support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo opel Klasika sa opäť vracia !  Opel GT pre rok 2007 logo opel

Klasika sa opäť vracia ! Opel GT pre rok 2007

04.Apr.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Človek si pomaly zvyká na autá, prevažne novinky ktoré sú niečím späté s minulosťou. Buď je to ich výrobca alebo je to ich dizajn, predsa len, majú niečo spoločné. V dnešnej dobe, pokiaľ ide o „oživené“ autá, sú to prevažne rýdzo športové autá. „Otcovia“ dnešných nástupcov boli na svoju dobu niečím výnimoční, mali v sebe niečo, čo žije dodnes. Veď prečo by sa ináč stavali vozy ktoré majú korene niekde v 50., 60. a 70. rokov. Ľudia si vedia uctiť takýto skvost, ktorý prežije hoci aj 50 rokov a práve preto sú tieto stroje tak výnimočné. Čo majú spoločné roky 1968-´73 a 2006? Jedno jediné, slovné spojenie Opel GT!

SENIOR VS. JUNIOR


opel_gt_1970
Opel GT. To je cestný roadster (resp. aj v prevedení kupé), auto s veľkým „A“. Za týmto celým skvostom stojí nemecká automobilka Opel, ktorá vyrába autá už od roku 1898!

To je poriadny kus histórie. „Narodenie“ tohto GT-čka sa datuje v rokoch 1698 – 1973. Obdobia rozvíjajúceho sa automobilizmu.

Na svoju dobu bol tento Opel výnimočným autom. Ponúkal príjemné rodinné auto, avšak len pre dve osoby, ktoré v sebe skrývalo poriadnu dávku športového charakteru za málo peňazí. Ideálna kombinácia na vtedajšiu dobu.

Modelov Ople GT sa vyrábalo niekoľko, a montované boli dva motory a to 1.1l s výkonom 60 koní (44 kW) a 1.9l s výkonom 90 koní (66 kW).

Auto s druhým spomínaným motorom dosiahol stovku za približne 10 sekúnd a „maximálka“ sa vyšplhala až na 188 km/h. Na tie minulé časy sú to celkom pekné hodnoty a len máloktoré auto sa mohlo vtedy rovnať GéTečku.

Dizajn tohto old-timera je skvostným výtvorom vtedajších dizajnérov. Možno sa trochu podobá na starý Chevrolet Corvette svojou zadnou časťou a prednou kapotou spolu s vypuklými prednými blatníkmi. Možno sa automobilka Opel snažila podobať zámorským štátom v USA a vyrábať tak niečo, čo sa bude podobať na ich americkú klasiku. Čiže priniesť trochu „ameriky“ aj do Európy. Treba povedať, že sa im to ozaj podarilo.

Opel GT koncom 60tych a začiatkom 70tych rokov:

preview
preview
preview


2007 OPEL GT


Ohlasy po športových autách sú čoraz väčšie a niekedy je veľmi ťažké vyhovieť ľuďom tak, aby boli obidve strany spokojné. Aj keď na svete je už plno športiakov. Niekoľko miliónov napríklad za značku Porsche, nie je únosné po finančnej stránke pre väčšinu športovo založených, automobilových fanúšikov. Preto prišli vývojári z automobilky Opel s niečím ozaj novým, ale zároveň „starým“. Ide o dvojmiestny roadster strednej triedy Opel GT. Pomerne krátky názov pre takú novinku, ale to len z toho dôvodu, že Opel GT z roku 1970 je mu „otcom“. A ľudia, ktorí si vážia takéto autá, chceli priniesť niečo nové, ale zároveň pôvodné, a tým si uctiť pamiatku niekdajšieho kráľa ciest.

Už na prvý pohľad si človek všimne, že novinka nie je až taká podobná tej pôvodnej verzii. Dizajnéri chceli priniesť skôr niečo moderné, novodobé. Avšak tie typické vypuklé blatníky sa týčia aj pri tejto novej verzii GT-čka. Klasika proste ostáva :-).

Spolu s autami Opel Tigra a Opel Astra TwinTop, bude Opel GT tvoriť trojicu športových kabrioletov zo série Opel. Nesmieme zabudnúť ani na Opel Speedster, ktorého krivky nájdeme aj na novom Opel GT.

Nový Opel GT bol predstavený práve na Ženevskom autosalóne a to vo farbách čiernej a červenej. Obidva vozy vzbudzovali rešpekt a hlavne veľký záujem okolostojacich.

opel_gt_2007
Dominantou tohto roadstera je jeho predná časť, ktorá je doslova posiata otvormi a svetlami. V spodnej časti nárazníka sa nachádza jeden veľký otvor a po jeho boku cez plastovú prepážku nárazníka sú ďalšie dva páry otvorov tentoraz predelené navzájom „pásikom“. Po bokoch v spodnej časti sú umiestnené dva páry čírych svetiel. V hornej časti sa hrdo týči chrómová maska s logom Opel.

Pod ňou je ešte malý otvor, ktorý je takisto, ako aj všetky ostatné, vyplnené čiernou mriežkou. Tieto otvory majú za úlohu privádzať chladný vzduch k „pľúcam“ tohto dravca, ktorým je chladič motora. Bočné otvory plnia účel chladenia predných kotúčových bŕzd. Po stranách od masky sú situované predné číre xenónové svetlomety.

Na prednej kapote si ešte môžeme všimnúť nasávacie otvory, ktorých lem je chrómový. Veľmi štýlový prvok. Dizajn prednej časti potvrdzuje zámer dizajnérov automobilky Opel vyrobiť čistokrvný športiak určený aj na naše cesty. Výnimočne agresívny a plne športový vzhľad určite „vydlaždí cestu“ pre tento nový prírastok do športovej rodiny.

Krivky dravého športiaka sa ďalej tiahnu cez predné pomerne nízke sklo uložené do hliníkového rámu. Športový prvok, ako aj zvýšiť dojem extravagantnosti. Línie sa ďalej tiahnu cez celú bočnú časť v ktorej nájdeme len jedny dvere, pretože ide o dvojmiestny roadster. Za prednými kolesami si môžeme všimnúť úzke podlhovasté výčnelky a z nich po stranách vedúce línie karosérie. Nie je to nič iné, ako otvory na odvádzanie zohriateho vzduchu od predných bŕzd.

opel_gt_2007
Pri takom skvoste sa nesmie zabudnúť ani na jeho zadnú časť, ktorá je v tomto prípade ozaj vydareným kúskom. V nej si všimneme pár vypuklých častí karosérie hneď za zadnými sedadlami. Niečo podobné má aj Porsche GT.

Dá sa povedať, že je to neoddeliteľná súčasť každého poriadneho športového auta. Nad zadným nárazníkom sa nachádzajú zadné diódové svetlá s červeným čírym sklom. Medzi nimi sa týči znak Opel a nad ním biele číre cúvacie svetlo, takisto ako aj v dolnej časti nárazníka. Po bokoch nárazníka ešte nájdeme dve hranaté vytŕčajúce chrómové koncovky športového výfuku.

Plátená strecha tohto auta sa odkladá automaticky do zadného kufra. Nie je nič krajšie, ako vychutnať si jazdu bez strechy. Avšak treba tu dávať pozor na rýchlosť :-). Aj zadná časť potvrdila, že má „niečo“ do seba a tvorí tak dokonalý súlad s celým autom v jedno skvelé „športové predstavenie“.

Čerešničkou na torte exteriérovej časti sú disky kolies. Tie sú 5-lúčové o veľkosti 18 palcov. Za nimi sa skrývajú, avšak stále dobre viditeľné kotúčové brzdy vpredu aj vzadu.

Takto bude vyzerať nové GT-čko:


opel_gt_2007
Zvykom pri auto-moto novinkách je, že dizajnéri si dajú obzvlášť záležať na interiéri. Nebolo to inak ani v prípade tohto GT-čka. Ten je ladený do čierno – červenej kože s množstvom chrómových doplnkov. Volant je samozrejme trojramenný športový v kombinácií už spomínanej červeno-čiernej kože s ovládacími prvkami po jeho bokoch.

Chrómové časti sú napríklad kľučky dverí, lemy budíkov a prístrojovej dosky, hlavica riadiacej páky, pedále a mnoho iných doplnkov. Interiér, sa po sadnutí doň, javí ako útulný, čo je veľmi potrebné pre športovú jazdu v takom aute pre relax. Sedieť budete v kožených športovo tvarovaných sedačkách. Naozaj, interiér v sebe skrýva mnoho tajomstiev športového úspechu a hlavne sa vyznačuje športovými črtami. Presne takými, aké by poriadne športové auto malo mať.

Veľmi dôležitou informáciou pri nových modeloch je ich pohonné ústrojenstvo. V prípade nového Opel-u GT ide o dvoj-liter ECOTEC s výkonom 260 konských síl. Z nuly na sto zrýchli tento stroj za 6 sekúnd a maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 230 km/h. Pohon je pomocou zadných kolies. Vcelku pekné hodnoty a je jasné, že s nimi si užijete poriadne veľa srandy, kým sa naplno „vyšantite“.

Nový Opel GT je dizajnovo inšpirovaný poriadne dravým konceptom VX Lighting, ktorý bol vytvorený v Birminghame pri príležitosti stého výročia značky Vauxhall. Práve Opel sa v Anglicku vyrába pod značkou Vauxhall. Ak zatúžite po takomto roadsteri, budete si musieť počkať do leta 2007, kedy sa zaháji výroba vo Wilmingtonne, v štáte Delaware, kde sa už vyrábajú koncepty Pontiac Solstice a Saturn Sky.

Máme sa na čo tešiť, lebo opäť bolo dokázané, že človek vie ozaj tvoriť. A vie tvoriť s citom, ale za to s poriadnou dávkou štýlovosti. Vie vytvoriť niečo, po čom sa každý na ulici otočí. Stačí tu len jedno – Opel GT 2007!

Wallpaper s námetom Opel GT 2007:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Aký je váš názor na toto auto Opel GT pre rok 2007 ? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k vozidlu ako aj o výrobcovi sa dozviete na globálnych stránkach výrobcu:

Opel


Ostatné koncepty ako aj úpravy áut značky Opel nájdete v zozname našich článkov tu:

OPEL tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16151x    hodnotenie: 52/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt