support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Peugeot 208 T16 Pikes Peak - superšportové rally auto

08.Oct.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Deväťnásobný víťaz svetovej rely Sébastien Loeb a Peugeot Sport sú vždy pripravení na nové výzvy. 30. júna 2013 súťažili na pretekoch Pikes Peak International Hill Climb. Francúz čelil najvyššiemu svetovému vrchu s nadmorskou výškou 4301 metrov vo vozidle Peugeot 208 T16 Pikes Peak, ktorý bol špeciálne navrhnutý a skonštruovaný pre túto príležitosť. Francúzsky tím sa vrátil na americkú pôdu, aby si pripomenul svoje víťazstvá z rokov 1988 a 1989.

Odvážne vyhlásenia tohto ambiciózneho projektu spôsobili veľký rozruch v motošportových kruhoch a každý čakal na odhalenie stroja, s ktorým Sébastien Loeb zaútočí na víťazstvo v Colorade. Hoci jeho vonkajší dizajn sa veľmi nelíšil od štandardných modelov Peugeot, bol špeciálne navrhnutý a upravený tak, aby spĺňal požiadavky a potreby týchto známych amerických pretekov.

Peugeot 208 T16 Pikes Peak súťažil v kategórii „Bez obmedzenia“ , čo je kategória, ktorá ponúka dostatok slobody na realizáciu v technickej oblasti. Inžinieri preto zobrali do úvahy charakteristické znaky tejto najstaršej legendárnej súťaže v Amerike, unikátnej vďaka jej neuveriteľne kľukatej trase a vysokej nadmorskej výške.

Peugeot sa mohol spoľahnúť na svoje značné skúsenosti, ktoré získal na pretekoch nazývaných „Race to the Clouds“ s modelom auta 405 T16, ktoré sa zaslúžilo o opakované víťazstvo v rokoch 1988 so šoférom menom Ari Vatanen a v roku 1989, kedy šoféroval Robby Unser. Sébastien Loeb patrí medzi tých, ktorí boli ovplyvnení filmom „Climb Dance“ natočeným na počesť Vatanena a jeho obrovského úspechu.

Po týchto víťazstvách sa Peugeot stiahol zo svetovej pretekárskej scény na takmer 10 rokov. Sébastien Loeb si ale bol istý svojím nadchádzajúcim víťazstvom. Okrem jeho tohtoročnej účasti na World Series GT, si nechcel nechať ujsť ani účasť na pretekoch Pikes Peak Hill Climb a tešil sa na objavovanie jeho 156 zákrut bez pomoci spolujazdca. Francúz si musel dať taktiež rady s veľkým výškovým rozdielom 1500 metrov na úseku menšom ako 20 kilometrov a cieľom nachádzajúcim sa v nadmorskej výške 4301 metrov.

Agresívny, súťaživý, divoký.. to sú len niektoré z vlastností, ktoré má Peugeot 208 T16 Pikes Peak. Vozidlo sa môže pochváliť veľmi osobitým dizajnom: „Jeho proporcie sú veľmi odlišné od doposiaľ vyrábaných modelov 208“ - povedal Michael Trouvé, ktorý má na starosti návrh dizajnu v Styling Centre Peugeot. „Tento rozdiel dodáva vozidlu vzhľad šelmy. Peugeot Sport spravil rad technických obmedzení v jeho šírke, výške, v umiestnení kolies a motora.“

Práca Michaela Trouvé a jeho kolegu Atillu Bocsi vyústila k zostrojeniu jedinečného automobilu. „Vozidlá, ktoré sú konštruované pre motošport majú tendenciu mať tvarovanú karosériu, ktorá kombinuje štýl a aerodynamickú efektivitu. Peugeot 208 T16 Pikes Peak nie je výnimkou. Zahŕňa charakteristické znaky jednotlivých modelov 208, no samo o sebe predstavuje novú generáciu dizajnu Peugeot“ - upresnil Michael. „Som veľmi hrdý na to, že som bol súčasťou tohto dobrodružstva, najmä preto, že sme nemali veľa času na prácu na dizajne vozidla, pretože zelenú pre tento projekt sme dostali len v novembri 2012 a projekt nebol podpísaný až do februára 2013.“

Pre skvelé aerodynamické vlastnosti nebol v žiadnom prípade obetovaný štýl vozidla. „Zadné krídlo, prevzaté z modelu 908 a vzduchové odvetrávacie otvory sú črty auta, ktoré mu dodávajú vzhľad šelmy. A som očarený krásou jeho častí skrývajúcich sa v karosérii z karbónu.“

peugeot 208 t16 pikes peak

peugeot 208 t16 pikes peak

peugeot 208 t16 pikes peak

peugeot 208 t16 pikes peak

peugeot 208 t16 pikes peak

peugeot 208 t16 pikes peak

peugeot 208 t16 pikes peak

Peugeot 208 T16 Pikes Peak:Peugeot 208 T16 Pikes Peak - pri testovaní:Sebastian Loeb a jeho nový svetový rekord na Pikes Peak s Peugeot 208 T16:Čo poviete na túto rally-mašinu Peugeot 208 T16 Pikes Peak vytunenú práve pre rally & climbhill závodenie?Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11095x    hodnotenie: 1/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt