support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Opel Corsa OPC.

08.Jan.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

opel corsa opc
Štvrtá generácia populárnej Corsy už niekoľko mesiacov úspešne potvrdzuje pozíciu predajného bestselleru a podľa výrobcu nastal čas, aby ukázala aj svoju druhú, menej známu tvár - tvár agresívneho pouličného bojovníka, ktorý príjme výzvu prakticky od ktoréhokoľvek súpera.

V Russelsheime vyšľachťuje špičkové verzie z masových modelov už tradične športová divízia Opel Performance Center a inak tomu nebolo ani v tomto prípade, takže najvýkonnejšia Corsa sa logicky identifikuje prívlastkom „OPC“ . O tom, že nová Corsa OPC to so svojím športovým „prevtelením“ myslí smrteľne vážne, najlepšie vypovedá skutočnosť, že ide o najvýkonnejšie prevedenie v celej histórii jej modelovej existencie.

Štylistické stvárnenie elitnej Corsy možno bez preháňania označiť za jednu z najvydarenejších kreácií z dielne OPC. Predný spojler s rozmerným vzduchovým vstupom je do čelných partií integrovaný tak harmonicky, že auto si aj napriek zdravo arogantnému výrazu zachováva vysokú mieru estetickej príťažlivosti.


To isté možno povedať aj o prepracovanom zadnom nárazníku s dominantným aerodynamickým difúzorom a skvele spracovanou centrálnou koncovkou výfuku. Profil dynamicky štylizovanej karosérie dotvárajú masívne prahy a hladké plochy bokov bez horizontálnych ochranných líšt, ktoré sú inak štandardnou súčasťou „civilných“ verzií modelu. Športové spätné zrkadlá, klenutý strešný spojler, či predné hmlovky v zaujímavých striebristých „ulitách“ dodávajú atraktívnej karosérii punc originality.

opel corsa opc
Vizuálne je z Corsy OPC cítiť veľké sebavedomie. Vedomá si svojich kvalít v charakteristickom modrom kabátiku dáva už na pohľad každému najavo, že ju rozhodne netreba podceňovať. Jedným z dôvodov jej sebavedomého prejavu je bezpochyby pohonný agregát. Benzínová tisícšesťstovka pod jej kapotou je vďaka prepĺňaniu turbodúchadlom vyladená na pozoruhodných 141 kW (192 k) . Vzduch od lopatiek turbodúchadla ešte pred vstupom do spaľovacích priestorov prechádza masívnym chladičom, ktorý sa tiež podpisuje pod vysoký merný výkon motora. Agregát vygeneruje slušných 230 Nm krútiaceho momentu, krátkodobo je však schopný vyvinúť až 260 Nm, čo môže nadšený vodič využiť vďaka funkcii „overboost“, prostredníctvom samostatného ovládača. Prípadných skeptikov, ktorí údaje o hodnotách krútiaceho momentu pod úrovňou 300 Nm nepovažujú za zaujímavé, možno vráti do reality informácia, že Corsa OPC zvládne pružnú akceleráciu z 80 na 120 km/h na piatom prevodovom stupni za 6,7 sekundy! Len na dokreslenie, BMW 335i Coupé s trojlitrovým šesťvalcom Twin Turbo je v tejto disciplíne lepšie len o 0,5 sekundy. Šprint na stovku je v prípade trojdverovej Corsy OPC otázkou 7,2 sekundy, maximálna udávaná rýchlosť má hodnotu 225 km/h. Podľa výrobcu si štvorvalec zapýta v priemere 7,9 litra benzínu na 100 kilometrov.

Výkonový potenciál motora si vyžiadal adekvátne úpravy podvozkových častí malého hatchbacku. V tomto smere vývojári OPC opäť nenechali nič na náhodu a podvozok odladili na základe intenzívnych jazdných skúšok priamo na okruhu Nürburgring. Výsledkom je spevnená zadná náprava s výrazne vyššou odolnosťou voči nežiadúcim torzným silám, modifikované pružiny a tlmiče pruženia, väčšie stabilizátory a samozrejme celkové zníženie svetlosti o 10 mm. Majitelia, ktorí si trúfnu atakovať hranice konštrukčných schopností podvozku, budú mať možnosť manuálne deaktivovať štandardne montovaný stabilizačný systém ESP. Štandardným obutím Corsy OPC sú sedemnástky s pneumatikami 215/45, na objednávku je však možné dostať na nápravy aj 18-palcové kolesá v šírke 225 mm. Typicky modré brzdové strmene zvierajú na prednej náprave 308 mm ventilované kotúče, zadné kolesá spomaľujú kotúče o priemere 264 mm.

Opel oficiálne predstaví Corsu OPC na marcovom autosalóne v Ženeve a krátko na to si ju budete môcť u značkových dealerov aj objednať :); (Mimochodom, nezabudnite sa potom prísť ukázať.)

Opel Corsa OPC:

preview
preview
preview
preview
preview
preview


Článok „Pred premiérou: Nový Opel Corsa“ z 19.05.2006:

Opel Corsa


„Ako sa Vám páči usmievavá Corsa v prevtelení za pouličného bojovníka?“


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

Opel tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9060x    hodnotenie: 21/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt