support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo opel %title% logo opel

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 10/2011

12.Oct.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 10/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

OPELMÁNIA


Tieto autá ste mohli vidieť v augustovom čísle 08/2011 POWER Magazine

Stará dobrá, nemecká klasika... Nesklame a ani odstupom času z lesku veru nestratí. Ak niekto v túžbe vytvoriť hodnotnú, nestarnúcu úpravu rozumne siahne po osvedčených germánskych železách ako Golf, Corrado, E30 či Opel Calibra, v drvivej väčšine svoj cieľ dosiahne. Ich večné, jednoduché krivky a nekonečné množstvo vyrábaných doplnkov a dielcov z nich robia stálice toho krásneho neba tuningového. Samozrejme pokaziť sa dá všetko, no to nie je prípad bratov Rehákovcov, ktorých uchvátil štýl Fast&Furious, čomu podradili všetok svoj voľný čas a finančné rozhodovanie aby prezliekli svoje Calibry do elegantno-agresívnych oblekov. Argumentovať o kvalite prevedených zásahov do ich áut, krásneho klinovitého tvaru azda ani netreba, stačilo by nakuknúť do ich zbierky trofejí, ktorých je už za menší vagón. Keďže vám to cez stránky časopisu nevieme ponúknuť, pokochajte sa vo fotografiách týchto dvoch elitných kár.

opel calibra tuning power magazine

Na začiatku si ale niečo povedzme o základe ich umeleckých diel. Sériový model Opel Calibra sa vyrábal v rokoch 1990-1996, spočiatku s nezničiteľným dvojlitrovým motorom označenia C20NE s 8-ventilovou technikou a max výkonom 85kW/116PS. Ďalším v poradí bol najpopulárnejší agregát firmy Opel C20XE, ktorého môžeme poznať aj z modelov Kadett GSI, Astra F GSI a z Vectry A. Je to nadupaný dvojliter so 16-timi ventilmi a výkonom 110kw/150PS. Do tohto najvydarenejšieho motora sa Opel rozhodol montovať i turbo, čím sa začalo obdobie série C20LET s najvyšším výkonom 150kW/204PS. Všetky modely preplňované turbom mali navyše pohon 4x4. Od roku 1993 sa začalo s produkciou série Ecotec C20XEV s menším výkonom 136PS. Tiež sa vyrábali modely s väčším objemom ale len v malom množstve. Boli to 2,5i 24V V6 s výkonom 125kW/170PS. Po tejto miniexkurzii o histórii tohto populárneho športového náradia si príbehmi súrodencov predstavme našich hlavných hrdinov témy titulnej stránky.

Opel Calibra 4x4 - Gabov oranžový sen


Auto vlastním od roku 2006. Keď som si ho kupoval, bol v pôvodnom stave bez akýchkoľvek úprav, ale zato malo pohon všetkých štyroch kolies . Takýchto sa vyrobilo len 3 385 exemplárov z celkovej produkcie 239 118 kusov. Podľa zistených údajov sa na Slovensku nachádza už len tento jediný pojazdný kus 16V s náhonom 4x4 bez turba. Prvý zásah do auta sa začal úpravami podvozka, ktorý sa vlastne celý do šróbu zrepasoval a obdaril novými dielmi. Všetky nové prvky, vykonané úpravy rozpisovať v prípade oboch týchto áut ani nebudeme, v tabuľke si prehľadne všetko môžete naštudovať. Dôležité je spomenúť ale, že sériové disky 6x15 sa vymenili za Borbet T 9x16 ET15, ktorých stred som dal nastriekať na oranžovo . Osadili sa športové tlmiče s pružinami Supersport 60/60 s TUV homologizáciou a posilnil sa brzdový systém s vpredu vŕtanými a drážkovanými športovými kotúčmi od firmy OMP s vložkami TEXTAR. O väčšiu istotu v zákrutách sa stará predná rozpera tlmičov FK AUTOMOTIVE . Dvojlitrový benzínový agregát prešiel kompletnou generálkou no myslelo sa aj na štýl a nejaký ten nárast výkonu. Navarilo sa priepustnejšie, nerezové výfukové potrubie priemeru 70mm ústiace do koncovky KM biturbo, odstránili sme katalizátor, ktorý je tak nahradený rezonátorom.

opel calibra tuning power magazine

Exteriér Gabovej Calibri je charakterizovaný ostrým štýlom kompletného body kitu GT RACE od renomovaného výrobcu RIEGER TUNING, pozostávajúci z predného podnárazníka , lemov blatníkov , prahov a zadného podnárazníka. K zostave patrí ešte aj predĺženie strechy – šilt a zadné krídlo. Na každý jeden diel vlastním certifikát, takže policajné hliadky sa snažia márne... Kompozíciu by značne negatívne ovplyvnili originálne svetlá, dopredu putovali SONAR s angel eyes, dozadu od tej istej firmy v štýle Lexus. Na dvere sa osadili kľučky z modelu Vectra bez kľúčovej dierky a nemohol absentovať ani moderný, pravý karbón, ktorým sa potiahla predná kapota. Spätné zrkadlá aj vnútorné kľučky sú vyhotovené z tohto hodnotného materiálu, kvôli zladeniu s karosériou sú ale v oranžovom prevedení. Čerešničkou na torte je ale populárne vertikálne otváranie "krídiel". Tento americky typ LSD umožňuje nastaviť uhol otvorenia smerom von aj výšku otvorenia smerom nahor. K poriadnemu show efektu pri večernej návšteve zábavného podniku alebo privátneho zrazu v nejakej podzemnej garáži patrí aj exkluzívne podsvietenie, ktoré v našom prípade hrá v siedmych farbách a reguluje sa diaľkovým ovládaním.

opel calibra tuning power magazine

Sériový šedý interiér sa vôbec nehodil k výraznej oranžovej farbe auta tak som pristúpil ku komplexnému prečalúneniu od stropu až po koberec do čierno-oranžovej kombinácie EKO kože. Sériový šedý koberec bol vymenený za čierny, všetky 4 sedačky prečalúnené, tapacíry na dverách, strop, batožinový priestor sme obdarili tiež kožou. Palubovka a všetky plastové diely v interiéri sú naflockované vo farbe oranžovo-čiernej. Aby všetka tá krása vynikla, do vnútra sa nainštalovalo modré neónové osvetlenie. Aby sa trocha kompenzoval pouličný štýl, pribudol športový volant s odnímateľným nábojom a kovová hlava radiacej páky i pedále Race Line od Jacky auto sport. Treba trocha aj toho "race feelingu".

Smerodajným aspektom pri prestavbe bola túžba po kvalitnej a poriadne silnej hudbe v aute. Po otvorení batožinového priestoru, ktorý už túto svoju pôvodnú funkciu dávno stratil je zrejmé, že sa nešetrilo kreativitou ani peniažkami. Snažili sme sa o vyhotovenie umeleckých diel v oboch našich autách. Mozgom celej extrémnej zástavby je prehrávač Alpine CDA9812R, ktorý riadi činnosť vysokokvalitných komponentov prevažne značiek Hertz a Audison. Snažili sme sa predíjsť nechceným rezonáciam, nepekným otrasom a pazvukom, tak sme celé auto vytlmili asfaltovými plátmi a sikadampom. Calibra po tomto zásahu pochopiteľne pribrala na váhe, no ambície vyhrávať na šprintérskej trati nemáme...

opel calibra tuning power magazine

Podrobné informácie o všetkých komponentoch nájdete v tabuľke, záverom je potrebné ale spomenúť azda tie najväčšie úspechy, ktoré poskytli patričné zadosťučinenie za vloženú námahu, čas a financie:
I.Komárňanský tuning zraz Monostor HUN 2008 - 1.miesto za najkrajšiu audio montáž
Carstyling Tuning Show Budapest 2009 - 1.miesto v kategórii Európske upravené auto
II.Komárňanský tuning zraz HUN 2009 - 2 x 2.miesto, 2 x 3.miesto
Summer Party Nitrianske Rudno 2009 - 1.miesto Európska scéna
I.Medzinárodný tuning zraz v Komárne - 1.miesto Najkrajšie auto zrazu
Carstyling Tuning Show Budapešť 2010 - 1.miesto v kategórii Fast & furious
Tuning party Margita Ilona 2010 - 3.miesto Najkrajšie auto zrazu
Auto Hi-Fi Party vol. I XXL fest - 1.miesto Best Creative
Extreme Weekend & Tuning Party Dorog HUN - 3.miesto Najkrajšie auto zrazu
II.medzinárodný tuning zraz v Komárne - 3.miesto Najkrajšie auto zrazu
III.Komárnanský tuning zraz HUN 2010 - 2.miesto Najkrajší interiér
Tuning party Margita Ilona 2011 - 2.miesto Najkrajšie auto zrazu – spolu s bratom
Hyundai Power Fest 2011 - 2.miesto Európska scéna

Opel Calibra - Temná fajnovka


Vlastniť Calibru bol mojim snom už od detstva. Roky plynuli, ale túžba ju mať neutíchala. Nastal rok 2005 , kedy som si konečne mohol dovoliť jednu si zaobstarať. Po dlhom hľadaní medzi inzerátmi som natrafil jednu v pôvodnom a dobrom stave. Bol to model z roku 1991 čiernej farby, s motorom C20XE, klasickým šedým čalúnením, elektrickým sťahovaním okien, elektrickým strešným oknom, elektrickými a vyhrievanými zrkadlami, polohovateľnými športovými a vyhrievanými sedadlami značky Recaro a vyhrievaným zadným oknom. Na ročník 1991, tá výbava nie je vôbec zanedbateľná. Po kúpe som hneď začal sliediť po nete, ako by som to ešte skrášlil, a týmto vlastne celá moja tuningová kariéra začala. Ako prvé som si zaobstaral kolesá, 16-ky Stil auto, neóny pod auto, zadné krídlo a aj prvú zástavbu hudby.

To však dlho netrvalo a chcel som zase niečo iné, tak som sa dal na zmenu celého interiéru a exteriéru auta a záverom prišiel čas aj na vylepšenie audio sústavy. Spokojnosť už bola väčšia,ale ešte to stále nebolo ono. V tom čase sme práve dokončili bratove auto a to ma inšpirovalo k rozhodnutiu sa celé auto rozobrať na kusy a nanovo ho poskladať podľa mojich predstáv a snov.

opel calibra tuning power magazine

Začalo sa to novembri roku 2009. Rozobrali sme auto, vybrali celý interiér, odšrobovali blatníky vybrali okná, zvesili kompletnú nápravu a vybrali motor s prevodovkou. Zohnali sme pozinkovanú karosériu a vymenili ju skoro celú. Odvŕtali sme bodové zvary na zadných blatníkoch a ako celistvé kusy sme ich menili za pozinkované ako i A-stĺpiky, predné blatníky a zadnú kapotu. Vymenili sa aj prahy za nové, ktoré sme zohnali z Nemecka. Musím dodať, že na aute sú zvary len na pôvodných miestach, čiže nebolo treba vôbec nič tmeliť. Dávnym mojim snom bolo tiež vlastniť auto s vertikálnymi dverami. Popozeral som aké typy sa dajú zakúpiť, no našiel som iba 2 druhy. Na presný typ vyrábané nemecké LSD, ktoré som mal možnosť vyskúšať na kamarátovom aute, ktoré mi ale nevyhovovali lebo neboli nastaviteľné a americké od firmy GFK. Tie sú síce kompletne nastaviteľné, no tiež nevyhovujúce, vyžadujúce si zásah do konštrukcie auta a nedajú sa ani otvoriť do bokov len do 20 stupňov. Zostala nám jediná možnosť, vyrobiť si ich podľa vlastných predstáv a potrieb. Namerali sme, vymysleli ako to má celé vyzerať a fungovať a dali sme to do jednej fabriky vyrezať na laseri. Pri týchto zákazkových pántoch sa dajú dvere otvoriť do bokov o 60 a do výšky tiež 60 stupňov.

Keď bola karoséria dokončená rozobral sa motor a prevodovka. Motor C20XE má háklivú hlavu, takže som ju dal celú zrekonštruovať v Budapešti. Kompletne rozobrali hlavu, opieskovali, vyrobili nové sedlá ventilov z bronzu, zbrúsili ventily, vymenili vložky za Mahle a taktiež aj ložiská. Motor aj prevodovku sme očistili od nečistôt, vymenili spojkový komplet za nový od Valeo a nastriekali celý motor na červenú farbu. Vymenili sme i sviečky za 4-kontaktové BOSCH, zapaľovacie káble a rozdeľovaciu hlavu s kladivkom za novú. Sanie sme riešili so športovým filtrom značky Simota s vylešteným tepluvzdorným plášťom a vyleštenými nerezovými trubkami. Výfukové potrubie sme vymenili za kompletný systém od Remus, vrátane rezonátora a stredového tlmiča. Všetky čidlá sa takisto vymenili za nové značky Hella. Pribudla aj rozperná tyč prednej nápravy, aby sa zvýšila stabilita auta. Viac investovať do zvýšenia výkonu som považoval za nezmyselné, keďže som vedel, že auto bude postavené na show, bude vytlmené s kompletne zmeneným interiérom výrazným prírastkom na váhe. Zavesenie sme nalakovali na červeno, podvozok na čierno a ošetrili Protekorom.

opel calibra tuning power magazine

Auto dostalo nové ramená, nové silenty, čapy, silentbloky zadnej nápravy a silentbloky motora, ložiská vrchného uloženia, všetko od značky SWAG. Nové sú aj kolesové ložiská všetkých náprav, poloosy, brzdové kotúče ATE s vložkami TEXTAR a pružiny s tlmičmi so znížením 40/40mm. Zaobstaral som si kolesá BORBET T 9x16 s ET15 s plášťami DUNLOP Sport a na zadnú nápravu som použil duralové podložky INXX 20mm. Namontovali sme späť motor a prišiel čas na prvé naštartovanie, čo ma milo prekvapilo, totiž sa vydarilo hneď na 1.pokus po 5.mesiacoch odstávky. Bolo na čase nahodiť spojlery a upraviť exteriér na konečný vzhľad. Vybral som body kit GT RACE od RIEGER, ktorý sa skladá z predného a zadného podnárazníka, lemov predných a zadných blatníkov a prahov. K tomu všetkému som si ešte zakúpil decentné plastové krídlo a mračenie kapoty tiež od firmy RIEGER. Nad novou farbou auta som dlho rozmýšľal. Nakoniec som dal na radu môjho švagra a vybral som si čiernu ebenovú so 4 vrstvami laku. Na lakovanie sme museli čakať mesiac no oplatilo sa. Konečne sme mohli začať kompletizovať Calibru, ktorá pomaly začala nadobúdať svoj konečný výzor. Kvôli nežiadúcim rezonanciám sme vytlmili auto, na čo sme minuli 5m2 sikadampu. Vymenil som predné lampy za číru optiku s angel eyes od FK automotive, vzadu som použil ledkové od DECTANE, ktoré som dostal od priateľky na vianoce.

Nahodili sme všetky okná, rámčeky okolo okien s tesniacimi pásmi, nový koberec, nanovo čalúnené sedačky, strop, tapacíry v červeno-čiernej koži a palubovku, ktorú som si dal naflockovať so všetkými drobnými plastmi. Prerobil som podsvietenie palubovky s pomocou LED diód, na ktorú sa osadili 3 nové budíky: prídavný otáčkomer, ampermeter a voltmeter. Vymenil som volant za športový, hlavu radiacej páky, madlo ručnej brzdy a pedále od AUTOSTYLE. O bezpečnú jazdu sa starajú trojbodové homologizované športové pásy SCHROTH RALLY 3.

opel calibra tuning power magazine

Známe je o mne, že som zástancom kvalitnej muziky a nie len rachotu v aute, preto som aj ostal verný značke AUDISON a HERTZ, no vybral som si už jednu zo série vyššieho levelu a to HIGH ENERGY SYSTEM. Nepotrebujem domáce kino v aute, nekúpil som rádio s DVD, veď počas šoférovania aj tak sledovať film nemôžem... Ale zato som si zaobstaral prehrávač vyššej rady ALPINE CDA 9815 s integrovaným zvukovým procesorom, ktoré je spojené so zosiľňovačmi 6-linkovým RCA káblom od DIETZ s dvojitým tienením. Pod zosiľňovačmi je poistková distribúcia so sekvenčnými poistkami 2x80A, 1x45A od AUDISON CONNECTION. Pre hlavné napájanie z baterky SZNAJDER Silver sme použili kabeláž od DIETZ s prierezom 50mm s ANL poistkou 150A. Každý zosiľňovač je napájaný káblom DIETZ s prierezom 20mm. Do predných dverí sa namiesto pôvodných 13cm-vých basákov napchali komponenty HERTZ. Do zadných dverí sme dali ďalšie komponenty HERTZ HSK165.4, aby to hralo krásne aj vonku pri aute, nielen vo vnútri. O hlboké tóny sa starajú 2 dvojcievkové zvlášť poháňané subwoofre HERTZ, napojené na monoblok AUDISON LRX1.1, umiestnené do bokov a do stredu kufra sme pripevnili 4-kanálový zosiľňovač AUDISON LRX4.5, ktorý napája predné a zadné komponenty. Subíky sú umiestnené v oddelených bassreflexových bedniach s objemom 50 litrov. Kompletná hudobná zástavba je očalúnená do červeno-čiernej kože a je dekorovaná podsvietením červenými studenými katódami.

Na otázku, na čo som najviac pyšný, by som odpovedal asi tak, že na celé auto a na ľudí, ktorí sa podielali na jeho stavbe, lebo všetko sa robilo vlastnoručne, každý jeden šrób sme zatiahli sami. Exteriér je krásny, na prvý pohľad ťažko usúdiť či je športový ba skôr elegantný, podľa mňa aj aj. Interiér je vkusne očalúnený a čerešničkou na torte je tá hudobná zástavba s akou sa môže pýšiť iba málokto. Na záver by som nechal tú najdôležitejšiu vec a to poďakovať sa ľuďom, ktorí mi pomohli splniť si sen, konkétne mojej rodine a priateľke za duševnú podporu, bratovi Gabimu za toľko spoločne odpracovaných hodín a môjmu švagrovi Peťovi za perfektnú karosársku prácu, za dobré rady a nápady a že na tom makal, akoby šlo o svoje vlastné auto. Som spoločne s bratom veľmi rád, že sa naše snahy cenia a že sme dostali možnosť zverejnenia našich prác v časopise Power magazine.

opel calibra tuning power magazine

časopis power magazine

Váš názor na tieto upravené autá OPEL CALIBRA ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Opel vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

OPEL tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12341x    hodnotenie: 28/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt