support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo mitsubishi %title% logo mitsubishi

Mitsubishi Lancer EVO VI. GSR - vzácne plemeno od tunera Barryho zo Škótska

17.Aug.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


U našich českých susedov vyšlo číslo Tuning Magazine 07/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 16.08.2011.MITSUBISHI LANCER EVOLUTION 6


Vzácne plemeno od tunera Barryho Harta

Mitsubishi Evolution 6 Barryho Harta nosí svoj pestrofarebný kabát a karbónový body kit s hrdosťou sebe vlastnou. A nepodceňujte ani jeho brilantne nastavený podvozok ...

Kedy ste naposledy videli takto upravené Mitsubishi Evolution? Zdá sa, že v prirodzenej povahe vlastníkov najlepšieho modelu Mitsubishi je, zamerať sa maximálne na zlepšenie výkonu a jazdných vlastností ich stroje viac o to viac, než treba na vylepšovanie jeho už aj tak prehnane agresívnych línií.

Aj keď sa základné tvary Eva za takmer 15 rokov naozaj moc nezmenili (od tej doby, čo bola predstavená siedma generácia modelu, pričom prvý "horúci" Lancer sa vlastne objavil ako preplňovaný model EX takmer pred tromi desiatkami rokov), mohli by ste sa tiež právom pýtať: "Prečo do čerta ho meniť, keď tak dobre funguje?" Pravdaže, zvlášť keď človek berie ohľad na ... ako by sa to len dalo kulantne zaobaliť ... konzervatívny vkus celej légie väčšiny nadšencov modly nazývanej Evo, ktorí každú úpravu, ktorá by akokoľvek menila ostro rezanú a klinovito formovanú siluetu najdivokejšieho modelu Lanceru, považujú takmer za svätokrádež. Ale skúste to rozprávať 23-ročnému Škótovi Barrymu Hartovi.

mitsubishi lancer evo 6 tuning

Teraz všetci vieme, že Škóti sú jedinečný národ sami o sebe, veľmi málo sa starajú o to, čo si ostatní myslia, ale Barry si za svojim prístupom k tomu, čo bolo kedysi Mitsubishi Evo 6 GSR, plne stojí: "Chcel som urobiť niečo iné, ako je u nás zaužívané. Už som mal toľko rôznych japonských áut a každé z nich bolo nejakým spôsobom upravené. S týmto som chcel len vyjsť v ústrety, pretože ho jednoducho rád beriem na show. "Barry si nerobí srandu, keď hovorí o svojich predchádzajúcich autách. Vzhľadom k tomu, že vlastní toto Evo dva roky, v prvých štyroch rokoch po tom, čo dostal vodičák, toho stihol naozaj veľa: dve Imprezy, tri Toyoty Starlet Glanza Turbo, dva Starlet GT, Evo 4 GSR a dve Hondy CRX Del Sol - to je v priemere len päť mesiacov na vlastníctvo jedného auta! Barry povedal korešpondentovi českému Tuning Magazinu: "Miloval som Toyoty model Starlet Glanza, to sú skutočne vreckové rakety."

mitsubishi lancer evo 6 tuning

K najväčšiemu rivalovi Mitsubishi Evo však už tak ústretový nie je: "Obe moje Imprezy boli totálne krámy. Nepovažujem ich za obzvlášť spoľahlivé a náhradné diely na ne sú naozaj drahé - máte ďaleko väčšiu pravdepodobnosť, že nájdete ojazdené a odpravené Scooby než ojazdené a odpravené Evo." To nás privádza až k dnešnému dňu, a zároveň tiež k jednej z najmenej obvyklých častí nášho príbehu. "Kúpil som toto GSR tesne pod šesť tisíc libier a pritom bolo v relatívne slušnom stave. Majitelia Mitsubishi Evo si na svojich autách zvyčajne zakladajú. Na aute nebolo nič zlé, žiadna veľká porucha, len bolo treba doladiť veľa a veľa malých vecí. A to pritom auto nebolo nijak zvlášť udržiavané. "

mitsubishi lancer evo 6 tuning

Vzhľadom k tomu, aké máme povedomie o kvalite týchto ojazdených AWD zázrakov, pre ktorú hovorí veľa skvelých príkladov, ktoré si držia svoju hodnotu veľmi dobre - v tejto chvíli už by v hlavách väčšiny z nás bili poplašné zvony a to dosť nahlas. Ale bol to práve Barry, ktorý dokázal nájsť pod hromadou otravných chýb naozajstný poklad. Ako ostrieľaný člen divízie elektrotechnikov a mechanikov kráľovskej britskej armády zo skúsenosťami ako z Iraku, tak i z Afganistanu, mal pre záchranu tohto Mitsubishi tie najlepšie predpoklady. Keď je zvyknutý v päťdesiatstupňovej horúčave opravovať nápravy 15-tonových bojových vozidiel pechoty, ktoré boli odtrhnutí od nastražených mín - "Proste sa zrazu ozve rana a potom cítite len vibrácie" - opraviť ojazdený GSR a urobiť z neho potencionálny tuningový projekt pre neho nebolo zase tak moc veľkú výzvou. "Prácu tam vonku mám celkom rád, sú za ňu dobré peniaze, ktoré nemáte šancu minúť, keď ste uprostred púšte. Vďaka tomu mi ostane o to viac na míňanie za auto, keď sa potom vrátim!" Hovorí nám Barry.

Evo má legendárny motor 4G63 z modelu 7, veľmi odolný a trvanlivý 1997ccm agregát, pri ktorého úpravách sa Barry aj držal. Avšak aj napriek tomu má jeho motor slušných 360 koní a 475 Nm a to vďaka montáži priaznivejšieho mid-range MR-spec turbodúchadla s maximálnym plniacim tlakom 1,7 baru a úprave riadiacej jednotky ECUTEK. Jeho správne dýchanie je podporované pomocou priameho sania a trojpalcového výfukového potrubia s náhradou katalyzátora a koncovým tlmičom značky Blue Flame. Aj keď to nie je nič moc, obzvlášť v porovnaní s ostatnými super vyladenými Evolution (napríklad Barryho brat vlastní 600k verziu, ktorá, ako tvrdí, je skutočne diabolským nástrojom, a tiež "nočnou morou nákladov na pohonné hmoty"), auto ponúka stále dosť sily na to, aby ho bolo možné brať vážne.

mitsubishi lancer evo 6 tuning

Hoci to nikdy nikto nemeral, malo by vedieť z nuly na sto okolo v 4,5 sekundy, čo je celkom slušné na majstrovské dielo, ktoré vyhráva súťaže show & shine: "Tak, ako to je teraz nastavené, mi to úplne stačí. Pohrávam sa s myšlienkou vziať auto na voľné jazdy po okruhu, ale viem, že by som potom chcel znovu meniť turbodúchadlo a chcieť po motora vyšší výkon. V tejto chvíli je pre mňa 360 koní tak akurát. "

Zvládnuť takú silu, to je iná vec. A taký okamih, kedy je možné naplno využiť svoje znalosti a umenie ladenie šasí. Barry to svoje postavil na základe všemocného Evolution, auta, ktoré má vynikajúce správanie za každého počasia už vo svojom továrenskom nastavení. Ale aby vytvoril svoje vlastné dokonalé Evo, namiešal a vybral z katalógu náhradných dielov Mitsubishi len to najlepšie. Počnúc kratšou prevodovkou Tommi Mäkinen spojené s dvojkotúčovou spojkou Exedy, cez diferenciál z Evo 8 MR a rozvodovku RS až po extrémne pohodlné alcantarové sedačky z Evo 9, si môžete povedať, že mimo tých úprav exteriéru v štýle "pozri sa na mňa", je toto človek, ktorý rozmýšľa nad tým, čo robí a jeho úpravy majú hlavu aj pätu.

mitsubishi lancer evo 6 tuning

Okrem toho, perfektne rohový vyvážený a dokonale nastavený nastaviteľný podvozok A'PEXi, ktorý nie je zoskrutkovaný na hlúpo-nízku "show-spec" svetlú výšku naznačuje, že tento automobil je postavený pre maximálnu ovládateľnosť a komfort. Koniec koncov, z Bo'ness na súčasnú Barryho základňu v Hampshire (v čase, keď budete čítať tento článok už bude na jeho novom mieste v Cattericku v severnom Yorkshire) je to dlhá cesta po diaľnici a asi milión výstav a zrazov, ak nepočítame tu trochu srandy na nespočetnom množstve vedľajších ciest ...

mitsubishi lancer evo 6 tuning

"Svetlá výška je tak akurát," vysvetľuje Barry. "Už som to mal oveľa nižšie a premýšľal o väčších ráfikoch, ale to by zničilo obratnosť auta, čo je vlastne najväčšia prednosť každého Evolution. Viem, že jazdí veľa show cars s oveľa väčšími kolesami, ale čo sa týka ovládateľnosti, nechcel som robiť žiadne kompromisy. Takže všetko, čo som nakoniec urobil, bolo, že som zreštauroval tieto Roty, ktoré boli na aute, už keď som ho kúpil a nalakoval goliera tak, aby zodpovedali farbe karosérie. "

Čo sa "kontroverzných" vecí týka, myslíme, že Barry išiel do stylingu exteriéru tak akurát. Hoci nemusí byť neprístojne jasne oranžový lak zrovna každému po chuti, nasadenie karbónu všade, kde to len ide - na kapote motora Monster, veku batožinového priestoru Monster, krídlu, bočných krytoch prahov RC, v okolí výfuku, na spätných zrkadlách v štýle Spoon, na výplniach dverí, lištách palubnej dosky a volantu - funguje naozaj dobre. A to nie je zďaleka všetko. "Mám ešte pár stylingových kúskov, ktoré chcem pridať," uzatvára rozprávanie Barry. "Okrem niekoľkých kozmetických doplnkov, je to asi všetko, čo som kedy chcel."

mitsubishi lancer evo 6 tuning

Mitsubishi Lancer Evo 6 GSR


Karoséria: trojpriestorová samonosná karoséria - päťmiestny sedan s motorom pred prednou nápravou naprieč a pohonom všetkých štyroch kolies

Styling: karbónové bočné kryty prahov RC Developments, karbónová kapota motora a veko batožinového priestoru Monster, karbónové zadné krídlo, zatmavené sklá, zadné svetlá RS Developments, predné svetlomety HID angel eyes, karbónová spätné zrkadlá typ Spoon, karbónové okolie výfuku, lak Flame Red Orange

Interiér: sedačky Evo 9 alcantara, trojbodové pásy Sparco, karbónové lišty palubnej dosky, podklady prístrojov Plasma, karbónové výplne dverí, karbónový volant Momo, prídavné prístroje HKS (plniaci tlak a teplota oleja), karbónové kryty a držiaky A-stĺpikov

Audio: CD receiver Camelion, komponentné reproduktory Alpine

MOTOR
Počet valcov: 4/R
Rozvod: DOHC
Zdvihový objem: 1 997 cm3
Vrtanie/zdvih: 85,0/88,0 mm
Najvyšší výkon: 270 kW (360 k) pri 6 500 min-1
Točivý moment: 450 Nm pri 3 500 min-1
Kompresný pomer: 8,8:1
Príprava zmesi: turbodúchadlo, intercooler, elektronické vstrekovanie benzínu

Tuning
motor Mitsubishi 4G63 z Evo 7, úprava riadiacej jednotky ECUTEK, palivové čerpadlo Walbro 225, vzduchový filter "hríbik" HKS, priame sanie, trojpalcové výfukové potrubie s decat trubkou, a päťpalcová koncovka Blue Flame, ...ďalej turbodúchadlo MR, BOV TurboSmart Megasonic, regulátor Forge, hadice Samco, zachytávacia nádržka oleja Cusco, karbónové kryty zapaľovacích sviečok vačkových hriadeľov, boost controller Gizmo, plniaci tlak 1,7 bar, prevodovka TME edition, dvojkotúčová spojka Exedy, diferenciál Evo 8 MR, rozvodovka RS

Podvozok
Predná náprava: nezávislé zavesenie, McPherson, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče
Zadná náprava: nezávislé zavesenie, multilink, vinuté pružiny, teleskopické tlmiče
Brzdy: dvojitý hydraulický okruh, vpredu vnútorne chladené kotúče, vzadu vnútorne chladené kotúče
Kolesá: 7×17 palcov z ľahkej zliatiny, Rota
Pneu: 225/47-17, Yokohama S306

Tuning
výškovo i tuhostne nastaviteľný podvozok A'PEXi, zníženie 40 mm, silentbloky Powerflex, vŕtané a drážkované kotúče 330 mm, brzdové obloženie XP8 a oranžovo lakované brzdové strmene Brembo

Rozmery a váha: (originálne hodnoty, môžu sa líšiť)
Rozvor/rozchod vpredu/vzadu: 251/147/147 cm
Dĺžka/šírka/výška: 433/169/141 cm
Pohotovostná/užitočná hmotnosť: 1350/455 kg

mitsubishi lancer evo 6 tuning

mitsubishi lancer evo 6 tuning

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Naša reklama - MEC Design Mercedes-Benz W207 Cabrio:
preview

Ako sa vám pozdáva úprava Mitsubishi Lancer EVO VI. od tunera Barryho zo Škótska ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Mitsubishi vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MITSUBISHI tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 8797x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt