support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo nissan Nissan Skyline GT-R32 – štvorkolesový hardcore logo nissan

Nissan Skyline GT-R32 – štvorkolesový hardcore

11.Jan.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ak je niekto fanatik, niet mu pomoci. Ak niekto miluje autá, je to na ňom vidieť. Ak niekto žije len pre autá, je to úžasné. Láska k autám by sa kľudne dala porovnať s láskou k človeku – stará sa oňho, hýčka ho, venuje mu pozornosť, čas a peniaze, chráni ho, prežíva s ním rozkoš atď. Po svete chodí množstvo milovníkov áut, ktorí ich nielenže radi jazdia, ale taktiež sa v nich aj radi šprtajú. Tuning a styling je v tomto prípade povinnou samozrejmosťou. Jediný rozdiel medzi týmito jedincami je v obľúbenosti modelov automobilov. Niekto obľubuje európske športiaky, niekto americké svaly a iný zasa preferuje japonskú scénu. Jedným takým je aj napoly Nemec a Slovák, Thomas, ktorý pod záštitou svojej firmy „Carcouture“, špecializujúca na dovoz a prestavby týchto japonských rarít, priviezol v poradí už piaty Nissan Skyline a upravil ho presne tak, ako chcel on. A my vám ho teraz predstavíme.

Aby ste boli všetci v obraze, trošku si priblížime históriu tohto skvostu. Prvým Skylinom bol model nazvaný Prince Skyline vyrobený v roku 1957, vtedy ešte samostatnou firmou Prince Motor Company. Jednalo sa o luxusný automobil s 1,5 litrovým motorom s výkonom 60 koní. Ďalším a zároveň posledným modelom firmy Prince Motor Company bol model S50, ktorý bol v tom čase najžiadúcejším modelom v Japonsku. Písal sa rok 1963. Rok 1966 bol zlomový, pretože firmy Prince Motor Company a Nissan sa spojili a začala sa tak produkcia športových vozidiel. Tento „príbeh“ odštartoval model C10, tesne po ktorom prišiel prvý Skyline GT-R, v roku 1969. Poháňaný bol dvojlitrovým motorom s úctyhodným výkonom 160 konských síl. Potom nasledoval celý rad modelov Skyline až po zlomový bod menom Skyline GT-R32. Prvý vyrobený kus bol v roku 1989. Počnúc týmto modelom sa v podstate začala písať história tohto slávneho modelu.

V tom čase dominoval model GT-R32 v mnohých súťažiach resp. podujatiach, ako napríklad Japanese Touring Car Championship, rally skupina A alebo N1 Super Taikyu. Automobilka Nissan a ľudia chápali toto auto ako rýdzo športové a takto aj k nemu pristupovali. Neskôr prišli na svet modely GT-R33, GT-R34 a najnovšie GT-R35.

Thomas je obyčajný chlapík, ktorý miluje autá. Sú jeho hobby, ktoré prekvitá do niečoho podobného ako je poradenstvo. Prídete za ním s požiadavkou na upravené auto podľa vašich predstáv. Thomas vám poradí, vytvorí wishlist a ak sa vám to pozdáva, začne pre vás zhánať to správne auto, ktoré následne putuje pod ruky špecialistov. Tí ho upravia podľa vašich predstáv. Je ale nutné povedať, že ak túžite po aute z Japonskej motoristickej scény, Thomas je ten pravý. Jeho vášňou sú totiž Skyliny, presnejšie verzia GT-R32. „Doma“ má už v poradí piaty a tak skoro s nimi neprestane. Dnešný Skyline, ktorý vám chceme predstaviť je zatiaľ jeho najnovší projekt, ak nerátame závodne stavaný Skyline, ktorý momentálne čaká na tie správne diely. Dámy a páni, toto je Thomasov Nissan Skyline GT-R32!

nissan skyline gt r32 tuning

Keď mi Thomas rozprával o svojom živote, o sebe, o tom, čo miluje a o Skylinoch, len som počúval s otvorenými ústami. Thomas je človek, ktorý sa v autách vyzná. Na slovenské značky už postavil pre tunajších zákazníkov dva špeciálne upravené Skyliny, ktoré si veselo brázdia cesty – legálne! Na všetky Thomasove múdrosti, ktoré som sa dozvedel, by som potreboval niekoľko strán, no záver urobím už teraz – Thomas je profesionál. Opýtal som sa, medzi inými aj otázku, prečo sa rozhodol venovať svoje srdce práve autám Nissan Skyline GT-R32. Odpovedal, pretože to auto jednoducho miluje. GT-R32 bolo prioritne vyvinuté ako športový a semi-profesionálny pretekársky špeciál, ktorý má neuveriteľne dobrý pomer hmotnosti a vyváženia a zároveň má jeden z najväčších ladičských potenciálov. Na trh prišiel ako japonská odpoveď na AUDI S1 Quattro, ktorá bola v tej dobe absolútne neporaziteľná. Predsa nie náhodou vídame denno denne upravené Skyliny všemožnými spôsobmi.

Všetko sa to začalo, ako veľa krát predtým – zrodom myšlienky na nový projekt. Thomas doviezol Nissan Skyline GT-R32 s motorom RB28 a mohlo sa začat plánovanie. Ono pôvodná myšlienka je trochu bláznivá, pretože motor z tejto verzie bude v zime putovať pod kapotu závodného špeciálu, taktiež GT-R32 a motor z tohto špeciálu poputuje do dnes predstaveného Skylinu. To znamená, že pozície Street Car a žávodný špecial si po zime tieto autá vymenia. Ale späť k projektu. Už na začiatku vás musím upozorniť, že zoznam dielov a úprav je tak rozsiahly, že ich rozumné vymenovanie a sformulovanie by zabralo ďalších 7 strán, preto sa posnažím podať vám to, čo najrozumnejšie.

nissan skyline gt r32 tuning

Ak niekto upravuje Skyline, upravuje ho v maximálnej možnej miere s použitím dielov tých najfajnovejších firiem. Thomas nie je výnimkou. Poďme ale pekne poporiadku. Thomasov Skyline GT-R32 je zabalený do luxusnej bielej farby s označením Nissan 326. V rovnakej farbe a dôkladne ošetrený je aj podvozok a ostatné podvozkové časti. Ako môžte vidieť, Thomas nie je zástancom optického stylingu, preto na aute napríklad vôbec nenájdeme prahové nástavce. Osadený je len mohutnejší predný nárazník (kvôli veľkému intercooleru) od firmy Do Luck, karbónové krídelko na prednej kapote, zadný nárazník s difúzorom taktiež Do Luck, R34 karbónové zadné krídlo a bezpečnostné piny prednej kapoty. Upravené bolo aj zadné sklo a osadené predné svetlomety N1. Auto je predsa zamerané na performance, nie na optický styling, ktorý by ho poslal maximálne medzi leštenky. Thomas má ale iné priority.

Karoséria tohto monštra je kapitola sama o sebe, veď je to Skyline GTR. Kompletné chassis bolo pripravné špecializovanou firmou, ktorá stavia karosérie pre šampionát JGTC (Japan GT Championship). Auto je položené na nastaviteľnom podvozku Tein so sníženými pružinami -40mm od firmy Swift Springs. Avšak na to, aby auto dokonale držalo stopu aj v tých najostrejších zákrutách, musia byť podvozkové časti, ako aj karoséria spevnené. U podvozku sa to dosiahne inštaláciou rozpier a stabilizátorov, ktoré v Thomasom prípade nájdeme pod prednou kapotou, v kufri a na podvozkových častiach ako sú napríklad nastaviteľné ramená. Všetky podvozkové diely boli navyše povrchovo upravené, aby boli chránené pred vonkajšími vplyvmi. Určite ste si už pri prvom pohľade na fotografie všimli efektné farebné zladenie karosérie a diskov. Za týmto snehovo bielym prevlekom sa skrývajú špičkové disky Work Emotion XD9 o veľkosti 10x18 s ET 12, ktoré sú obuté do high performance pneumatík Toyo Proxes R888. Thomas tento skvost brzdí pomocou prednej brzdovej sady pozostávajúcej z dvojdielnych kotúčov s priemerom 340mm a šesťpiestikových brzdových čeľustí AP Racing s Pagid RS Blue brzdovými doštičkami. Naopak, zadné brzdové ústrojenstvo pochádza z verize R33 s 324mm brzdovými kotúčmi a brzdovými čeľusťami. Samozrejmosťou je asistencia odolnejších brzdových hadičiek a brzdového válca R33 Nismo.

nissan skyline gt r32 tuning

Ak sa v jednej vete spoja slová motor a Skyline, je nad slnko jasné, kam bude smerovať zmysel súvetia. Thomas je človek zameraný na performance a aj preto je jeho motor taký, aký je – 770 konských síl a 900 Nm živej sily dámy a páni! Tieto hodnoty boli namerané s tlakom 1.2 baru, pri 1.8 baru dosahuje táto beštia až 943 koní! Momentálna celková hmotnosť je pritom len 1200 kg! No povedzte mi, nie je toto krajšie ako mohutné nárazníky? ... Každopádne, človek, ktorý dokáže stvoriť takúto silu je viac než profesionál. Je to kráľ. Zoznam motorických dielov, ktoré boli vymenené v tomto projekte je na niekoľko strán, takže je vidieť, že Thomas sa do toho pustil ozaj naplno. Srdcom je ospevovaný motor RB28 – 2,6 litrový šesťvalec biturbo, vyladený na HKS Stage 3, čo je asi to naj ponúkané. Samotný blok motora je upravený firmou Nismo, vybrúsený a zgenerálkovaný rovnako ako hlava valcov. V motore boli pritom vymenené asi všetky súčasti, intercooler, piesty, ventily, hadičky za silikónové, vodná pumpa, alternátor, riadenie, olejová pumpa, vzduchový filter, Y napájanie pre filtre, atď. Všetky diely pritom od renomovaných firiem ako HKS, Greedy, Trust, Nismo, OS Giken, atď. Po otvorení kapoty sa na vás pritom usmeje nádherne zladený motorový priestor, ktorý hrá farbami modrá, strieborná, chróm a karbón. Rozprávka.

Výmena dielov však nestačí a okrem toho sa musí urobiť ešte spústa inej roboty, ako napríklad úprava elektroniky, vyriešenie olejovej otázky, výfukova záležitosť atď. Odpoveďou na tieto Thomasove „otázky“ boli firmy ako Nismo, HKS, Greedy, NGK, OS Giken, ktoré dodali všetko potrebné na prestavbu – od riadiacej jednotky FCON „PRO V“, mapovanej Robom Gallagherom, ktorý už žiaľ nie je medzi nami, lebo zahynul pri tragickej nehode minulý rok a bol považovaný za jedného z „GTR“ géniov súčastnosti, všetkých elektronických káblov cez zapaľovacie sviečky až po nové spojkové ústrojenstvo. Vychytávkou je okrem iného switch na prepínanie dvoj alebo štvorkolesového pohonu. O odvod spalín sa starajú výfukové zvody HKS so zákazkovým výfukom od rovnakého výrobcu a externým vývodom westgatu pod spolujazdcom (screamer pipe). O správnu dodávku benzínu sa starajú dve Nismo závodné čerpadlá s mohutným prietokom až 255l/h, ktoré sú ukotvené v špeciálnej nádrži od firmy RB Motorsports so silnejšími HKS vstrekmi a HKS regulátorom tlaku paliva.

nissan skyline gt r32 tuning

Interiér tohto Skylinu taktiež prešiel výraznou úpravou. Nastala redukcia hmotnosti vyhádzaním kompletne celej zadnej časti, osadené boli športové sedačky Bride so športové pásy Sabelt a osem bodová ochranná klietka. Pribudol taktiež športový volant Keys Racing a od rovnkého výrobcu je aj hlavica riadiacej páky, ktorá je doplnená manžetou z Alcantari. Kvôli redukcii do auta putoval výhrevný systém z Fordu Fiesta a veľké množstvo karbónových doplnkov. Chýbať nesmú ani prídavne ukazovatele tlaku paliva, boost gauge, tlaku oleja a teploty oleja.

Práve ste mali tú česť zoznámiť sa s Thomasom a jeho vzácnym hobby, ktoré prerástlo do celoživotného nažívania. Výsledkom niesú len nesmierne nadupané autá, ale taktiež istota, že v budúcnosti príde Thomas s niečim novým a ešte brutálnejším.

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

nissan skyline gt r32 tuning

Nissan Skyline GT-R32 od tunera Thomasa:


Váš názor na tento upravený Nissan Skyline GT-R32 od tunera s menom Thomas ?


Viac informácií k možným úpravám áut značky Nissan vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

NISSAN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Vladimír Kobolka

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 24883x    hodnotenie: 42/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt