníkových zliatin.

Fotogaléria Peugeot 908 RC:Performance


peugeot_908_rc
Pomaly sa dostávame k motorovej stránke tohto konceptu, ktorá si ozaj zaslúži aspoň krátke pozastavenie sa. Iste ste si všimli disky tohto auta. Je jasné, že dizajnéri mali stále pred očami leva, resp. mačku, a podľa toho aj volili dizajn kolies. Ide o 20-lúčové zliatinové disky o priemere 20-palcov vpredu a 21-palcov vzadu. V kombinácií s prednou a zadnou časťou auta, spolu so svetlami, docielili dizajnéri efekt veľkej mačky. O kontakt s vozovkou sa starajú pneumatiky Michelin, model Pilot Sport PS2, s rozmermi 255/35 R20 vpredu a 285/30 R21 vzadu.

Nie menej zaujímavé je aj pohonné ústrojenstvo tohto auta. Priznám sa, čakal som poriadny benzínový motor, no moje prekvapenie bolo o toľko väčšie, keď slovíčko "poriadny" ostalo na mieste a slovo benzínový sa zmenilo na dízlový. Nechoďme už okolo horúcej kaše.
Dízlový motor, ktorý poháňa tento koncept je navrhnutý taktiež pre závody “Le Mans Race Series 2007”. Nie nadarmo nesie tento koncept označenie RC. Jedná sa o 5,5-liter V12 HDi DPFS s filtrom pevných častíc, podgurážený turbom, s ozaj úctyhodným výkonom 691 konských síl (515 kW). Hodnota krútiaceho momentu, teraz sa podržte, je na hranici 1200 Nm! „Maximálka“ tohto tátoša sa zastaví okolo hodnoty 300 km/h.

Teraz sa prejavila agresivita tohto auta. Čo je avšak zaujímavé, motor je uložený uprostred a naprieč. Poháňa zadné kolesá pomocou 6-stupňovej elektronicky riadenej sekvenčnej prevodovky, ktorá bola skonštruovaná na prenos tak veľkého krútiaceho momentu a je uložená netradične pod motorom.

Interiér


peugeot_908_rc
Poslednou dizajnovou etapou je interiér tohto luxusného skvostu. Vďaka pozícii motora, je životný priestor cestujúcich a batožinový priestor dostatočne veľký na to, aby uspokojil aj toho najnáročnejšieho užívateľa.
Interiér bol navrhnutý tak, aby ste sa v ňom cítili bezpečne pri svižnej športovej jazde a zároveň, aby z neho bolo cítiť poriadnu dávku luxusu. Vnútorný priestor obopína hnedý pás, celokožené čalúnenie je v odtieni šedá ametyst, k tomu ešte prirátajme dekorácie z lešteného hliníka, hodiny Bell & Ross, chrómované doplnky, športovo tvarované sedadlá a dvojramenný športovo tvarovaný multifunkčný volant.
Pri technológii ešte zostaneme, lebo toto auto sa má ozaj čím chváliť. Disponuje rádiom, MP3 prehrávačom, satelitnou navigáciou, štvorzónovou klimatizáciou atď. V stredovej konzole sa vyníma obrovský dotykový displej s technológiou Man/Machine Interface (MMI) . Ďalší dotykový displej sa nachádza na stredovej konzole medzi zadnými sedadlami.

Tak, čo poviete na túto štúdiu? Faktom je, že obraz o tomto dizajnovom skvoste si musí urobiť každý sám, ale je jasné, že dizajnéri automobilky Peugeot sa ozaj "pochlapili" a vytvorili tak niečo, čo ozaj stojí za kus reči ;-)

Aký je váš názor na tento concept – Peugeot 908 RC ? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:


Viac informácií k autám značky Peugeot a ich úpravám vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Peugeot tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 24809x    hodnotenie: 106/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt