support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ochrana AKO NA TO? /6. časť/ – Oprava auta v autorizovanom servise alebo amatérskej garáži? logo ochrana

AKO NA TO? /6. časť/ – Oprava auta v autorizovanom servise alebo amatérskej garáži?

10.Jan.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Každý motorista je z času na čas postavený pred otázku, kde nechať na svojom aute spraviť servis. Či už ide o drobnosť alebo vážnejšiu opravu po autonehode, oplatí sa nad tým zamyslieť. Ak máte nové auto, vzhľadom na zachovanie záruky by všetky servisné úkony mal zabezpečiť autorizovaný servis. Čo však v prípade staršieho auta alebo po skončení záručnej doby? V rámci šetrenia nákladov môžete nechať auto opraviť prakticky v akomkoľvek servise. Aké sú s tým spojené riziká?

Mnohí z vás už určite riešilo opravu svojho auta. Nie je to samozrejme nič príjemné a znamená aj určitý odliv financií z peňaženky motoristu. Predstava, že sa na opravách dá ušetriť, môže byť celkom lákavá a preto množstvo ľudí zverí svoje auto do rúk rôznych automechanikov. Ak máte vo svojom okolí niekoho, komu v tomto ohľade na 100% dôverujete, nemáme proti tomu čo namietať. No odborníka na prvý pohľad odhadne laik iba ťažko a práve tu hrozia určité riziká. Predovšetkým vtedy, ak sa vaše auto dostane do neodborných rúk, prípadne ku človeku, čo chce na oprave vášho auta zarobiť na úkor kvality vykonanej opravy.

Oplatí sa auto zveriť autorizovanému servisu?


Autorizované servisy postupujú podľa inštrukcií automobilky a využívajú originálne náhradné diely resp. také náhradné diely, ktoré sú samotnou automobilkou schválené, či doporučené. Autorizovaný servis si však za opravu vypýta viac, no na druhej strane môžete nekvalitne vykonanú opravu reklamovať.

V porovnaní s „garážmajstrami“ sú teda autorizované servisy drahšie, no predpokladá sa ich odbornosť a riadne postupovanie pri opravách podľa presných inštrukcií značky. V tejto súvislosti nedávno zverejnila automobilka Škoda test dvoch Octavií. Jedna z nich bola po nehode opravená v autorizovanom servise a druhá bola opravená neodborne s použitím neoriginálnych náhradných dielov.

Obe vozidlá boli pred testom úplne rovnako poškodené (bočnou bariérovou skúškou pri 30 km/h). Následne boli opravené, každé samozrejme iným postupom. Po oprave obe Octavie vyzerali úplne rovnako. Prekvapenie nastalo po opätovných nárazových testoch, kedy bola posádka neodborne opraveného auta vystavená takmer až o 30% vyššej šanci zranenia. Zapríčinené to bolo predovšetkým neodbornými pracovnými postupmi pri oprave a použitím neoriginálnych dielov.

Neodborne vykonaná oprava sa však môže prejaviť nielen pri opätovnej havárii, nezanedbateľný vplyv má aj z hľadiska životnosti vozidla. Nedostatočná údržba motora sa môže podpísať pod viacero problémov, ktoré si na majiteľa určite počkajú. Preto by teda malo každému správnemu motoristovi záležať na tom, aby svoje auto zveril do spoľahlivých rúk. V prípade závažnejších opráv alebo oprav po nehodách je určite vhodnejšie navštíviť autorizovaný servis aj za cenu vyšších nákladov na samotnú opravu. Práve to môže byť napríklad v prípade ďalšej nehody rozhodujúce...

oprava auta autorizovaný servis amatérska garáž rady pomoc návody

oprava auta autorizovaný servis amatérska garáž rady pomoc návody

oprava auta autorizovaný servis amatérska garáž rady pomoc návody

oprava auta autorizovaný servis amatérska garáž rady pomoc návody

oprava auta autorizovaný servis amatérska garáž rady pomoc návody

ako na to logo


Upredňostňujete opravu svojho auta v autorizovanom servise pred neprofesionálnou garážou? Nech sa páči, hlasujte tu:Hľadáte ďalšie zaujímavé články z rubriky “Rady a pomoc”? Navštívte preto našu podstránku:

RADY A POMOCVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 3522x    hodnotenie: 24/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt