support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo nissan %title% logo nissan

Nissan Skyline R34 GT-R V-SPEC - Dorifto Skyline

02.Dec.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Prednedávnom vyšlo nové číslo Tuning Magazine 11/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 25.11.2010.NISSAN SKYLINE R34 GT-R V-SPEC - DORIFTO SKYLINE


V časopise Tuning Magazine sme mohli nahliadnuť už neraz Skylinu pod kapotu a pozrieť sa na to, ako sa takéto autá upravujú v zahraničí. Drvivá väčšina bola z Japonska, menšia časť potom z Anglicka. Dnes tu máme lahôdku, ktorú môžete stretnúť v Čechách, len kúsok za Prahou alebo na českých autodrómoch a letiskách.

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Generácia R34 sa objavila na japonskom trhu na jar 1998, model GT-R o rok neskôr. Choseho Nissan je z roku 2001 a pôvodne bol určený pre britský trh. Ani v krajinách vychádzajúceho slnka, ani v Spojenom kráľovstve však vodič nesadá z ľavej strany a tak nie je prekvapením, že Jožkov Skyline je tzv. RHD, teda right hand drive. Ľavostranná verzia totižto oficiálne neexistuje. Síce existujú nejaké pokusy, ale tie poriadne, ktoré za niečo stoja, tých je pomenej.

Jozefa kamaráti prezývajú Chose a možno ho budete poznať aj vy z horoměřičskej dielne Dorifto Garage. Vedľa bežného servisu sa chalani mimo iného venujú tuningovým a športovým úpravám, prestavbám riadenia sprava doľava a tiež prevádzkujú závodný tým. Závodia prirodzene s autami, ktoré vznikli v ich Garage a účastnia sa Majstrovstiev ČR v driftovaní. Krištof Kokoška pilotuje Silviu 14.5. Pod týmto zvláštnym označením sa skrýva klasická japonská 200SX S14 s predkom z S15 a motorom zo Skylinu R33 GT-R. Druhé auto riadi hlavný mechanik od Dorifto Peter Mühlau, svoju Silviu S14. Chose sa závodov tiež účastní, no nie za volantom, ale za hľadáčikom fotoaparátu alebo kamery.

Tento Skyline je zaujímavý nielen tým, že je pravdepodobne jediným v ČR, ale tiež tým, že sa nejedná o import z Japonska, ale z Anglicka, kde bolo predané ako nové. Väčšina podobných áut v Británii je totiž šedý import z Japonska. Podľa údajov Nissanu UK bolo na ostrovoch takto predaných iba sto automobilov! Behom pár mesiacov nemali dealeri Nissanu čo predávať...

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Choseho tmavomodrý kúsok dostal už nejaké úpravy v Anglicku u pôvodného majiteľa a bolo tak zamiesené na možné zvýšenie výkonu. Nové boli turbá HKS, väčší chladič vzduchu HKS a boost controller tak isto od HKS. Aby mohol byť výkon ďalej zvyšovaný – na rádovo päťsto, možno šesťsto koní – musí Skyline ešte dostať programovateľnú riadiacu jednotku Apexi Power FC, väčšie vstreky (cca 700cc) a samozrejme kovové tesnenie pod hlavu, aby bolo možné začať plniť väčší tlak ako 1 bar. Cieľový tlak vidí úpravca na 1,5 - 1,8 baru. To by bolo možné posunúť výkon motora až k hranici 600 koní, teda k takému optimu vzhľadom na vysokú váhu auta. Aby bolo možné výkon spoľahlivo preniesť, vyžiada si táto posilňovacia kúra aj viaclamelovú spojku, pretože sériová už pri podobných hodnotách kolabuje.

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Chose sa zachoval ako charakter a svoje auto nevymódil ničím, čo nie je pôvodné, resp. fabrické. Modrý Skyline je tak v originálnom kite GT-R V-Spec s doplnkami od Nismo. Jedná sa o prahy a zadný nárazník, karbónové difúzory a nasávanie na kapote. Nemôžem si pomôcť, ale tento odtieň bayside blue je pre Skyline R34 ako vyšitý. Jožkove auto je super v tom, že sa na nič nehrá, ono totiž samo o sebe je niečím výnimočné. Všetko je tak, ako má byť.

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Dvojdverové kupéčko je v sériovej podobe aj čo sa týka interiéru. Teda volant vpravo, štyri kožené sedačky, kratučká radička, lakťová opierka, budíky očíslované v míľach i v kilometroch za hodinu. Len pôvodné továrenské rádio bolo nahradené DVD prehrávačom Clarion, reproduktory sú opäť pôvodné. Vedľa zapaľovača cigariet si našiel miestečko aj Boost Controller HKS EVC piatej generácie.

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Vyššie spomenutá úprava šesťvalcového agregátu RB26DETT spolu so vzduchovými filtrami HKS, dvojicou turbodúchadiel HKS GT-SS, zjednodušeným výfukovým potrubím, športovým katalyzátorom, koncovým dielom HKS, Boost controller-om HKS EBC, medzichladičom HKS a olejovým chladičom Nismo, umožnila sa dostať zo sériových hodnôt na odhadom 400koní a 500Nm. Hoci sa Jožko zapodieva úpravami áut a motormi na profi úrovni, na brzde nebol. Poznáte to. Nie je čas a kováčova kobyla...

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Avšak ako profík znalý veci, spolu s nárastom výkonu posilnil aj brzdovú sústavu, takže teraz v kombinácií s brzdičmi Brembo nájdeme na predných kolesách športové kotúče o priemere 324mm, vzadu potom 300mm. Sériový podvozok bol tiež vymenený a to za nastaviteľný Tein, ktorý umožnil zníženie o 5, resp. o 3 cm. Nadupaný Skyline teraz prenáša mohutný kruťák na vozovku cez sériové tmavé šesťlúčové ráfiky 9x18“ a pneumatiky o rozmeroch 255/40 R18. Znížené ťažisko a posilnené brzdy dodali na istote jazdných vlastností a tak môže byť cestovná rýchlosť naozaj vysoká.

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Vyzerá to na úplnú idylku a na konečnú s úpravami, ale ako už bolo naznačené, Jozef by rád ešte zvýšil výkon. Vie, ako na to a kam sa obrátiť pre diely, čo je dobrý základ, ale to nie je všetko. Rád by, aby sa v Dorifto Garage stali priekopníkmi v prestavbe a legalizácii pravostranného riadenia u Skylinu na ľavostranné. Plán je to síce veľmi ambiciózny, ale všetci zainteresovaní vedia, že takáto prestavba je veľmi náročná, ako časovo, tak finančne. Že vraj najviac podobných úprav nájdeme v Arabských Emirátoch, ale sú šité horúcou ihlou a s pochybnou kvalitou spracovania. Nič takého si v Dorifto dovoliť nechcú a nemôžu. Inšpiráciou im bude prestavba, ktorú majú potvrdenú a zdokumentovanú v jednej dielni v USA. Chose by bol rád, aby bolo aj u nás možné stretnúť R34 GT-R LHD. A aby sa tento vzácny jav stal skutočnosťou a behom nasledujúcich rokov sa mu to podarilo. Takáto prestavba podľa neho znamená vyrobiť úplne nový interiér na zákazku, obrovské laborovanie a zisťovanie, ktorý diel z akého modelu Nissanu je vhodný a použiteľný. Bohužiaľ, veľký počet dielov sa bude musieť vyrobiť špeciálne na zákazku, pretože proste ľavostranný variant neexistuje. No, každopádne sme radi, že aj v Čechách je k videniu takáto japonská klasika a keby sa podarilo ju prestavať na ľavostrannú, bola by to fakt pecka! Držíme palce, nie len v driftoch, ale aj v garáži.

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

nissan skyline r34 gtr vspec tuning magazine

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

BMW M5 CLR 500RS LUMMA DESIGN:
preview

Ako sa vám pozdáva tento pravostranný Nissan Skyline R34 GT-R V-SPEC od tunera Jožka ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Nissan vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

NISSAN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Vladimír Kobolka

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 14500x    hodnotenie: 12/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt