support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo nissan

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 05/2011

12.May.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 05/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

NISSAN 300ZX 1968


Nissan 300ZX ste mohli zazrieť v čísle 03/2011 POWER Magazine


... Peter po mňa prišiel na Lexuse IS300 (nie, nie na tak bežnej IS200ke), ktorý je slávny aj vďaka motoru z Toyoty Supry a navyše, ľavostranných je len pár percent z celkového počtu. Vravím si: „Hm, žeby ďalší žijúci človek, ktorý vie, čo je dobré?“ Hneď na začiatku musím podotknúť, že Peter skutočne vie, čo je dobré. V garáži má okrem dnes predstaveného klenotu spomínaného Lexusa ešte dve skutočné bohatstvá, takže niet pochýb o tom, že jeho srdce patrí autám. Pri otázke, či náhodou nerozmýšľal o kúpe dízla do svojho arzenálu, mi jednoducho odvetil, že nie, nechce. Aj to ďalší neklamný znak toho, že Peter má v hlave poriadok a peniaze vráža do skutočnej perspektívy, ktorá mu prinesie zaslúžené ovocie. Asi nie zo srandy mu v garáži parkuje krvavo červený Nissan 300ZX vyladený na viac ako 500 koní! ...

Keď otvoril bránu do svojho kráľovstva, naskytol sa mi blažený pohľad. Dve mega masívne tlmiče výfuku mi pripomenuli minuloročný King of Europe v Prešove, kde som naposledy videl tohto krásavca parkovať. Už vtedy som počul z rôznych kuloárov reči typu: "...to má 400 koní" atď. A teraz je tu, majestátne stojí predo mnou. Vedel som to, že Peter je nefalšovaný milovník street-u, ktorý si postavil jeden úžasný unikát a ja mám tu česť predstaviť vám ho. Dámy a páni, takto má tuning vyzerať!

nissan 300zx tuning power magazine

Peter už od útleho detstva vedel, že Nissan 300ZX musí byť raz jeho. A ako bolo dané, tak sa aj stalo – Peter si zadovážil nefalšovaný japonský „nástroj zkázy“, až spoza veľkej mláky, ´91 Nissan 300ZX so vzácnym motorom VG30DETT v ešte vzácnejšom, dvojmiestnom tele. Tí chytrejší si domyslia, že pod kapotou tejto nádhery je uložený trojlitrový šesťvalec biturbo, so sériovým výkonom 283 koní (208 kW). Presne tak, to je to správne železo! Peter už od začiatku vedel, že chce drsné performance streetové auto, nie lacnú stylingovú leštenku. Na to si zvolil skutočne dobré auto. Auto teda putovalo za bránu garáže a začalo sa na ňom makať. V prvom rade a tom pre Petra najdôležitejšom bolo, aby bol motor v úplnom poriadku, keďže v pláne boli rozsiahli performance úpravy. Motor bol teda do skrutky rozobratý, prešiel kompletnou generálkou a tak sa mohlo začať na jeho tuningových prácach.

Motor teraz hostí samé dobroty, akými sú kované ojnice od firmy Scat, kované tesnenie pod hlavy valcov Cometic s hrúbkou 1,2mm a kované piesty Wiseco 88mm, ktorý majú väčší priemer, než sériové – preto bolo nutné nové kanály vyfrézovať. Blok motora sa následne doskladal, upravili sa ešte dodatočne hlavy valcov a na rad mohli prísť ďalšie záležitosti. Miesto sériových turbodúchadiel si vydobili väčšie a silnejšie GT2871R, do motorového priestoru putovali taktiež silnejšie 555c vstreky a pribudla tiež odľahčená remenica. Hm, škoda tej klímy :-). Tlak dvoch zatočených krásavcov je ovládaný z interiéru auta pomocou Greddy Profec 2 controllerom. Samozrejmosťou je upravená riadiaca jednotka zahraničnými špecialistami. Celá táto strojovňa je napojená na obrovský front mount intercooler s termostatom a olejovým čerpadlom od rovnakej firmy - Nismo a dvojité sanie od firmy Doolz. Takejto drastickej premene bol prispôsobený aj výfukový systém, ktorý sa skladá z rozdelených zvodov od turbodúchadiel, tzv. split downpipes a dvojice skutočných kanónov – tlmičov výfuku HKS Hyper Cat Back. Spôsob, akým vykukajú spod zadného nárazníka je orgazmický. Unikátnosť tejto kombinácie dielov so systémom HKS sa prejaví až po naštartovaní tejto krásky – brutálny zvuk! Auto po zatiaľ poslednej fáze úpravy ešte nebolo na brzde, no Peter odhaduje výkon niečo cez 500 koní (posledné meranie – 403 koní a 450 Nm) a vezmite jed na to, že na tom niečo pravdy bude. Mal som tú česť na vlastnej koži pocítiť silu tejto japonskej zbrane. Je to skrátka nefalšovaný street car.

nissan 300zx tuning power magazine

A ten sa nezaobíde bez stabilného podvozku. Ak si to režete „jemne nad limit zákona“, je nutné mať stopercentnú istotu. Bez kompromisov. Peter stavil na kvalitu a na brzdenie zvolil osempiestikové strmene požierajúce 356mm veľké drážkované brzdové kotúče K-Sport. A verte mi, brzdí to pekelne. „17-palcové disky sú málo, šúchal som všade, ale 18-tky sú teraz fajn“...To preto, lebo Petrova mašina si hovie na tuhostne nastaviteľnom podvozku KYB s pružinami Megan Racing. Jeho funkčnosť je doplnená o nastaviteľné uloženie a stabilizačné tyčky, obidva komponenty od firmy Powertrix. Úžas.

Ako som na začiatku spomenul, Peter je milovník performance. Je preto logické, že exteriéru a interiéru sa príliš veľa pozornosti venovať nebude. Možno ani nie tak v Petrovom prípade. Exteriér auta dostal ani nie pred rokom kompletne nový lak v krikľavo červenom odtieni, ktorý zakrýva predný nárazník Greedy Trust. Ten má na mieste hmloviek osadené otvory na prívod chladného vzduchu k motorovým komponentom od firmy Powertrix. Ostrá červená farba v kombinácií s tmavou targa strechou tejto nádhery vytvára skutočne výnimočný kontrast. Detailom sú tiež zadné svetlá, ktoré pochádzajú z verzie ´99 – čiže tie bielo/červené a teda tie krajšie. A to je asi tak všetko ... napokon, načo viac. Síce áno, niečo ešte predsa – dvojdielne leštené disky Sportmaxx XXR 502 s rozmermi 9x18 (235/40) vpredu a 10x18 vzadu (275/35)!!!

nissan 300zx tuning power magazine

Taktiež interiér auta ostal takmer bez zásahu. Ten je totiž do výroby pekný čierny, s koženými športovými sedačkami, ktoré telo držia skutočne dobre. Takže príliš nebolo nad čím špekulovať. Štýlovo je ale potiahnutá ručná brzda a radička – do čiernej koženky s červeným prešívaním. Jazdu Petrovi spríjemňuje trojramenný športový volant Nismo, prídavné budíky Autometer a regulátor tlaku turba Greddy. Ak sa čudujete, prečo nespomínam audio, má to svoj dôvod. Peter street racer, uňho nie je audio dôležité. Ale ak má chuť pustiť si svoje obľúbené tracky, autorádio Pioneer napojené cez zosilovač a subwoofer mu to veľmi rado umožní.

nissan 300zx tuning power magazine

Tak a toto je koniec tohto úchvatného príbehu. Peter vlastní raritu, na ktorú je právom hrdý a teší sa z nej. Veď prečo by potom svoju Fairlady vlastnil už viac ako 5 rokov? ... Vytvorte si vlastný názor, no predloha je jasné daná. Celé to ukončia Petrove slová: „Ďakujem firme Speedlines za poskytnutie priestorov, kde som strávil nejeden piatok, firme Karlak Vaško za bezchybné ošetrenie karosérie a nový lak a nakoniec môjmu otcovi, ktorý vždy vedel poradiť a pomôcť. Momentálne sa takýmto autám venujem profesionálne pod hlavičkou firmy P&P Motors s.r.o., ktorá vie zabezpečiť auto, súčiastky, prestavby a profesionálny prístup.“

text: Milan Dzadík

nissan 300zx tuning power magazine

nissan 300zx tuning power magazine

Nissan 300ZX - TECHNICKÝ POPIS AUTA a TUNING:

Motor:
Nissan VG30DETT, výkon cca. 500 koní, motor po kompletnej generálke, kované ojnice, piesty tesnenie, intercooler, Nismo olejové čerpadlo a termostat, turbodúchadla GT2871R, regulátor tlaku turba Greedy, výfuk HKS, 555c vstreky, sanie Doolz

Podvozok:
Tuhostne nastaviteľný, tlmiče KYB, znížené pružiny Megan Racing, stabilizačné tyčky Powertrix nastaviteľné horné uloženie tiež od Powertrix, K-Sport brzdový systém, 19-palcové disky Sportmax XXR 9x18 vpredu, 10x18 vzadu, pneumatiky Kumho Escata 235/40 vpredu a 275/35.

Pohon:
Náhon zadných kolies, 5-stupňový manuál, keramická spojka

Karoséria:
Predný nárazník Greddy Trust, Powertrix nasávacie otvory, zadné svetlá z verzie ´99

Interiér:
Športový volant Nismo, prídavné budíky Autometer, Regulátor tlaku Greddy

Audio:
Autorádio Pioneer, zosilovač, subwooferová tuba

časopis power magazine

Váš názor na upravené auto Nissan 300ZX od tunera Petra ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Nissan vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

NISSAN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11499x    hodnotenie: 1/5, 5


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt