V rubrike „Ako na to“ sa budeme venovať rôznym aspektom šoférskeho života. Priblížime vám známe, ale aj menej známe rady, ukážeme vám rôzne možnosti riešenia problémov a zároveň sa budeme venovať pravidlám správnej starostlivosti o auto. Ukážeme vám tiež, čo sa dá pomerne jednoducho vylepšiť. Tešiť sa budeme zároveň aj na vaše podnety.
Ako zabrániť prehriatiu interiéru vozidla?
Len nedávno trápili mnohých motoristov tropické horúčavy, ktoré trvali pomerne dlho. Z mimoriadne teplého počasia sa mohli tešiť akurát tak ľudia pri vode, motoristi mali z neho naopak často vrásky na čele. Prudké slnečné žiarenie dokáže interiér vozidla poriadne prehriať, čo pre šoféra znamená ďalšie starosti navyše. Dlhodobejšie pôsobenie priameho slnečného žiarenia môže interiér aj znehodnotiť, nevraviac o tom, že jazda v tak rozpálenom aute rozhodne nebude pohodlná. Ukážeme vám ako zabrániť nadmernému prehrievaniu interiéru vozidla a zároveň niekoľko jednoduchých zásad, ktoré sa oplatí dodržať.
Problémov, ktoré môže spôsobiť priame slnečné žiarenie v interiéri vozidla je viac. Dochádza totiž k nadmernému hromadeniu tepla a výraznému prehrievaniu. Teplota vo vozidle odstavenom na priamom slnku dokáže pomerne rýchlo vystúpiť k hodnotám okolo 60-70°C a po dlhšom čase sa môže ešte zvyšovať až ku 95°C, čo už predstavuje extrémne prehriatie. Toto prehriatie môže spôsobiť tvarové zmeny niektorých plastových častí interiéru, praskanie, či blednutie čalúnenia. Pre šoféra a posádku to predstavuje aj hrozbu popálení a samozrejme výraznej nepohody počas jazdy. Tá môže byť skutočne nebezpečná, keďže v takom teple sa človek rýchlejšie unaví, dehydruje a prudko klesá jeho pozornosť. Ako teda účinne ochrániť kokpit svojho auta pred priamym slnečným žiarením?

Fólie, clony a plachty pomôžu proti priamemu slnečnému žiareniu
Siahnuť môžete po slnečných clonách Privacy Shades od britského výrobcu. Dostupné sú pre množstvo modelov a sú výbornou alternatívou k fóliám. Chránia pred UV žiarením a spoľahlivo pohlcujú svetlo. Vďaka nim sa interiér neprehreje.
Ďalšou vhodnou možnosťou je inštalácia tmavých autofólií, ktoré sú rozdelené podľa stupňov zatmavenia. UV filter v kvalitných fóliách dokáže zadržať až 98% žiarenia.
Praktickou pomôckou, ktorú oceníte aj v zimnom období sú plachty na auto, ktoré ochránia nielen pred priamym slnečným žiarením, ale aj ostatným výčinom počasia. Použitie je vcelku jednoduché, po každom zaparkovaní stačí plachtu natiahnuť na okná a máte postarané o ochranu pred slnkom.
Ďalšou z možností je ALU clona na čelné sklo. Práve cez čelné sklo totiž preniká najviac žiarenia. ALU clona sa jednoducho nasadzuje (napríklad prísavkami). Ide o veľmi efektívny a jednoduchý nástroj pri boji so slnečným žiarením.
Ďalšou, skôr preventívnou možnosťou, je pokúšať sa parkovať predovšetkým v tieni resp. tam, kde slnko svieti čo najkratšie. To však nie je bohužiaľ možné vždy a preto sa určite oplatí porozmýšľať nad niektorou z vyššie spomínaných možností. Jazda vo vašom aute bude príjemnejšia, hospodárnejšia a navyše sa postaráte aj o ochranu materiálov v interiéri.
Ak ste predsa len museli zaparkovať „na pražiacom slnku“, ešte pred nastúpením pootvárajte všetky dvere a chvíľu počkajte, aby aspoň čiastočne uniklo nahromadené teplo. Prípadne prvých pár minút jazdite s pootváranými oknami pre lepšie prevetranie.




Protislnečné clony Privacy Shades, autofólie a autoplachty pre ochranu auta a interiéru:
Venujete dostatočnú pozornosť ochrane interiéru pred prehriatím hlavne počas horúcich dní ? Hlasujte tu:
PRIVACY SHADES
AUTODOPLNKY
AUTOFÓLIE
AUTOPLACHTY
OCHRANA AUTA
RADY A POMOC
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?

technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


Váš tím TUNING.sk
redakcia@tuning.sk
zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.
Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník a Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník