support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo folie Tuning Garage 1. – montáž PVC fólie s karbónovou dekoráciou logo folie

Tuning Garage 1. – montáž PVC fólie s karbónovou dekoráciou

18.May.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Tvárnosť, široká škála farieb a dekorov, skvelá ochrana pôvodného laku a vcelku jednoduchá a rýchla inštalácia. To sú hlavné výhody veľkoplošných samolepiacich PVC fólií určených na aplikáciu na vonkajšie lakované diely karosérie. Tak by mohol znieť reklamný textík predajcov fólií. Ako je tomu ale v skutočnosti? Dokáže si priemerne zručný jedinec polepiť aspoň tie tvarovo jednoduchšie diely karosérie svojpomocne? Uvidíme.

Pri výbere vhodnej fólie rovno preskočte nekvalitných výrobcov, ktorých výrobky spravidla neodolajú dlhodobému slnečnému žiareniu a časom jednoznačne vyblednú, nedržia na aplikovanej ploche, prípadne sa snažia vrátiť do svojho pôvodného tvaru ;-).

Stavte na osvedčených výrobcov ako Foliatec, alebo 3M a jeho produkt Di-NOC Carbon. Pojem patričné množstvo je vcelku zásadný. Fólia Di-NOC sa predáva v rolkách o šírke 122 cm, pričom cena za jeden meter tejto šírky je necelých 100,-€.

Na strechu BMW E36 Touring sú potrebné rovné dva metre vcelku, a to vrátane niekoľkocentimetrovej rezervy. Okrem fólie si zaobstarajte aj stierku z mäkkého plastu, rozprašovač s aplikátorom (stačí roztok s pomerom štyroch kvapiek bežného saponátu na jeden liter čistej vody), fén alebo teplovzdušnú pištoľ (60 ° C), odlamovací nožík a utierku z mikrovlákna. Pre vlastnú inštaláciu je dôležité bezprašné pracovné zázemie s teplotou nad 16 ° C.

tuning garage logo


Aplikáciu fólie predchádzajú prípravné práce. Dôkladne umyte a odmastite polepované plochy karosérie. Na samotnej ploche ani v jej bezprostrednej blízkosti nesmú zostať žiadne nečistoty. Akonáhle by sa tak stalo, bude v danom mieste fólie adekvátne záreze a ak si toho včas nevšimnete s vybublaním neskôr už nič neurobíte. PVC fólie kladú vysoké nároky na kvalitu podkladu, preto sa ich aplikácia odporúča najlepšie u nových vozidiel s bezchybným stavom laku. Keď budete mať na karosérii už nejaký hrubší vryp alebo dokonca malý zárez odlupujúceho sa laku, fólia tento nedostatok opticky neodstráni, skôr ho ešte zvýrazní. Na utieranie počas čistenia používajte výhradne jemné utierky nezanechávajúce za sebou chlpy. Nezabudnite očistiť i zle prístupné plôšky, kde bude fólia prilepená, zaistite si tak potrebný kvalitný spoj.

Nastáva čas rozhodnutia, kde presne bude fólia ukončená. Ideálne býva variant uschovania okrajov fólie pod niektoré tesnenia alebo na taktne ukrytú časť karosérie. Nemusíte sa potom zaoberať dokonale presným zariadením na podrezávanie fólie. U BMW E36 sa ponúka ukrytie predného okraja pod tesnenie čelného skla a bočných okrajov pod gumovým tesnením medzi strechou a dverami. V zadnej časti strechy kombíka žiadne tesnenie nie je, preto bude fólie pretiahnutie cez zadnú hranu a prilepená s cca 2cm presahom. Opatrne odstráňte bočné gumové tesnenia a očistite novoobnažené polepované plôšky. Pripravte si PVC fóliu a zodpovedajúce množstvo aplikátora (cca 1-2 litre) a skúste rozložiť fóliu do pripravovanej polohy. Predstavte si výslednú podobu a utekajte sa občerstviť, čaká vás niekoľko súvislých hodín maličkej práce.

bmw e36 touring karbon folia


Pretiahnite si prsty a chopte sa rozprašovača. Zamierte na hornú plochu fólie a palte, totiž rozprašujte. V nasledujúcich hodinách si neustále opakujte "aplikátor je priateľ", tzn. kedykoľvek budete v ťažkostiach použite aplikátor, však sami čoskoro spoznáte, koľko si toho spolu užijete. Postriekajte celú hornú plochu fólie, oddeľte prednú časť fólie (cca 50 cm) od prenosnej vrstvy a postriekajte aj stranu s lepidlom. Posuňte fóliu približne o meter dozadu a postriekajte rozprašovačom obnaženú prednú časť strechy. Aplikátorom nešetrite, snažia sa vám uľahčiť prácu. Posuňte fóliu späť na svoje miesto a jej prednú časť zľahka prilepte na mokrú strechu. Zvyšnú fóliu oprite o čelné sklo a bohato postriekajte celú strechu. Oddeľte od fólie prenosnou vrstvu, postriekajte stranu s lepidlom a fóliu opatrne vráťte do požadovanej polohy. V tento okamih zistíte, že rovná strecha vlastne vôbec nie je rovná. Fólie sa vám na mnohých miestach vlní a nepôsobí príliš poddajne. Nie je divu. V porovnaní s fóliami pre zmenu farby karosérie, má fólia s karbónovým dekórom (kvôli 3D efektu) dvojnásobnú hrúbku, teda niečo okolo 0,2 mm. Nenechajte sa však odradiť, opäť sa chopte rozprašovača a postriekajte celú hornú vrstvu fólie. Zoberte stierku z mäkčeného plastu a s jej dopomocou uhlaďte v strednej línii strechy pozdĺžny pruh.

Stierku vyberajte starostlivo a radšej si ju kúpte naozaj kvalitnú. Fóliu priebežne namáčajte aplikátorom, nech stierka kĺže po filme vytvorenom z tekutiny. V strede strechy uhlaďte priečny pruh a postupne vyhladzujte do krajov. Ak sa neuhladenej fólia príliš prichytí k streche a nejde s ňou manipulovať, odlepte danú časť a nastriekajte pod ňou aplikátor. V prípade, že potrebujete časť fólie viac natiahnuť alebo zmäkčiť, nahrejte ju teplovzdušným fénom (na max 60 ° C). Snažte sa však Zahrievacie zákroky zatiaľ šetriť, nech si fóliu zbytočne nevyťaháte v nesprávnych miestach. Keď už vám zvyšujú len drobné vlnky na krajoch fólie, naneste opäť na celú plochu strechy aplikátor, vezmite fén a stierkou sťa precíznosťou švajčiarskeho hodinára vyhladzujte nerovnosti. Najprv väčšie vlnky rozdeľte do niekoľkých menších a až potom ich vyhladzujte do roviny. Vo všeobecnosti sa osvedčil postup nahrievanie fólie za stierkou, tzn. najprv vyhladiť nerovnosť stierkou a potom cca polminútovým nahrievaním fólie vyrovnať nahromadené napätie. U každého varhánku („vlnky“) treba postupovať pomaly, po niekoľkých centimetroch. Ani tu nezabúdajte na priebežnú sprchu aplikátorom. Akonáhle máte strešné vlnky odstránené, orežte fóliu odlamovacím nožíkom do požadovanej veľkosti (s daným presahom) a opäť pomocou fénu a stierky vytvorte ohyby cez hranu strechy a fóliu prilepte. V prednej časti strechy si nechajte rezervu 4 mm, ktoré s troškou prehovárania natlačíte pod tesnenie predného okna. Na bokoch môžete nechať presah výrazne väčšie (cca 2-3 cm), tam nalepená fólia ničomu nevadí. O zadnej časti už bola reč v úvode. Ide o jediný okraj, ktorý bude z určitých uhlov vidieť, preto sa snažte, nech je rez čo najpresnejší. No vida a sme vo finále. Nechajte aplikátor riadne vyschnúť, stavte do svojich drážok („žliabkov“) gumové tesnenia a kochajte sa výsledkom. A schválne, koľkokrát ste si počas práce povedali, že sa na to ...?

Foto-postup montáže PVC fólie s karbónovou dekoráciou na aute BMW E36 Touring:Tak čo, je nalepenie PVC fólie možné aj svojpomocne? Isteže áno. Len si buďte istí, že bez predchádzajúcich skúseností vám práce rozhodne nepôjde tak pekne od ruky ako vycvičeným profesionálom, hoci to v ich podaní pôsobí až banálne. Na polepenie strechy matnú PVC fóliu 3M s karbónovým dekórom si vyhraďte okolo 6 hodín čistého času a z účtu si odpíšete sumu okolo 200€. Podobným spôsobom je možné polepiť kapoty, blatníky, dvere, ale aj všetky ostatné lakované diely karosérie, vrátane zložito tvarovaných zrkadiel (tvárnosť fólie to umožňuje, avšak otázkou zostáva, či na to budete mať dostatok trpezlivosti). U rozmerných dielov (často práve u predných kapôt a dverí) môže nastať problém s nedostatočnou šírkou rolky. V takom prípade je nutné fóliu nastaviť, čo však pri troche skúseností nebýva veľký problém. Výrobcovia väčšinou uvádzajú, že sú fólie odolné proti poškriabaniu. To síce platí, ale len do určitej miery. Ak budete po fóliu tlakom šúchať suchou handrou so zachytenými nečistotami, určite to na nej zanechá následky, rovnako tak ako na bežnom laku. Naopak, odletujúcich kamienkov sa toľko báť nemusíte, predsa len, PVC materiál je výrazne pružnejší ako lak.

Carbónové ako aj iné fólie si môžete samozrejme pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)Tento článok vám priniesol portál TUNING.sk v spolupráci s českým magazínom o tuningu:

tuning magazine logo

Pokiaľ máte záujem o karbónové autofólie, kliknite sem:Váš názor na Tuning Garage montáž PVC fólie? Nech sa páči, hlasujte:


Informácie o autofóliách sa dočítate na našej podstránke:

AUTOFÓLIE


Viac informácií k tejto montáži vám radi poskytneme. Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.tuning-magazine.cz

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 34317x    hodnotenie: 18/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt