support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo „Korčuliar“ ciest s nezvyčajným dizajnom a technológiou - Mercedes F400 Carving logo

„Korčuliar“ ciest s nezvyčajným dizajnom a technológiou - Mercedes F400 Carving

01.Sep.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Tohto „korčuliara“ ciest určite dobre poznáte. Bol predstavený dávnejšie na 35. ročníku Tokyo Motor Show. Je to špeciálny koncept Daimler Chrysler. Mercedes F 400 Carving je automobil prepchatý dynamickými systémami navrhnutými tak, aby bolo zaručené zvýšenie aktívnej bezpečnosti, dynamickej obsluhy a zároveň pôžitok z jazdy otvorenou strechou.

Najpríťažlivejším prvkom na F400 Carving je nový systém ktorý mení uhol sklonu na vonkajších kolesách od 0 do 20 stupňov v závislosti od situácie na ceste. Systém je ovenčený novovzniknutými pneumatikami, ktoré poskytujú o 30% väčšiu stabilitu. Výrazne zlepšujú bezpečnosť a priľnavosť, ktorá je veľmi dôležitá prejazdom každej zákruty, vyhýbacím manévrom či predbiehaní. Zážitok z jazdy s takýmto autom na ceste je neopísateľný.

Ovládanie sklonu zväčšuje maximálnu bočnú akceleráciu F400-vky na 1.28 g, čo znamená, že Carving prekonal terajšie športové automobily približne o jednu tretinu!!!. Keď si „fičí“ tento Mercedes v zákrute, vonkajšie kolesá sa naklonia dovnútra, a na vozovke ponechávajú iba vnútornú časť týchto pneumatík. Táto časť protektora je mierne zaoblená. To zaručuje dlhšiu trvácnosť pneumatík ale aj dobrý „grip“ na ceste. Je to podobné, ako keď sa nakláňajú športové motorky v zákrutách. Taktiež majú zaoblené pneumatiky, kvôli uhlu nakláňania ostrým prejazdom zákrut. Ďalším krokom k úspechu bol špeciálne zvolený vzor a gumová zmäs pneumatík tak, aby dosiahli extrémnu bezpečnosť a dynamiku. Keď sa jazdí na ceste s týmto autom priamočiaro, tak sú to práve vonkajšie časti pneumatík, ktoré sú v kontakte s cestou. Tieto miesta má „tried-and-tested car“ vzor pneumatík, ktorý poskytuje vyšiu rýchlosť a nízku hlučnosť. Valivý odpor je do značnej miery nižší ako býva u bežných šporťákov.

Okrem poskytovania stability v zákrutách, nová technológia zabezpečuje oveľa vyšší stupeň aktívnej bezpečnosti v prípade núdze. Napríklad pri hrozbe šmyku, sa sklon kolesa zvýši o príslušný uhol. Zlepšujúci efekt ESP® (Electronic Stability Program) výrazne prispieva k stabilite v zákrutách. Ak musí byť vozidlo núdzovo zastavené, môžu byť všetky štyri kolesá následne naklonené, čím znižujú vzdialenosť zastavenia z rýchlosti 100 km/h až o 5 metrov, čo je dôležité z hľadiska bezpečnosti hlavne v mestskej, resp. hustej premávke.

F 400 Carving obsahuje aj množstvo iných riadiacich a šasi systémov, ktoré majú svetlý výhľad do budúcnosti vrátane „steer-by-wire“ technológie. Tento systém je založený na tom, že senzory prijímajú riadiace pokyny šoféra a posielajú tieto informácie do dvoch minipočítačov, ktoré spätne ovládajú riadiace zariadenia. Inžinieri a vývojári DailmlerChrysler-u tiež navrhli nový aktívny hydropneumatický systém, ktorý optimalizuje zníženie otrasov počas meniacej sa situácie na vozovke rýchlosťou svetla.

F 400 Carving je učiteľom vývojárov z iných automobiliek. Aj kvôli úplne novému druhu svetelnej technológie vyvinutej v Stuttgarte. Optické vlákna sú používané na prenos svetla z xenónových žiaroviek pod kapotou k reflektoru. Je to geniálny nápad, lebo svetlo je vysielané z pod kapoty a najjednoduchší spôsob ako ho dostať na miesto určenia je použitie optického vlákna. Je to jeden z mála materiálov, ktorý keď ohnete akokoľvek, vždy prenáša svetlo tam, kde chcete (na druhý koniec vlákna). Táto technológia vyniká aj na základe vysokého výkonu a ekonomického dizajnu. Na tomto koncepte ukazuje DailmerChrysler akým smerom sa bude uberať dizajn a technologické riešenia v 21. storočí.

Ak sa chcete pozrieť bližšie na detaily tohto zaujímavého auta, tak obrázky sú pripravené v tejto fotogalérii:Aký je váš názor na tohto „korčuliara“ s názvom F400?Viacej informácii k tejto extravagantnej novinke na štyroch kolesách vám radi poskytneme. Volaj, píš alebo skypuj.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7709x    hodnotenie: 21/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt