support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo autobaterie Ako pripraviť auto na obdobie jeseň / zima - kontrola pneumatík, kvapalín, a doplnkov logo nabijacky

Ako pripraviť auto na obdobie jeseň / zima - kontrola pneumatík, kvapalín, a doplnkov

05.Nov.2019
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Príprava auta na jesenné a zimné obdobie - čo je potrebné skontrolovať, vymeniť a dokúpiť Po celkom peknom babom lete prichádzajú chladnejšie dni, ktoré sú neklamným znakom toho, že sa k nám blíži zima. So skracujúcimi sa dňami a klesajúcimi vonkajšími teplotami treba pomýšľať nad zimnými pneumatikami pre svoje auto. No pre správneho motoristu to nie je ani zďaleka jediná vec, nad ktorou by mal v súvislosti so svojim štvorkolesovým miláčikom, myslieť. Dáme vám niekoľko praktických rád, ako svoje auto dokonale pripraviť na zimu a ukážeme vám niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré vám a vášmu autu v zimnom období uľahčia život.

Jeseň sa nesie v znamení prípravy auta na zimu


Jeseň je už tradične nielen obdobím, kedy sa pozornosť motoristickej verejnosti sústredí na predstavenie množstva noviniek, ktoré si automobilky pripravujú pre jesenné autosalóny, ale aj časom, kedy by si mal každý správny motorista svoje auto skontrolovať a prípadné nedostatky odstrániť.

Na čo presne sa treba zamerať? V prvom rade sú to spomínané zimné pneumatiky, ak ich máte ešte z minulých sezón, presvedčte sa, či je hĺbka ich dezénu aspoň 3 mm. Zanedbať by ste nemali ani kontrolu podvozku, svetiel a tiež sa nezabudnite vybaviť poriadnou škrabkou na sklo, či zmetákom. V tejto súvislosti pripomíname, že od poslednej novely cestného zákona vás policajti môžu pokutovať za neporiadne očistenie auta od snehu pred jazdou. Veď „zimných tankistov“, za ktorými sa tiahne snehový poprašok ako od perinbaby, už určite stretol každý z nás.

ochrana údržba auta príprava starostlivosť jeseň zima

Čomu venovať pozornosť pri príprave auta na zimu?


Vašu pozornosť si teda okrem karosérie ometenej od snehu určite zaslúži aj autobatéria, ktorá najmä počas mrazivých dní dostáva poriadne zabrať. V každom dobrom autoservise vám tiež skontrolujú aj bod varu chladiacej kvapaliny, aby súčasti vašej chladiacej sústavy netrpeli. Vaše auto čaká v zime trochu ťažšie obdobie, ale vďaka dôkladnej príprave nebudete mať určite žiaden problém. V tejto súvislosti určite stojí za pozornosť zaujímavé autopríslušenstvo, ktoré vám v príprave na najchladnejšie obdobie roka výrazne pomôže. A poďme sa teraz pozrieť na zopár praktických tipov na zimnú výbavu do interiéru.

Zima je obdobím, kedy vonku nie je práve prívetivé počasie, najmä v mestách sa sneh rýchlo mení na špinavú čľapkanicu. Ak si aj po krátkej prechádzke vonku sadnete do auta, prvé čo si to odnesie, budú vnútorné koberčeky. Tie preto na zimu radíme vybrať a nahradiť gumovými, ktoré si poradia aj s topiacim sa snehom a vďaka väčšej hĺbke vo svojich špárach zachytia špinavú vodu. Bežné koberčeky, hoci sú veľmi pekné, v zime veľmi rýchlo zasmradnú v dôsledku nadmerného znečisťovania, úplným základom zimnej výbavy vnútrajška sú teda gumové rohože. Ak často využívate svoj batožinový priestor, zísť sa vám doň môžu špeciálne vane, ktoré kufor ochránia pred neželanou špinou.

ochrana údržba auta príprava starostlivosť jeseň zima

Ak vám v aute chýba vyhrievanie sedadiel, existuje cenovo veľmi dostupné riešenie. Tým sú vyhrievané poťahy na sedadlá, ktoré vám výrazne zvýšia komfort pri cestovaní. Ich výhodou je mimochodom aj to, že sa veľmi rýchlo zahrejú, čiže príjemnejšie môžu byť aj mrazivé minúty krátko po naštartovaní. Vhodným prostriedkom do vášho kokpitu môžu byť aj utierky s prípravkom proti zahmlievaniu skiel, ktoré oceníte najmä počas daždivých dní.

Presuňme sa teraz ešte na chvíľu von. Ak nechcete na zimu zvlášť investovať do zimných hliníkových diskov, no tie čierne plechové by ste radi zakryli, siahnuť môžete po širokej ponuke rôznych puklíc. Tie vám síce hliníkové disky nenahradia, ale nasadiť puklice je určite lepšie ako si nechať hrdzou „obkúsať“ plechové disky.

ochrana údržba auta príprava starostlivosť jeseň zima

Zabudnúť nesmieme ani na gumičky stieračov, ktoré sú zaťažované v zime viac než obyčajne a navyše hrozí ich primrznutie o sklo, čo ich môže v prípade neopatrnej manipulácie definitívne zničiť. Opotrebované a stvrdnuté gumičky stieračov zanechávajú po sebe šmuhy, ktoré zhoršujú celkový výhľad. A uznajte sami, čo je nebezpečnejšie než zlý výhľad v nepriaznivom počasí? Na zimu teda odporúčame gumičky určite skontrolovať a v prípade potreby vymeniť gumičky stieračov za nové. Keďže nejde o príliš drahú položku, ich výmena sa pred zimou určite oplatí.

Ak nemáte práve k dispozícii garáž, využívať môžete tiež autoplachtu, ktorej používanie sa oplatí najmä vtedy, ak sa chystáte auto odstaviť na dlhšiu dobu. Ak chcete svoju karosériu a podvozok chrániť ešte viac, vybrať si môžete zo širokej ponuky rôznych ochranných sprejov na dutiny a podvozkové diely. Zatiaľ vieme len ťažko predpovedať, aká bude tohtoročná zima, ak nás však budú čakať také tuhé mrazy ako v minulom roku, oplatí sa porozmýšľať aj nad aditívami do nafty a oleja.

Čomu sa oplatí pred zimou venovať pozornosť?
  • pneumatikám, kontrole tlaku a hĺbky dezénu (musí byť aspoň 3 mm)
  • gumičkám stieračov, guma môže byť stvrdnutá a môže zanechávať na skle škvrny
  • podvozkovým dielom, prípadne ich ošetriť špeciálnym sprejom
  • autobatérii
  • kontrole bodu varu chladiacej kvapaliny, kvapaline ostrekovačov
  • odložiť textilné koberčeky a nahradiť ich gumovými
  • vybaviť sa škrabkou na okná a metličkou

Obdobie motoristickej jesene sa teda nenesie iba v znamení množstva nových modelov, ktoré predstavujú jednotlivé automobilky, ale aj prípravou na ťažšie obdobie roka. Venovať pozornosť svojmu autu sa oplatí nielen pre bezpečnosť na cestách, ale aj pre dosiahnutie vyššej životnosti jednotlivých dielov.

ochrana údržba auta príprava starostlivosť jeseň zima

GUMOVÉ ROHOŽE DO AUTA - praktické pomôcky pre čistotu interiéru vášho auta:

thumbthumbthumbthumb


Ostatné autodoplnky - užitočné nielen počas zimného obdobia:

thumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb


Nový sortiment praktických a užitočných autodoplnkov nielen počas zimného obdobia:

thumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb


Venujete dostatočnú pozornosť údržbe a príprave vášho auta pred príchodom chladnejších období ? Hlasujte tu:Hľadáte ďalšie zaujímavé články z rubriky “Rady a pomoc”? Navštívte preto našu podstránku:

RADY A POMOCVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 21773x    hodnotenie: 42/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt