support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

OMP Racing – taliansky tuning od profesionálov !

OMP Racing – taliansky tuning od profesionálov !

22.Feb.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Čo znamená 30 rokov života? Tretina našej existencie, akurátny vek, príjemná nostalgia? Určite na vyjadrenie tohto nie krátkeho obdobia existuje mnoho slov a slovných spojení. Čo ale pre motoristu znamená 30 rokov? Jedným zo slov by určite bolo slovo „skúsenosť“. Keď sa človek pohybuje v moto-svete takýto pomerne dlhý čas, získa obrovské množstvo skúseností, vedomostí a zručností, ktoré neskôr využije. Prečo som začal práve s vekom? Dnes by sme vám totižto chceli predstaviť jednu konkrétnu firmu, ktorá existuje už viac ako tridsať rokov. Za ten čas si vybudovala veľmi silnú povesť a radí sa medzi najlepšie motoristické firmy vôbec, s tak dlhou históriou. Ich orientácia smeruje jednak k tuningu a taktiež aj k závodom či rallye, rallye dakar alebo F1. Ich naozaj obrovská škála produktov svedčí o tom, že táto firma to myslí naozaj vážne a dokazuje týmto, že si svoje čestné miesto vo fiktívnom rebríčku naj firiem zaslúži. Nechoďme už toľko okolo horúcej kaše a predstavme si rovno taliansku športovú firmu OMP Racing.

HISTÓRIA TÝCHTO NADŠENCOV


Presne 34 rokov ubehlo od existencie tejto talianskej firmy, zaoberajúcej sa výrobou športových doplnkov pre motoristický svet. Všetko sa to začalo včase, keď dvaja bratia „Percivale brothers“, zakladatelia tejto firmy, použili vlastnoručne vyrobené ochranné klietky vo svojom pre závody upravenom „poľskom fiate“. Práve od vlastnoručne vyrobených ochranných klietok sa začala písať história tejto talianskej firmy a píše sa dodnes, kedy ich ochranné nehorľavé kombinézy nosilo a stále nosí veľa významných pretekárov a osobností závodného sveta, ktorými sú napríklad Mansell, Tabaton, Alen, Toivonen, Vatanen, Frentzen, Coulthard, Baldi, Berger, Hakkinen, Andretti, Auriol a mnoho iných.

Dnes táto firma sídli v talianskom meste Ronco Scrivia (Genova) a aj naďalej svojou činnosťou podporuje motoristický svet.

OMP RACING - PORTFÓLIO FIRMY


OMP tuning racing
Firma OMP Racing má jednu veľkú výhodu v tom, že jej produkty pokrývajú „iba“ tri moto-oblasti, no pestrosť ich výrobkov stojí za uznanie. Aby sme boli konkrétny, ide o tuning, racing a karting, pričom ani oblečenie a všetko s ním spojené, nie je tejto firme neznáme.

Množstvo vecí, na ktoré si spomeniete a ktoré majú niečo spoločné s menovanými oblasťami, nájdete v portfóliu tejto firmy. Či ide o sedačky, filtre, pásy, výfuky, informačné tabule, podvozky atď, všetko nájdete v širokej škále produktov firmy OMP Racing. Na svete nie je veľa firiem, ktoré pokrývajú tieto automobilové zákutia, ktorých popularita stále stúpa. Preto by sme pokojne mohli firmu OMP zaradiť k ďalším dvom velikánom, Recaro a Sparco.

Pozrime sa teda už na produkty týchto talianskych nadšencov.

OMP TUNING


Tuningový svet za sa svoju dobu existencie rozmohol tak, že dielov z tejto oblasti je neúrekom. Iste, dalo by sa polemizovať o tom, čo sú a čo nie sú tuningové dielce. No my sa zamerajme na tie, ktoré patria do tejto sféry motorizmu, možno aj také, ktoré na prvý pohľad nie je vidno, no o to viac sú dôležité. OMP sa do tejto oblasti „zahryzol“ celou silou.

Interiér


Keďže história sa začala práve na ochranných „klietkach“, tak začneme s nimi. Firma OMP ponúka univerzálne ochranné klietky (roll bars) pre cestné použitie. Vhodné sú pre všetky druhy vozidiel, pričom ich výhodou je jednoduchá montáž a spoľahlivá ochrana. Pre cestné (nie závodné) automobily sú určené back roll bars, čiže klietky do zadnej časti auta.

OMP tuning racing
Keď sme začali interiérom a bezpečnosťou, spomenieme športové škrupinové sedadlá tejto talianskej firmy. Vyznačujú sa vysokou kvalitou, skvelým prevedením a samotným dizajnom. Dostupné modely sú: Comfort Lusso (sky/duo/leather), Comfort 05 (duo/sky), Gran Turismo duo, Ronco Tuning, Ronco GT a Vid (duo).

Samozrejme že každý model ešte obsahuje svoje konkrétne modely, ako napríklad Comfort 05 duo a Comfort 05 sky. Všetky uvedené typy sedačiek sú výnimočné v niečom inom.

Prvé tri menované sú sklápateľné a výškovo nastaviteľné (vďaka držiakom tvaru Y), preto sú vhodné do často používaných áut, resp. denne užívaných. Ale skôr posledné dva menované sa hodia skôr do áut, určených na závodenie a nie na denno-denné používanie, aj preto sú osadené napevno a nie sú nastaviteľné. Ich hlavnou prioritou je bezpečnosť, od čoho sa odvíja ich dizajnové spracovanie.

Charakteristické sú taktiež použitými materiálmi, ktorými sú kvalitná dlhotrvácna koža a nepremokavá, vysokokvalitná tkanina, resp. semiš. Dostupné farby sú červená, čierna, žltá, modrá a ich vzájomné kombinácie.

Tieto sedadlá sú taktiež charakteristické počtom otvorov pre bezpečnostné pásy (troj, štvor a päťbodové bezpeč. pásy). Hmotnosť týchto sedadiel sa pohybuje od 9 do 12 kg.

OMP tuning racing
V rámci sedadiel, firma OMP vyrába tiež bezpečnostné pásy. V ponuke sú k dispozícii dvoj- a troj-bodové pásy. Zároveň sú rozdelené do jednotlivých modelových skupín, konkrétne Road, Strada a Racing.

Každý model sa od seba niečim líši, napríklad hrúbkou a šírkou popruhov, spôsobom uchytenia atď. Len z názvu vyplýva, že jeden je určený pre závodné použitie, iný zasa na bežné cesty. Tak či onak, tieto pásy sú určené pre všetkých, ktorí sa chcú cítiť ozaj bezpečne. Dostupné farby sú modrá, červená, čierna.

Pri bezpečnosti a komforte ešte ostaneme a predstavíme si ďalší z produktov tejto talianskej firmy. Jedná sa o dvoj- a troj-ramenné športové volanty. Táto škála produktov je pomerne široká a jej hlavným špecifikom je rozmanitosť. Dostupné sú najrôznejšie tvary volantov, od okrúhlych, cez jednostranné ovály až po zdola skosené. Vybrať si je ozaj z čoho a na svoje si príde určite každý.

Či zháňate volant do závodného, špeciálne upraveného auta alebo do bežne užívaného tunovaného vozu, u OMP zaručene nájdete to, čo hľadáte. V ponuke je množstvo modelov, ako napríklad TARGA 04, SUPERQUADRO, FAST, SPRINT atď. Hodnoty priemerov sa pohybujú od 300 do 350 mm, v závislosti od typu a tvaru volantu.

Fantázii sa medze nekladú a tu to platí na sto percent, pretože použité farby sú od sivej, cez červenú, modrú, čiernu, žltú, doplnené o karbónový vzor, pričom potiahnuté sú zväčša semišom alebo kožou.

OMP tuning racing
Aby vám nový volant od OMP pasoval na vaše auto bezchybne a takisto aj otvory na úchyty, resp. skrutky boli na svojich miestach, v istých prípadoch je potrebný konvertor. Aj tento druh autodoplnku je predmetom tejto talianskej firmy.

Ako sa vraví, sto ľudí, sto chutí a preto sú v ponuke rôzne tvary, konkrétne okrúhle a šesťuholníkové, kombinované s najrôznejšími farbami (červená, modrá, žltá, čierna, sivá, zlatá, fialová a cabron-look).

Pre ešte úchvatnejší vzhľad a pre prípady, kedy je potrebné mať volant bližšie, sú dostupné tzv. rozpery. OMP racing ich ponúka v dĺžke 60 mm a v ozaj štýlovom dizajnovom prevedení, buď z ocele alebo hliníka. Ponúkané farby sú čierna, strieborná, červená a modrá. V interiéri ešte ostaneme a pridáme ešte hlavice riadiacich pák.

Opäť sa sem hodí slovné spojenie „široký výber“, pretože tomu tak naozaj je. Farebné prevedenia a tvary.

Anatomické pre ruku alebo okrúhle s alebo bez viditeľných hláv matíc, stačí si vybrať. Farebné prevedenia sú: chróm, wood-look, carbon-look, modrá, žltá, čierna a strieborná.


OMP tuning racing
Pre maximálny športový charakter sa OMP zaoberá taktiež výrobou profesionálnych pedálovych setov. Nejde o kryty pedálov, ako to poznáme z pultov nemenovaného obchodného domu :-D, ale jedná sa o profesionálne tuningové a športové príslušenstvo.

Nezáleží, či vaše auto disponuje automatickou alebo manuálnou prevodovkou, v portfóliu tejto firmy nájdete všetko. Dierovaný dizajn, hliník a protišmykové časti, to sú charakteristické znaky týchto produktov.

Výber farieb je aj tu široký, jedná sa o chróm, zlatú, modrú, čiernu, fialovú, sivú a nakoniec aj carboon-look. Univerzálnosť je samozrejmosťou.


Exteriér + performance


OMP tuning racing
Krásne auto nie je len o dizajne, ale samozrejme aj o bezpečí (športové sedačky, pásy, atď) a čo najlepších jazdných vlastnostiach. Aj preto sa OMP venuje taktiež výrobe motorových častí pre našich štvorkolesových miláčikov.

Začneme azda najdôležitejšou časťou v otázke bezpečnosti a to kotúčové brzdy. V rámci tejto motorovej oblasti auta, ponúka firma OMP množstvo profesionálnych dielcov.

Medzi prvými sú to brzdové taniere, resp. kotúče. Garantovaná najvyššia kvalita podporená ISO certifikátom, rezané kotúče pre vyššiu „street“ výkonnosť. To sú hlavné črty týchto profesionálnych brzdových tanierov.

Ku kvalitným brzdám patria aj kvalitné, profesionálne brzdiče. Vyrobené sú z najkvalitnejších materiálov, ktoré zaručujú maximálnu výkonnosť aj pri vysokých teplotách (100-650 až 730 stupňov Celzia).

Vhodné sú najmä pre rýchlu jazdu mestom, resp. opustenými cestami :-).

OMP tuning racing
Zabudnúť nesmieme ani na vysokokvalitné a odolné skrutky s maticami, potrebné na upevenenie kolies k nápravám. Vyrobené sú z trvácnej ocele a dostupné sú v troch rôznych dĺžkach.

V troch preto, aby ak sa rozhodnete pre rozšírenie náprav, tak by ste nemali zabudnúť na špeciálne OMP rozširovacie podložky. Dodávajú autu na stabilite podvozku prejazdom zákrut a športovom dizajne.

Ak je reč o motorových častiach a bezpečnosti, patrí sa predstaviť OMP športový podvozok, skladajúci sa z športových pružín a pohlcovačov nárazov.

Tieto „Super Tuning“ športové pružiny sú vyrábané z tých najkvalitnejších oceľových vlákien, aby bola dosiahnutá najvyššia odolnosť a trvácnosť. Tieto pružiny dovoľujú autu priblížiť sa k zemi o maximálnych 70 mm, čo určite nie je málo. To so sebou prináša agresívnejší vzhľad, no najmä podstatne vyššiu bezpečnosť. Samozrejmosťou je, že tieto pružiny spĺňajú množstvo prísnych európskych predpisov.

Ku kvalitnému podvozku neomysliteľne patria aj kvalitné, hydraulické, pohlcovače nárazov. Tie od OMP obsahujú špeciálne piesty, ktoré zabezpečujú vysoký výkon pri minimálnej aj maximálnej záťaži.

Pri náraze jadro, resp. hriadeľ pohlcovača vnútri rotuje dovtedy, kým záťaž spôsobená úderom neskončí. To zabezpečuje maximálne pohodlie cestujúcich. Výhodou týchto pohlcovačov nárazov sú tri úrovne nastavenia tuhosti oproti klasickému „pudingu“, Štandartné (15%-ná tuhosť), Level 1 (35%-ná tuhosť), Level 2 (50%-ná tuhosť). Záleží len na chuti majiteľa. V ponuke sú taktiež špeciálne pohlcovače nárazov, určené pre skrátené pružiny.

Keď sa bvíme o kvalitnej jazde, k nej neodmysliteľne patrí aj niečo, čo sa skrýva pod kapotou, resp. zadným kufrom. Máme na mysli rozpery tlmičov, resp. stabilizátory náprav, ktoré zabraňujú pokrúteniu nápravy, resp. porušeniu geomtrie pruženia, pri prudkých manévroch ako aj samotnej svižnej jazde, či prudkými prejazdmi zákrut. Nie je tajomstvom, že tieto stabilizátory sú odporúčané najmä autám s nízkoprofilovými pneumatikami. OMP Racing je vedúca európska firma vo výrobe tohto produktu, pričom pokrývajú vyše 1000 automobilových modelov. Používané materiály na výrobu týchto rozpier sú hliník a oceľ, s náležitými povrchovými úpravami ako leštenie, pozinkovanie a samotné špeciálne lakovanie.

Čo takto skĺbiť skvelý dojem s kvalitou pre vaše auto. Neviete, o čom hovorím? Chcem vám predstaviť športové výfuky tejto talianekj firmy. Skvelý zvuk, kvalitné materiály...asi takto by sa dali charakterizovať tieto rinčiace talianske monštrá. Na výrobu boli vnútri použité hliníkové tuby a pláty so špeciálnou povrchovou úpravou a zvonku si svoje miesto našla vysokokvalitná oceľ. To znamená lesklé koncovky a čierno-matné katalyzátory. Alebo pre ozajstných fajnšmekrov je pripravená tiež „Inox“ séria, čiže nehrdzavejúce výfuky v krásnej lesklej povrchovej úprave. Stačí si už len vybrať spomedzi širokej ponuky koncoviek (okrúhle, oválne, dvojité DTM, dvojité okrúhle) s priemermi od 63 do 100 mm, a hor sa jazdiť ;-)

Nielen o naše zdravie sa treba starať, ale nemali by sme zabúdať ani na zdravie našich tátošov. Čistý nos je zárukou lepšieho dýchania, športový filter je zárukou lepšieho „dýchania“ motora v našom aute. Štvor-vrstvové bavlnené filtre napustené špeciálnymi olejmi od firmy OMP Racing sú zárukou vysokej kvality a dlhej trvácnosti. Perfektné zachytávanie nečistôt, maximálne prúdenie čistého vzduchu, takto by mohol znieť slogan týchto výrobkov. Pýtate sa, čo robiť v prípade znečisteného filtra spôsobeného dlhým používaním? Stačí jednoducho opláchnuť a ošetriť špeciálnymi OMP čistiacimi prípravkami a filter je znova ready. K „dostání“ sú aj špeciálny kity, ktoré obsahujú obal na filter, hliníkové tuby a kĺby, redukcie, skrutky a iné potrebné príslušenstvo.

Fotogaléria OMP tuning doplnkov:RACING


Ako som už spomínal, OMP Racing má „prsty“ doslova všade. Ich produkty si našli svoje miesto v mnohých automobilových sférach, ako napríklad GP Master Championship, F3 Cup, Formula 1, GT-FIA Championship, American Le Mans Series, BMW-ADAC a veľa iných. Jedným slovom povedané, Racing. Zásobovať najrôznejšie závody sveta svojimi výrobkami nieje nič jednoduché. Avšak na firmu OMP Racing sa dá spoľahnúť, pretože ich prioritou je kvalita.

Je všeobencne známe, že tuningový svet má veľa spoločného s tým motoristickým, resp. závodným. A práve preto bude veľa produktov totožných alebo veľmi podobných s tuningovými výrobkami, pričom tu nájdeme aj produkty, ktoré firma OMP v rámci tuningovej oblasti nevyrába. Tie rovnaké alebo veľmi podobné sú:

Hlavice riadiacich pák, stabilizátory náprav, rozpery na volanty (rozdiel je iba v dostupných dĺžkach a to 24, 34, 44 a 54 mm, pričom jedna rozpera sa dá ľubovoľne nastaviť), brzdové kotúče a pedálové sety (doplnené o tvary pedálov pre formuly a hliníkové koberce).

Pomerne rozsiahla je ponuka tých výrobkov, ktoré si teraz predstavíme.

Interiér


OMP tuning racing
Keďže sa história firmy začala písať práve vďaka ochranným klietkam, začneme práve nimi.

V rámci Racing kategórie je dostupných 8 rôznych, voliteľne nastaviteľných klietok, ktoré sa vyznačujú množstvom kvalitných spojov, odolnosťou trubiek a ich hustým „psrepletaním“ s cieľom dosiahnuť maximálnu odolnosť a samotným bezpečnostným prevedením.

Práve pre tieto vlastnosti sa ochranné OMP Racing klietky radia medzi tie najlepšie na svete. Lepší výber hádam neexistuje.

Aj športové sedačky prešli značnou modifikáciou, resp. úpravami. V ponuke sú teraz závodné „špeciály“, ktoré sa vyznačujú použitými materiálmi (prevažne karbón kvôli čo najnižšej hmotnosti a protišmykové, nehorľavé materiály), výraznejším a robustnejším tvarovaním (pridaná bočná ochrana helmy).

Ponúkané sú nasledovné modely: WRC (carbon/fiberglass), ARS (carbon/fiberglass/2), HTS (carbon/fiberglass), HTE, Pista (carbon/fiberglass), Record 2, Ronco 2, RSP.T., Grip, WRS, RS, Big, Extra a ECO.

Všetky tieto sedačky nie sú nastaviteľné, tvar je daný od výroby a sú napevno pripevenené k podlahe auta.

Určené sú pre závodné použitie, pričom tu platí heslo: maximálna kvalita! Rozmiestnenie dier je robené prevažne pre 5-bodové bezpečnostné pásy.

Čo sa týka farebných kombinácií, je si ozaj z čoho vybrať: modrá, čierna, červená, sivá, žltá, bordová.


OMP tuning racing
To, že firma OMP Racing kladie bezpečnosť jazdcov na prvé miesto, svedčí novinka s výrobným označením KEL System alebo ináč povedané, akési nosidlá na sedadlách.

Systém je úplná novinka v závodnom svete, ktorá chráni vodiča aj spolujazdca pred prípadnými zraneniami. Jedná sa o akúsi výstelku na športové sedadlo, ktorá identicky kopíruje krivky sedadla a obsahuje pritom rôzne vankúšiky pre správnu polohu chrbtice.

Navyše, v prípade nehody jazdcov a ich následného potrebného znehybnenia, disponuje táto novinka špeciálnymi úchytmi jazdca v oblasti hlavy, krku a iných častí tela a zároveň obsahuje špeciálne popruhy pre potreby premiestnenia jazdca a to aj s celou výstelkou.

Navyše, materiál, z ktorého je tento produkt vyrábaný, je priateľský ku všetkým potrebným vyšetreniam ako sú CT, magnetická rezonancia a rontgen. Čiže nie je potrebné oddeliť zraneného jazdca od tejto výstelky.

Skláňam sa pred touto firmou, že dbá aj na takéto „detaily“, ktoré ale rozhodujú o tom, či si konkrétny človek ešte niekedy sadne za volant.OMP tuning racing
K sedadlám patria aj bezpečnostné pásy. Tieto Racing-ové patria medzi špičku vo svojej triede. Jedná sa o profesionálne troj-, štvor- a šesťbodové pásy s centrálnou prackou. Maximálna bezpečnosť krížená s jednoduchým a rýchlym používaním.

Taktiež volantov sa dotkli určité zmeny, minimálne v zredukovaní počtu ponúkaných modelov a dizajnu samotných modelov.

Tie sú viac prispôsobené na závodné účely, čiže v ponuke nájdeme viac modelov z nepravidelným dizajnom, ako napríklad modely Superquadro, Kubic, Formula Quadro alebo Proto. Všetky volanty sú potiahnuté protišmykovým gripom a niektoré modely majú karbónový stred.

Ani oheň nemá proti OMP Racing šancu. Medzi ich produkty patria tiež hasiace prístroje (pre jedno-sedadlové vozy) naplnené k prostrediu nezávadnou látkou Ecolife.

Ich výhodou je elektrické napájanie do priestorov kokpitu a motorového priestoru, kde pri vzniknutí požiaru sa vyšle signál do riadiacej jednotky, prevažne 2,8 litrovej flaše, resp. 4.25 litrovej fľaše, ktorá sa už o zvyšok postará. V ponuke sú aj ručné, 2,4-, 2- a 4-litrové hasiace prístroje, resp. fľaše.

Iste ste si všimli, že jazdci sa so svojou stajňou dorozumievajú prostredníctvom vysielačiek. Áno, myslíte si dobre, OMP je odborník aj na elektronické systémy. V ich portfóliu nájdete buď kompletnú komunikačnú sadu alebo jej časti samostatne. Celý kit sa skladá z control boxu, v ktorom sú oddelene ovládacie prvky hlasitosti, 9 voltová napájacia batéria, dva mikrofóny a dve alebo štyri slúchadlá. Rozdiej je ešte v tom, či sa dané komunikačné zariadenie používa v automobile, alebo je samostatne pripevnené na prilbe pretekára. Tak či onak, kvalita je zaručená.

Performance + exteriér


Je nad slnko jasné, že závodné vozy musia byť dokonale vyladené do najmenšieho detailu, aby všetko „hralo“ tak, ako má. O supervýkonných motorových častiach ani nehovoriac.

Oproti tuningovej performance kategórií je táto racing-ová obohatená, okrem iného, o profesionálne športové spojky, resp. jej časti a to spojkové disky a kryty. Ich hlavnou výhodou je to, že znesú veľký výkon a zároveň vydržia prenášať vysoký krútiaci moment bez toho, aby sa poškodili (vďaka odpruženému stredu disku). Vďaka tomu je radenie presnejšie a hlavne rýchlejšie. Ak chcete premeniť svojho cestného tátoša na zbesilého tigra na závodný voz, stačí si zadovážiť tento OMP spojkový kit, ktorý bude bezproblémov spolupracovať so zvyškom sériovej spojky.

Vďaka dlhoročným skúsenostiam jednak z tuningového sveta tak aj zo závodných dráh, sa firma OMP Racing mohla pustiť do výroby závodných celovýfukových systémov. Tlmič, katalyzátor, koncovka a dodatočné potrubia...to sú výfukové systémy tejto talianskej firmy. Vyrábané sú z najkvalitnejšej, tlaku, teplote aj hrdzi odolnej ocele, kombinovanej s vysokokvalitným hliníkom a samozrejme náležitou povrchovou úpravou, s cieľom vytvoriť čo najlepšie prostredie pre závodné koníky a točivý moment. V ponuke sú taktiež výfukové systémy z nehrdzavejúcej ocele, vďaka ktorej získali tieto výfuky, okrem iného, krásny lesklý vzhľad, ktorý skutoční fajnšmekri ocenia. Dostupné takmer pre všetky autá od A po Z, začínajúc Alfa Romeom a končiac Volkswagenom.

Tak, ako to bolo v tuningovej sekcii, tak aj v racingovej sú v ponuke brzdiče, resp. brzdové vložky, avšak sú ešte o niečo výkonnejšie. Oproti tuningovým (cestné použitie), tieto vydržia teplotné rozdiely od 100 až do 800 až 730 stupňov Celzia, samozrejme pri nezmenej, veľmi vysokej výkonnosti. Dostupné sú rôzne tvary v závislosti od druhu vozidla a chýbať nesmú ani kvalitné materiály ako sú karbón a teplotne upravovaná živica.

Aby brzdiče robili to, čo je ich úlohou, treba dbať aj na menej viditeľnú časť bŕzd a tou sú brzdové hadice privádzajúce brzdovú kvapalinu. Častokrát sériové hadice nemajú dosatočný výkon na to, aby dovolili brzdám po zatlačení pedálu naplno sa prejaviť. Teflónové hadice od firmy OMP, s koncami z nehrdzavejúcej ocele tento problém nekompromisne odstránia.

Každý z nás už určite videl, možno aj na vlastné oči, crash závodného auta. Okrem iných opatrení pred štartom posádky, sa musí taktiež dbať na samotnú elektroniku, aby sa v prípade prevrátenia alebo nárazu auta, nevznietilo palivo od eletrického skratu. Presne tomuto zabraňuje elektronické príslušenstvo firmy OMP. Konkrétne sa jedná o špeciálne chránené káble spolu s vypínačmi, ktoré po stlačení majú za úlohu odpojiť, resp. prerušiť takmer všetky elektrické obvody. Taktiež tu patria 50 a 40 cm dlhé mini lampičky pre lepšiu viditeľnosť pri čítaní máp a iných dokumentov vo vozidle.

Chrániť si treba nielen svoje zdravie, ale aj „zdravie“ našich vozidiel. Na to slúžia ochranné hliníkové kryty podvozku, vyrábané talianskou firmou OMP Racing. Nielenže sa starajú o ochranu motorových častí ako je napríklad prevodovka, ale celkovo spevňujú samotnú kostru auta, prevažne prednú časť. Hodia sa najmä na neznáme cesty a vhodné su taktiež na každodenné používanie.

V závodnom produktovom protfóliu firmy OMP figurujú tiež poistky kapoty. Ide o akési skrutky, ktoré zabraňujú nechcenému otvoreniu prednej kapoty alebo kufra. Vyrábané sú prevažne z ocele a hliníka, pričom lakované sú buď načerveno, namodro alebo sú obalené gumou.

Oblečenie + iné


OMP tuning racing
Načo by nám bolo premakané auto bez ochrany posádky. Aj na to firma OMP myslí, veď nie náhodou sa do ich ochranných kombinéz oblieklo už množstvo najznámejších jazdcov a pretekárov sveta.

Prečo? Pretože patria medzi nakvalitnejšie na svete, pričom ich charakteristickými znakmi sú protipožiarna ochrana, nízka hmotnosť, dostatočný komfort a pohodlie, dostatočná mobilita a taktiež zabezpečenie „dýchania“ tela.

Dostupné modely sú Tecnica (light/lucida/colore), Super Trend, Trend 2, Pilota Club, Star, Super Star a Leader.

Stačí si už len vybrať farebnú kombináciu spomedzi ponúkanej bielej, čiernej, modrej a čerevnej, a hor sa na závod ;-)

K ochrannej kombinéze patria kvalitné rukavice. Vďaka špeciálnym materiálom zabraňujú popáleniu, zabezpečujú perfektný cit a pohodlie. Farebných kombinácií a dostupných modelov je aj tu neúrekom.

To, že firma OMP naozaj dbá na detaily v rámci ochranny jazdca, vás určite presvedčia ich ďalšie produkty, ktorými sú ochranné kukly, chrániče krku a oblečenie pod kombinézu (ochranné ponožky, „pančuchy“ a tielka, resp. tričká). Všetky tieto druhy oblečenia sa vyznačujú vysokým komfortom a stupňom ochrany.

Každý profesionálny jazdec vám pri otázke, čo je pri šoférovaní najdôležitejšie, odpovie, že pohodlie a cit. Na to, aby ste mohli mať auto úplne pod kontrolou, potrebujete ho doslova cítiť.


OMP tuning racing
Predstavte si, že by ste mali pretekať v robotníckych topánkach, alebo tzv. "kanadách". Nemali by ste cit v nohách a nevedeli by ste presne, ako máte ten ktorý pedál zatlačiť. Kotníkové topánky od firmy OMP sa vyznačujú ultra ľahkými materiálmi, vďaka ktorým máte pocit, že ste bosí a preto sa môžete plne sústrediť na pedále, pretože cit sa vďaka tomu nestratíte.

Zároveň sú tieto materiály dostatočne odolné voči vysokým teplotám a vyznačujú sa dobrou „dýchateľnosťou“. Dostupné modely: Mugello, Varano, Misano, Monza.

V rámci bezečnosti samotného jazdca, firma OMP vyvinula tzv. HANS Ochranné zariadenie. Ide o špeciálnu ultraľahkú ochranu hlavy, krku a ramien, vyrobenú z ľahkého a pevného karbónu. Vidieť ju môžete napríklad v závodoch F1, WRC, WTCC, F3000 alebo Nascar, kde je riziko zranenia veľmi vysoké. Na to, aby toto zariadenie sedelo jazdcovi ako uliate, je potrebné vedieť obvod krku a uhol, pod ktorým jadzec v automobile sedí.

OMP tuning racing
Hlavným charakteristickým znakom každého pretekára, čo sa týka výzoru, je prilba. V závislosti od typu závodu, sa jazdec rozhodne buď pre otvorenú alebo uzavretú priblu. Obidva druhy sú vyrobené z ľahkých, no hlavne veľmi odolných materiálov.

Výhodou OMP prilieb sú zabudované sluchátka (môže byť aj mikrofón) pre výmenu informácií medzi stajňou a samotným jazdcom. Vďaka prilbám OMP Racing sa jazdec cíti bezpečne a pohodlne, pričom vďaka zabudovanému vetraciemu systému nepocíti horúčavu.

Myslelo sa samozrejme aj na mechanikov, pre ktorých je pripravená celá sada oblečenia od ochranných kombinéz, cez odolné rukaviceaž po špeciálne topánky.

Teraz trochu odbočme a predstavme si produkty určené nie priamo pre úpravu automobilu alebo jazdca, ale i tak pre závod nevyhnuteľné. Ide o informačné tabule (pit boards), ktoré pri prejazde štartovacím úsekom trate informujú jazdcov o aktuálnom čase, pozícii a o tom, či je čas na príchod do boxov atď.

Samotná kostra je vyrábaná z hliníka a to v dvoch veľkostiach, 72x72 cm a 100x72 cm. Sada obsahuje samotný rám a tabuľky (veľkosť 23x14 cm) s čislami, písmenami a znakmi. OMP má v ponuke aj profesionálne digitálne stopky a ohrievače kolies.

Jedná sa o akési návleky na kolesá, ktoré majú za úlohu ohrievať a udržiavať štandardnú teplotu pneumatík v boxoch. Centrálna riadiaca jednotka s termostatom dokáže regulovať nezávisle od seba štyri rôzne teploty štyroch rôznych pneumatík.

Tieto návleky, resp. ohrievače sú pritom vyrobené z materiálov, ktoré nahromadené teplo neprepustia von a takisto nevpustia teplo, prípadne chlad z okolia.

Fotogaléria OMP racing doplnkov:KARTING


Určite poznáte tie malé, rinčiace, no zato mrštné motokáry, ktorým tak ľahko pískajú kolesá v zákrutách. Pre niektorých zábavka, pre iných dá sa povedať živobytie. Práve na túto druhú skupinu ľudí sa firma OMP Racing zamerala a vytvorila tak osobitnú kategóriu s názvom Karting.

Takmer všetky produkty v tejto kategórii boli už spomenuté v ostatných a preto ich len v krátkosti spomeniem, poprípade poukážem na rozdiely.

Ide o samotné ochranné oblečenie pre jazdcov, ktoré pozostáva z ochrannej kombinézy, rukavíc, ochrany na krk, oblečenia pod kombinézou, kukly, prilby a topánok. Taktiež tu nájdeme špeciálnu, ultraľahkú ochranu rebier a samotnej chrbtice.

V ponuke sú tiež špeciálne druhy športových volantov a sedačiek, ktoré sa vyznačuju kvalitnými materiálmi a nízkou hmotnosťou.

Aj v tejto sekcii nájdeme informačné tabule, digitálne stopky, ohrievače pneumatík, plachty na zakrytie motokár, tlakomerya samozrejme motokárové „nosidlá“ (slúžacie na ručný prenos samotnej motokáry).

SPORTSWEAR


Fakt, že tuning a závodný svet je aj určitý životný štýl, dokazuje firma OMP Racing svojou kolekciou oblečenia. S heslom, cíťte sa pohodlne.

V ponuke sú letné tričká s krátkym aj dlhým rukávom, zapínacie košele, tričká s golierom a troma gombíkmi, šiltovky, bundy a „šušťačky“, bundy s krátkym rukávom, mikina so zipsom alebo bez zipsu, pracovné rifle, dáždniky, kľúčenky, štýlové analogové hodinky, topánky „sport look“ a cestovné tašky.

Vo väčšine prípadov ide o 100% bavlnu alebo kombinácie bavlny s polyesterom a samozrejme použité sú aj nepremokavé materiály. Oblečenie OMP Racing je symbolom kvality a pohodlného nosenia, samozrejme za rozumnú cenu.

Na svete nie je veľa firiem, ktoré majú na konte tak veľké množstvo produktov, ako má práve táto talianska firma. Preto sa patrí povedať, že drvivá väčšina produktov je homologizovaná a schválená Medzinárodnou Automobilovou Federáciou (FIA). Zvyšok neschválených výrobkov čaká na svoje prevzatie do „tímu“.

O kvalitách tejto firmy sa môžete presvedčiť takmer na každom kroku. Alebo stačí navštíviť ich domovskú stránku a pozrieť si tie automobily, ktoré boli upravené s pomocou firmy OMP Tuning. Niektoré kúsky naozaj stoja za to!

Tak, to bola „okružná jazda“ s touto firmou. Dúfame, že sme vás v dostatočnej miere informovali o náplni práce tejto talianskej športovej firmy. V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte nás kontaktovať.

Fotogaléria OMP zastúpená v autošporte:Ak chcete ešte viac informácií ohľadne cien doplnkov OMP a vyhľadať produkt podľa kódu OMP prideleného pre konkrétny výrobok, tak navštívte stránku OMP. Podľa kódu nájdete v našom cenníku, ktorý je uvedený nižšie, patričnú cenu:

OMP katalóg podľa typov komponentov


Aktuálny cenník + aplikačný zoznam výrobkov od firmy OMP si stiahnite tu :

preview
download
[ 1,1 Mb ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.Krátka video prezentácia firmy OMP a ich produktov:Máte skúsenosti s výrobkami OMP? Aké podľa vás sú? Prosím, hlasujte:Viac informácií k značke OMP a ich produktom vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 22275x    hodnotenie: 46/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt