support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

My tuneri máme veľmi veľké krídla….

My tuneri máme veľmi veľké krídla….

17.Dec.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Samotný článok venujeme brutálnym tuning-maniakom. V tomto článku preberieme tvar voza, dôležitosť obtoku vzduchu okolo karosérie a neskôr sa oboznámime aký je rozdiel medzi krídlom a MHC…

V úvode by sme sa pozreli na samotný princíp aerodynamiky vozidla. Ukážeme si, že tuning občas robia aj vývojové oddelenia automobiliek. V úvode Vám ponúkame dva obrázky na ktorých pochopíte, aký je rozdiel medzi aerodynamikou formuly, alebo otvoreného roadsteru a uzavretým závodným vozidlom, a potom si predstavte, ako by asi uvedené schémy vyzerali pre Octáviu.

Príklad 1:
Príklad 2:
Mercedes Benz CLR
Audi R8, Le Mans
preview
preview

Asi sa pýtate čo majú autá spoločné s nebezpečným tuningom, ale k tomu sa dostaneme. Vychádzajme z predpokladu, že tzv. aerodynamické obálky nakreslené okolo vozidiel hore, pripomínajú profil krídla. Pre tých z vás, ktorí zvládli základy fyziky si pripomenieme ako krídlo funguje. Na nábehovej hrane má vzduch určitú rýchlosť (teda rýchlosť lietadla) a za odtokovou hranou má taktiež túto rýchlosť. Zaujímavé pre nás je, čo sa deje medzitým. Vzduch na spodnej strane krídla prekonáva menšiu vzdialenosť ako vzduch na hornej (teda vypuklejšej) strane krídla. A čím je horná strana vypuklejšia, tým väčšiu vzdialenosť musí vzduch prekonať a tým má väčšiu rýchlosť. Takže vďaka Bernulliho zákona z toho vyplýva, že vyššia aerodynamická obálka generuje viac vztlaku (teda dvíha auto z cesty). To platí pri zachovaní určitých uhlov atď. Ale pre tento moment s touto zjednodušenou predstavou vystačíme. Pre predstavu ovplyvnenia vztlaku výškou a tvarom vozidla uvádzame vztlak niektorých sériových vozidiel:
  • VW Beetle model 2000 – vztlak 370kg pri 190km/h
  • Audi TT model 2000 – vztlak 195 kg pri 230km/h
  • Porsche 911 model 2000 – vztlak 300kg pri 240km/h
A pre porovnanie: Porsche Carrera GT 2004 – prítlak 170kg pri 240km/h a odpor 225kg (to je ako by vám tlačili traja chlapi všetkou silou proti autu). Pri namontovaní tuningových doplnkov na vonkajšiu časť vozidla stále predlžujeme cestu, ktorou musí vzduch ubehnúť. A vzhľadom k tomu že málokto z tunerov má v aute toto…:

Toyota GT One – schéma vstupu vzduchu do vnútorného aerodynamického tunela

preview

Toyota GT One – pohľad na zadnú časť vozidla tiež umožňuje extrémne rýchly odvod vduchu

preview

…tak si zarábajú na problém.

Aby nedošlo k omylu – stále sa bavíme o karosérii a krídla nechávame bokom.

Dôležitý je taktiež sklon k vozovke. Ideálne je sklopenie prednej časti k zemi pod uhlom 2° až 5°. Tým sa vytvára pod autom podtlak. Avšak problém nastane keď spravíme tuning, teda znížime auto, sklopíme prednú časť auta, ale pri prejazdom hrboľa sa predná časť voza nadvihne skôr ako zadná časť, a v tej chvíli sa z podtlaku pod autom stane pretlak, a z pretlaku karosérie sa stane vztlak.

Takže kam by viedlo namontovanie aerodynamických tunerských doplnkov pri rýchlostiach nad 300km/h ? Zhruba asi sem:

Let Mercedesa CLR na Le Mans 1999


Takže ako vidíte, automobilkám sa taktiež občas podaria dobré tuningy. Pre predstavu: - vypočítaný vztlak vo chvíli odlepenia vozidla od zeme bol vo všetkých prípadoch cez 2000kg. Teda zhruba raz toľko ako vážia auta a dosť na to, aby to hodilo „oktávku“ ako tenisovú loptičku. Môžeme potvrdiť, že v rýchlostiach nad 280km/h je vztlak vo vozidle pocitovo rozoznateľný. Tak ako vidíte, ani obrie krídlo na to nemalo vplyv – skôr k tomu ešte prispelo ako ukazuje nasledujúci obrázok pre zasvätených:

Schéma vztlaku

preview

Čiže akonáhle sa predok auta začne dvíhať, dvíha sa viac a viac, až sa vozidlo prevracia obrátkou späť dozadu. Takže dnes sme sa trošku zamysleli nad karosériou ako takou, a dôvody prečo zo Scénica neprerobíme super beštiu, ani MHC umiestneným na piatych dverách, ani náfuky na streche.

A tým sme sa dostali k ďalšej tuningovej špecialite – čo najnižšiemu zadnému nárazníku. Najprv si vysvetlíme princíp difuzéra a potom snáď všetci pochopia, že zadný nárazník až na zem je ďalší z tuningových omylov.

Schéma difúzora

preview

Vzduch vstupuje medzi auto a vozovku, a nikdy sa nám nepodarí tomu zabrániť. Ani supercool urobeným tuning-nárazníkom. Vzduch pod autom zrýchli svoje prúdenie a zníži svoj tlak. Aby sa nám nehromadil pod zadnú časť vozidla, musíme mu umožniť odtok. A to nedosiahneme tým, že tam dáme nárazník až na zem!!! Naopak, to musíme otvoriť !!!

BMW LMR supersport prototype

preview

Zvislo-rovné výčnelky majú za úlohu zabrániť zmiešaniu vzduchových prúdov s rozlíšnymi relativnými rýchlostiami a tlakmi (rýchlosť vzduchu pod autom sa líši odpredu dozadu, ale i od stredu do strán).

Difúzor tým, že akonáhle otvorí vzduch pod vozidlom, voľný priestor funguje ako pumpa, ktorá vysáva vzduch pod autom a zároveň mu umožňuje spomaliť na rýchlosť ako má vzduch za vozidlom. Tým znižuje aerodynamický odpor vozidla a zlepšuje jeho prítlak na vozovke. Takže pokiaľ pretiahnete zadný nárazník až na zem – urobili ste blbosť, ako keď zakryjete sanie vzduchu do motora. To, že je to vlastne dobrá vec, ukazuje i zadok Enza na nasledujúcom obrázku.

Ferrari Enzo

preview

Zvedavý na ešte na pár dobrých príkladov závodných špeciálov? Mrknite sem:Čo hovoríte vy na túto tématiku? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viac informácií k tejto tématike vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 13289x    hodnotenie: 2/5, 31 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt