support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo opel

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 11/2010

15.Nov.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 11/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

OPEL CALIBRA 2.0 - Hele kámo, kde mám fáro ?!


Toto auto ste mohli zazrieť v septembrovom čísle 09/2010 POWER Magazine


Byť stredobodom pozornosti dnes nie je vôbec náročné. Ide len o to, aký spôsob si na to zvolíme, pretože je veľký rozdiel byť v pozornosti v dobrom zmysle alebo v tom horšom. Môžme sa výstredne obliekať, byť talentovaný alebo vlastniť vkusne upravené auto, ktoré sa hocikde len tak nevidí. Pre nás motoristov je posledný menovaný spôsob asi najlákavejší, no aj v tomto prípade sa nájdu ľudia, ktorí si síce vybrali možnosť zviditeľniť sa prostredníctvom auta, no v tom horšom svetle. Avšak majiteľ tejto Calibry, vlastným menom Mikuláš, nie je prípad tejto situácie. Jeho do špiku kosti upravený Opel Calibra ho síce vo veľkej miere zviditeľňuje, no deje sa to v tom najlepšom možnom svetle. Dámy a páni, Mikiho upravený Opel Calibra 2.0.

Videl som už pomerne veľké množstvo upravených Oplov Calibra, no Mikiho šedý zjav je niečo, dovolím si povedať, iné. A to v tom veľmi pozitívnom zmysle slova. Mal som tú česť zoznámiť sa už s viacerými rôznymi majiteľmi upravených áut, no musím povedať, že Mikuláš je, ako sa u mláďeži hovorí, veľmi správny típek. Jeho postoj k tuningu je viac než očividný a nehovoriac o jeho vzťahu k tomuto životnému štýlu. Takže ak si to vezmeme globálne, na jednom mieste som stretol skvelého človeka v podobe majiteľa tohto skvostu, nádherne auto a pôvabnú modelku Sabinu z Catrin Agency. Malý príbeh sa mohol začať.

Prvotný dojem na mňa urobila celková podoba zovňajška auta. Je to asi kvôli tomu, že Mikuláš vsadil na osvedčenú kvalitu a rozhodol sa vybaviť svoje auto kompletným bodykitom od firmy Mattig, konkrétne DTM Kit. Ten obsahuje veľmi štýlovo tvarovaný predný nárazník, decentné, no zároveň výrazné bočné prahové nadstavce, zadný dizajnovo skvelý nárazník a športové krídlo. Všetky tieto prvky sú zladené na sto percent a auto vďaka ním získalo tú pravú iskru. Nárazníky sú navyše vyplnené plastovou mriežkou s väčším vzorom od firmy Autostyle. Predná kapota je kapitola sama o sebe. Mikuláš zobral jej prestavbu do vlastných rúk a vytvoril tak dva funkčné výduchy, ktoré vyťahujú zohriaty vzduch z motorového priestoru. Kapota bola ešte predĺžená a zamračená. Veľmi zaujímavým prvkom sú, resp. boli oterové lišty. Tie samozrejme Mikuláš nechal odstrániť, no ich pôvodný kanálik nezahladzoval. A za toto má u mňa veľké plus. Zahladený bol taktiež zadný stierač. Auto ešte dostalo športové spätné zrkadlá M3 s integrovanými smerovkami.

opel calibra 2.0 tuning power magazine

Ono, kvalitný bodykit samozrejme nestačí a zásadným krokom je tak výber vhodnej farby. Ak mám pravdu povedať, čakal som jednofarebné auto navyše v odtieni nejakej svetlej. Ale keď som uvidel túto Calibru, ostal som celkom zaskočený (možno aj preto, že Šedú veľmi nemusím), no postupom času sa mi to páčilo čím ďalej tým viac. Auto je zahalené do odtieňa šedej metalízy, ktorá hostí triball polep vlastného návrhu a v čiernej farbe rovnako, ako aj strecha. Použité farby sú z dielne výrobcu Sherwin. Zvyšok diela dokončili predné číre svetlomety s angel eyes a zadné diódové svetlomety. Celkovú atmosféru už len dotvárajú čierne fólie na oknách a anténa v podobe žraločej plutvy, navyše s efektným červeným podsvietením.

Poznáte príslovie, Vrana k vrane sadá. V tomto prípade by sme mohli jemne pozmeniť na: Tmavá k tmavej sadá, pretože ako je ladená karosérie tejto Calibry, podobne sú dopasované aj kolesá. Konkrétne, čierne disky MOMO Corse v rozmere 17x7,5 ET35. Disky sú navyše podložené rozšírovacími podložkami, 15mm vpredu a 20m vzadu. Mikuláš vsadil na istotu a spravil dobre. Disky sú obuté v nízkych pneumatikách Nankang Ultra Sport NS II s rozmermi 215/40. Tieto dobre vyzerajúce disky len odštartovali proces zvaný úprava podvozku, za ktorý sí Mikuláš zaslúži pochvalu. Skombinoval totiž kvalitné značky vyrábajúce podvozkové komponenty, ktoré zaručene splnili to, čo od nich Mikuláš očakával. Športové tlmiče značky FK Automotive, znížené pružiny Weitec -35/-35, drážkované brzdové kotúče ATE a čerešnička na torte – leštený stabilizátor prednej nápravy. Auto tak definitívne dostalo športový vzhľad, ktorý v kombinácií so 17 palcovými diskami urobil naozja divy.

No až otvorená predná kapota je to pravé orechové. Celý motorový priestor sa ligoce vďaka pochrómovaným dielom ako sú veko hlavy, veko rozvodov, ochranný kryt zvodov s logom výrobcu výfukového systému a stabilizátor prednej nápravy. Do toho ako päsť na oko – kryt sviečok lakovaný na červeno. Som nútený povedať, že toto je motorový priestor podľa môjho gusta a Mikuláš má preto odo mňa veľkú pochvalu za tento počin. Pozrime sa ale už na zásahy, ktoré zinkasoval známy agregát C20XE. O ten správny prísun čerstvého vzduchu do útrob motora sa stará priame športové sanie, celonerezové, od firmy Kingdragon Racing Edition. Tomu asistuje štvorklapkové sanie nemeckej firmy Dbilas Dynamic s priemerom škrtiacich klapiek 48mm. Správnu iskru života hádžu zapaľovacie sviečky Denso Iridium Power a o správny chod celého toho cirkusu sa stará premapovaná riadiaca jednotka firmou Dbilas Dynamic. Veľmi dôležitým faktom ešte je odvod spalín. To sa deje prostredníctvom celonerezového výfukového systému s ladenými zvodmi, rezonátorom a koncovým tlmičom v podobe dvojice okrúhlych koncoviek. Celý systém je od firmy Jafer. Výsledkom je garantovaný nárast výkonu o 25 konských síl. Mikuláš ešte síce nemá odmeraný výkon svojej mašiny, no odhadovaná hodnota sa približuje k číslu 180 konských síl (séria disponuje výkonom 150 koní). GPS ukázalo maximálnu rýchlosť 245 km/h.

opel calibra 2.0 tuning power magazine

Mikuláš má rád kvalitu a kvalitné výsledky a to mi môžete veriť. Silnom dôkazom toho je interiér jeho auta, ktorý je takmer celý zahalený do pravej kože farebnej kombinácie sivá/čierna, navyše s výrazným šitím. Tejto rozprávke sekundujú športové sedačky OTTO-R v rovnakých odtieňoch. Naopak, na strope je ďalší ráj v podobe brusenej čiernej kože a béžovej kože. Aj vďaka interiéru je jasné, že Mikuláš má rád chróm. Nielenže ho v príjemnom množstve nájdeme pod prednou kapotou, málo ho nie je ani vo vnútri auta – rámiky palubných prístrojov, vnútorné kľučky dverí, rámik riadiacej páky a chróm nájdeme aj na športovom volante Isotta. Kvalitne upravené auto by malo disponovať aj pekným osvitom interiéru, čo sa budíkov a iných maličkostí týka. Mikuláš stavil na modrú a v tejto farbe sú podsvietené plazma budíky, palubný počítač, priestor nôh a hlavica riadiacej páky zobrazujúca nápis Calibra. Kulisu ešte dotvárajú prídavné budíky tlaku oleja a stavu napätia akumulátora značky X-Tune.

Keď došlo k situácií, že bolo potrebné spraviť nejaký ten záber priestoru zadného kufra, nečakal som, čo ma tam čaká rovnako, ako na mieste za zadnými sedačkami. Mikuláš ma už na začiatku „upozornil“, že aparatúra v zadnom kufri je urobená tak, aby sa kufor dal využiť aj ináč, než na parádu, teda na to, na čo bol primárne vyrobený. V priesotre kufra, konkrétne v strede sa vyníma netradične vyzerajúci subwoofer, ktorý pozostáva z dvoch kusov 500 wattových reproduktorov v priemere 10 palcov značky Sony Xplod. Mriežka subwoofera je pritom podsvietená modrými led diódami, čo len dodáva na konečnom dojme audio zástavby. Zadné plato hostí ešte ovály od firmy Clifford Design o veľkosti 9x6 palcov a celkovom výkone 2x180 wattov. Celú túto parádu zásobuje štvorkanálový zosilovač Shark W14 s výkonom 4x300 wattov. Dôležitým faktom je „vedúci“ celej tejto audio zástavby – Pioneer DEH-P4800M s výkonom 4x50 wattov.

Ešte predtým, ako sme sa definitívne rozlúčili, mi Mikuláš rozprával o tom, čo ešte s týmto kúskom plánuje urobiť a musím vám povedať, že sa je na čo tešiť. Ale o tom potom :-).

opel calibra 2.0 tuning power magazine

opel calibra 2.0 tuning power magazine

opel calibra 2.0 tuning power magazine

opel calibra 2.0 tuning power magazine

časopis power magazine

Váš názor na upravený Opel Calibra 2.0 od tunera Mikuláša ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Opel vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

OPEL tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Vladimír Kobolka

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10520x    hodnotenie: 29/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt