support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ochrana AKO NA TO? /1.časť/ - Ochrana interiéru proti prehriatiu (slnečnými lúčmi a UV žiarením) logo ochrana

AKO NA TO? /1.časť/ - Ochrana interiéru proti prehriatiu (slnečnými lúčmi a UV žiarením)

29.Sep.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

V rámci našej novej rubriky „Ako na to“ vám budeme prinášať praktické rady a tipy, ktoré vám pomôžu a uľahčia používanie auta. Nie je totiž pre motoristu nič lepšie než pohodlná a pokojná jazda. Zároveň sa budeme snažiť vám našimi radami pomôcť k lepšej a efektívnejšej starostlivosti o vaše auto. Sme presvedčení, že naše praktické rady vám budú užitočné, nech už máte akékoľvek auto, a pomôžu vám v každodennom živote.

V rubrike „Ako na to“ sa budeme venovať rôznym aspektom šoférskeho života. Priblížime vám známe, ale aj menej známe rady, ukážeme vám rôzne možnosti riešenia problémov a zároveň sa budeme venovať pravidlám správnej starostlivosti o auto. Ukážeme vám tiež, čo sa dá pomerne jednoducho vylepšiť. Tešiť sa budeme zároveň aj na vaše podnety.

Ako zabrániť prehriatiu interiéru vozidla?


Len nedávno trápili mnohých motoristov tropické horúčavy, ktoré trvali pomerne dlho. Z mimoriadne teplého počasia sa mohli tešiť akurát tak ľudia pri vode, motoristi mali z neho naopak často vrásky na čele. Prudké slnečné žiarenie dokáže interiér vozidla poriadne prehriať, čo pre šoféra znamená ďalšie starosti navyše. Dlhodobejšie pôsobenie priameho slnečného žiarenia môže interiér aj znehodnotiť, nevraviac o tom, že jazda v tak rozpálenom aute rozhodne nebude pohodlná. Ukážeme vám ako zabrániť nadmernému prehrievaniu interiéru vozidla a zároveň niekoľko jednoduchých zásad, ktoré sa oplatí dodržať.

Problémov, ktoré môže spôsobiť priame slnečné žiarenie v interiéri vozidla je viac. Dochádza totiž k nadmernému hromadeniu tepla a výraznému prehrievaniu. Teplota vo vozidle odstavenom na priamom slnku dokáže pomerne rýchlo vystúpiť k hodnotám okolo 60-70°C a po dlhšom čase sa môže ešte zvyšovať až ku 95°C, čo už predstavuje extrémne prehriatie. Toto prehriatie môže spôsobiť tvarové zmeny niektorých plastových častí interiéru, praskanie, či blednutie čalúnenia. Pre šoféra a posádku to predstavuje aj hrozbu popálení a samozrejme výraznej nepohody počas jazdy. Tá môže byť skutočne nebezpečná, keďže v takom teple sa človek rýchlejšie unaví, dehydruje a prudko klesá jeho pozornosť. Ako teda účinne ochrániť kokpit svojho auta pred priamym slnečným žiarením?

ochrana auta pred prehriatím interiéru protislnečné clony autofólie autoplachty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

Fólie, clony a plachty pomôžu proti priamemu slnečnému žiareniu


Siahnuť môžete po slnečných clonách Privacy Shades od britského výrobcu. Dostupné sú pre množstvo modelov a sú výbornou alternatívou k fóliám. Chránia pred UV žiarením a spoľahlivo pohlcujú svetlo. Vďaka nim sa interiér neprehreje.

Ďalšou vhodnou možnosťou je inštalácia tmavých autofólií, ktoré sú rozdelené podľa stupňov zatmavenia. UV filter v kvalitných fóliách dokáže zadržať až 98% žiarenia.

Praktickou pomôckou, ktorú oceníte aj v zimnom období sú plachty na auto, ktoré ochránia nielen pred priamym slnečným žiarením, ale aj ostatným výčinom počasia. Použitie je vcelku jednoduché, po každom zaparkovaní stačí plachtu natiahnuť na okná a máte postarané o ochranu pred slnkom.

Ďalšou z možností je ALU clona na čelné sklo. Práve cez čelné sklo totiž preniká najviac žiarenia. ALU clona sa jednoducho nasadzuje (napríklad prísavkami). Ide o veľmi efektívny a jednoduchý nástroj pri boji so slnečným žiarením.

Ďalšou, skôr preventívnou možnosťou, je pokúšať sa parkovať predovšetkým v tieni resp. tam, kde slnko svieti čo najkratšie. To však nie je bohužiaľ možné vždy a preto sa určite oplatí porozmýšľať nad niektorou z vyššie spomínaných možností. Jazda vo vašom aute bude príjemnejšia, hospodárnejšia a navyše sa postaráte aj o ochranu materiálov v interiéri.

Ak ste predsa len museli zaparkovať „na pražiacom slnku“, ešte pred nastúpením pootvárajte všetky dvere a chvíľu počkajte, aby aspoň čiastočne uniklo nahromadené teplo. Prípadne prvých pár minút jazdite s pootváranými oknami pre lepšie prevetranie.

ochrana auta pred prehriatím interiéru protislnečné clony autofólie autoplachty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

ochrana auta pred prehriatím interiéru protislnečné clony autofólie autoplachty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

ochrana auta pred prehriatím interiéru protislnečné clony autofólie autoplachty užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

ako na to logo

Protislnečné clony Privacy Shades, autofólie a autoplachty pre ochranu auta a interiéru:

thumbthumbthumb


Venujete dostatočnú pozornosť ochrane interiéru pred prehriatím hlavne počas horúcich dní ? Hlasujte tu:Ak chcete ešte viac informácií k výrobcovi protislnečných clôn PRIVACY SHADES, tak navštívte našu podstránku:

PRIVACY SHADES


Viac informácií k protislnečným clonám a iným autodoplnkom Vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autodoplnkoch nájdete tu:

AUTODOPLNKY


Viac informácií všeobecne k autofóliám vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autofóliách nájdete tu:

AUTOFÓLIE


Viac informácií všeobecne k autoplachtám vám radi poskytneme. Zoznam článkov o ochranných autoplachtách nájdete tu:

AUTOPLACHTY


Viac informácií aj k iným doplnkom pre ochranu vášho auta vám radi poskytneme. Zoznam článkov o týchto autodoplnkoch nájdete tu:

OCHRANA AUTA


Hľadáte ďalšie zaujímavé články z rubriky “Rady a pomoc”? Navštívte preto našu podstránku:

RADY A POMOCVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník a Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7064x    hodnotenie: 14/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt