support icon
English French German Italian Russian Spanish
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook


Porovnanie cien na Pricemania.sk
Partnerské weby:
TOPlist

logo mini Mini John Cooper Works Coupé Endurance: zrodený pre Nurburgring logo mini

Mini John Cooper Works Coupé Endurance: zrodený pre Nurburgring

28.Aug.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ostrá verzia populárneho Mini s prívlastkom John Cooper Works a v najnovšom prevedení Coupé sa dostala „pod nôž“ športovej divízii automobilky a výsledkom je nekompromisná okruhová mašina, ktorá je ako stvorená pre náročnú 24-hodinovku na Nemeckom „zelenom pekle“ – teda na Nurburgringu.

Britské autá Mini vďaka ich dlhoročnej tradícii netreba nejako zvlášť predstavovať a nenájde sa snáď nikto, kto by o ich existencii nevedel. Pod krídlami automobilky BMW sa súčasnej generácii Mini naozaj darí, videli sme ich v rôznych podobách a stále ide o veľmi hravé auto, ktoré vás uspokojí nielen po dizajnovej stránke, ale aj čo sa týka jazdných vlastností. Posledné roky sa jeho tvorcovia akoby snažili zatrieť jeho status „dámskeho auta“ a presvedčiť verejnosť, že Mini je jednoducho pre všetkých. Síce pri cene, akú za Mini zaplatíte je toto tvrdenie trochu odvážne, ale to je už na dlhšiu debatu. V súlade s filozofiou, že Mini je auto pre každého a na každú príležitosť je aj najnovší výtvor, ktorý má už onedlho dobiť náročnú trať Nurburgring, pričom pôjde o 24-hodinové závody. Vídavať Mini na okruh v minulosti príliš zvykom nebolo, ale toto všetko sa má zmeniť a Mini sa podľa všetkého má stať už v najbližších rokochsilným hráčom na poli motoršportu, či už v tomto prípade hovoríme o cestných závodoch, alebo rally. Každopádne, dnes bude reč o Mini JCW Coupé Endurance, ktoré toho podľa jeho výrobcov vydrží naozaj dosť.

Mini JCW Coupé Endurance


mini cooper john cooper works endurance

Predstavenie toto vozu snáď nemôžeme začať lepšie ako opisom zovňajšku, už na prvý pohľad je totiž jasné, že nepôjde o žiadnu „padavku“. Karosárskych úprav bolo viac než dosť a celkom pochopiteľne je celý vzhľad podriadený maximálnej funkčnosti. Celá kasňa je oproti štandardnému prevedeniu Coupé mierne znížená, pribudol kompletný športový bodykit John Cooper Works Aerodynamics Package a bokom neostala ani sýtočervená strecha vyrobená z ľahkého kompozitu zakončená spojlerom. Divízia Mini Motorsport navyše deklarovala, že všetky diely bodykitu sú plne nastaviteľné podľa aktuálnych podmienok, čo tomuto malému pretekárovi dáva dosť veľkú výhodu. Najviac zmien je vidieť predovšetkým vzadu – tu sa naplno prejavila výhoda prevedenia kupé, ktoré Mini predstavilo v sériovej podobe len krátko pred týmto kúskom – vďaka mierne predĺženej zadnej časti sa tento model vyznačuje lepšou priľnavosťou vzadu, prítlaku samozrejme ešte dopomáha profesionálny nastaviteľný spojler. Dojem zo zadnej časti dotvára presne taký difúzor, na aký sme pri podobných autách zvyknutí, nechýba pritom ani poriadna koncovka výfukového potrubia umiestnená v stredovej línii a masívny zadný nárazník.

mini cooper john cooper works endurance

Mini JCW Coupé Endurance - motor, technika a bezpečnosť


Od vzhľadu sa už ale poďme pozrieť pod kapotu, kde drieme poriadne prerobený 1,6-litrový štvorvalec preplňovaný turbom. Ide pritom o ten istý agregát, aký nájdeme v ostrom prevedení John Cooper Works, ale v tomto prípade podstúpil „steroidovú“ kúru, ktorá mu priniesla viac sily a energie. V tejto verzii sa športová „jedna-šestka“ môže pochváliť výkonom 250 koní (o 39 koní viac než bežná verzia JCW) a maximálnym krútiacim momentom 330 Nm. Motoru zostala tiež funkcia Overboost, ktorá umožní krátkodobé zvýšenie výkonu. Maximálna rýchlosť je viac než 240 km/h. Ostatné modifikácie motora už viedli skôr k tomu, aby tento drobec dokázal vydržať 24 hodín „šlapať“ na plný výkon.

mini cooper john cooper works endurance

Kompletnými zmenami prešiel samozrejme aj podvozok, kde pribudlo tuhšie ale plne nastaviteľné pruženie, prerobené bolo tiež riadenie, ktoré je pre lepšiu ovládateľnosť taktiež nastavené trochu tuhšie. Podľa predstaviteľov Mini Motorsport je ovládanie tohto auta jednoduché a veľmi intuitívne, šofér bude prostredníctvom volantu v bezprostrednom kontakte s vozovkou, podobne vraj ako pri motokárach.

Vo vnútri samozrejme nájdeme množstvo bezpečnostných prvkov, okrem iného odtiaľto tvorcovia vyhodili rôzne nadbytočné prvky, akými je napríklad audio sústava, klimatizácia, či výplne dverí, celý kokpit je chránený bezpečnostnými trubkami, zníženie hmotnosti dosahovali vývojári aj početným použitím karbónových prvkov a iných odľahčených materiálov. Za zmienku určite stoja aj sedadlá s výrazným bočným vedením, ktoré navyše disponujú špeciálnou výplňou chrániacou hlavu a krk a pokrokovými šesťbodovými bezpečnostnými pásmi.

mini cooper john cooper works endurance

Záverom ešte spomeňme, že bezpečnosť je v prípade Mini JCW Coupé Endurance skutočne na vysokej úrovni, voz disponuje vylepšeným systémom ABS a technológiou DSC optimalizovanou na použitie pri závodoch, čerešničkou na torte je integrovaný hydraulický zdvihák, vďaka ktorému získa tím zopár cenných stotín navyše pri návšteve boxov. Ak ste sa doň náhodou zaľúbili, tak vedzte, že sériová podoba modelu Mini Cooper Coupé bude verejnosti predstavená na jeseň tohto roku – zrejme na autosalóne vo Frankfurte.

mini cooper john cooper works endurance

mini cooper john cooper works endurance

Mini Cooper Coupé John Cooper Works Endurance:Wallpaper "Mini Cooper Coupé JWC Endurance"
(pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


MINI JCW Endurance - závodné auto na trati (test):MINI JCW Endurance - pohľad na detaily auta:Váš názor na Mini Coupé John Cooper Works v úprave ENDURANCE ?Viac informácií k možným úpravám áut značky Mini vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Mini tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 9173x    hodnotenie: 1.3/5, 4 hodnotenia


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt