support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo pagani Pagani Zonda Cinque Roadster – okruhový špeciál bez strechy logo pagani

Pagani Zonda Cinque Roadster – okruhový špeciál bez strechy

04.Sep.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Zonda Cinque Roadster je najexkluzívnejší model, ktorý sa kedy malosériový taliansky výrobca superšportiakov Pagani rozhodol vyrobiť. Vo výrobnom pláne je len päť exemplárov (!), takže je asi všetkým jasné, že to bude niečo extra. A môžete na to vziať jed, že to tak naozaj aj je! Vo svojej podstate je to vlastne zlegalizovaná okruhová Zonda R bez strechy ;-)

Ak máte okamžite k dispozícii približne 1 500 000 EUR a neviete, kam ich investovať, dajte ich do tohto športiaka a zapáči sa vám ešte viac. Toto auto je triumfom ušľachtilej techniky, ktorá vyhráva nad skoro až nezmyselnou elektronikou a je určené pre naozajstných fajnšmekrov.

Pohon zabezpečuje rovnako ako u všetkých ostatných Zônd vidlicový dvanásťvalec pochádzajúci z dielne AMG, teda agregát o objeme 7,3 litra naladený na najvyšší výkon 678 konských síl a 780 Nm. Tento motor navyše zápasí len so smiešnymi 1 210 kg, ktorých je tak málo len vďaka tomu, že šasi kombinuje maximum karbónu a titánu.

Karoséria tiež neváži viac ako vrece cementu, pretože je pre zmenu celá z karbónu. Tento voz skrátka nie je vhodné niekam poslať bez premyslenia :)

Na druhej strane, keď už sa dostane vodičovi pod kožu, má jedinečnú možnosť ako pevne uchopiť rozmerné karbónové pádlo od šesťstupňovej prevodovky a skúsiť zistiť, čo je pravdy na tom, že Zonda Cinque Roadster dokáže akcelerovať z 0 na 100km/h za 3,4 sekundy, na dvestovku za 9,6s a pokiaľ sa nebude ani trochu báť, môže sa odhodlať preskúmať „maximálku“ stanovenú na 350 km/h. Je to však vhodné skúšať len pri nasadenej streche, pretože inak by vzniknutý podtlak posádku oskalpoval.

Pagani Zonda Cinque 2009

Keď už je reč o tej streche, dovoľte nám na ňu viac ako upozorniť, pretože je prepracovaná úplne do detailu. Dokonca až tak, že bez nej i s ňou Zonda Cinque Roadster vyzerá ako by bola buď len kupé alebo kabriolet. Vďačí za to predovšetkým saniu motora, ktoré pokračuje aj na odnímateľnom paneli, takže pri zatvorenej verzii končí až nad hornou hranou čelného skla. Bomba! Ďalšou bombou je dosiahnutý prítlak aerodynamicky tvarovanej karosérie, ktorý sa podľa meraní pohybuje pri rýchlosti 300 km/h na hranici 750 kíl, teda skoro na tretine samotnej váhy vozidla.

Šasi je z karbónu, karoséria je z karbónu, bolo by viac ako podozrivé, keby sa karbón neobjavil aj na brzdách. Tu je karbón zmiešaný s keramikou do tvaru odvŕtavaných kotúčov 380x34 mm, ktoré sú schopné auto spomaliť zo 100 km/h na 0 km/h za 2,1 sekundy a z dvestovky na nulu len za 4,2 s (!!!).

Bežné nie sú ani magnéziové disky 9x19" a 12,5x20" obuté do pneumatík Pirelli P Zero 255/35 a 335/30. Za také peniaze by sa asi len málokto zmieril s obyčajnými elektrónmi. Zostáva už len interiér, teda skôr účelne vyrobená kabína oplývajúca samou kožou a karbónom. Žiadne okázalé zbytočnosti, len nejaké to stereo a sedačky tvarované na mieru. No a samozrejme vychýrené tlačidlo Hazard na palubnej doske a podivne vyzerajúce pedále.

Otázkou už len zostáva, či bude Zonda Cinque Roadster skutočne tou poslednou Zondou vychádzajúcou zo základov typu C12?!

Pagani Zonda Cinque 2009

Pagani Zonda Cinque 2009

Pagani Zonda Cinque 2009

Pagani Zonda Cinque 2009

Pagani Zonda Cinque 2009

Pagani Zonda Cinque 2009

Pagani Zonda CINQUE Roadster:


Wallpaper "Pagani Zonda Cinque Roadster" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Aký je váš názor na toto športové auto Pagani Zonda CINQUE ?Viac informácií k možným úpravám áut značky Pagani vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Pagani tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Martina Englerová
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7699x    hodnotenie: 17/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt