support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo nissan Nissan GT-R35 s brzdami DBA Brakes - športové brzdy pre náročných logo brzdy

Nissan GT-R35 s brzdami DBA Brakes - športové brzdy pre náročných

14.Jan.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Austrálska firma na výrobu športových brzdových komponentov DBA, má vo svojom portfóliu už nejeden kit pre najrôznejšie modely automobilov, prevažne superšportové záležitosti. Pri razantnejšej úprave áut vo väčšine prípadov neostane veľa sériových dielov pokope a všetko čo sa dá, sa vymení. Jedným takým komponentom, pri ktorom sa úpravca dokáže vyblázniť je brzdový systém. Firma DBA sa však spomedzi ostatných výrobcov športových brzdových systémov nedala zahanbiť a vyvinula špeciálne brzdové kotúče pre milovaný Nissan GT-R.

Na tento automobil čakala azda celá planéta bez rozdielu pleti, národnosti, jazyka a iných charakteristických znakov. Bolo to auto, ktorého príchod očakával nielen každý nadšenec japonských mašín, ale taktiež milovník upravených vozidiel z východného Slovenska či z južného pobrežia Francúzska. Celá séria Nissanu Skyline GT-R bola a je jedna z najkultovejších na svete, ak nie držiteľ prvenstva. Na scéne je už nejaký ten rôčik a minulý rok bol ten prelomový v histórií tohto nadupaného japonského vynálezu. Oznámený bol totiž príchod nového modelu, s označením GT-R35. Nikto nevedel, ako bude vyzerať, aký bude mať motor a čo to vlastne bude za stroj. Až prišiel deň „Dé“ a svet po prvýkrát zbadal túto zbesilú mašinu.

Nový Nissan Skyline je plný dokonalých detailov a rôznych prvkov najmodernejších technológií. Je to skrátka exkluzívne auto, ktoré má všetko a vie ponúknuť veľmi veľa. Najlepšie na tom je to, že si zachováva akési črty svojich predchodcov, čo z neho robí ďalší Skyline s veľkým S. Srdcom tohto Japonca je ručne skladaný 3,6 litrový hliníkový motor V6 24V Biturbo s továrenským označením VR38DETT. Prostredníctvom duálnej šesť rýchlostnej prevodovky GR6 je výkon o celkovej hodnote 485 konských síl (357 kW) pri 6400 ot./minútu a 588 Nm prenášaný na všetky štyri kolesá. Maximálna rýchlosť nového „géterka“ je 310 km/h. Vážené dámy, vážení páni, exkluzivita na štyroch kolesách je na svete!

nissan gtr35 športové kotúče brzdy dba brakes

Firma DBA Brakes je vo svete známa svojimi inovačnými technológiami, ktoré používa pri každom predstavenom produkte. Dnešnou novinkou sú brzdové kotúče série 5000 pre Nissan GT-R35. Pýtate sa, čo je na nich také výnimočné?

Jedná sa o dvojdielne drážkované kotúče, vyrábané zo špeciálnej zliatiny XG-150, ktorej hlavnými prednosťami sú dokonalý odvod tepla a tým pádom zabránenie deformácie kotúčov vplyvom vysokej teploty. Materiál je natoľko odolný, že dokáže zniesť teploty až do 630 stupňov C a to je pre vodičov, ktorí vyžadujú kvalitné brzdové ústrojenstvo veľmi podstatný fakt. Túžite po Race Performance brzdách? DBA 5000 sú pre vás ako stvorené.

Keďže sa jedná o dvojdielne brzdové kotúče, kvalitný materiál musí byť použitý aj na stredovej konzole kotúčov. Tá je vyrobená zo spevneného ultraľahkého leteckého hliníka 6061-T6. Z podobného, veľmi pevného materiálu sú vyrobené taktiež všetky potrebné skrutky a matice týchto brzdových kotúčov. Aby toho nebolo málo, tieto brzdové kotúče rovnako ako všetky vysoké rady portfólia firmy DBA, obsahujú inovačné technológie tejto austrálskej firmy, Kangaroo Paw, TSP a Thermo Graphic značky.

športové kotúče brzdy dba brakes

- Kangaroo paw (Klokania laba). Ide o sofistikovaný systém odvetrania brzdových kotúčov. My sme zvyknutí na vetrané kotúče, ktoré majú rovné drážky smerom od stredu von. Firma DBA vyvinula systém, v ktorom brzdové kotúče nemajú priamočiare vetracie kanáliky, ale nahradené sú kanálikmi v tvare klokanej laby, tzn. v strede kotúča sú vytvorené jednotlivé kanáliky (dohromady 144 malých prepážok), medzi ktorými prúdi horúci brzdový vzduch a jeho odvod je tak účinnejší. To zaručí chladný brzdový kotúč po celú dobu jeho používania, čoho výsledkom je účinnejšie a tichšie brzdenie. Zároveň sa kotúč pôsobením extrémneho tepla nedeformuje, takže jeho trvácnosť je omnoho dlhšia, ako pri iných kotúčoch.

- Thermal Stability Profiling (TSP). Jedná sa o špeciálnu mikroštruktúru brzdových kotúčov, ktorých primárnou funkciou je koordinovať a usmerňovať teplotnú krivku brzdových kotúčov. To umožní pohltiť viac tepla pri používaní kotúčov, čoho výsledkom je efektívnejší brzdný účinok. Tento procesný systém je obsiahnutý v kotúčov série 4000 a 5000.

- Thermo-graphic Temperature Monitoring. Táto technológia pozostáva z troch farebných pásikov umiestnených na obvode kotúča, červený, oranžový a zelený, ktoré menia svoju farbu v závislosti od teploty. To umožňuje sledovanie teplotných výkyvov, resp. namáhania kotúča vplyvom tepla. Červený pásik sa po dosiahnutí 630°C zmení na biely, oranžový sa pri 550°C zmení na žltý a zelený pásik sa pri 458°C zmení na biely. Tento systém je obsiahnutý v sérií 4000 a 5000.

Brzdové kotúče DBA - štúdiové foto
Športové brzdové kotúče DBA v "praxi"


Produktový katalóg DBA Brakes na stiahnutie:
(PDF dokument)
preview
download
[ 3,3 Mb ]


Aktuálny cenník výrobkov od firmy DBA brakes si stiahnite tu:

preview
download
[ 4,8 KB ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Brzdy DBA si môžete objednať tu:

Do poznámky prosíme uveďte značku, model, objem motora a rok výroby auta pre ktoré si tieto brzdy objednávate:

Do poznámky ešte uveďte, či sa jedná o prednú sadu, zadnú sadu, alebo komplet sadu (4 kolesá):

katalog
Športové kotúče DBA BRAKES

Váš názor na dizajn a funkčnosť brzdových kotúčov pre Nissan GT-R od austrálskej spoločnosti DBA Brakes ?Viac informácií k týmto brzdám vám radi poskytneme. Zoznam článkov o brzdách nájdete tu:

BRZDY - performance tuning


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým brzdám od firmy DBA Brakes, tak navštívte našu podstránku:

DBA Brakes


Viac informácií k možným úpravám áut značky Nissan vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

NISSAN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Vladimír Kobolka

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 6054x    hodnotenie: 4/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt