support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo nissan %title% logo nissan

Nissan Skyline R34 - drift špeciál od českého megatunera Jána Baláža

23.Jul.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


U našich českých susedov vyšlo číslo Tuning Magazine 06/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 21.07.2011.NISSAN SKYLINE R34 s motorom Tomei RB28DETT


DRIFT po česky s európskymi ambíciami

Plynulé šmyky, oblaky dymu, pálenie gúm ... svet Driftu je magický a ľahko si získava nových obdivovateľov. No nielen vo svete, ale aj u nás sa komunita obdivovateľov tohto druhu motoršportu rozrastá.

Prednedávnom prebehla netlačenými médiami správa, že Ján Baláž (z východnej ČR) chystá novinku pre drifty a okruhové pretekanie. Jeho nové auto bude k videniu nielen v ČR, ale aj v zahraničí, pri pretekoch majstrovstiev Európy.

Honza je motorista a pretekár každým dychom. Po rokoch strávených za riadidlami superbiku nadobro prepadol Driftu. So svojim BMW sa stal majstrom v drifte Slovenska v roku 2009, o rok neskôr to stačilo "len" na druhé miesto. Honza svojou dravou jazdou uchvátil divákov aj v Maďarsku, kde ho označili za "brutalikosz drift". Rad pretekov išiel aj v rámci nemeckej série IDS (kde ako jediný Čech môže nastúpiť do závodu v rámci ligy PRO a to bez kvalifikácie) a tiež okrem iného skúsil šmykom prejsť aj legendárny Nordschleife na Nürburgringu. Špička v tomto športe je však technicky veľmi ďaleko a všetci "idú do materiálov". Už nestačí mať prestavané sériové autá, ale je potrebné investovať do špeciálov.

Honza si je tejto situácie dobre vedomý a tak po zrelej úvahe vymenil svoju bielu E36 za R34. Avšak cesta k tomuto vozidlu nebola vôbec jednoduchá. Možno vás napadá, prečo práve Nissan Skyline, prečo nie niečo európskeho? Trutnovský pilot sleduje tento šport aj na japonskej scéne a tam vládnu práve Nissany. Drift pochádza z Japonska a tak je toto spojenie logické. Dnes si vybrať v zámorí auto po internete a dostať ho z druhého konca sveta domov nie je problém. Inak tomu nebolo ani v Honzovom prípade: internet, vybrané auto, kontakt na agenta, poslané peniaze a riešenie dopravy. Avšak namiesto typickej lodnej rošády s kontajnermi a neistými termínmi dodania do niektorého zo západoeurópskych prístavov, bol za 1,5 mesiaca Skyline v Prahe u jedného z bežných českých dopravcov. Avšak doba od odoslania peňazí do správy od prepravcu bola pre Honzu bezsenná. Poslal nemalé peniaze človeku, ktorý síce vystupoval ako agent, všetko síce dopadlo dobre, ale istota nie je nikdy a u nikoho ....

nissan skyline r34 tuning

Skrátka, napokon sa podarilo, a auto zo showroomu Nissan putovalo s malou zastávkou v Prahe do Trutnova, kde má nové bydlisko, resp. novú dielňu. Aké auto si vlastne Honza vybral a prečo nekúpil niečo bližšie, napríklad v Anglicku? "Autá, ktoré sa nachádzajú v Európe, sú väčšinou opravované po nejakej havárii alebo inej katastrofe a ja som chcel solídny základ na pretekárske auto. Teda nehavarované, minimálne použité a s dobrou servisnou históriou..." - priblížil svoj výber turnovský pilot. „Je logické, že pri výbere nešlo vôbec o žiadnu výbavu a doplnky, ale čo čert nechcel, tento Skyline bola ozajstná voňavka. Tiež bolo chalanom občas ľúto, keď ho demontovali a pripravovali na prestavbu.“ Čerstvý majiteľ nám potom prezradil, že by sa v osadení auta s pôvodným majiteľom moc nepohodol: "...ten buzík tam mal nejaké nezmyselne drahé hi-fi, hromadu neónov a iné opičárny ..."

Honza si v Japonsku vybral model R34 s označením GTS. Asi to znie čudne, že nesiahol po nejakom nabúchanom kúsku, ale táto verzia bez turbodúchadla bola vraj, citujeme: "...totálna salónóvá voňavka a vďaka absencii turba úplne nedotknutá. Nezničená. Dokonca jazdila na všetky pravidelné a predpísané prehliadky.

Auto v stave takmer nového kusu sa neskôr stalo za kratučký čas len odstrojeným skeletom na nápravách.

nissan skyline r34 tuning

Takto odstrojené auto sa presunulo z východu Čiech do Poľska, do dielní firmy RWD Power. Tá má v názve ešte Sport cars equipment a u tohto Nissanu sa postarali o prestavbu riadenia na ľavostranné, o usadenie motora a taktiež o výrobu homologizovaného rámu. Honza totiž má s autom ambície vyraziť nielen na domácu scénu, ale aj do Európy a tak je auto postavené podľa poriadkov FIA, poslednej prílohy J platiacej pre okruhové autá. U nás sú pravidlá pre drifty stále voľnejšie a tak by vyhovel aj jednoduchší setup, ale keď už sa stavia nové auto, je škoda niekde trošku šetriť a potom niečo prerábať pri prípadných dorábkach.

Po celú dobu prestavby bol Honzovi po boku skúsený staviteľ závodných áut pán Jaroslav Bureš z trutnovského Autocentra Racing, ktorého skúsenosti sú bohaté a tak dokázal Hoznovi poradiť a pripravil ďalšie skvelé auto.

nissan skyline r34 tuning

Keď boli Poliaci hotoví a motor, rám i riadenia boli na svojom mieste, putoval rozostavaný Nissan k Davidovi Bláhovi do Dolnej Řasnice. Hoci je to z Trutnova do Lamino.cz asi len stovka kilometrov, paradoxné je, že kade-tade to je najkratšia cesta cez poľské územie, a tak hoci bolo auto vlastne už "doma", Honza sa do Poľska často vracal. David Bláha sa po porade s pretekárom a konštruktérom auta dohodol na výslednej podobe a dal sa do práce. Honza si totiž nevybral z produkcie japonských úpravcov nič. David so svojimi spolupracovníkmi teda staval do „úzkej“ verzie, ktorá mala vyzerať ako GT-R, ale lepšia. Tak, ako sa páčilo Honzovi. Tým, že sa jedná o stavbu závodiaku, tak musela preč atmosféra zo salónu, a nastúpila kombinácia praktickosti a estetiky. Pri driftovaní sa občas nevyhnete nejakej kolízii alebo kontaktu so súperom a na čo je vám perfektne zlícované auto, ktoré tvorí jeden nekonečný laminát, keď potom ani nevymeníte blatník či prah?

Pekný je fakt, ako krivky predných širokých blatníkov nadväzujú na rozšírenie zadných, a prahy kopírujú a rešpektujú tvar i šírku všetkých súvisiacich komponentov, nárazníky odkazujú na originál GT-R, ale svojimi tvarmi sú prispôsobené zastavaným komponentom závodiaku. Zadné blatníky sú teda "len" nanitované, aby práve ... ale to už sme si povedali. Tým, že sa kit vyrába v Čechách, je zaistený aj dostatok náhradných dielov na preteky a tak sa nemusí Honza obávať nejakých neriešiteľných situácií.

nissan skyline r34 tuning

Keď bola výroba karosárskych dielov hotová, Skyline sa ocitol opäť v dielni v Trutnove a pokračovalo sa na tvorbe. Podvozok dostal nové nastaviteľné tlmiče XYZ odladené špeciálne pre drift, dopredu 6piestikové brzdy Greddy s dvojdielnymi kotúčmi o priemere 355 mm toho istého výrobcu, nastaviteľné ramená Nams a ráfiky Volk Racing obuté do semislickov Federal 959. Aké pneumatiky sa vlastne na drift používajú? "Ja jazdím na pneu Federal, to sú dobré gumy a majú aj homologizáciu na cestu. Tie sú na prednej náprave, a vzadu potom pálim čínske gumy. Také, čo práve majú. Driftu sa venujem 4 roky a musím povedať, že za tú dobu som odrovnal asi 500 gúm a tí Číňania sa naozaj moc polepšili...“, podelil sa s nami o svoju praktickú skúsenosť Honza.

Keď sme si na začiatku povedali, že tento Skyline bola pôvodne neturbová verzia, potom by sme pri prestavbe na GT-R asi právom očakávali pod kapotou Nismov RB26DETT, ale nie je tomu tak. Dnes by sa dalo hovoriť skôr o Tomei RB28DETT. Takých nie je po svete veľmi veľa, a väčšinou nájdeme len prestavbové kity. Honza zakúpil v ČR polomotor (i s celým autom), ktorý bol stavaný u Kageki na šialených 700 koní, ale takáto porcia je v drifte nevyužiteľná. Motor, čo má koňa, má aj krútiaci moment, ale Honza sa s Jardom zhodli na tom, že obetujú nejaké tie kone a budú sa snažiť dostať zo "dvaosmičky" hlavne poriadne newtonmetrov a to v čo najširšom spektre otáčok. Teraz sa vďaka odľahčenej kľuke so zmeneným zdvihom (+4 mm) a prevŕtanému bloku (+1 mm na valci) dá naozaj hovoriť ako o 2,8. Zdvihový objem tohto radového šesťvalca sa vyšplhal na 2 770 cm3. Základom tohto agregátu je blok označovaný ako nismov N1, teda blok, ktorý vyvinula priamo fabrika pre svoje pretekárske stroje. Používali sa tam, kde už sériová RB26 nestačila. Blok sa vyznačoval silnejšími stenami valcov, zlepšeným chladením a lepším mazaním. Mal tiež výkonnejšie vodné i olejové čerpadlo, silnejšie ojnice, iné piestne krúžky a celý rad ďalších vylepšení, ale Honzov motor dostal ešte pokročilejšie komponenty, väčšinou značky Tomei. O kovanej kľuke sme už hovorili, ďalej sú potom v bloku kované Háčikové ojnice a kované piesty. Do upravenej hlavy putovali vačky 280/10, 25 mm ProCam, opäť od Tomei, ďalej vodítka ventilov, ventilové pružiny, hydraulické zdvihátka, kompletné závodné rozvody, tesnenie pod hlavu, hlavové skrutky ... Skrátka na železe sa nešetrilo. Na poskladaný motor prišla palivová lišta Sarda Racing, do ktorej vháňa benzín dvojice čerpadiel Bosch. Do lišty potom boli namontované vstreky 780 cc a za ňou tlakový regulátor paliva. O správnu iskru sa stará šestica sviečok NGK, o správne údaje potom riadiaca jednotka AEM. Od motora vedie pod autom titánový výfuk Trust a všetok výkon (550 koní a 500 Nm) putuje cez trojlamelovu keramiku ORC, diferenciál Kaaz a polosériovú synchrónnu prevodovku na zadné kolesá.

nissan skyline r34 tuning

Práve prevodovka sa ukázala počas prvých testov ako najslabšia časť auta. Kardan bol zamenený za silnejší, ďalej kĺby poloosí boli tiež vymenené, ale s výkonom si skriňa turba od Nissanu nedokázala poradiť. Honza už ich pár (presnejšie tri kúsky) odrovnal. Vždy skončil s tou istou poruchou. Odchádza trojka. Problém však nie je v ozubených kolieskach, ale presúvacích vidličkách, ktoré sú príliš slabé. Našťastie sa Honza spojil s odborníkom na slovo vzatým a do sériového obalu rieši s pánom Šimkom čistokrvnú sekvenciu. Ing. Šimek už zostrojil rad pozoruhodných a skvelých prevodoviek, ktoré sa používajú nielen v rally, v Rallycross, na kopcoch či okruhoch, ale tiež napríklad na Dakare. Takže je jasné, že nová skriňa do tohto Nissanu dostane nielen zubovej spojky a možnosť radenia bez spojky, ale tiež to správne odstupňovanie. Honza potvrdil, že so zmenou prevodovky dôjde i na výmenu spojky.

Interiér Honzova Skyline je čisto závodný a účelový. Prestavané riadenie nedostalo palubnú dosku z nejakej európskej verzie, ale jednoduchú karbónovou plochu, ktorej dominuje multifunkčný budík Stack. Pilot i prípadný pasažier Drift Taxi sa po prekonaní homologizovanej klietky púta šesťbodovými pásmi Sabelt do karbónových sedačiek Bride. Vodič má pred sebou semišový volant Sabelt s rýchlospojkou, po pravej ruke krátku radiacou pákou a do ideálnej polohy vyvedenou ručnou brzdou. Teda tak, ako si Honza prial, všetko na mieru. Za chrbtom spolujazdca sa nachádza základ hasiaceho systému FEV, z ktorého vedú hadičky a trysky do kabíny a do motorového priestoru.

nissan skyline r34 tuning

Keď bolo auto skompletizované a prvýkrát ho chlapci postavili na váhy, zistili, že rozloženie hmotnosti je 60:40, čo je vzhľadom k veľkému motoru takmer ideálne. S päťdesiatimi litrami benzínu potom váha ukázala hodnotu 1350 kg. Nissan síce bol odľahčený o rad sériových nezmyslov, ale dostal ochranný rám, ťažší motor a bezpečnostnú výbavu, takže váha sa od sériového auta príliš nelíši.

Po prvých testoch si Honza nemôže auto vynachváliť, len je potrebné ho naučiť jazdiť bokom. Prvá jazda v Moste bola vraj ako po koľajniciach. Auto je tak dobre vymyslené a postavené, že bolo za všetkých okolností neutrálne. Nakoniec pomohlo demontovať zadný stabilizátor, trošku sa pohrať s nastavením a prvé tiahle šmyky so Skylinom boli na svete.

Minulý týždeň prebehli prvé tohtoročné kolísania preteky u nás a Honza si zo Sosnovej odvážal pohár za tretie miesto, tento týždeň vyráža do Mostu, tak uvidíme, ako sa prejaví výkon motora na rýchlej trati. Honza sám hovorí: "Zatiaľ moc neočakávajte, musím si zvykať. Auto je nové a hlavne väčšie a ťažšie. V tejto chvíli riadi auto mňa, nie ja jeho. Až budem mať ja navrch a budem mať sekvenciu, som si istý, že to pozná z tribúny úplne každý. "Tak až sa podarí pilotovi odvyknúť si od zažitých postupov s atmosférickým motorom a bude držať turbo stále v otáčkach, máme sa na čo tešiť. Nech sa darí a nech sa dymí za kočiarom!

nissan skyline r34 tuning

Nissan Skyline R34 GT-R Drift

Karoséria
Dvojdverové dvojmiestne kupé s motorom uloženým vpredu pozdĺžne a pohonom zadných kolies

Exteriér
Originálny kit Lamino.cz

Interiér
Bezpečnostný rám, prestavané riadenia na ľavostranné, nová palubná doska, premiestnené ovládače, karbónové kryty dverí, hasiaci systém FEV, karbónové sedačky Bride, šesťbodové pásy Sabelt, trojramenný semišový volant Sabelt so snapoffem, združený budík STACK, elektrický odpojovač

Motor
Zdvihový objem 2 770 cm3
Počet valcov 6 v rade
Rozvod DOHC
Počet ventilov 24
Vrtanie x zdvih 87,0 x 77,7 mm
Najvyšší výkon 550 PS pri 6 800 min-1
Najvyšší točivý moment 500 Nm pri 2 800 min-1
Kompresný pomer 8,5:1
Príprava zmesi Elektronicky riadené vstrekovanie paliva, závodné ECU

Tuning
Blok motora nismo, prestavba na "kovaný" RB28 Tomei (remenice na kľuke ATI Racing, kľukový hriadeľ, kované ojnice H, kované piesty + piestne krúžky, ostrek piestov, ojničné ložiská, lágre Jun), upravená hlava Tomei (vačkové hriadele 280/10, 25 mm ProCam, hydraulické zdvihátka, ventilové pružiny, ventilová vodítka, tesnenie pod hlavou, hlavové skrutky, rozvodové kolesá, rozvodový remeň), vodné čerpadlo nismo N1, olejové čerpadlo Jun, palivový okruh Sarda Racing (vstrekovače 780 cc, palivová rampa + tlakový regulátor), sviečky NGK, dve benzínové pumpy Bosch 280, turbodúchadlo Garret, blow-off HKS Racing, vodný chladič Koyo, olejový chladič Greddy, chladič stlačeného vzduchu HKS GT, chladič paliva a kvapaliny posilňovača riadenia Močiare, silentbloky NISMO, riadiaca jednotka AEM, aku Varta 330, titánový výfuk Trust, keramická trojlamelová spojka ORC, diferenciál s obmedzenou svornosťou Kaaz

Podvozok
Predná a zadná náprava Nezávislé zavesenie kolies, dvojité priečne trojuholníkové ramená, priečny skrutný stabilizátor, vinuté valcové pružiny, nastaviteľné teleskopické tlmiče XYZ / viacprvkové nezávislé zavesenie, priečny skrutný stabilizátor, teleskopické tlmiče XYZ
Brzdy Dvojitý hydraulický okruh s posilňovačom, demontované ABS, predné 6pístkové brzdiče Greddy s dvojdielnymi kotúčmi o priemere 355 mm Greddy, vzadu série, lanová ručná brzda, delič brzdného účinku
Tuning Nastavitelná ramena NAMS, řízení Tein 42°
Kolesá 18“ Volk Racing CE28
Pneu Federal 959 RS-R
Rozmery a váha
Rázvor 2 665 mm
Dĺžka/šírka/výška 4 705 / 1 725 / 1 375 mm
Pohotovostná hmotnosť 1 300 kg

Poďakovanie patrí
Jaroslavovi Burešovi a Autocentru Racing Trutnov - Horní Staré Město, Davidovi Bláhovi (Lamino.cz), ing. Dušanovi Šimkovi – SIDU a Poľskej firme RWD Power - Sport cars equipment

nissan skyline r34 tuning

nissan skyline r34 tuning

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Naša reklama - Kožené poťahy Maria Cavallo:
preview

Ako sa vám pozdáva úprava Nissan Skyline R34 od tunera Jána Baláža ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Nissan vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

NISSAN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12610x    hodnotenie: 8/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt