support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo vw %title% logo vw

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 11-12/2012

29.Oct.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové dvojčíslo Power magazine 11-12/2012, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového dvojčísla časopisu POWER magazine, ktoré vyšlo už tento mesiac !!!

časopis power magazine

Súboj Titanov: Drag duo Nissan GT-R vs. Shelby GT500


Keď Vám poviem, aby ste si predstavili novodobú ikonu športového auta Ameriky, s veľkou pravdepodobnosťou vás napadne Ford Mustang a jeho ostrá edícia nesúca meno už zosnulej legendy Carrolla Shelbyho. A ak by ste hľadali podobnú ikonu v Japonsku, s určitosťou by to bol Nissan GT-R. Obe beštie majú poriadny športový rodokmeň, obe boli obľúbené medzi úpravcami a obe tu teraz máme v modifikovaných verziách.

Dalibor - šťastný majiteľ týchto krásavcov, má k autám veru veľmi blízko. Sám vlastní dokonca aj nemalú dopravnú spoločnosť. Mal aj nejaké autíčka predtým, ako napríklad Peugeot 406. Poviete si, to má hocikto, no nejako začať predsa musel. Nasledovalo mnoho a mnoho ďalších. Za zmienku stojí napríklad pre nás už zaujímavejšie Mitsubishi 3000 GT alebo sériový Ford Mustang. Súčasnosť, ako sami vidíte je ale už niekde inde. Na pľaci pred objektívom sa mi ocitlo teraz niečo okolo 1200 koní, tak si ich poďme pekne rozobrať.

Nissan GT-R - luxusný superšport s výkonom 650 koní


Recenzovaný Nissan GT-R nie je len tak jedna z mnohých sérioviek. Od továrenskej verzie to má už celkom ďaleko. Dalibor začal výfukovým systémom, ktorý dal celý otvoriť, s cieľom dosiahnuť väčšiu priepustnosť spalín. Pôvodný sa tak nahradil vzácnejším značky Titan. Väčší výkon a sériová spojka? To veru nie je dobrá kombinácia a preto aj tá prešla výmenou. Pôvodnú spojku nahradila kvalitnejšia a odolnejšia pochádzajúca z Nemecka. Samozrejmosťou pri úpravách bola aj výmena takej maličkosti akou boli vzduchové filtre. Keďže sú nové, športové filtre väčšie, zmenou prešli aj trubky, ktoré sa starajú o prepravu čistého vzduchu do pľúc motora. Tie sú teraz väčšie a dodávajú autu viac kyslíka. Turbá v aute zostali pôvodné, no boli v nich upravené tlaky. Výmenou prešli aj vstreky a sviečky, ktoré sú teraz kapacitne a výkonovo na tom hodne lepšie. V celku razantnou zmenou, oproti sérii bolo namontovanie dodatočných chladičov prevodovky a motora do stredových otvorov nárazníku. Autíčko teraz disponuje neuveriteľným výkonom 650 konských síl a 850 Nm krútiaceho momentu. Luxusný superšport musí nejako vyzerať i vo vnútri, interiér je prečalúnený do oranžovej kože, ktorá nahradila sériovú čiernu a mnoho dielov bolo pokrytých karbónom a semišom. Pracovisko pilota je teraz síce svetlé, no veľmi príjemné pre oko. Čo sa týka exteriéru, Daliborov GT-R má na sebe bielu perleť a je pokrytý závodnými polepmi s logami úpravcov, ktorí sa nejakou formou spolupodieľali na projekte. Pôvodné zadné, už taktiež veľké krídlo, nahradilo ešte väčšie karbónové.

nissan gtr ford mustang shelby gt500 šprint drag racing power magazine

Ford Mustang Shelby GT500 - americká legenda s výkonom 600 koní


Spolu s Nissanom sme mali k dispozícií na fotenie aj druhého tátoša majiteľa - Ford Mustang Shelby GT500. To je názov niečoho, čo u každého fajnšmekra chvíľku zarezonuje. V hlave sa každému zjavia americké svaly a motory V8 s kopou krútiaceho momentu, no a samozrejme kúdoly dymu pri burn oute. Rovnako ako pri Nissane, aj v tomto prípade bolo vykonaných niekoľko vylepšení už i tak dokonalého auta na bežné vozenie sa aj závodenie. Výfukový systém bol nahradený za komplet nový, celonerezový od firmy Steeda Autosports. Nakoľko autíčko disponuje obrovskou silou, konkrétne 600 koníkov a točivým momentom 800 Nm, nutnosťou či povinnosťou bola aj výmena spojky. Sériovú nahradila americká závodná spojka RAM. Aby sa auto udržalo v priamom smere, dostalo nové stabilizátory a celý zadok sa vystužil dielami z kabrioletu, ktoré celú šasi vystužili a spevnili. Rovnakou zmenou tuhosti prešli aj tlmiče, tie sú teraz športovejšie a tuhšie a pochádzajú od renomovaného výrobcu HR. Malo by to pomôcť, no aj napriek tomu sa auto pri plnom plyne krúti ako kobra v piesku. Už viete aspoň, prečo má na boku a v maske práve tohto hada... Shelby je vybavené tiež systémom SCT, ktorý dovoľuje plné nastavenie a kalibráciu auta. V honbe za výkonom sa pri preplňovanom motore pochopiteľne siahlo na úpravu kompresora, ktorým auto tejto edície disponuje už sériovo, ktoré teraz točí omnoho vyššie otáčky a tým tlačí viac vzduchu do agregátu. Sériové maličké brzdy nahradili mohutnejšie Brembo. Čo sa týka exteriéru auta, Dalibor ho nechal v podstate sériovom stave a zmenou prešli len zadné svetlá. Pôvodné nahradili číre, LED-diódové optiky.

nissan gtr ford mustang shelby gt500 šprint drag racing power magazine

Asi sa každému z vás vynorila otázka, na aké účely používa tento šťastlivec tieto prekrásne a rýchle stroje. Dalibor je pravidelným účastníkom šprintérskych podujatí slovenského šampionátu a výsledky hovoria v jeho prospech. Spomeňme si len konečné tretie miesto v kategórii streetových štvorkoliek, kde si v neskutočne silnej konkurencii brutálnych mašín vybojoval s GT-R-kom pekné tretie miesto. Ako správny nadšenec drag racingu však Dalibor bojuje s časom. Jeho tohtoročné časy na 402m dráhe s GT-R boli niekde okolo 11,5 sekundy. Jeho snom je ale pokoriť hranicu 10-tich sekúnd! Aj keď je jeho súčasný vozový park na veľmi vysokej a prestížnej úrovni, svoj cieľ si splní asi s inou beštiou. Dalibor má totiž v pláne zadovážiť si v budúcnosti Porsche 911 Turbo. Toto autíčko je priama konkurencia Nissanu GT-R a nie raz ho pri šprinte aj porazilo. Či sa mu podarí jeho cieľ splniť sa možno dočítate v nejakom ďalšom čísle. My mu budeme každopádne držať palce, aby mu zápal pre motoršport aj naďalej vydržal...

nissan gtr ford mustang shelby gt500 šprint drag racing power magazine

nissan gtr ford mustang shelby gt500 šprint drag racing power magazine

nissan gtr ford mustang shelby gt500 šprint drag racing power magazine

Technické údaje: Nissan GT-R


Motor:
Dvoma turbínami preplňovaný vidlicový 6-valec, objem 3,8 litra, športový výfukový systém Titan, nové chladiče prevodovkového oleja a motora, nové vstreky a sviečky, väčšie sacie potrubie, nové vzduchové filtre, upravená riadiaca jednotka, nové silikónové hadice Forge
Výkon: 478 kW/650 koní
Maximálny krútiaci moment: 850 Nm

Pohon:
Trvalý pohon všetkých kolies cez 6-stupňový automat, nová nemecká dvoj-spojka

Podvozok:
sériový

Hmotnosť:
1740 kg

Karoséria:
Faceliftový predný nárazník, nové zadné karbónové krídlo, závodné polepy

Interiér:
Čalúnený do oranžovej kože a semišu, madlá na dverách, stredová konzola a kryty ofukov klimatizácie pokryté karbónom

Dynamické parametre:
Maximálna rýchlosť: 313 km/h
Zrýchlenie z 0-100 km/h: 3,6 s (séria)

Technické údaje: Ford Mustang Shelby GT500


Motor:
Kompresorom preplňovaný vidlicový 8-valec, objem 5,4 litra, celonerezový priepustný výfukový systém Steeda Autosports, kompresor upravený pre vyššie otáčky, nový vzduchový filter
Výkon: 441 kW/600 koní
Maximálny krútiaci moment: 800 Nm

Pohon:
Trvalý pohon zadných kolies cez 6-stupňový manuál, americká závodná spojka RAM

Podvozok:
Športový nastaviteľný HR, brzdy Brembo, nové stabilizátory, zadná náprava spevnená výstuhami z kabrioletu

Hmotnosť:
1785 kg

Karoséria:
Sériová, zadné svetlomety číre s LED technológiou

Dynamické parametre:
Maximálna rýchlosť: 249 km/h
Zrýchlenie z 0-100 km/h: 5 s (séria)

časopis power magazine

Ako sa vám pozdávajú úpravy Nissan GT-R a Ford Mustang Shelby GT500 na šprintérske špeciály od Dalibora? Nech sa páči, hlasujte tu:


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Nissan vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

NISSAN tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Ford vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Shelby vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

SHELBY tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4743x    hodnotenie: 6/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt