support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

MOV´IT-CER

MOV´IT-CER – revolúcia v brzdení !

22.Jan.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Technológie sú v neustálom pohybe a môžeme povedať, že nie je najpomalší. Tak ako vznikajú stále nové a nové vozidlá, tak sa spolu s nimi vyvíjajú aj technologické prvky. Či sú to revolučné zlomy v oblasti dizajnu, mobilnej komunikácie, použitých materiálov, motorových častí, či podvozku, je to niečo, čo nám bežným smrteľníkom uľahčí nielen náš život, ale v istých prípadoch nám ho môže aj zachrániť. Úpravy vozidiel nie sú len o mohutných kolesách, výrazných plastoch, vyšperkovaných interiéroch, či silných motoroch. Množstvo ľudí, ktorí podstúpia tuningovú kúru svojich tátošov, zabúda na jednu veľmi dôležitú vec, ktorou je bezpečnosť. Obrovský výkon nie je všetko, pretože toľkú silu treba aj zastaviť. A berme do úvahy, že čím sú brzdy väčšie a silnejšie, tým sú aj ťažšie. A to nehovoríme o ich relatívne rýchlom opotrebení. No našťastie je tu jedna konkrétna nemecká firma, ktorá si na túto problematiku detailnejšie posvietila.

MOVI´IT A JEHO PÝCHA


MOV´IT-CER – revolúcia v brzdení
Pri výbere výkonnejších a podstatne drahších bŕzd máte na výber hneď z niekoľkých možností. Jednou z nich je aj nemecký výrobca brzdových komponentov, firma MOV´IT brakes. Tá na automobilovom trhu figuruje už dobrých 50 rokov, no len posledných 14 rokov sa angažuje do profesionálneho motoristického sveta. Ich hlavnou náplňou práce je výroba vysokovýkonných brzdových komponentov, medzi ktorými nechýbajú brzdové kotúče, strmene, brzdové hadice a ostatné potrebné súčasti.

A že sa jedná o ozaj kvalitné produkty, svedčí aj účinkovanie v rôznych závodoch svetových rozmerov a jeden svetový rekord. Dosiahlo ho upravené Porsche 996 s výkonom 300 koní, ktorého dráha zastavenia z rýchlosti 100 km/h bola rekordných 31,3m. Aj takéto úspechy vedia naštartovať snubné pokračovanie už začatého „seriálu“.

Najnovšie firma MOV´IT prichádza s niečím relatívne novým, čo zaručí rýchlejšiu, stabilnejšiu a hlavne bezpečnejšiu jazdu autom. Predstavme si keramické brzdové taniere.

BUDÚCNOSŤ JE V „KERAMIKE“


MOV´IT-CER – revolúcia v brzdení
Pre potreby stále výkonnejších automobilov je nutné posilňovať aj ich motorové súčasti, brzdovú sústavu nevynímajúc. A tak firma MOV´IT prišla s niečím, čo bude zárukou bezpečne silného brzdného účinku. Ale pozor, neodporúča sa brzdiť príliš prudko :-).

MOV´IT-CER je označenie pre nové brzdové taniere vyrobené úplne inou technológiou a z iných materiálov, než tie súčasné, oceľové. Už pri prvom pohľade na ne je jasné, že ide o niečo úplne nové. Karbón-keramické brzdy sú vyrábané z tzv. kompozitu – uhlíkovými vláknami spevňovaného keramického materiálu, v ktorom má najväčší podiel karbid kremíka, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti ošúchaniu. Jedným z hlavných znakov je príznačné „medené“ sfarbenie brzdových kotúčov. Tieto kompozitné materiály majú v súčasnosti najväčšie zastúpenie v leteckom priemysle a astronautike.

Hlavným prvkom sú polyakronitilové plátky, ktoré sú pri teplote 1500°C karbonizované (proces zuhoľnatenia), vďaka čomu sa polyakronitilové vlákna premenia na vlákna karbónové.

MOV´IT-CER – revolúcia v brzdení
Následne sú takto predpripravené kotúče po dobu 14 dní zahusťované infiltračným procesom. Nakoniec sú kotúče obrábané do požadovaného tvaru s maximálne presnou geometriou pomocou polykryštalického diamantového obrábacieho stroja.

Výroba keramických kotúčov je oveľa zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Výsledkom množstva, nielen chemických procesov, presných meraní a konečných úprav, sú vysokokvalitné a výkonné brzdové taniere. A čo je vlastne na keramických tanieroch také super?

V prvom rade je to až o 50% nižšia hmotnosť oproti klasickým oceľovým kotúčom, čo znamená o 4 až 8 kg menej v každom rohu auta. Čoho výsledkom je bezpochyby lepšia ovládateľnosť a živšia odozva plynu, keďže auto sa „cíti“ ľahšie. V konečnom dôsledku sa výhody týchto kotúčov prejavia aj v nižšej spotrebe.

Druhou veľmi dôležitou výhodou je životnosť. Kotúče MOV´IT-CER sú vďaka svojej vláknitej štruktúre extrémne odolné, čoho výsledkom je niekoľko násobne dlhšia životnosť a výdrž oproti klasickým oceľovým kotúčom.

Je síce pravda, že obstarávacia cena keramických kotúčov je podstatne väčšia, no dôležité je, že je jednorazová. Výdrž týchto kotúčov je až 300 000 km, čo sa s oceľovými taniermi nedá porovnať.

Vďaka dlhším vláknam použitých pri keramických kotúčoch, je schopnosť chladenia niekoľkokrát účinnejšia ako pri oceľových kotúčoch. A aj to prispieva k životnosti a výdrži vašich bŕzd. Navyše, sú mimoriadne odolné proti strate účinnosti (fading) po viacnásobnom intenzívnom brzdení.

Po cestách sa už premávajú vozidlá, ktoré od svojich automobiliek tieto brzdy dostali, napríklad Audi A8, vozidlá Ferrari, či Porsche 911 Turbo, no masové využitie nás ešte len čaká.

Fotogaléria MOV´IT-CER keramické brzdy:MOV´IT-CER – revolúcia v brzdení

MOV´IT-CER – revolúcia v brzdení

NIEČO O FIRME MOViT


preview
Firma MOViT bola založená pred viac ako 50-timi rokmi v nemeckom meste Achern, západne od mesta Stuttgart. Do profesionálneho sveta automobilov zapadla firma v roku 1994, kedy sa „ukázala“ svojou schopnosťou vyrábať kvalitné brzdy, hodné aj pre „svet“ profesionálnych automobilových závodov. Celý úspech firmy spočíva v profesionálnom vývoji, výrobe a vylepšovaní svojich produktov. Takmer o všetko sa starajú CAD a CNC špecialisti priamo vo firme. Dáta spojené s dizajnom a nákresmi su prenesené pomocou CAD systémov do moderných CNC strojov, v ktorých sú kotúče a strmene vyrábane s čo najmenšou, priam extrémnou odchylkou. Pri tom sú dodržiavané prísne kritéria bezpečnosti výroby ako aj kontroly kvality. Všetky ich výrobky sú certifikované a homologizované v EÚ a spĺňajú kritéria nemeckého TÜV a DEKRA.

Výber fotografií z výroby bŕzd od firmy MOViT:

Aktuálny cenník brzdových systémov od firmy MOViT si stiahnite tu:

preview
download
[ 426 Kb ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.


Tu ešte krátky výber z ich ostatného sortimentu progresívnych brzdových systémov:

Značka: AUDI / Model: RS4
Značka: BMW / Model: Mini
Značka: BMW / Model: X5
Značka: BMW / Model: Z4


Značka: CHEVROLET / Model: Camaro Firebird
Značka: CHEVROLET / Model: Corvette C5
Značka: CHEVROLET / Model: Corvette Z06
Značka: DODGE / Model: Viper GTS
Značka: FORD / Model: Lightning
Značka: HUMMER / Model: H2
Značka: LAMBORGHINI / Model: Murcielago
Značka: MERCEDES / Model: CLK
Značka: MITSUBISHI / Model: Lancer EVO 6
Značka: NISSAN / Model: 350z
Značka: VW / Model: Golf 5
Značka: VW / Model: Sharan


...a množstvo ďalších doplnkov pre ostatné modely hore uvedených značiek áut.


Brzdové systémy MOViT si môžete zakúpiť a nechať namontovať aj u takmer všetkých našich partnerov po celom území Slovenska:

ZOZNAM DÍLEROV


Čo hovoríte na tieto super keramické brzdy? Prosím, hlasujte:Viac informácií k týmto keramickým brzdám vám radi poskytneme:

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 9562x    hodnotenie: 18/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt